این سوال همیشه ذهن دنیای علم رو درگیر میکنه که انسان‌ها از کجا اومدن؟ این یک واقعیت شناخته شدس که میلیون‌ها سال پیش ما یعنی انسان‌ها و میمون‌ها از اجداد مشترکی سرچشمه گرفتیم (بنا بر نظریه تکامل داروین) اما در نتیجه تکامل، چندین تفاوت تو جنبه‌های رفتاری و ظاهریمان نسبت به اجداد مشترکمان رخ داد. این تفاوت‌ها بیشتر تحت تأثیر طبیعت به وجود اومد که در نهایت هم منجر به جدایی کامل اجداد مشترک ما، به طور خاص از انسان و میمون شد. میمون‌ها نزدیک‌ترین خویشاوندان زنده ما هستن چون از نظر تشریحی تقریباً شبیه هم هستیم. ما به همراه شامپانزه‌ها، اورانگوتان‌ها و گوریل‌ها به دسته میمون‌های تکامل یافته‌تر تعلق داریم. انسان فقط اون گونه‌ایه که اصلاح شده. البته دسته‌بندی جداگانه‌ای از میمون‌های کوچک‌تر هم شامل گیبون‌ها و سیامانگ‌ها وجود داره و در واقع این بدان معنا نیست که ما با میمون‌ها شباهت‌هایی داریم، علی‌رغم اینکه هر دو اجداد مشترکی داریم. تفاوت عمده بین میمون‌ها و انسان‌ها اینه که میمون‌ها دم دارن، ولی در انسان‌ها اینطور نیست. برای اینکه تفاوت میمون و انسان رو بشناسین بهتره توضیحات این مقاله از سایت دیفرتو رو تا آخر بخونین.

میمون چیه؟

نزدیکترین خویشاوندان زنده به بشریت میمون‌ها هستن. در واقع حدود ۹۸ درصد از DNA انسان‌ها با شامپانزه‌ها مشترکه پس انسان‌ها در واقع جزئی از میمون‌ها هستن. انواع غیر انسانی میمون‌ها به طور کلی به دو گروه تقسیم می شوند:

  • میمون‌های بزرگ: اورانگوتان‌ها، شامپانزه‌ها، بونوبوها و گوریل‌ها
  • میمون‌های کوچک: سیامانگ‌ها و گیبون‌ها.

انسان چیه؟

گونه‌ای که همه انسان‌های زنده روی سیاره زمین به اون تعلق دارن، هومو ساپینس هست. انسان‌های خردمند حدود ۳۰۰۰۰۰ سال پیش در زمان تغییرات آب و هوایی چشمگیر در آفریقا تکامل پیدا کردن. مثل انسان‌های اولیه که در این زمان زندگی می‌کردن، اونها برای بقاء غذا جمع میکردن، شکار میکردن و رفتارهایی تکامل یافته نشان میدادن که به اونها کمک میکرد تا به چالش‌های بقا در محیط‌های ناپایدار پاسخ بدن.

فرق بین میمون با انسان چیه؟

تفاوت میمون و انسان چیه؟

تفاوت‌های مختلفی بین میمون‌ها و انسان‌ها وجود داره و بعضی از اونها به راحتی قابل مشاهدس. برای درک بهتره تفاوت میمون و انسان ویژگی‌های اونها توی جدول زیر آورده شده:

انسان میمون
انسان‌ها میانگین ظرفیت جمجمه در حدود ۱۴۰۰۰۰ – ۱۵۰۰ CC دارن. ظرفیت جمجمه میمون‌ها از ۴۰۰ تا ۶۰۰ سی‌سی متغیره
انسان‌ها پیشانی بلند و بینی بلندی دارن. میمون‌ها عموما پیشانی مایل و بینی صاف دارن
انسان‌ها چانه دارن که کاملا قابل تشخیصه میمون‌ها چانه ندارن
انسان‌ها برآمدگی‌های ابروهای نامشخصی دارن. میمون‌ها برجستگی‌های ابروهای بزرگ و بیرون زده دارن
دیاستما (فاصله بین دندان‌ها و اندام‌ها) در انسان وجود نداره دیاستما (فاصله بین دندان‌ها و اندام‌ها) در اکثر میمون‌ها دیده میشه
انسان‌ها دست‌های کوتاه‌تری نسبت به پاهاشان دارن و به اندازه کافی بلند نیستن تا به زانو برسن میمون‌ها دست‌های بلندتری نسبت به پاهایشان دارن و تا زیر زانو هم میرسن.
انسان هالوکس (انگشت بزرگ پا) غیر قابل تقابل دارن که توی اون حرکت جانبی محدوده میمون‌ها هالوکس مخالف (انگشت بزرگ پا) دارن و میتونن اون رو به صورت جانبی هم حرکت بدن
داشتن ستون فقرات S شکل در انسان‌ها رایجه داشتن ستون فقرات C شکل توی میمون‌ها رایجه.
انسان‌ها زبان‌های متعددی برای برقراری ارتباط بین خودشون دارن میمون‌ها مثل انسان‌ها زبان‌های گوناگونی ندارن.
حرکت اسپیدال (حرکت تنها با کمک دو پا) توی انسان رایجه. حرکت چهارپا (حرکت با هر دو پا و هر دو دست) توی میمون‌ها رایجه
انسان‌ها میتونن ابزارهایی با پیچیدگی زیاد بسازن و میتونن از اونها استفاده کنن تعداد بسیار کمی میمون وجود داره که بتونن ابزاری ساده بسازن و بتونن از اون استفاده کنن
انسان‌ها میتونن صاف راه برن میمون‌ها نمیتونن صاف راه برن
حجم مغز توی انسان نسبتاً بیشتره و جمجمه بزرگی داره حجم مغز میمون‌ها کمه و جمجمه کوچکی داره
انسان‌ها آرواره‌های کوچکی دارن. میمون‌ها آرواره‌های بزرگی دارن.
انسان کمربندهای لگنی پهن و صاف داره میمون‌ها کمربند لگنی باریکی دارن.
انسان‌ها قوس دندانی هلالی شکل دارن. میمون‌ها قوس دندانی V شکل دارن
انسان‌ها زندگی زمینی رو دارن میمون‌ها عمدتاً زندگی درختی رو دارن
انسان‌ها به طور کامل روی کف پا میایستن و راه میرن میمون‌ها بر روی لبه‌های جلویی پا و روی بند انگشتان دست به صورت نیمه ایستاده راه میرن
در انسان‌ها اندام‌های عقبی (اندام حرکتی خلفی) قوی‌تر و فعال‌تر از چهار اندام قدامی هستن در میمون‌ها اندام‌های جلویی (اندام حرکتی قدامی) نسبتا طولانی‌تر از اندام های عقبی هستن
در انسان سر صاف و متعادل روی گردنه در میمون سر بر روی شانه‌ها به صورت سنگینی متعادل شده و مدفونه
سوراخ پس سری فورامن و مگنوم در سر انسان‌ها به سمت پایین هدایت شده سوراخ پس سری فورامن و مگنوم در سر میمون‌ها به سمت عقب هدایت شده
ماهیچه‌های گردن انسان‌ها اساساً به زیر جمجمه مغز متصل میشن عضلات گردن میمون‌ها به پشت مغز متصل هستن
صورت تا حدودی صاف و برآمدگی ابروها مشخص نیست صورت بیرون زده و برآمدگی ابروها برجستس
انسان‌ها فک کوچک با چانه برجسته دارن میمون‌ها فک قوی بدون حلقه‌های مشخص دارن
دندان آسیای کوچک قدامی در فک پایین انسان کوچکه دندان آسیای کوچک قدامی در فک پایین میمون قوی و برجستس
بدن انسان پوشیده از موهای کوتاه و کم‌پشته بدن میمون پوشیده از موهای بلند، ضخیم و پرپشته
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت فیل و ماموت چیه؟

