اگه از طرفدارهای نمایشنامه هستین، پس باید فرق کمدی و تراژدی رو بدونین. شما بدون شک اسم شکسپیر رو شنیدین که به طور طبیعی ذهن انسان میتونه در ارتباط با اصطلاحات تراژدی و کمدی به او برسه، چون شکسپیر بدون شک به‌عنوان نمایشنامه‌نویس برجسته جهان شناخته میشه. به نظر میرسه که این دو اصطلاح که دو ژانر درام رو نشون میدن مشابه هم نیستن، اما آیا تفاوتی توی معناشون وجود داره؟ فرق بین کمدی و تراژدی چیز مبهمی نیست، چیزیه که به راحتی قابل مشاهدس. این مقاله از سایت دیفرتو سعی داره تفاوت تراژدی و کمدی رو از نظر تعدادی از جنبه‌های مرتبط با نمایش در ادبیات بررسی کنه. برای شروع بهتره بگیم که یک تفاوت اصلی بین تراژدی و کمدی اینه که در آخر هر درام مشخص میشه.

تراژدی چیه؟

تراژدی یک ژانر درام تو ادبیاته که عمدتاً با پایان غم انگیزش مشخص میشه. این نمایشنامه به مجموعه‌ای از رویدادهای غم انگیز میپردازه که برای قهرمان مرد یا قهرمان زن اون اتفاق میوفته یا توسط اون ایجاد میشه. تراژدی هم با احساسی که در مخاطب ایجاد میکنه مشخص میشه، یعنی احساسی آمیخته با تاسف و همدردی داره.

گرچه تراژدی با نمایشنامه همراهه، ولی با بسط به شعر و داستان هم مربوط میشه. به گفته مورخ‌ها، منشا تراژدی تو یونان باستان حدود ۲۵۰۰ سال پیش رخ داده. تو تمام ادوار ادبی و بین تمام نمایشنامه‌نویس‌های بزرگ تراژدی در ادبیات غرب همیشه به اسم‌های بزرگی از جمله شکسپیر، لوپ دو وگا، راسین و شیلر اشاره میشه.

از نظر طرح یک تراژدی، معمولاً مجموعه‌ای از اقدامات جدیه که احساس ترس و ترحم رو برانگیخته میکنه. شخصیت اصلی یا قهرمان تراژدی یک قهرمان تراژیک نامیده میشه، درحالیکه محل یک تراژدی معمولاً شامل یک میدان جنگ، یک قصر تاریک و مرموز یا هر مکان فاجعه بار دیگه‌ای میشه.

کمدی چیه؟

کمدی، بر خلاف تراژدی، ژانری از نمایشنامه در ادبیاته که به پایان شاد و سرزندش معروفه. یک کمدی علاوه بر شاد کردن مخاطب، به‌طور جدی قصد داره با خنده‌های زیاد، طنز و سرگرمی رو تو مخاطب ایجاد کنه. این نوع نمایشنامه‌ها و درام‌ها تئاتر کمیک رو تشکیل میدن که ریشه غربی اون به یونان باستان بر میگرده.

یک کمدی رو میشه دوباره به تعدادی زیر ژانر مثل طنز، بورلسک، کمدی اخلاقی و لودگی طبقه‌بندی کرد. طرح یک کمدی معمولاً به یک مشکل معمولی میپردازه که مردم عادی با اون روبرو هستن. علاوه بر این، یک کمدی معمولاً تو یک مکان معمولی اتفاق میوفته و قهرمان یک ژانر کمدی یک قهرمان کمدی نامیده میشه.

فرق بین کمدی و تراژدی چیه؟

تفاوت‌های اصلی بین کمدی و تراژدی توی ۵ مورد زیر طبقه‌بندی میشه:

  1. یک تراژدی پایانی غم انگیز و افسرده داره درحالیکه یک کمدی پایانی شاد و پرنشاط داره.
  2. طرح یک تراژدی با مجموعه‌ای از اقداماتی که برای قهرمان داستان رخ میده مشخص میشه و باعث ترس و ترحم در مخاطب میشه، درحالیکه یک طرح کمدی اغلب باعث خنده در مخاطب میشه.
  3. قهرمان یک ژانر تراژدی رو قهرمان تراژیک میگن، درحالیکه شخصیت اصلی یک کمدی رو قهرمان کمدی میگن.
  4. کمدی همچنین با ابهام در زبان مشخص میشه، درحالیکه تراژدی به زبان ملموس‌تری برای گفتن وقایع میپردازه.
  5. سرسختی اغلب از ویژگی‌های قهرمانان تراژیک، درحالیکه تمایل به یادگیری و تغییر ویژگی قهرمان‌های ژانر کمیکه.

با قضاوت روی تفاوت‌های گفته شده، میشه درک کرد که کمدی و تراژدی با همدیگه تفاوت دارن، به این معنیه که یکی پایان غم انگیز و ناامید کننده داره و اون یکی شاد و روشنگره. همچنین تفاوت‌های این دو با توجه به طرح، صحنه، شخصیت‌ها، زبان مورد استفاده و احساسات برانگیخته شده در مخاطب هم قابل مشاهدس.

جمع‌بندی

تراژدی برخلاف کمدی که به موضوعات پیش پا افتاده و روزمره میپردازه، مسائل مهم و بحران‌های اصلی زندگی انسان‌ها رو بازگو میکنه. شخصیت‌ها و قهرمان‌های یک تراژدی قهرمان حماسی و افسانه‌ایه، ولی شخصیت کمدی یک فرد عامی و سطح پایین جامعس. یک دیدگاه دیگه توی تفاوت تراژدی و کمدی هدفه اوناس که تراژدی سعی میکنه نصحیت کنه و با دیدن تراژیک و توجه به سرنوشت قهرمان و زندگی مردم، ترحم مخاطب رو برانگیخته کنه.

کمدی معمولا سعی میکنه از رفتارهای خاص انتقاد کنه. همچنین موضوعات روزمره مثل رفتارها، هنجارها و مسائل جامعه رو به تمسخر و استهزا میگیره. کمدی این کارو مثل خوراندن داروی تلخ همراه با شیرینی انجام میده که تو این حالت تلخیش درمان‌کنندس، اما با شیرینیش آزاردهندگی اون رو کم میکنه.

به نظر شما فرق کمدی و تراژدی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت تراژدی و کمدی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.differencebetween.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)