توی تمام دنیا امنیت یک کشور توسط سازمانهای اطلاعاتی محافظت میشه تا این اطمینان به وجود بیاد که مردم اون کشور هیچ مشکلی نخواهند داشت و هر مشکلی براشون پیش بیاد به سرعت حل میشه و در امنیت کامل هستن. پس میشه گفت هر کشوری در جهان آژانس اطلاعاتی خودش رو داره، مثل سازمانهای اطلاعاتی RAW، CBI و CID در هند، KGB در روسیه، سازمان اطلاعاتی موساد اسرائیل، FBI و CIA در ایالات متحده آمریکا، یعنی تقریباً هر کشوری که در کره زمین وجود داره، امنیتش توسط آژانس اطلاعاتی مختص به خودش حفظ میشه. 

سازمان FBI یک مرکز مجری برای نظارت بر قانون داخلی آمریکاس که در مورد جنایات فدرال تحقیق میکنه و قوانین ایالات متحده رو اجرا میکنه. اما سازمان CIA (سیا) در درجه اول بهعنوان یک آژانس اطلاعاتی برون مرزی عمل میکنه، یعنی برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل اطلاعات و رفع تهدیدات خارجی تاسیس شده. مامورهای FBI فقط تو خاک آمریکا قدرت دستگیری افراد رو دارن، درحالیکه افسران جاسوس سازمان سیا بر روی جمع آوری اطلاعات و انجام عملیات مخفی در خارج از کشور تمرکز میکنن. اینها و خیلی موارد دیگه تفاوت FBI و CIA هستن که توی این مقاله از سایت دیفرتو به بررسی اونها میپردازیم.

سازمان FBI چیه؟

بعضی اوقات از FBI به‌عنوان بزرگترین سازمان مجری قانون در جهان یاد میشه. سازمان FBI برخلاف سازمان سیا در خارج از ایالات متحده فعالیت نمیکنه. این سازمان بازوی اجرایی و تحقیقاتی وزارت دادگستری ایالات متحد آمریکاس که قدرت رسیدگی به بیش از ۲۰۰ جنایت فدرال رو در روز داره.

سازمان FBI بیشتر با مقامات مسئول در اجرای قانون ایالتی و یا شهرداری‌ها همکاری میکنه. وقتی که شخصی مرتکب یک جرم فدرال میشه FBI صلاحیت اون رو داره که در دادگاه ایالتی اون رو با اتهام مواجه کنه. وزارت دادگستری ممکنه بر اساس یافته‌های تحقیقات این اداره، اتهامات جنایی فدرال رو برای اشخاص مجرم مطرح کنه. 

مامورهای FBI هم به همون استانداردهای اخلاقی و قانونی که افسرهای پلیس همه دنیا و سایر پرسنل اجرای قانون موظف به انجام اونن، پایبندن. به‌عنوان مثال، این مامورها باید قبل از ورود به خانه یا کسب و کار شما برای جمع آوری شواهد جنایی، حکم بازرسی رو از دادگاه دریافت کنن و قبل از دستگیری، باید حکم بازداشت داشته باشن. برخلاف چیزی که در فیلم‌ها نشون میدن یک مامور FBI برای استفاده از یک سلاح کشنده جهت دستگیری یک جنایتکار مظنون، محدودیت داره. 

سازمان CIA چیه؟

کار سازمان CIA (سیا) شامل جمع‌آوری و ارزیابی اطلاعاته، شامل اطلاعاتی که از کشورهای دیگه‌ست و ممکنه تهدیدی امنیتی برای ایالات متحده باشه. سازمان سیا اطلاعاتی رو که جمع آوری میکنه در اختیار مقامات دولتی ایالات متحده از جمله رئیس جمهور، کنگره، وزارت دفاع و دادستان کل قرار میده. 

آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) آژانس اطلاعاتی فوق سری کشوره و این نهاد روی شکل گیری سیاست خارجی کشور آمریکا و همچنین سیاست خارجی کشورهای دیگه در سراسر جهان از جمله عراق و افغانستان تاثیر میزاره. سازمان CIA اطلاعات رو به روش‌های مختلفی جمع آوری میکنه. مامورهای CIA مثل فیلم‌ها، معمولاً مأموریت‌های مخفیانه رو توی مکان‌های عجیب و غریب برنامه‌ریزی میکنن.

بودجه چند میلیارد دلاری که دولت آمریکا به سازمان سیا میده به اونها اجازه داده تا مقادیر زیادی اطلاعات جمع آوری کنن. سازمان اطلاعات مرکزی CIA یک سازمان مجری قانون نیست، اونها فقط اطلاعات جمع آوری میکنن اما قدرتی برای اجرای قوانین یا دستگیری ندارن.

از اونجایی که این سازمان روی مشکلات بین المللی متمرکزه، پس بررسی یک کسب و کار یا یک شخص آمریکایی در داخل مرزهای کشور برای اونها غیرقانونیه. مگه اینکه این تحقیق بخشی از تلاش‌ها برای جمع آوری اطلاعات خارجی باشه. مثلا اگه یک نفر توی تگزاس مشکوک به مشارکت در یک طرح تروریستی باشه که اون برنامه توی یک کشور دیگه سازماندهی شده، پس سازمان CIA میتونه اون شخص رو مورد بررسی قرار بده (نه دست گیری).

