تفاوت اصلی معلم و مربی اینه که معلم، دانش نظری رو توضیح میده، درحالیکه مربی، دانش عملی رو آموزش میده. همچنین افرادی که معلم اونها رو آموزش میده به‌عنوان دانش آموز شناخته میشن و افرادی که مربی اونها رو آموزش میده معمولاً بهشون کارآموز گفته میشه. در ادامه این مقاله از سایت دیفرتو تفاوت معلم و مربی رو بررسی میکنیم.

معلم کیه؟

معلم (Teacher) فردیه که دانش و تجربه لازم رو داره و با استفاده از روش‌های مختلف به دیگران منتقل میکنه. نوع دانش ارائه شده توی فرآیند تدریس به صورت نظریه. معلم‌ها با ارائه مفاهیم و درک صحیح، دانش رو آموزش میدن و به اونها منتقل میکنن. آموزش باعث میشه مهارت‌های اولیه‌ای رو بیاموزیم که ما رو آماده میکنه و به کسب دانش کمک میکنه. معلم‌ها به‌عنوان مربی جامعه هم شناخته میشن.

عنوان «معلم» به طور کلی با آموزش ابتدایی و متوسطه مرتبطه. توی آموزش عالی در دانشگاه، افرادی که آموزش میدن به‌عنوان مدرس و استاد شناخته میشن. محیط تدریس باید کنترل شده، آرام و رسمی باشه. روش معمولی برای انتقال دانش معلم به دانش‌آموز سخنرانی با استفاده از تخته سفید یا تخته سیاه، پروژکتور یا هر صفحه نمایشه دیگه‌ای هست.

یک معلم تئوری‌ها رو تدریس میکنه اما ممکنه کاربرد عملی اون دانش رو هم آموزش بده. معلم‌ها جدای از انتقال دانش خاص، با دانش آموزهای خودشون تعامل دارن، یادگیری اونها را تسهیل میکنن و روی راهنمایی و آموزش تمرکز میکنن. معلم‌ها همیشه از یک برنامه درسی و برنامه علمی که توسط مقامات بالاتر سازماندهی شده، پیروی میکنن. اونها معمولا داده‌ها رو در قالب یک کتاب، فایل یا اسلاید دارن.

هشت وظیفه معلم

 1. دانش یا مهارت جدید رو منتقل میکنه (پیشنهاد مطالعه: تفاوت مهارت با استعداد)
 2. دانش آموزها رو با محیط آموزشی سالم آشنا کنه
 3. هدف اون ایجاد بلوغ تحصیلی و عاطفی به دانش آموزهاس
 4. همچنین بر اخلاق و ارزش‌های دانش آموزها تمرکز کنه
 5. آموزش و یادگیری را تسهیل کنه
 6. به دانش آموزها کمک میکنه تا پیشرفت رو ارزیابی کنن و به هدف خودشون برسن
 7. به دانش آموزها درس‌های آکادمیک ضروری میدن
 8. به صیقل دادن جامعه کمک میکنه

مربی کیه؟

یک مربی (Trainer) افرادی رو برای انجام کارهایی که مربوط به برنامه آموزشی و عملیه آموزش میده. تمرکز اصلی یک مربی روی توسعه یک مهارت خاصه. مربی سعی میکنه مهارت‌ها رو به کارآموزاش منتقل کنه. آموزش مربی به‌‌عنوان یک رویکرد عملی برای یادگیری شناخته میشه و این کار باید یک محیط نسبی داشته باشه تا بخشی از آموزش عملی توش انجام بشه. یک مربی همیشه از یک برنامه آموزشی و روش‌های آموزشی مرتبط با اون حرفش پیروی میکنه.

