شاید گیج شدین که بین ادکلن و عطر چه فرقی وجود داره یا اینکه اگه یک بطری خوشبوکننده جدید رو به‌عنوان کادو واسه شما بیارن، آیا واقعاً متوجه میشین که چی هست؟ یا فقط فکر میکنین عطر و ادکلن فقط دو تا اسم متفاوتن؟ اگه موقع خرید یک عطر جدید، این سؤالات ذهن شما رو درگیر کرده پس بهتره این مقاله از سایت دیفرتو رو دنبال کنین. از بوهای تند گرفته تا بوهای ملایم، ادکلن‌ها و عطرها هر کدوم ویژگی‌هایی دارن که اونها رو منحصر به فرد میکنه. این دو خوشبو کننده منحصر به جنسیت نیستن به همین خاطر با ما همراه بشین چون در اینجا تفاوت ادکلن و عطر و همچنین کاربردهای اون‌ها رو بررسی میکنیم:

عطر چیه؟

عطر ماده‌ای خوشبوه که برای خوشبو کردن بدن و لباس یا محیط اطراف استفاده میشه. عطر از مواد مصنوعی معطر (سنتز شده) و در مواردی از مواد طبیعی معطر، تثبیت کننده‌ها و حلال‌ها تشکیل شدن. مواد اولیه معطر سازنده عطر از منابع گیاهی، حیوانی و روشهای تولید شیمیایی (به صورت مصنوعی) سنتز شده.

معمولاً قوی‌ترین و گران‌ترین عطرها ۲۰ تا ۳۰ درصد روغن معطر دارن که عموماً برای مناسبت‌های خاص توسط اکثر استفاده‌کنندگان استفاده میشه. یکی از انواع عطر، ادو پرفیوم هست، این نوع عطر که با اسم Extrait de Parfum هم شناخته میشه، دومین فرم غلیظ عطره. ادوپرفیوم با رایحه قوی معمولا ۱۰ تا ۲۰ درصد غلظتش اسانس روغنی داره که اون رو به گزینه‌ای با ماندگاری عالی تبدیل میکنه.

ادکلن چیه؟

ادکلن هم مثل عطر ماده‌ای برای خوش بو کردن بدن و لباس‌هاس که درحقیقت این هم نوعی عطره که در کلن آلمان ساخته شده. ادکلن شامل اسانس‌های روغنی یا روغن‌های اساسی، ثابت کننده‌ها، نگهدارنده‌ها و الکل هست. این واژه در لغت به معنای «آبِ کُلن» هست. این معجونِ محبوب اولین بار توسط یوهان ماریا فارینا توی سال ۱۷۰۹ ابداع شد. معمولاً به عطرهایی که ترکیبشون ۲ تا ۵ درصد پرفیوم میشه، از نظر فنی ادکلن میگن. توی ترکیب ادکلن معمولاً ۷۰ تا ۹۰ درصد الکل به کار میره.

فرق بین ادکلن و عطر چیه؟

برای درک بهتر ویژگی‌های ادکلن و عطر بهتره اونها رو بر اساس چند پارامتر مختلف که در ادامه آورده شده، بررسی کنیم:

تفاوت عطر و ادکلن از تظر افراد

حتما تا حالا متوجه تاکتیک‌های بازاریابی جنسیتی شرکت‌های عطر و ادکلن سازی شدین. گفته میشه به احتمال زیاد ادکلن بیشتر برای مردها و عطر بیشتر برای زنان عرضه میشه. درحالیکه زبان جنسیتی میتونه توی بعضی شرایط مفید باشه، ولی تماما در مورد عطرها صدق نمیکنه. صرف نظر از بازاریابی اون شرکت‌ها، عطرها بیشتر تک جنسیتی هستن. 

ولی تفاوت اصلی بین ادکلن و عطر تا حد زیادی توی قدرت ماندگاری اونهاس، چون غلظت روغن عطر بیشتر از ادکلنه. البته این موضوع اغلب میتونه روی قیمت و تعداد دفعات نیاز به اسپری کردن عطر تاثیر بذاره. 

تفاوت عطر و ادکلن از نظر ماندگاری

یکی از تفاوت‌های اصلی ادکلن و عطر ماندگاریه اونهاس. عطرها با غلظت بالاتری از روغن‌های معطر ساخته میشن، این ویژگی اونها رو قوی‌تر و ماندگارتر میکنه. یعنی حتی با حداقل مقدار عطر اسپری شده، میتونین بویی کافی از عطر رو برای چند ساعت به مشام اطرافیانتون برسونین. در مقابل ادکلن‌ها خیلی سبک‌تر ساخته میشن و غلظت روغن معطر کمتری دارن، پس بوی ادکلن‌ها حداکثر ۲ تا ۴ ساعت ماندگاری داره.

البته خواهید فهمید که ماندگاری ماده معطر شما به آب و هوا بستگی داره یعنی آب و هوا به سرعت محو شدن یا ماندگاری بیشتر اون ماده کمک میکنه و میتونه روی انتخاب شما تاثیر بزاره. مثلا معمولا هرچه هوا مرطوبت‌تر باشه به ماندگاری مواد معطر کمک میکنه و در طرف مقابل گرما و رطوبت (همراه با عرق) مواد معطر رو سریعتر از بین میبره.

