هر کسی که به اندام مناسب و چاقی و لاغری اهمیت میده، همیشه حواسش به دو کلمه هست: چربی و کالری. شکی نیست که چربی از کالری زیان بیشتری داره اما این دو چه تفاوتی با هم دارن؟ تفاوت چربی با کالری برای چاقی و لاغری چیه و چه تاثیری روی بدن میذارن؟ این مقاله به سوالات شما پاسخ میده.

تفاوت چربی با کالری چیه؟

کالری واحد انرژیه. هر مادة غذایی، کالری یا انرژی مشخصی داره که توسط بدن سوزانده می‌شه. چربی ترکیباتیه که در آب حل نمی‌شوه و از بعضی مواد غذایی مانند کره یا روغن به دست میاد. همة چربی‌ها کالری دارن اما همة کالری‌ها از چربی به دست نمیان. پیشنهاد میکنیم مقاله تفاوت چربی گیاهی و حیوانی رو هم بخونید.

کالری چربی
گروه‌های غذایی اکثر گروه‌های غذایی کالری دارن به جز موادی مانند آ ، ادویه‌جات، چای و قهوه که بی‌کالری هستن گروه‌های غذایی شامل چربی شامل روغن، کره، پیة دام و روغن ماهی هستن
تعریف کالری یا کیلوکالری واحد انرژیه که در زمینة مواد غذایی هم کاربرد داره. چربی ترکیباتیه که در آب حل نمی‌شه و از بعضی مواد غذایی مانند کره یا روغن به دست میاد

تفاوت کالری‌سوزی و چربی‌سوزی چیه؟

کالری‌سوزی با چربی‌سوزی فرق می‌کنه. ورزش باید چربی‌های بدن رو بسوزونه نه این‌که فقط کالری بسوزونه. ورزش‌های سبک، کالری قند و سایر کربوهیدرات‌ها رو می‌سوزونه که اصطلاحاً بهشون «کالری‌های انرژی» گفته میشه. این نوع کالری‌سوزی باعث از دست دادن آب بدن و کاهش سوخت‌وساز بدن می‌شه. برای سوزوندن کالری‌هایی که در چربی‌های بدن ذخیره شدن، باید برنامه ورزشی شدید همراه با تمرین با وزنه داشت.

کالری چیست

ورزش‌های چربی‌سوز

برای از دست دادن چربی، باید چند قانون اصلی رو در نظر داشت. بدن در حین تمرینات هوازی (کاردیو)، قبل از اونکه به نقطة چربی‌سوزی برسه، چند مرحله رو پشت سر میذاره. در ۱۰-۱۵ دقیقة اول ورزش، فقط کالری‌هایی رو می‌سوزونه که از قند به دست میان (نه از چربی).

برای این‌که بدن بتونه از انرژی‌های ذخیره‌شده در چربی‌هاش استفاده کنه، باید ضربان قلب به محدودة معینی برسه. این محدودة معین به سن و میزان آمادگی جسمانی فرد (مبتدی، متوسط، بالاتر از متوسط) بستگی دارد. در این محدودة ضربان قلب، اکسیژن کافی برای چربی‌سوزی تأمین می‌شه. علاوه بر این‌که بدن باید به این ضربان قلب برسه تا بتواند چربی‌سوزی رو شروع کنه، باید در حین تمرین نیز در همان سطح باقی بمونه تا چربی‌سوزی ادامه پیدا کنه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت چربی حیوانی و گیاهی چیه؟

ترفند بعدی، صبح‌ها ورزش کردنه. ورزش صبحگاهی می‌توانه نسبت به زمان‌های دیگه، تا ۲۰% چربی بیشتری بسوزونه. وقتی از خواب بیدار می‌شیم قند خونمون پایینه چون ۸ ساعته که غذا نخوردیم. ورزش به قند نیاز داره پس وقتی قند خون پایین باشه، بدن برای تأمین انرژی مورد نیاز خودش چربی می‌سوزونه. یادمون نره که یکی دیگه از مزایای ورزش صبحگاهی حفظ نشاط بدون در طی روزه.

