همه زبان‌های برنامه نویسی مبدل هستن و باعث میشن ماشین‌ها نیازهای ما رو درک کنن. ما برنامه‌ها رو به زبان خاصی مینویسیم بعد کامپایلر زبان اون رو تبدیل به دستورات خاصی میکنه. پس زبان‌های برنامه نویسی زیادی وجود داره. دو تا از اونها C و #C هستن. اینها توی بعضی ویژگی‌ها تا حدودی مشابه هم هستن ولی توی بعضی از ویژگی‌های دیگه با هم تفاوت دارن. ما توی این مطلب از سایت دیفرتو چند تفاوت زبان برنامه نویسی C و #C رو به شما میگیم تا بهتر بتونین اونها رو بشناسین.

زبان برنامه نویسی C چیه؟

C یک زبان برنامه نویسی پایه به شمار میره که به خوبی ساختار پیدا کرده و زبانی مستقل از ماشینه. این یک زبان برنامه نویسی سطح بالاییه که به توسعه دهنده یا سازنده نرم‌افزار و … اجازه میده تا تعیین کنه این برنامه روی کدوم سخت افزار کار بکنه. این زبان برنامه نویسی توسط دنیس ریچی تو آزمایشگاه تحقیقاتی بل تو در ۱۹۷۲ کشف شد. 

زبان‌های اصلی قدیمی مثل ALGOL، BCPL و B مدت‌ها قبل از زبان C ظهور کرده بودن. C از بیشتر مفاهیم این زبان‌ها استفاده کرده ولی ایده‌های بیشتری به اونها اضافه کرد تا این زبان رو برای کاربرهاش متنوع‌تر کنه. از اونجایی که این زبان توسط سیستم عامل یونیکس توسعه داده شده، پس به شدت به یونیکس هم متکیه.

سیستم عامل یونیکس که توسط آزمایشگاه های بل شکل گرفته، به طور کامل با استفاده از زبان برنامه نویسی C طراحی و کدگذاری شده. لازمه بدونین سیستم عامل یونیکس قلب داده‌های اینترنتیه. این زبان از برنامه نویسی رویه‌ای پشتیبانی میکنه، سطح پایین انتزاع رو میشه با استفاده از این زبان ارائه کرد. همچنین این زبان در مجموع ۳۲ کلمه کلیدی داره.

محبوبیت روزافزون C به دلیل کاربردهای متنوع اونه و باعث شده این زبان توسط مبتدی‌هایی که در حال آموزش اولین زبان ماشینی هستن و توسط حرفه‌ای‌ها برای کدنویسی برنامه‌های پیچیده استفاده بشه.

زبان برنامه نویسی #C چیه؟

این زبان برنامه نویسی خیلی شبیه به زبان برنامه نویسی C هست. C sharp (#C) یک زبان برنامه نویسی شی‌گراس و برای استفاده عمومیه. این زبان توسط  Anders Hejelbug و تیمش طراحی شده و توسط شرکت شرکت مایکروسافت توسعه یافته. این زبان خیلی شبیه به جاوا و C هست، پس برای کاربرهایی که به جاوا و C آشنایی دارن خیلی آسونه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت مهندس داده و دانشمند داده چیه؟

کامپایل و اجرای برنامه‌های نوشته شده به زبان #C توسط چهارچوب‌های NET. انجام میشه. این یک زبان برنامه نویسی شی گراس، پس ویژگی‌های زیادی مثل کلاس‌ها، ساختارها و غیره رو داره. انتزاع سطح بالا معمولا با استفاده از این زبان به دست میاد. توی #C از اشاره گرهای موجود توی کلیت این زبان برنامه نویسی در حالت ناامن استفاده میشه.

وقتی برنامه‌ای مثل فرآیندهای کامپایل رو اجرا میکنیم، مجموعه‌ای از garbage (زباله) تشکیل میشه. #C یک ویژگی جداگانه برای ذخیره این زباله‌ها به نام (CLR) Common Language Runtime  داره. برنامه‌ها و طرح‌های شکل گرفته توی # عملکرد محدوده استاندارد رو ارائه میده.

زبان برنامه نویسی #C بیشتر بر اساس طراحیه. در مجموع ۸۶ کلمه کلیدی توی ساختار #C استفاده شده و معمولاً برای توسعه نرم افزار و اهداف مرتبط با شبکه استفاده میشه. همچنین این زبان به توسعه دهنده‌های نرم‌افزار و شبکه این آزادی رو میده تا برنامه‌ها رو بر اساس نیازهای خودشون طراحی کنن.

