تفاوت فرهنگ و سنت چیه؟ آیا تفاوتی بین این دو تا وجود داره؟

این دو کلمه معمولا به جای هم به کار میرن، اما هر کدوم معنای متفاوت و مهمی دارن. ما توی یک دنیای واقعاً متصل و مرتبط به هم زندگی میکنیم که امروزه شما میتونین با یک کلیک ساده به هر فرهنگی که دوست دارین دسترسی پیدا کنین. این باعث میشه شما بتونین در مورد سنت‌هایی که حتی تا حالا به طور مستقیم تجربه نکرده باشین، یاد بگیرین. اما بدون درک معانی اونها، ممکنه از نظر فرهنگی تصاحب و توهین آمیز باشه، حتی اگر قصد شما احترام به اونها باشه. در ادامه این مقاله از سایت دیفرتو مواردی رو میگیم تا بتونین تفاوت فرهنگ و سنت رو بهتر بشناسین.

فرهنگ چیه؟

فرهنگ اصطلاح جمعی برای شناسایی عقاید، آداب و رسوم و رفتارهای اجتماعی خاصه. این معرف گروهی از مردم یا یک جامعه هست که دانش، اعتقادات، اخلاقیات و قوانین اونها رو ترکیب میکنه. توی بیشتر موارد، فرهنگ به تصویر بزرگ نگاه میکنه. این یک اصطلاح کلیه که کلیت رو نشون میده. فرهنگ شامل همه چیز میشه، از غذایی که میخورین تا برنامه‌های تلویزیونی که تماشا میکنین و همچنین هنر، زبان، مد، رقص و موارد دیگه.

به‌عنوان مثال، وقتی به فرهنگ ژاپنی فکر میکنین احتمالاً غذاهای خاصی، ژانرهای فیلمش، مدل رقص‌ها، هنر و زبان اونها به ذهن شما خطور میکنه. فرهنگ چیزیه که یک گروه کامل از مردم رو گرد هم میارن. این نه تنها نشون دهنده کاریه که انجام میدین بلکه آنچه رو که باور دارین هم نشون میده. فرهنگ ریشه در شخصیت و رفتار شما داره و اغلب منجر به اخلاق و ارزش‌های مشترک میشه. این یک احساس مشترک از هویت جامعس.

به طور خلاصه، فرهنگ هر اون چیزیه که گروه خاصی از مردم در طول تاریخ خودشون جمع کردن. این روشی از زندگیه که هر روز اون رو از طریق غوطه وری یاد میگیرین.

سنت چیه؟

سنت، اصطلاح خاص‌تریه. بیشتر برای توصیف یک رویداد یا رفتار فردی، مثل درآوردن کفش‌ها موقع ورود به خونه استفاده میشه. سنت‌ها عقاید و باورهایی هستن که از نسلی به نسلی دیگه منتقل میشن. سنت‌ها قوانین نیستن، بلکه دستورالعمل هستن. هر خانواده توی یک فرهنگ میتونه سنت‌های منحصر به فرد خودشون رو داشته باشن درحالیکه سنت‌های مشترک رو هم به اشتراک میذاره.

به‌عنوان مثال، هر ساله در ۳ مارس، خیلی از خانواده‌های ژاپنی برای دخترهای خودشون جشن میگیرن و برای اونها آرزوی خوشبختی و موفقیت میکنن. این یک سنت مشترکه که به چندین نسل برمیگرده. این قانونی نیست که شما باید از اون پیروی کنین، اما اکثر خانواده‌ها اون رو جشن میگیرن چون اون رو بخشی از فرهنگ خودشون میدونن. با این حال خانواده‌های مختلف ممکنه اون رو به روش‌های مختلفی جشن بگیرن.

به طور خلاصه، سنت‌ها پیوندی با گذشته ارائه میکنن. اونها به شما این امکان رو میدن که به اجداد خودتون احترام بذارین و به جنبه‌های خاصی از فرهنگ خودتون احترام بذارین.

فرق بین فرهنگ و سنت چیه؟

تفاوت اصلی فرهنگ و سنت تو اینه که سنت‌ها باورها و رفتارهای یک گروه رو توصیف میکنن و از نسلی به نسلی دیگه منتقل میشن. فرهنگ ویژگی‌های مشترک کل گروه رو توصیف میکنه که در طول تاریخ اون گروه جمع شده.

به‌عنوان مثال، سنت در آوردن کفش‌ها موقع ورود به خونه توی ژاپن یک رسم مشترکه که از والدین به فرزند منتقل میشه. این کار ریشه در رفتارهای خوب داره، مثل سنت تعظیم در برابر کسانیه که به اونها سلام میکنین. اینها به طور کلی فرهنگ بزرگ ژاپن احترام میذارن که عمدتاً حول محور نشون دادن احترام میچرخه.