شباهت میمون و انسان چیه؟

انسان‌ها و میمون‌ها در کنار تفاوت‌هاشون، شباهت‌هایی هم دارن. برای اینکه انسان و میمون رو بهتر بشناسین باید شباهت‌های اونها رو هم در نظر بگیرین. به همین خاطر در زیر شباهت‌های میمون و انسان رو آوردیم:

  1. میمون‌ها استخوان‌ها و ماهیچه‌هایی مشابه انسان دارن و سیستم عصبی اونها هم مثل سیستم عصبی انسان‌ها کار میکنه.
  2. تعداد انگشتان دست و پا انسان و میمون برابره.
  3. ساختار رحم زن انسان تا حدودی شبیه به میمون مادس.
  4. هم انسان‌ها و هم میمون‌ها طول عمر تقریباً مشابهی دارن.
  5. شست‌های مخالف چیزیه که توی انسان‌ها و میمون‌ها مشترک هستن.
  6. اگرچه همه میمون‌ها با هم یکسان نیستن، اما گروه خونی اونها شبیه به سیستم گروه خونی ABO انسانه.
  7. هم میمون‌های ماده و هم انسان‌های ماده دوره‌های قاعدگی منظمی دارن.

اینها برخی از شباهتهای میمون و انسان هستن که از طرفی داشتن اجداد مشترک رو تائید میکنه. پس این سوال پیش میاد که آیا میدونستین شامپانزه‌ها حدود ۹۸.۶ درصد از DNA اونها شبیه به انسانه؟ از نظر ژنتیکی اونها بیش از هر نخستین دیگه‌ای به ما نزدیکترن. شامپانزه‌ها هم مثل ما عواطف، هوش و احساسات داران. با این حال، گسترش نئوکورتکس که در طول تکامل نخستین‌ها اتفاق افتاد، باعث شد انسان‌ها و شامپانزه‌ها در مقایسه با سایر میمون‌های بزرگ، به توانایی شناختی بالاتری دست پیدا کنن.

با این حال، فرض اینکه انسان‌ها از شامپانزه‌ها تکامل گرفتن اشتباهه. در طول دوران تکامل، یکی از دودمان اجدادی مشترک انسان و میمون تکامل پیدا کرد و تبدیل به شامپانزه‌های مدرن شد، درحالی‌که جایی دیگه، دودمان دیگه‌ای به شکل انسان‌های اولیه تکامل پیدا کرد و در نهایت منجر به هومو ساپینس شد که همون انسان‌های امروزیه. به همین دلیله نسب مشترکه که ما تا حدودی ویژگی‌های فیزیکی مشابهی با شامپانزه‌ها داریم.

جمع‌بندی

نظریه تکامل انسان از میمون‌ها خیلی جذابه، تقریباً مثل خواندن رمانیه که شما رو در زمان به این طرف و اون طرف میبره. اما در نهایت این نظریه تکامل داروین در مورد تکامل انسان از میمون‌ها چیزی به دست نیاورد. به همین خاطر از طریق بررسی بقایای به جا مونده، تشخیص و کشف اینکه اجداد ما چی بودن و از کجا اومدن یک پدیده امتحان شده و قابل اعتمادتره. اما بد نیست در این زمینه، مقاله تفاوت انسان و حیوان رو هم بخونید.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت نزدیک بینی و دوربینی چشم چیه؟

به نظر شما فرق میمون و انسان که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت میمون و انسان می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.vedantu.com

۴.۲/۵ - (۵ امتیاز)