غرور و اعتماد به نفس دو رفتار متفاوت انسانی هستن که مرز خیلی باریکی بین تفاوت این دو وجود داره. مفهوم این دو خیلی از هم جدا هستن. تفاوت غرور و اعتماد به نفس اینه که غرور یک احساس منفیه و بغضی اوقات باعث میشه افراد تو مسیر اشتباهی قرار بگیرن. در طرف دیگه اعتماد به نفس قرار داره که یک احساس مثبته و به افراد توانایی کنترل هرکاری و آرامش خاطر رو میده. با ما توی این مقاله از سایت دیفرتو همراه باشین تا بیشتر در مورد تفاوت‌های این دو یاد بگیرین.

غرور چیه؟

غرور یا منیت یک رفتار انسانیه که باعث میشه انسان فقط به خودش فکر کنه و به خودش اهمیت بده. اونها کسی رو برتر از خودشون نمیدونن و همیشه در تلاشن تا با دیگران رقابت کنن. این افراد باخت رو دوست ندارن و برای رسیدن به این هدف از رفتن تو راه و گرفتن تصمیم‌های اشتباه ابایی ندارن. احساسات و عقاید دیگران براشون مهم نیست، تنها چیزی که براشون مهمه اینه که غرور خودشون هر بار ارضا بشه.

افراد خودخواه در ذهنشون تصویری از خودشون میسازن، تصویری قدرتمند و هیچوقت نمیخوان اون تصور رو تغییر بدن. به همین دلیل از دنیای بیرون و نظرات دیگران میترسن. غرور ذهن فرد رو به افکار و احساسات منفی مثل حسادت، عصبانیت، نفرت و غیره نسبت به افراد دیگه پر میکنه و باعث میشه فکر کنن که تنها حق با اونهاس. همچنین اونها رو حریص‌تر میکنه، هیچوقت به چیزی راضی نمیشن و همیشه بیشتر از دیگران چیزهایی رو میخوان.

افراد مغرور با انتقاد خوب برخورد نمیکنن، اونها دوست ندارن مورد قضاوت مردم قرار بگیرن، اما در عین حال انتقاد کردن تنها کاریه که نسبت به افراد دیگه انجام میدن. این یکی از بزرگترین دلایلیه که باعث میشه هیچکس افراد خودخواه را دوست نداشته باشن.

اعتماد به نفس چیه؟

اعتماد به نفس یعنی احترام گذاشتن به خود، یعنی شناخت ارزش و اهمیت خودتون. افرادی که اعتماد به نفس دارن، برای خودشون ارزش قائل میشن و در عین حال برای دیگران هم ارزش قائلن. اونها هیچوقت فقط به خودشون فکر نمیکنن، بلکه از خواسته‌ها و نیازهای دیگران هم آگاهن. میشه گفت افراد دارای اعتماد به نفس، برای خودشون ارزش قائلن ولی خودپسند نیستن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت تحقیق کمی و کیفی چیه؟

اونها به مقایسه و رقابت با دیگران که ممکنه منجر به ایجاد احساسات بدی بین اونها و دیگران بشه، اعتقاد ندارن، همچنین باعث نمیشن که کسی پیش اونها احساس حقارت کنه. این افراد همیشه قبل از هر کاری یا هر تصمیمی ابتدا به درست و غلط بودنش فکر میکنن.

اعتماد به نفس همیشه افراد رو به سمت احساسات و افکار مثبت هدایت میکنه. اونها هیچوقت عمداً به کسی صدمه نمیزنن، هیچوقت به کسی بی احترامی نمیکنن و هیچ وقت کار اشتباهی رو صرفاً برای اثبات نظر خودشون انجام نمیدن. این افراد سرسخت نیستن و از انتقاد استقبال میکنن، چون برای اونها این چیزیه که تشویقشون میکنه تا هر روز فرد بزرگتری باشن. 

افراد دارای اعتماد به نفس همیشه نظرات خودشون رو با دیگران در میان میذارن و به دیگران هم گوش میدن چون به کار گروهی اعتقاد دارن. اونها هیچوقت از شکست و قضاوت شدن توسط دیگران نمیترسن، بلکه این اتفاق فقط یک گام دیگه به سمت موفقیته. اونها همیشه خوشحال هستن و قدردان دستاوردها و موفقیت‌های دیگران هستن. به همین دلیله که دیگران اونها رو دوست دارن.