فرهنگ به‌عنوان رشته‌ای عمل میکنه که شما رو به دیگران متصل میکنه، با سنت‌هایی که به‌عنوان رویدادها و آداب و رسومی عمل میکنن تا به اونها احترام بذارن. ما نه تنها توی ژاپن بلکه تو تمام کشورهای جهان شاهد این هستیم. به‌عنوان مثال توی مکزیک، اهمیت خانواده نقش بزرگی در فرهنگ اونها داره.

سنت‌های خاصی وجود داره که به خانواده احترام میذاره. روز مردگان (Día de los Muertos) یک سنته که به طور گسترده جشن گرفته میشه و به کسانی که از بین ما رفتن احترام میذاره. با این حال سنت‌های دیگه، مثل نقش دوستان و خانواده در عروسی‌ها و گردهمایی‌های خانوادگی بزرگ دیگه مثل تولد، آداب و رسومی هستن که حول اهمیت خانواده تمرکز دارن.

هر فرهنگی سنت‌های خاصی داره که به احترام افراد به هم کمک میکنه. اونها نقش بزرگی رو در تکامل مداوم فرهنگ ایفا میکنن، اما هیچ سنتی به تنهایی نمیتونه کل داستان رو بیان کنه.

چرا دونستن تفاوت بین فرهنگ و سنت مهمه؟

کلماتی که استفاده میکنین با اهمیتن. درک کلماتی که استفاده میکنین اهمیت داره. میتونین همین الان گوشی خودتون رو باز کنین و با فرهنگی آشنا بشین که تا به حال تجربه نکردین. به دنبال این شاید در مورد جنبه‌های خاصی از تاریخ احساس گناه کنین، یا به سادگی با فرهنگی مواجه بشین که دوست دارین و میخواین به اون احترام بذارین.

شما خودتون بخشی از یک فرهنگ هستین، هرچند ممکنه خیلی از جنبه‌های اون رو بدیهی بدونین. بخش اعظم فرهنگ در شما نهفتس، اما مطمئن باشین که نقش مهمی در شخصیت شما ایفا میکنه. فرهنگ روی باورها و ارزش های شما و شخصیت و رفتار شما تأثیر میذاره، پس فرهنگ یک فرد مقدسه.

دونستن تفاوت بین فرهنگ و سنت مهمه. سنت‌ها اغلب بیرونی‌ترین بخش‌های یک فرهنگ هستن. اونها شخصیت، رنگ و میراث یک فرهنگ رو نشون میدن، به شما کمک میکنن، بدونین چه کاری و چه زمانی انجام بدین و چه کاری رو نباید انجام بدین. اونها به شما نگاهی کامل به فرهنگ یک فرد میدن، اما برای درک واقعی یک فرهنگ، باید زمانی رو صرف گوش دادن و یادگیری کنین چون یکی از اولین نیازمندی‌ها درک تفاوت فرهنگ و سنته.

وقتی این رو فهمیدین، میتونین عمق واقعیت هر فرهنگ و سنتی رو بشناسین و تصویر بزرگتری رو از اونا درک کنین. این منجر به همدلی، احترام، قدردانی و توانایی احترام به یک فرد و فرهنگ او میشه.

جمع‌بندی

درک واقعی از هرچیزی به تغییر واقعی قدرت میبخشه. ما فقط میدونیم بی اهمیت دیدن سنت و فرهنگ شکاف جهل و بی تفاوتی رو بیشتر میکنه. اما وقتی شروع به درک چیزهایی میکنین که قبلا نمیدونستین، باعث میشه دیدگاه‌ها و تجربیات دیگران رو درک کنین و با اونها همدلی کنین تا پایه و اساس تغییر رو ایجاد میکنین.

جهل به نفرت، درگیری و جنگ بسیار دامن می زند. خیلی قبل از بمب و گلوله، خشونت در سر و قلب ما شروع می شود، در کلماتی که به کار می بریم، در باورهایی که در مورد فرهنگ ها و سنت های دیگر داریم. درک تفاوت بین فرهنگ و سنت به ما امکان می دهد تا یکدیگر را بهتر درک کنیم، همدلی کنیم، رابطه ایجاد کنیم و تغییرات طولانی مدت ایجاد کنیم.

به نظر شما فرق فرهنگ و سنت که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت فرهنگ و سنت می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

preemptivelove.org

۱/۵ - (۱ امتیاز)