وقتی برای خرید پنیر و لبنیات به سوپرمارکت‌ها مراجعه می‌کنید با انبوهی از انواع و برندهای مختلف تولیدکننده لبنیات مواجه می‌شید که تبلیغات زیادی هم در تلویزیون و جاهای مختلف دارن اما یک مدل پنیری هست که همه میشناسنش و اصلاً احتیاج به معرفی و تبلیغ نداره! بله: پنیر لیقوان.

شاید شما هم از اون دست افرادی باشید که اسم پنیر لیقوان رو زیاد شنیدید ولی هنوز نتونستید طعم واقعی و بی‌نظیرش رو بچشید. یکی از دلایلش می‌تونه قیمت بالای پنیر لیقوان نسبت به سایر پنیرها باشه و دلیل مهم دیگه اینه که اصلاً پنیر اصل و سنتی لیقوانی به این راحتی‌ها  گیر نمیاد و چیزی که در بسته‌بندی‌های خوشگل و رنگارنگ تولیدی کارخانه‌های معروف می‌بینید فقط اسم لیقوان رو یدک می‌کشه و در واقع یک چیز دیگست!

در این مقاله می‌خوایم در ابتدا پنیر لیقوان رو بهتون معرفی کنیم و بگیم چه چیزهایی باعث می‌شه طعم و قیمت پنیر لیقوان نسبت به سایر پنیرها بهتر و گرون‌تر باشه.

پنیر لیقوان چیست؟

پنیر لیقوان همونطور که از اسمش مشخصه پنیری هست که در دهکده توریستی لیقوان تولید می‌شه. روستای لیقوان در ۳۶ کیلومتری شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی قرار داره که پنیرش بیشتر از خود روستا معروف شده و علاوه بر مصرف داخل ایران، به کشورهای خارجی هم صادر می‌شه.

البته اگر در بازار چرخی بزنید انواع پنیرهای لیقوان رو در سوپرمارکت‌ها می‌تونید ببینید که توسط شرکت‌های لبنی معروف ارائه شده ولی خب از اونجایی که هر گردی گردو نیست! هر پنیر لیقوانی هم پنیر لیقوان اصل و سنتی روستای لیقوان نمی‌شه…

عوامل تأثیرگذار بر طعم و قیمت پنیر لیقوان

سؤالی که احتمالاً در ذهن شماست اینه که چه چیزی باعث خاص شدن پنیر اصل لیقوان می‌شه و چرا این نوع پنیر، قیمت بالاتری نسبت به سایر پنیرها داره؟ یا اگر بخوایم راحت‌تر بگیم راز طعم بی‌نظیر پنیر لیقوان در چیه که بقیه نمی تونن مثل اون رو تولید کنن؟ برای فهمیدن پاسخ این سؤالات در ادامه با ما همراه باشید…

استفاده از شیر گوسفندی پرچرب و اعلا

مهم‌ترین ماده اولیه تولید پنیر شیر هست و هر چقدر کیفیت شیر بالاتر باشه پنیر بهتری هم تولید می‌شه. شیری که برای تولید پنیر اصیل لیقوانی استفاده می‌کنن شیر گوسفندی هست.

در کارخانجات تولیدی محصولات لبنی معمولاً از شیر گاو یا ترکیب گاو و گوسفند برای تولید پنیر استفاده می‌کنن و بعضاً چربی شیر هم گرفته می‌شه؛ اما در تولید پنیر لیقوان به روش سنتی به‌هیچ‌وجه چربی شیر رو جدا نمی‌کنن و شیر با همون کیفیت اولیه برای تهیه پنیر به کارگاه‌های تولید پنیر ارسال می‌شه.

در نظر داشته باشید شیر گوسفندی معمولاً در ماه‌های خاصی از سال موجوده و قیمت بالاتری هم نسبت به شیر گاو داره. به همین دلیل پنیر اصل لیقوان قیمتش از پنیرهای تولید شده با شیر گاو بیشتره.

چربی شیر تأثیر زیادی در طعم و کیفیت پنیر داره. پنیر اصل لیقوان که با شیر گوسفندی تهیه می‌شه هم نرمه و هم رنگ کاملاً سفیدی داره ولی پنیرهایی که از شیر گاو تهیه می‌شن رنگ پنیر کمی زرد هست و محصول نهایی به نرمی پنیر اصل لیقوان نیست.