فرق بین زبان برنامه نویسی C با #C چیه؟

تفاوت اصلی زبان برنامه نویسی C و #C اینه که زبان C از برنامه نویسی رویه‌ای پشتیبانی میکنه. درحالیکه زبان #C یک زبان برنامه نویسی شی گراتری هست. C اساساً روی توابع بنا شده، ولی #C بیشتر در طراحی کردن بنا شده و بیشتر برای توسعه نرم افزار و کارهای شبکه استفاده میشه.

زبان برنامه نویسی C توسط آزمایشگاه تحقیقاتی بل تو سال ۱۹۷۲ کشف شد. این زبان برنامه نویسی محبوب و مهم توسط دنیس ریچی طراحی شد. زبان‌های برنامه نویسی اولیه مثل ALGOL، BCPL و B مدت‌ها قبل از زبان C وجود داشتن. C از بیشتر مفاهیم این زبان‌های اصلی استفاده میکنه و ایده‌های بیشتری رو اضافه کرد تا این زبان رو برای کاربرها متنوع‌تر کنه.

زبان برنامه نویسی #C بیشتر بر اساس طراحیه. در مجموع ۸۶ کلمه کلیدی توی کلیت این زبان برنامه نویسی وجود داره. زبان برنامه نویسی #C معمولاً برای توسعه نرم افزار و اهداف مرتبط با شبکه استفاده میشه. همچنین این زبان به توسعه دهنده‌های نرم‌افزاری این آزادی رو میده تا برنامه رو بر اساس نیازهای خودشون طراحی کنن.

تفاوت زبان‌های برنامه نویسی C و #C رو میتونیم به طور واضحی توی ۵ مورد زیر بررسی کنیم:

  • زبان C از برنامه نویسی رویه‌ای پشتیبانی میکنه، درحالیکه زبان #C بیشتر در مورد برنامه نویسی شی‌گراس.
  • زبان C رو میشه توی cross-platform اجرا کرد، درحالیکه زبان #C توی پلتفرم چهارچوب (NET.) اجرا میشه.
  • زبان برنامه نویسی C بیشتر مبتنی بر توابع هست، درحالیکه زبان برنامه نویسی #C بیشتر مبتنی بر طراحیه.
  • توی زبان برنامه نویسی C سطح پایینی از انتزاع رو میشه ایجاد کرد، درحالیکه انتزاع سطح بالایی با استفاده از زبان #C قابل دستیابیه.
  • توی زبان برنامه نویسی C در مجموع ۳۲ کلمه کلیدی وجود داره، درحالیکه توی زبان برنامه نویسی #C در مجموع ۸۶ کلمه کلیدی وجود داره.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت HTML و HTML5 چیه؟

جدول تفاوت زبان برنامه نویسی C و #C

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های زبان‌های برنامه نویسی C و #C رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه C #C
نوع برنامه نویسی این زبان از برنامه نویسی رویه‌ای پشتیبانی میکنه. این زبان بیشتر از برنامه نویسی شی‌گرا پشتیبانی میکنه.
نحوه اجرا این زبان به صورت cross-platform اجرا میشه. این زبان توی پلتفرم چهارچوب NET. اجرا میشه.
کیفیت انتزاعی سطح پایینی از انتزاع رو میتونه انجام بده. با استفاده از این میتونین به انتزاع سطح بالایی دست پیدا کنین.
کل کلمات کلیدی موجود توی این زبان برنامه نویسی ۳۲ کلمه کلیدی در مجموع وجود داره توی این زبان برنامه نویسی ۸۶ کلمه کلیدی در مجموع وجود داره
پایه کار این زبان بیشتر در مورد توابع هست. این زبان بیشتر بر اساس طراحیه.

جمع‌بندی

برنامه‌ها، نرم‌افزارها، وب‌سایت‌هایی که استفاده می‌کنیم توسط شرکت‌های توسعه دهنده و برنامه نویس‌ها ساخته میشن. تمام ویژگی‌هایی که ما توی کامپیوتر و مابقی دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند استفاده می‌کنیم به زبان ماشین نوشته شدن تا دستگاه بتونه هرچی رو که ما میخوایم انجام بدیم رو بفهمه.

زبان‌های برنامه نویسی C و #C شبیه به هم هستن، ولی تعدادی تفاوت اساسی دارن که در بالا گفتیم. البته این زبان‌ها یک شباهت اساسی هم دارن و اون منطق کار ماشینی بین اونهاس. اگه کاربر بتونه منطق اینها رو درک کنه، کارش خیلی آسون میشه و فقط چارچوب‌های زبانی اونهاس که تفاوت دارن. به راحتی میتونین به این زبان‌ها مسلط بشین و با اونها به قله‌های موفقیت برسین.

به نظر شما فرق زبان برنامه نویسی C و #C که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت زبان برنامه نویسی C و #C می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: askanydifference.com

چقدر راضی بودی؟!