تفاوت عطر و ادکلن از نظر ماندگاری

فرق عطر و ادکلن از نظر رایحه

عطر غلیظ‌ترین رایحه رو در بین تمام خوش بوکننده‌ها داره، عطر خالص ۲۰ تا ۳۰ درصد اسانس داره در مقابل ادکلن با ۲ تا ۴ درصد اسانس تولید میشه. معمولا ادکلن‌ها مقدار بیشتری الکل و آب داره، به همین دلیله که بوی اونها زودتر محو میشه. با تغییر در غلظت روغن‌های معطر، تندی بو یا نت بالا، میانی و پایه ادکلن و عطر تشکیل میشن. با این اوصاف متوجه میشین که خیلی از ادکلن‌ها از رایحه‌های سبک‌تری استفاده میکنن به همین خاطر چندان قوی یا ماندگار نیستن ولی اکثر عطرها به سمت رایحه‌های سنگین‌تر متمایل هستن پس مدت طولانی‌تری روی پوست باقی میمانن. درکل نت‌ها یا تندی رایحه ادکلن‌ها و عطرها رو میشه به سه رایحه معمولی زیر تقسیم بندی کرد:

  • نت بالا: مثل مرکبات یا گل (پرتقال، اسطوخودوس، انواع توت‌ها)
  • نت میانی: مثل ادویه (هل، جوز هندی، دارچین)
  • نت پایه: مثل مواد زمینی (مشک، چوب صندل، وانیل)

همونطور که گفتیم عطرها به طور طبیعی شدت بوی بیشتری نسبت به ادکلن دارن چون توی ساخت اونها از مواد سنگین‌تری استفاده میکنن، به علاوه سطح اسانس اونها خیلی بالاتر از ادکلنه. به این نکته توجه کنین که برای دریافت نتیجه بهتر از عطر یا ادکلن کافیه اونها رو روی نقاط نبض خودتون بمالین. مثلا ادکلن رو میشه یک تا دو بار در روز استفاده کرد. 

تفاوت عطر و ادکلن از نظر تعداد دفعات و نوع استفاده

به طور کلی، عطرهای خیلی غلیظ به دلیل اینکه ماندگاری زیادی دارن لازم نیست روزانه استفاده بشن، درحالیکه ادکلن‌ها به خاطر غلظت و ماندگاری کمتر باید هر روز استفاده بشن. نمیشه گفت ادکلن‌ها رایحه‌هایی مردانه هستن، چون این قانون ناگفته که ادکلن برای مردها و عطر برای زنان‌هاس، یک افسانه هست. از لحاظ تاریخی، عطر واژه ای بدون جنسیت بوده و جنسیت فقط برای توصیف عطرها به کار رفته.

تفاوت عطر و ادکلن از نظر مواد تشکیل دهنده

عطرهای اصلی معمولاً با مواد گران‌تر یعنی از اسانس و سایر عناصر طبیعی ساخته میشن. ولی در مقابل ادکلن‌ها معمولاً از مواد مصنوعی مقرون به صرفه‌تری استفاده میکنن که رایحه‌ای مردانه دارن.

معمولا ماندگاری یک عطر به نسبت الکل و روغن اون بستگی داره. از اونجایی که عطرها غلظت روغن بیشتری دارن، پس میتونن روی ماندگاری عطر تاثیر مثبتی بزارن. ولی در مقابل ادکلن‌ها تقریباً غلظت روغن یکسانی ندارن و معمولا غلظتشون کمه، پس میشه تصور کرد که باید از اون چند بار در طول روز استفاده کرد.

فرق عطر و ادکلن از نظر قیمت

وقتی میخوایم عطر و ادکلن رو از لحاظ قیمتی بررسی کنیم، متوجه میشیم که قیمت مواد خوش بو کننده معطر بیشتر به مواد تشکیل دهنده، نوع بسته‌بندی، بازاریابی، نیروی کار و غیره بستگی داره. به عبارت دیگه صرف نظر از اینکه روی بطری، عطر نوشته شده باشه یا ادکلن، میتونین انتظار داشته باشین که بعد از خرید اونها کیف پولتون به میزان قابل توجهی سبکتر میشه.

ولی همه مواد معطر گران قیمت نیستن، شما میتونین عطرهای مقرون‌به‌صرفه‌ای هم پیدا کنین که بوی خوبی دارن. البته این موضوع واقعاً به ترجیحات شما یعنی رایحه‌ای که میخواین، مدت زمانی که میخواین عطر ماندگاری داشته باشه و اینکه برای استفاده روزانه میخواین یا فقط برای موقعیت‌های خاص، بستگی داره. فقط به خاطر داشته باشین اگه بهترین‌ها رو میخواین باید پول بشتری رو هم پرداخت کنین. 

جمع‌بندی

به طور خلاصه تفاوت‌های زیادی بین ادکلن و عطر وجود داره که از ماندگاری اونها و مواد تشکیل دهنده گرفته تا قیمت، شدت بو و … رو شامل میشه. معمولا عطرها لوکس‌تر، ماندگارتر و گران‌تر هستن. این درحالیه که ادکلن‌ها مقرون به صرفه‌ترن، ماندگاری کمتری دارن و برای استفاده روزمره مناسب‌تر هستن. در آخر صرف نظر از اینکه کدام نوع رو ترجیح میدین، مهم اینه که عطری انتخاب کنین تا از اون لذت ببرین و با اون ارتباط برقرار کنین.

به نظر شما فرق ادکلن و عطر که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت ادکلن و عطر می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.fashionbeans.com

چقدر راضی بودی؟!