تفاوت اصلی فرش و گلیم در اندازه اونهاس. فرش‌ها بزرگ‌تر از گلیم‌ها هستن، چون فرش‌ها معمولاً تمام فضای یک اتاق رو میگیرن. فرش و گلیم دو نوع کف پوش هستن که قطعا خانه شما رو زیباتر میکنن. اونها هر دو نرمن ولی ضخیم و سنگین هستن. اگرچه ما اغلب این دو کلمه رو اشتباهاً به‌جای هم به‌کار میبریم، ولی تمایز مشخصی بین فرش و گلیم وجود داره و مهمه که قبل از خرید فرش یا گلیم، این اختلاف‌ها رو بدنین. توی این مقاله از سایت دیفرتو به شما میگیم که تفاوت فرش و گلیم چیه.

فرش چیه؟

فرش پوششی ضخیم از مواد نرمه که روی کف یک خونه یا یک راه پله گذاشته میشه. ما معمولاً از کلمه فرش برای اشاره به کفپوش‌های سرتاسری بزرگ و از کلمه گلیم برای اشاره به کفپوش‌های کوچک‌تر استفاده میکنیم. فرش‌های یک تیکه بزرگ در تمام فضای اتاق روی کف گذاشته میشن و با چسب یا نوارهای چسبنده خاصی (ترمز فرش) به زمین وصل میشن.

اونها یک ظاهر یکپارچه ایجاد میکنن پس با طرح رنگ و طراحی خانه مطابقت بیش‌تری دارن. علاوه بر این، فرش‌ها در رنگ‌های خنثی و همچنین در طرح‌های رنگارنگ شرقی موجود هستن.

اونها در برابر ضربه و لغزش مقاوم‌تر هستن چون ضخیم‌تر و سنگین‌ترن، به همین خاطر انتخاب فرش در خانه‌هایی که سالمندها و کودکان کوچک زندگی میکنن بهتره. علاوه‌بر این، فرش‌ها لایه‌ای از عایق و گرما رو هم به کف اضافه میکنن. پس نیازی به نگرانی در مورد راه رفتن روی کف‌های چوبی یا سرامیکی سرد نیست.

البته بعضی اوقات با چسبوندن فرش روی زمین برای محکم شدن در جای خودش، به‌خاطر استفاده از ترمز یا چسب فرش میتونه به کف چوبی آسیب برسونه. علاوه‌براین، رفت‌وآمد روی فرش‌ها میتونه باعث فرسوده شدنش بشه. به همین خاطر هر چند وقت یکبار لازمه که اونها رو تعویض کنین.

گلیم چیه؟

گلیم (یا به عبارتی قالیچه) پوششی از نخ ضخیم و سنگینه که به‌عنوان پوشش کف در اندازه‌های کوچکتر استفاده میشه. برخلاف فرش، گلیم کل کف رو نمیپوشونه پس گلیم‌ها از فرش‌ها کوچک‌ترن. علاوه‌بر این، اونها فقط یک منطقه خاص از کف رو پوشش میدن. گلیم‌ها برای زیر یک میز یا برای برجسته کردن یک بخش مهم و توی دید در یک اتاق نشیمن استفاده میشن.

گلیم‌ها معمولاً به زمین متصل نمیشن، به‌همین خاطر راحت میتونین اونها رو به مکان‌های دیگه توی پذیرایی یا حتی به اتاق‌های مختلف خونه خودتون منتقل کنین. علاوه‌براینها، گلیم‌ها به‌راحتی تمیز میشن و نیاز به حداقل نگهداری دارن. قلیچه‌ها در رنگ‌ها، طرح‌ها و اشکال مختلف وجود دارن مثلا شکل مربع، مستطیل و بیضی رایج‌ترین شکل‌های قالیچس.

گلیم‌ها هم از مواد مختلفی مثل نایلون، پشم و پلی‌استر ساخته میشن. اونها راحتی و زیبایی رو به اتاق اضافه میکنن و به اون یک رنگ نهایی میبخشن. اونها به‌راحتی قابل شست‌وشو هستن و نگهدارییشون خیلی راحته و کار زیادی نداره.

قالیچه چیه؟

فرق بین فرش و گلیم چیه؟

برای درک درست از این تفاوت‌ها بهتره فرش و گلیم رو براساس پارامترهای زیر بررسی کنیم:

تفاوت فرش و گلیم از نظر تعریف

فرش پوششی ضخیم و سنگینه که از مواد نرم ساخته شده و به‌طور کامل روی کف یک اتاق یا روی راه پله گذاشته میشه و اونا رو میپوشونه، درحالیکه گلیم پوششی از نخ ضخیم و سنگینه که به‌عنوان پوشش کوچک تزئینی در جای‌جای کف خانه استفاده میشه.