فرق بین غرور و اعتماد به نفس چیه؟

غرور نوعی رفتار انسانیه که باعث میشه فرد فقط به خودش اهمیت بده و فکر کنه از همه سرتره، این رفتار اون رو خودخواه میکنه. این افراد به دیگران اهمیت نمیدن و اغلب سعی میکنن به دیگران احساس حقارت بدن. اونها همیشه توی هر کاری که انجام میدن به دنبال مقایسه و رقابت با دیگران هستن.

درحالیکه اعتماد به نفس، همونطور که از اسمش پیداس، درک هر انسانی از ارزش خودشه و باعث میشه مردم نسبت به خودشون مطمئن باشن. افراد با احترام به نظرات و احساسات دیگران به همان اندازه که برای خودشون ارزش قائل هستن برای دیگرانم ارزش قائل میشن. در ادامه تفاوت‌های اصلی بین غرور و اعتماد به نفس رو توی ۶ مورد آوردیم:

  1. افراد مغرور فقط به خودشون فکر میکنن و به خودشون اهمیت میدن، درحالیکه افراد با اعتماد به نفس هم به دیگران اهمیت میدن و هم به اونها فکر میکنن.
  2. افراد خودخواه به عقاید و تصمیمات دیگران احترام نمیذارن، اونها همیشه فکر میکنن تنها کسی هستن که قادر به تصمیم گیری درستن. درحالیکه افراد با احترام به خود، به نظرات دیگران هم احترام میذارن. اونها به کار گروهی اعتقاد دارن.
  3. موفقیت، رقابت و مقایسه تنها چیزهایی هستن که برای یک فرد مغرور اهمیت دارن، چون به اون کمک میکنه تا نفس خودش رو ارضا کنه. درحالیکه برای افراد با عزت نفس، این چیزها اهمیتی نداره. اونها فقط روی بهتر شدن خودشون تمرکز میکنن.
  4. افراد مغرور از شکست و قضاوت دیگران میترسن. درحالیکه افراد با اعتماد به نفس از اون موارد نمیترسن.
  5. غرور فرد رو با احساسات و افکار منفی پر میکنه، درحالیکه اعتماد به نفس فرد رو به سمت احساسات و افکار مثبت هدایت میکنه.
  6. مردم از شخصی که منیت دارن، خوششون نمیاد، درحالیکه میخوان با افرادی که اعتماد به نفس دارن وقت بگذرونن.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت کامپوزیت و لمینت چیه؟

فرق بین غرور و اعتماد به نفس چیه؟

جدول تفاوت غرور و اعتماد به نفس

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های غرور و اعتماد به نفس رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه غرور اعتماد به نفس
احساسات فرد مغرور فقط به احساسات و افکار خودش فکر میکنه. فرد دارای اعتماد به نفس به احساسات و افکار دیگران هم فکر میکنه.
رفتار با دیگران فرد مغرور همیشه سعی میکنه کاری کنه که همه احساس حقارت کنن و به نظرات اونها احترام نمیذاره. فرد دارای اعتماد به نفس به کار گروهی اعتقاد داره و به نظرات دیگران هم احترام میذاره.
چیزهایی که اهمیت دارن موفقیت، رقابت و مقایسه آدم بهتری بودن
ترس‌ها شکست‌ها و قضاوت‌های دیگران از هیچ چیز ترسی ندارن.
القاء کننده … افراد رو به سمت احساسات و افکار منفی هدایت میکنه. افراد رو به سمت احساسات و افکار مثبت هدایت میکنه.
عواقب دیگران اونها رو دوست ندارن افراد دیگه دوست دارن با چنین افرادی وقت بگذرونن.

جمع‌بندی

در آخر باید بدونین که افراد خودخواه یا مغرور بدشون نمیاد که به دیگران صدمه بزنن چون لذت و نیازشون در این کاره. درحالیکه افراد با اعتماد به نفس به همون اندازه که به احساسات دیگران احترام میزارن، به همون اندازه هم به احساسات خودشون توجه میکنن، چون اونها خودشون رو در کنار مابقی میبینن و گرایش‌های جمعی دارن. این مقاله به شما کمک میکنه تا افراد مغرور رو از افراد با اعتماد بنفس تشخیص بدین. یک نکته مهم رو باید در نظر بگیرین که همیشه توی روابطتون با افراد مغرور کمتر بگردین و بیشتر سمت افراد دارای اعتماد به نفس برین.

به نظر شما فرق غرور و اعتماد به نفس که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت غرور و اعتماد به نفس می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

askanydifference.com

چقدر راضی بودی؟!