فرق بین FBI و CIA چیه؟

سازمانهای FBI و CIA هر دو در کل به دنبال حفظ امنیت و منافع کشور و شهروندان آمریکا هستن. تفاوت اصلی این دو در اینه که سازمان CIA یا همون آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، بیشتر بر خلاف FBI مربوط به فعالیتهای جاسوسی و دفاعی برون مرزی و خارج از خاک آمریکاس. سازمان سیا اطلاعات رو از طریق شبکه‌ای از جاسوسهای خودش جمع‌آوری میکنه، درحالیکه سازمان FBI یا مرکز تحقیقات فدرال بیشتر در داخل کشور آمریکا برای جمع‌آوری اطلاعات و تحقیق درباره تخلفات فدرال فعالیت میکنه.

اداره تحقیقات فدرال آمریکا یا FBI فقط مسئول رسیدگی به امور داخلی و اهداف اصلی اون مبارزه با تروریسم در ایالات متحده و اجرای قانون در داخله کشوره. وقتی که به تجربه و منابع برای محکوم کردن خلافکارها نیازه، این سازمان FBI هست که معمولاً به تحقیقات جنایی ایالتی و محلی کمک میکنه. سازمان FBI زیر نظر وزارت دادگستری ایالت متحده آمریکا فعالیت میکنه. مامورهای FBI اساساً افسران پلیسی با کت و شلوار و ظاهر رسمی هستن و سطح شغلیشون هم خیلی بالاتر از مشاغل دیگس.

اما عملیاتهایی مثل مبارزه با تروریسم، عملیاتهای ضد جاسوسی، مبارزه با اشاعه و همه گیری مشکلات سیاسی، مبارزه با جنایتهای سازمان یافته بین المللی، قاچاق مواد مخدر و کسب اطلاعات برای کنترل رقابت تسلیحاتی در سطح جهان از موضوعاتین که توی کشور آمریکا توسط سازمان سیا اداره میشن. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا یا CIA، درواقع آژانس اطلاعات خارجی غیرنظامی دولت ایالات متحده آمریکاس.

فرق بین FBI و CIA چیه؟

تفاوت‌های اصلی FBI و CIA

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا یا CIA در ۱۸ سپتامبر سال ۱۹۴۷ وقتی که رئیس جمهور هری اس ترومن قانون امنیت ملی رو امضا کرد، تأسیس شد. درحالیکه اداره FBI آمریکا در ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۰۸ تأسیس شده. CIA به طور کلی در خارج از مرزهای ایالات متحده آمریکا کار میکنه و اطلاعات رو از طریق شبکه‌ای از جاسوس‌های خودش جمع آوری میکنه، درحالیکه سازمان FBI بیشتر در داخل ایالات متحده فعالیت داره و اطلاعات داخل کشور رو جمع آوری میکنه، همچنین جنایاتی که توی ایالت‌ها اتفاق میوفته رو زیر نظر دولت فدرال تحت تعقیب قرار میده.

در اینجا تفاوت‌های FBI و CIA رو که در بالا گفتیم به صورت یکجا و خلاصه شده توی جدول زیر آوردیم تا بتونیم درک بهتری از تفاوت اونها به شما انتقال بدیم:

مبنای مقایسه FBI   CIA
تاریخ تاسیس ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۰۸ ۱۸ سپتامبر سال ۱۹۴۷
نوع عملیات این سازمان در داخل خاک ایالات متحده مستقره و درحالیکه به طور همزمان در مورد تخلفات فدرال تحقیق میکنه کارش جمع آوری اطلاعات هم هست. سازمان سیا اغلب در خارج از ایالات متحده فعالیت میکنه و اطلاعات رو از طریق شبکه‌ای از جاسوس‌های خودش جمع آوری میکنه.
فعالیت تحت نظر تحت قوانین وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) کار میکنه. CIA یک سازمان مستقله.
مسئولیت بررسی پرونده‌های قتل، جنایات بین ایالتی و آدم ربایی در ایالات متحده. جمع آوری اطلاعات خارجی و انجام عملیات‌های مخفیانه به دنبال اون اطلاعات.
دامنه مسئولیت زیاد کم

جمع‌بندی

به طور خلاصه میتونیم بگیم که سازمان CIA یک آژانس مستقله و برخلاف FBI که بخشی از وزارت دادگستری ایالات متحدس، به هیچ ارگانی بغییر دولت جواب پس نمیده. همچنین وظایف اصلی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (CIA) شامل جمع آوری اطلاعات خارجی و انجام اقدامات مخفیانه بر اساس اون اطلاعاته. ولی قتل‌ها، جنایات بین ایالتی، آدم ربایی‌ها و خیلی موارد غیر قانونیه دیگه توی خاک آمریکا همگی توسط اداره تحقیقات فدرال (FBI) بررسی میشن. نکته آخر اینه که اداره FBI در مقایسه با سازمان سیا، عهده دار طیف وسیع‌تری از مسئولیت‌هاست.

به نظر شما فرق FBI و CIA که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت FBI و CIA می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

askanydifference.com

۱.۳/۵ - (۱۵۸ امتیاز)