تفاوت اصلی بین بارکد و کد QR در اینه که بارکد یک کد قابل خوندن توسط ماشینه که این کد متشکل از اعداد و الگویی از خطوط موازی با عرض‌های مختلفه، درحالیکه کد QR یک کد قابل خوندن توسط ماشینه که از مجموعه‌ای از مربع‌های سیاه و سفید تشکیل شده. بارکدها و کدهای QR کدهای قابل خوندن توسط ماشین هستن که میتونن داده‌ها رو ذخیره کنن. اگرچه بارکدها و کدهای QR شباهت‌های زیادی باهم دارن، اما تفاوت‌های زیادی هم بین این کدهای قابل خوندن توسط ماشین وجود داره. این مقاله از سایت دیفرتو، تفاوت بارکد و کد QR میپردازه.

بارکد چیه؟

بارکد تصویریه که به شکل مربع یا مستطیله و از خطوط موازی سیاه و فضاهای سفید تشکیل شده. دستگاههای بارکدخوان میتونن این نمایش داده رو بخونن. بارکد توی مغازه‌ها برای پردازش خرید خیلی مفیده. اونها در عرض چند ثانیه به شناسایی محصولات و محاسبه قیمت اونا کمک میکنن.

همچنین میشه از اونها برای ردیابی موجودی‌های توی انبارها استفاده کرد. بارکد به فرایند حسابداری تو خیلی از مغازه‌ها و شرکت‌ها کمک میکنه. بارکدهای مختلفی بسته به کاربرد اونها برای اهداف مختلف وجود دارن. اونها تو فرایند فروش مزایای زیادی ایجاد میکنن که شامل دقت بهتر، فوری تاریخ محصولات در دسترسه، کمک به بهبود کنترل موجودی و کم هزینه بودن، میشه.

دو نوع بارکد وجود داره: یک بعدی (۱D) و دو بعدی (۲D). بارکدهای یک بعدی از یک سری خطوط تشکیل شدن که این خطوط شامل اطلاعاتی در مورد نوع، اندازه و رنگ محصول میشه. بارکدهای دو بعدی پیچیده‌تر از بارکدهای یک بعدی هستن، در عین حال اطلاعات بیشتری نسبت به بارکدهای ۱ بعدی دارن. اونها ممکنه شامل اطلاعاتی مثل قیمت، مقدار و حتی تصویری از محصول باشن.

بارکد چیه؟

کد QR چیه؟

QR Code یک بارکد ماتریسیه که توی ژاپن اختراع شد. این کد یک مربع سیاه و سفیده که توسط دستگاه یا حتی گوشی قابل خوندنه، این شامل اطلاعات زیادی در مورد محصولات یا اقلام میشه که دستگاه‌های دیجیتالی میتونن این اطلاعات رو از کد استخراج کنن. امروزه حتی گوشی‌های هوشمند هم میتونن کدهای QR رو اسکن کنن.

در حال حاضر کد QR توی تبلیغات محبوب شده، چون دسترسی سریع به وبسایت برند رو فراهم میکنه. با این حال در اوایل ابداع این کد، کدهای QR بیشتر در صنعت خودرو استفاده میشدن. امروزه کدهای QR برای خیلی از کاربردها مثل ردیابی تجاری، سرگرمی و بلیط حمل و نقل استفاده میشه. در عین حال کدهای QR برای ذخیره اطلاعات شخصی افراد و کارمندها توی سازمان‌ها و ادارات مورد استفاده قرار میگیره. بعضی از کشورها مثل ژاپن از سال ۲۰۱۰ شروع به چاپ کدهای QR در بلیط قطار کردن که به مسافرها امکان میده خیلی سریع به اطلاعات دقیق دسترسی پیدا کنن.

کد QR چیه؟

فرق بین بارکد و کد QR چیه؟

برای اینکه تفاوت‌های بین بارکد و کد کیو آر رو بهتر بفهمیم باید اونها رو بر اساس پارامترهای زیر بررسی میکینم:

تفاوت تعریف بارکد و کد QR

بارکد یک کد قابل خوندن توسط ماشینه که از اعداد و الگوی خطوط موازی با عرض‌های مختلف تشکیل شده، درحالیکه کد QR یک کد قابل خوندن توسط ماشینه که از مجموعه‌ای از مربع‌های سیاه و سفید تشکیل شده و میتونه توسط دستگاه‌های دیجیتالی مثل گوشی‌های هوشمند هم خونده بشه.

تفاوت ظاهر بارکد با کد QR

بارکدها شکل مربع یا مستطیلی دارن که از خطوط موازی سیاه و فضاهای سفید تشکیل شدن، درحالیکه کدهای QR اشکال مربعی دارن که از مربع‌های سیاه و سفید تشکیل شدن.

فرق بارکد و کد QR از نظر محتوای اطلاعات

کدهای QR نسبت به بارکد در مورد محصولات شامل اطلاعات بیشتری هستن. بارکدها ممکنه فقط شامل اطلاعاتی مثل نوع، اندازه و رنگ محصولات باشن، درحالیکه کدهای QR ممکنه شامل اطلاعات اضافی مثل قیمت، وضعیت محصول و همچنین تاریخ تولید باشه. علاوه بر این، کدهای QR میتونن داده‌های چند رسانه‌ای رو ذخیره کنن.

فرق بارکد با کد QR از نظر نحوه اسکن کردن

بارکدها رو میشه به صورت عمودی اسکن کرد، درحالیکه کدهای QR هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی اسکن میشن.

توی جدول مقایسه‌ای زیر این ویژگی‌ها رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

بارکد کد QR
بارکد یک کد قابل خوندن ماشینیه که از اعداد و الگوی خطوط موازی با عرض‌های مختلف تشکیل شده. کد QR یک کد قابل خوندن از طریق ماشینه که از مجموعه‌ای از مربع‌های سیاه و سفید تشکیل شده و توسط دستگاه‌های دیجیتالی مثل گوشی‌های هوشمند قابل خوندنه.
شکل مربع یا مستطیل داره و از خط مشکی موازی و فضاهای سفید تشکیل شده مربع شکل و از مربع‌های سیاه و سفید تشکیل شده
ممکنه فقط شامل اطلاعاتی مثل نوع، اندازه و رنگ محصولات باشه نسبت به بارکد اطلاعات بیشتری رو در خودش داره
به صورت عمودی اسکن میشه هم به صورت عمودی و هم افقی اسکن میشه

جمع‌بندی

تفاوت اصلی بین بارکد و کد QR در اینه که بارکد یک کد قابل خوندن توسط ماشینه که متشکل از اعداد و الگویی از خطوط موازی با عرض‌های مختلفه، درحالیکه کد QR یک کد قابل خوندن توسط ماشینه که از مجموعه‌ای از مربع‌های سیاه و سفید تشکیل شده. علاوه بر این، کدهای QR میتونن داده‌ها رو نسبت به بارکدها ذخیره کنن.

به نظر شما فرق بارکد و کد QR که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت بارکد و کد QR می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

pediaa.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)