وظیفه یک مربی تنها آموزش عملی شاگرداهاش نیست، بلکه روی ذهن کارآموزش هم کار میکنه. یک مربی خوب همیشه متوجه رفتار و فعالیت کارآموزاش میشه و باعث بهبود اون میشه. کارآموزها بعد از دوره آموزشی، عملکرد موثر و کارآمدشون رو شروع میکنن. افراد توی یک محیط کاری آموزش مهارت‌های جدید رو یاد میگیرن. وقتی که یک شرکت مجبوره مهارت‌ها و بهره‌وری کارکنانش رو بهبود ببخشه، معمولاً وظیفه آموزش کارکنانش رو به مربی‌ها میده.

مربی عنوان شغلیه که معمولاً برای رشته‌های ورزشی و فنی به کار میره. یک مربی به کارآموز کمک میکنه تا خودش رو بهبود ببخشه تا با دنیای رقابتی بیرون کنار بیاد. در واقع یک مربی مهارت‌های خاص افراد رو با تمرینات ویژه‌ای که عملکرد فرد رو افزایش میده، تقویت میکنه. این اصطلاح مربی در حوزه منابع انسانی رایجه، جایی که کارکنان برای دستیابی به شایستگی‌های خاص خودشون آموزش میبینن.

چهار وظیفه مربی

 1. مهارت‌های کارآموزها رو توسعه میده
 2. حرفه‌های مربوط به هر شرکت، سازمان و غیره رو آموزش میده.
 3. با بهبود عملکرد فردی، توسعه رو تسریع میکنه
 4. کارمندی که از نظر تحصیلی خوبه رو به ابزارها و تکنیک‌های عملی برای کار بهتر مجهز میکنه

فرق بین معلم و مربی چیه؟

یک فرد باید یک حرفه‌ای آموزش دیده و ارشد باشه تا بتونه معلم بشه. برعکس، یک مربی میتونه یک کارمند معمولی با تجربه باشه که در محل کار فعاله. از طرفی تفاوت اینها خیلی سادس اونم اینه که معلم کسیه تدریس میکنه و مربی کسیه که تمرین میکنه. محل تدریس باید محیطی آرام مثل کلاس درس داشته باشه. از طرفی مکان مورد نیاز برای تمرین، محیطی مثل سالن بدنسازیه.

یک معلم معمولا داده‌ها رو در قالب یک کتاب، فایل یا اسلاید در اختیار داره. در مقابل، یک مربی اغلب داده‌های مکتوبی نداره چون به طور عملی آموزش‌ها رو نشون میده. آموزش یک معلم مهارت‌هایی رو هم یاد میده، اما هدف اون کسب آموزش با داشتن نمرات در مدرسه هست. برعکس، آموزش یک مربی بر مهارت‌های خاصی تمرکز داره که میتونه برای شغل مربوطه استفاده بشه.

معلم کسیه که تدریس میکنه و مربی کسیه که آموزش میده. دانشی که معلم‌ها ارائه میدن نظریه. اما دانشی که مربی‌ها ارائه میدن عملیه. معلم مفاهیم و نظریه‌های مختلفی رو به دانش آموزها خودشون آموزش میدن. مربی مهارتهای فنی و عملی مختلفی را به کارآموزان خود آموزش میده. یک معلم معمولا داده‌ها را در قالب یک کتاب، سند یا اسلاید در اختیار داره، اما یک مربی معمولاً داده‌های مکتوبی ندارن چون به طور عملی آموزش رو نشون میده.

روش معمولی که مربی به وسیله اون آموزش میده، ارائه نمایش فیزیکی با انجام حرکات مختلف، انجام فعالیت‌های مختلف، آموزش فردی دانش آموز با کمک به او برای بهبود حرکاتش، آموزش طی مراحل تکمیلی و … هست.

جمع‌بندی

در آخر بهتره بگیم معلمی و مربیگری مشاغل مرتبطی هستن، اما با همدیگه تفاوت دارن. تفاوت بین یک معلم و یک مربی بر اساس نوع دانشی که ارائه میدن و روشی که اونها اون دانش رو به دانش آموز منتقل میکنن، مشخص میشه.

به نظر شما فرق معلم و مربی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت معلم با مربی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع: difference.wiki

۵/۵ - (۳ امتیاز)