به طور کلی باید بگیم که آغاز هر سال میلادی رسماً مصادف با شروع فصل جوایز هنریه. اولین مورد از این جشنواره‌ها، اهدای جوایز گلدن گلوبه که در ۹ ژانویه ۲۰۲۲ انجام میشه و بعد از اون مراسم اهدای جوایز اسکاره که در ۲۷ مارس ۲۰۲۲ برگزار میشه. هر دو آکادمی گلدن گلوب و اسکار هر سال جشن گرفته میشن. توی این مقاله از سایت دیفرتو میگیم که تفاوت مراسم‌های گلدن گلوب و اسکار چی هست.

گلدن گلوب چیه؟

گلدن گلوب (Golden Globes) جشنیه که توی اون جایزه‌هایی از طرف ۹۳ عضو انجمن مطبوعات و هنری خارجی و داخلی هالیوود موسوم به HFPA، به برترین‌ها توی سینما و تلویزیون ایالات متحده و کشورهای خارجی اعطا میشه. این مراسم سالانه که توی اون برنده‌ها نشون داده میشن، یکی از آکادمی‌های بزرگ اهدا جوایز هنریه.

تو ژانویه ۱۹۴۴، اولین مراسم اهدا جوایز گلدن گلوب برگزار شد و از بهترین‌های سینما و تلویزیون، از جمله بازیگرها و عوامل فیلم‌ها تقدیر شد. حالا جوایز گلدن گلوب شامل ۲۵ دسته میشه که شامل ۱۴ بخش برای فیلم‌های بلند و ۱۱ بخش برای فیلم‌های تلویزیونی  میشه. هر سال جوایز گلدن گلوب تو ماه ژانویه برگزار میشه.

اسکار چیه؟

مراسم اسکار یا جوایز اسکار (Oscars)، یک مراسم سالانس که برتری توی فیلمسازی رو به رسمیت میشناسه، یعنی بهترین فیلم‌ها رو تو بخش‌های مختلف معرفی میکنه. مسئولیت سازماندهی و نظارت بر مراسم اسکار رو به عهده داره. این آکادمی بیشتر به‌عنوان آکادمی جوایز اسکار شناخته میشه.

این آکادمی برنده‌ها رو انتخاب میکنه و جوایز توی یک مراسم رسمی اهدا میشه. آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک (AMPAS) توسط لوئیس بی مایر یکی از مدیرهای استودیوی هنری Metro-Goldwyn-Mayer، تأسیس شد. اولین مراسم اهدا جوایز اسکار تو سال ۱۹۲۹ با اهدای ۱۵ تندیس برگزار شد. در حال حاضر مراسم اسکار بیش از دوازده دسته داره و طیف وسیعی از ژانرهای فیلم رو در بر میگیره.

هر ساله تو ماه فوریه، جوایز اسکار برگزار میشه. البته این مراسم تو سال‌های گذشته به خاطر همه گیری ویروس کرونا در تاریخ اصلی خودش اجرا نشد. همیشه چندماه قبل از اتمام سال، نامزدهای دریافت جایزه اسکار سال بعد رو معرفی میکنن، مثلا تو ۸ فوریه سال ۲۰۲۱، نامزدهای اسکار سال ۲۰۲۲ اعلام شدن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت هالیوود و بالیوود چیه؟

فرق بین گلدن گلوب و اسکار چیه؟

از اونجایی که هر دو جایزه برای به رسمیت شناختن دستاوردهای هنر فیلم سازی اعطا میشه، اما ممکنه برای کسایی که دنیای هنر فیلم سازی رو به طور منظم دنبال نمیکنن یا اطلاعی از اون ندارن، گیج کننده باشه. یکی از فرق‌های مهم بین این دو تا مراسم اینه که گلدن گلوب به آثار تلویزیونی هم جایزه میده، درحالیکه اسکار منحصراً برای انتخاب بهترین فیلم‌های سینمایی برگزار میشه.

برنده‌های گلدن گلوب توسط یک گروه کوچک ۹۳ نفره از اعضای HFPA انتخاب میشن، اما برنده‌های اسکار توسط تقریبا ۶۰۰۰۰ متخصص صنعت سینما که عضو AMPAS هستن، انتخاب میشن. همچنین گلدن گلوب رویدادیه که بزرگتر از اسکاره، یعنی مثل یک ضیافت با سرو غذا و نوشیدنی برگزار میشه و همزمان هم مراسم پخش میشه، درحالیکه معمولاً توی اسکار فقط مراسم اهدای جوایز وجود داره و قابل پخش ولی بقیه جشن در بعد از مراسم به صورت مختصر برگزار میشه. 

جمع‌بندی

در نهایت باید بگیم که در مقایسه با مراسم اسکار، گلدن گلوب دسته بندی‌های بیشتری داره. ولی در طرف دیگه، جوایز اسکار دسته بندی‌های مختلفی برای بهترین فیلمنامه، بهترین موسیقی اصلی، بهترین فیلمبرداری و نویسندگی و … رو داره. جوایز گلدن گلوب و اسکار دو دسته جوایز متفاوت و مهم هستن. کسب حداقل یکی از این جوایز، برای خیلی از بازیگرها رویاییه که به حقیقت پیوسته و برای خیلیا هم هنوز در حد یک رویاس.

به نظر شما فرق مراسم‌های گلدن گلوب و اسکار که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت مراسم‌های گلدن گلوب و اسکار می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: www.the-sun.com

۳.۷/۵ - (۶ امتیاز)