تفاوت اندازه فرش و گلیم

فرش بزرگتره و محیط بزرگتری رو پوشش میده، درحالیکه گلیم معمولا کوچیکتره و برای پوشش جزئی کف به‌کار میره .

تفاوت فرش با گلیم از نظر امکان لیز خوردن و سُر خوردن

معمولا فرش‌ها لبه‌های بیشتری ایجاد میکنن که ممکنه تا بشن و باعث لیزخوردن یا زمین‌خوردن بشن، درحالیکه گلیم‌ها چون کوچیکترن، فضای زیادی رو اشتغال نمیکنن زیاد باعث لغزش و سرخوردن افراد نمیشن.

تفاوت چسپندگی فرش و گلیم

فرش‌ها معمولاً با موادی مثل ترمز فرش روی زمین محکم میشن و قابل حرکت نیستن. درحالیکه گلیم‌ها روی زمین محکم نمیشن یعنی برای اونها ترمز فرش به‌کار نمیبرن، پس میشه اونها رو همیشه جابجا کرد.

تفاوت فرش و گلیم از نظر نظافت و نگهداری

تمیز کردن و نگهداری فرش‌ها سخته چون اندازه بزرگ و وزن زیادی دارن و معمولا روی زمین ثابت میشن. درحالیکه گلیم‌ها به‌راحتی تمیز میشن و فقط به کمی تعمیر و نگهداری نیاز دارن. لازمه بگیم که گردوغبار بیش‌تری میتونه توی فرش جمع بشه، پس به‌طور کلی گلیم برای کسایی که به گردوغبار حساسن و تمیز موندن وسایل خونه براشون مهمه انتخاب بهتریه.

تفاوت تاثیر فرش و گلیم روی کف خونه

فرش‌ها به‌خاطر استفاده از موادی مثل چسپ، ترمز فرش و … میتونن به کف خونه آسیب برسونن، درحالیکه گلیم‌ها معمولاً به کف آسیب نمیرسوندن چون نیازی به استفاده از این مواد ندارن.

تفاوت تاثیر فرش و گلیم روی عایق بودن و گرما

فرش‌ها به‌دلیل ضخامت و ابعاد بزرگشون که کف رو پوشش میدن، لایه‌ای عایق گرما و سرما رو به کف اضافه میکنن. درحالیکه گلیم‌ها این توانایی رو ندارن.

جدول فرق بین فرش و گلیم

توی جدول مقایسه‌ای زیر این ویژگی‌ها رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

فرش گلیم
فرش پوششیه که از مواد و الیاف ضخیم و سنگین ساخته شده و برای پوشش کامل کف یا یک راه پله استفاده میشه. گلیم قطعه‌ای ساخته شده از الیاف نخ ضخیم و سنگینه که به‌عنوان پوشش جزئی کف مورد استفاده قرار میگیره.
بزرگ‌تر کوچک‌تر
روی زمین محکم قرار میگیره و زیاد تکان نمیخوره ثابت نیستن چون نیازی به مواد نگهدارنده مثل ترمز فرش ندارن
تمیز کردن و نگهداری کردن اون آسانه – فقط گردوغبار ممکنه جمع بشه شست‌وشوی اون راحت‌تره و به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز داره
به‌خاطر استفاده از مواد چسپی یا ترمز فرش میتونه به کف آسیب برسونه به زمین آسیب نمیرسونه
با این یک لایه عایق گرما و سرما به کف اضافه میکنین با این نمیتونین یک لایه عایق گرما و سرما به کف اضافه کنین

جمع‌بندی

فرش و گلیم دو نوع کف پوش برای خونه هستن که به خونه شما زیبایی خاصی میبخشن. فرش به‌طور معمول بزرگ‌تر از گلیم‌ هست، به‌همین خاطر معمولاً تمام فضای یک اتاق رو میگیرن. پس درنتیجه اونها باعث میشن لایه‌ای عایق برای گرما و سرما به کف اضافه کنن. علاوه‌براین، چون نسبت به گلیم‌ها ضخیم‌ترن از ضربه به افراد هنگام لیز خوردن جلوگیری میکنن. نظافت و نگهداری گلیم نسبت به فرش بسیار آسون‌تره.

به نظر شما فرق فرش و گلیم که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت فرش و گلیم می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

pediaa.com

۵/۵ - (۴ امتیاز)