چربی‌سوزی در زمان استراحت

برای این‌که حتی در زمان استراحت هم چربی بسوزونید، باید نرخ سوخت‌وساز بدنتون رو بالا ببرید. این موضوع باعث مصرف انرژی‌هایی می‌شه که به صورت چربی ذخیره شدهن. پس همة کارهایی که سوخت‌وساز رو بالا می‌بره، به کاهش چربی بدن کمک می‌کنن. بهترین روش برای افزایش سوخت‌وساز، انجام ورزش‌های بی‌هوازی مثل تمرین با وزنه است.

چربی سوزی

گروه‌های غذایی

بیشتر گروه‌های غذایی کالری دارن، بعضی بیشتر از بقیه. بعضی مواد غذایی مثل آب، ویتامین‌ها، برگ چای، قهوه، ادویه‌جات، ترشی‌جات و غیره، بی‌کالری هستن. یعنی این مواد، به تنهایی نمی‌تونن در بدن تجزیه و به انرژی تبدیل بشن. چربی در مقایسه با بقیه گروه‌های غذایی بیشترین مقدار کالری رو داره: ۹ کیلوکالری در گرم.

چربی‌ها شامل اسیدهای چرب و گلیسرین می‌شن. برخی چربی‌های خوراکی حیوانی شامل پیة خوک و دام، روغن ماهی و کره هستن. چند تا از چربی‌های گیاهی خوراکی هم روغن بادام‌زمینی، روغن سویا، روغن آفتابگردان، روغن کنجد، نارگیل و روغن گیاهی هستن.

تغذیه و سلامت

بدن برای واکنش‌ها و فعالیت‌های مختلف خودش به انرژی نیاز داره که مواد غذایی اون رو تأمین می‌کنن. کالری توصیه‌شده برای مردان و زنان بین ۲۰۰۰-۲۵۰۰ کیلوکالری در روز تغییر می‌کنه. کودکان و افراد مسن به کالری کمتری نیاز دارن. کالری‌های اضافی مصرفی معمولاً به چربی تبدیل و به عنوان بافت چربی در بدن ذخیره می‌شن. برای اندازه‌گیری انرژی یا کالری مواد غذایی مختلف از کالری‌سنج استفاده می‌شه.

مصرف چربی در رژیم غذایی روزانه ضروریه چون اسیدهای چرب ضروری مورد نیاز بدن رو تأمین می‌کنه. به علاوه به هضم و جذب مواد معدنی مهم کمک می‌کنه. هم انرژی اضافی رو در بدن ذخیره می‌کنه و هم برای حفظ سلامت پوست ضروریه، از اندام‌های داخلی بدن در برابر ضربه محافظت می‌کنه و مثل لایة محافظی در برابر بیماری‌هاست. چربی‌ها رو می‌تشه به دو دستة چربی‌های اشباع و غیر اشباع تقسیم کرد. چربی‌های اشباع‌شده رو می‌تونیم در غذاهایی مثل روغن، کره، گوشت گاو و شکلات تلخ پیدا کنیم که در مقایسه با اسیدهای چرب اشباع‌نشده، کمتر مطلوبن. اسیدهای غیر اشباع رو میشه در غذاهایی مانند آووکادو، آجیل، روغن‌ و گوشت پیدا کرد.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت چربی حیوانی و گیاهی چیه؟

فرق چربی با کالری

بیماری‌ها

اگر میزان کالری دریافتی بدن بیش از میزان مورد نیاز روزانه‌اش باشه و با ورزش سوزونده نه، به مرور می‌تونه باعث افزایش وزن و سایر عوارض سلامتی بشه.

بعضی بیماری‌ها هم با مصرف بیش از اندازة چربی همراه هستن. رژیم‌های غذایی سرشار از چربی اشباع، با افزایش خطر بیماری‌های قلبی و گرفتگی عروق قلبی در ارتباط هستن.

به نظر شما فرق بین چربی و کالری که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما تفاوت بیشتری از چربی و کالری می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

 

منابع:

۴.۵/۵ - (۷۸ امتیاز)