فرق اصلی بین سادیسم و مازوخیسم در اینه که یک فرد سادیسمی از صدمه زدن به شریک جنسیش احساس لذت میکنه، درحالیکه فرد مازوخیسمی از صدمه دیدن خودش و حتی توسط شریک جنسیش احساس لذت میکنه. این تنها یک تفاوت سادیسم و مازوخیسم هست. پس با مطالعه این مطلب از سایت دیفرتو با جزئیات بیشتری از فرق بین این دو موضوع آشنا میشیم.

سادیسم (Sadism) چیه؟

سادیسم یک اصطلاح توی زبان انگلیسیه و برای فردی که مفهوم سادیسم، یک اختلال جنسی رو تمرین میکنه، استفاده میشه. یک فرد سادیسمی از آزار رسوندن به بقیه (انسان و حتی حیوانات) لذت میبره و از درد دادن به دیگران لذت میبره. معمولاً با تمایلات جنسی یک فرد مرتبطه، اما میتونه در ابعاد مختلف دیگه هم رشد کنه. این یک وضعیت روحی و جسمیه، یعنی یک وضعیت روانیه که توی اون فرد با سرزنش مابقی، معمولاً شریک جنسی خودش آرامش و سرگرمی پیدا میکنه.

خیلی از مردم در سراسر جهان اینطور خواسته‌هایی رو توی خودشون دارن و توی زندگی واقعیشون اینطور کارهایی رو انجام میدن. شاید کمی ظالمانه و وحشتناک به نظر برسه، اما اوضاع توی زندگی واقعی اینطوریه و سادیسمی‌ها با مازوخیسمی‌هایی که از صدمه دیدن و از درد و رنجی که به اونها داده میشه لذت میبرن، بهترین تطابق رو دارن. مفهوم سادیسم مو به مو با ماچوئیسم یکیه و با لذت و امیال جنسی در ارتباطه.

مازوخیسم (Masochism) چیه؟

مازوخیسم یک اصطلاح انگلیسیه و برای فردی که مفهوم مازوخیسم رو انجام میده، استفاده میشه. در واقع این اصطلاح یک مفهوم از اختلال جنسیه که فرد لذتی از آسیب رسیدن به خودش رو میبینه، تعریف میکنه. مازوخیسمی کسیه که از تنبیه لذت میبره. همچنین میشه گفت فردی که از داشتن درد احساس خوبی داره و از صدمه دیدن لذت میبره مازوخیسم داره. وقتی صحبت از داشتن چنین حالت ذهنی به میان میاد، معمولاً با تمایلات جنسی همراهه، اما غیر از این هم میشه.

مازوخیسم

کمی غیر واقعی و عجیب به نظر میاد، اما تعداد زیادی از این افراد توی هر نقطه از جهان وجود دارن که اینطور احساس و حالت روانی دارن. اونها مازوخیسم رو به عنوان بخشی از زندگی خودشون قبول کردن و بیشتر اوقات اون رو تمرین میکنن. این مفهوم با احساس لذت از درد همراهه و اساساً با تمایلات جنسی مرتبطه و اغلب هر زمان که شخصی توی رابطه و فعالیت فیزیکی زیاده‌روی میکنه، فرد دیگه رو هم درگیر میکنه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت غرور و اعتماد به نفس چیه؟

فرق بین سادیسم و مازوخیسم چیه؟

سادیسم و مازوخیسم اون دو اصطلاح آمیخته و گیج‌کننده‌ایه که برای اختلالات جنسی استفاده میشن. اساساً از این دو کلمه برای تعریف حالات و رویکردهای مختلف روحی و جسمی یک فرد استفاده میشن. مازوخیسم کسیه که از تنبیه شدن لذت میبره. همچنین میشه گفت فردیه که از داشتن درد احساس خوبی داره و از صدمه دیدن جسمی لذت میبرن.

وقتی صحبت از داشتن چنین حالت ذهنی به میان میاد، معمولاً با تمایلات جنسی همراهه، اما میشه غیر از این هم باشه. مازوخیسم مفهوم یا یک اختلال جنسیه که فرد لذتی رو از آسیب رسوندن به خودش میبینه رو تعریف میکنه. به فردی که این مفهوم رو دنبال میکنه مازوخیسمی میگن. درحالیکه سادیسم یک مفهومه که هم مرتبط و هم متضاد با اختلال جنسیه. با لذت بردن از تنبیه یا درد کشیدن دیگران سروکار داره. به فردی که چنین حالت روحی و روانی داره هم سادیسمی میگن. همچنین معمولاً با تمایلات جنسی یک فرد مرتبطه.

جدول تفاوت سادیسم با مازوخیسم

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های سادیسم و مازوخیسم رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه فرد سادیسمی فرد مازوخیسمی
تعریف یک فرد سادیسمی از آزار رسوندن به دیگران لذت میبره و از درد دادن به دیگران لذت میبرن. یک فرد سادیسمی با سرزنش دیگران، معمولاً شریک جنسی، آرامش و سرگرمی پیدا میکنه. مازوخیسم کسیه که از تنبیه‌ها لذت میبره. همچنین میشه گفت فردی که از داشتن درد احساس خوبی داره و از صدمه دیدن یا آسیب دیدن لذت میبره.
نوع کلمه اسم اسم
برگرفته از سادیسم مازوخیسم
مرتبط با وضعیت روانی مرتبط با تمایلات جنسی یک فرد. وضعیت روانی مرتبط با تمایلات جنسی یک فرد.

جمع‌بندی

در آخر باید بگیم که سادیسم و مازوخیسم دو اختلال روانی و ذهنی هستن که توی اون فرد به ترتیب از صدمه زدن به طرف مقابلش و صدمه دیدن از شریک جنسیش احساس لذت میکنه.

منبع: difference.wiki

۵/۵ - (۲ امتیاز)