نکته دیگه ای که باید بهش اشاره کنیم کیفیت بالای شیر تولید شده در روستای لیقوان هست. این روستا به دلیل قرارگیری در دامنه سهند و داشتن مراتع بسیار زیاد و همچنین وجود گیاهان دارویی، چراگاه بسیار مناسبی برای گوسفندان داره و باعث می‌شه شیر تولید شده کیفیت بالایی داشته باشه.

شیر در لیقوان از نژاد خاصی از گوسفندان بدست میاد و صرفاً توسط آقایان دوشیده می‌شه تا آلودگی و فضولات گوسفندی به شیر راه پیدا نکنه! این موارد هم در کیفیت نهایی شیر تأثیر بسیار زیادی داره و تقریباً هیچ جای دیگه نمی‌تونن همچین شیری رو تولید کنن.

در تولید پنیر لیقوان از شیر تازه گوسفندی استفاده می‌شود

در تولید پنیر لیقوان از شیر تازه گوسفندی استفاده می‌شود

تولید به روش سنتی و عدم استفاده از مواد نگهدارنده

کارخانجات معروف تولیدکننده لبنیات معمولاً برای بهره‌وری بیشتر از دستگاه‌های اتوماتیک و صنعتی برای تولید پنیر استفاده می‌کنن و برای دوام و افزایش مدت نگهداری، به پنیر مواد نگهدارنده می‌زنن.

تولید پنیر در روستای لیقوان به روش سنتی انجام می شه و به‌هیچ‌وجه از مواد نگهدارنده استفاده نمی‌کنن این موضوع سبب افزایش کیفیت و طعم خاص پنیر لیقوان می‌شه طوری که نمی‌تونید مشابهش رو جای دیگه تولید کنید.

استفاده از روش سنتی در کنار محاسنی که در طعم و رایحه پنیر داره، وقت بیشتری رو می‌گیره و نیاز به منابع انسانی بیشتری داره. این موضوع سبب شده قیمت نهایی تولید پنیر سنتی نسبت به پنیرهای صنعتی بیشتر باشه.

تجربه بالای لیقوانی‌ها در تولید پنیر

لیقوان سالهاست داره پنیر و لبنیات تولید می‌کنه و شغل اکثر ساکنین به‌نوعی با تولید لبنیات گره‌خورده. تجربه بالا در تولید پنیر به کارگاه‌های تولیدی کمک کرده تا محصول نهایی کیفیت بسیار بالایی داشته باشه و طعم بی‌نظیرش اکثر پنیر دوستان رو راضی نگه داره.

دهکده توریستی لیقوان – نگین سبز آذربایجان شرقی

دهکده توریستی لیقوان – نگین سبز آذربایجان شرقی

استفاده از زاغه‌های سهند برای عمل‌آوری پنیر

یکی دیگه از دلایل کیفیت خاص پنیر لیقوان وجود زاغه‌های طبیعی و دست کن در دل کوه هست که در تابستان هوای خنک و در زمستان هوای گرم داره. این زاغه‌ها یک مکان ایده‌آل برای نگهداری پنیر تا رسیدن اون هستن. پنیر پس از تولید باید چند ماهی در زاغه نگهداری بشه تا اصطلاحاً به عمل بیاد. زاغه‌های طبیعی در دل کوه بهترین محل برای این فرآیند هستن. مطمئن باشید پنیری که اینطوری به دست میاد رو هیچ جای دیگه نمیشه پیدا کرد…

انواع بسته بندی پنیر لیقوان کریم شاهد

انواع بسته بندی پنیر لیقوان کریم شاهد

پنیر لیقوان اصل رو از کجا بخریم؟

همونطور که گفتیم پنیر لیقوان اصل رو فقط باید از روستای لیقوان و تولید کننده اصلی تهیه کرد. یکی از معروف‌ترین برندهای تولید پنیر لیقوان که اتفاقاً یک وب‌سایت برای فروش آنلاین محصولاتش داره، پنیر کریم شاهد لیقوان هست که بیش‌تر از ۳۰ سال در تولید پنیر تجربه داره. این مجموعه مجوز رسمی و پروانه بهداشتی کسب‌و‌کار رو تونسته از سازمان غذا و دارو دریافت کنه.

برای خرید بهترین پنیر لیقوان در بسته‌بندی‌های ۴۰۰ گرمی، ۸۰۰ گرمی، ۳ کیلویی و ۱۷ کیلویی می‌تونید به وب‌سایت پنیر کریم شاهد لیقوان به آدرس www.shahedlighvan.ir مراجعه کنید و سفارشتون رو ثبت کنید.

 

۱.۳/۵ - (۵۰ امتیاز)