جامعه یعنی گروهی سازمان‌یافته از مردم که با هم زندگی میکنن و با همدیگه مرتبطن. جامعه دقیقاً مشابه فرهنگ نیست که بشه اون رو به‌عنوان شیوه زندگی مردمی که توی یک مکان یا منطقه خاص زندگی میکنن درک کنیم. هر جامعه‌ای فرهنگ خودش رو داره که اونها با هم یکسان نیستن. هرچند اونها بدون همدیگه نمیتونن وجود داشته باشن. فرهنگ ارزش‌ها، عرف، باورها و رفتار اجتماعی خاصی داره، درحالیکه جامعه شامل افرادیه که باورها، ارزش‌ها و شیوه زندگی مشترکی دارن. توی این مقاله از سایت دیفرتو سعی میکنیم تا تفاوت جامعه و فرهنگ رو به طور مفصل روشن کنیم.

فرهنگ (Culture) چیه؟

اصطلاح فرهنگ به سیستمی از باورها، آداب و رسوم، دانش، رفتار، مذهب، اعمال و غیره اشاره میکنه که معمولاً بین گروهی از مردم مشترکه. فرهنگ به‌عنوان روش زندگی مردم تعریف میشه، مثل رفتارهای آموخته شده، ارزش‌ها، اخلاقیات، هنر، قانون، نمادها و شیوه زندگی که اونها کاملا بدون هیچ فکری توی ذهنشون میپذیرن. به طور کلی فرهنگ از طریق ارتباط، آموزش و تقلید از یک نسل به نسل دیگه منتقل میشه. فرهنگ به‌عنوان میراث اجتماعی یا گروه سازمان‌یافته محسوب میشه.

فرهنگ الگویی از پاسخ‌های جامعه مثل تفکر، احساس و رفتاره که توسط همه مردم برای حل مشکلات ناشی از تعامل اعضای گروه با محیط ایجاد شده.

جامعه (Society) چیه؟

معمولا اصطلاح جامعه رو به عنوان گروهی از مردم تعریف میکنن که سبک زندگی، قلمرو کلی، الگوی رفتاری و سازمانی مشترکی دارن. جامعه به یک جمعیت منظم اشاره میکنه که درگیر یک تعامل اجتماعی مداوم بین اعضاس.

به عبارت ساده، جامعه تضمین‌کننده مجموعه‌ای از مردمه که خودشون رو سازماندهی میکنن و با هم توی یک منطقه جغرافیایی خاص زندگی میکنن و با همدیگه تماس دارن. اعضای جامعه ویژگی های مشترکی مثل ارزش‌ها، سنت‌ها و آداب و رسوم رو دارن. همچنین اونها فرهنگ و مذهب مشابهی دارن. هر یک از اعضا برای جامعه مهمه، چون وجود اون تنها به اعضا بستگی داره و هر عضوی مکمل عضوی دیگس و همه با کمک هم میتونن جامعه پیشرفته‌ای رو بسازن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت شعر نو و سپید چیه؟

فرق بین فرهنگ و جامعه چیه؟

فرهنگ به مجموعه‌ای از باورها، اعمال، رفتار آموخته شده و ارزش‌های اخلاقی گفته میشه که از نسلی به نسل دیگه منتقل میشه. درحالیکه جامعه به معنای گروهی از افراد وابسته به هم تعریف میشه که توی یک منطقه خاص با هم زندگی میکنن و با همدیگه ارتباط دارن. تفاوت فرهنگ و جامعه رو میتونیک به طور واضحی توی ۶ مورد زیر بررسی کنیم:

  1. فرهنگ به مجموعه‌ای از باورها، اعمال، رفتار آموخته شده و ارزش‌های اخلاقی گفته میشه که از نسلی به نسل دیگه منتقل میشه. جامعه به گروهی از افراد وابسته به هم معنی میشه که با هم توی یک منطقه خاص زندگی میکنن و با همدیگه مرتبطن.
  2. فرهنگ چیزیه که به ما کمک میکنه تا یک جامعه رو از جامعه دیگه متمایز کنیم. درحالیکه جامعه جمعیتی از مردمه که توی یک منطقه خاص ساکنن و در طول زمان فرهنگ مشترکی رو به اشتراک میذارن.
  3. فرهنگ ساختار اجتماعی رو متحد میکنه، درحالیکه جامعه اون رو میسازه.
  4. فرهنگ راهنمایی‌هایی رو در مورد چطوری زندگی کردن به مردم ارائه میده. برعکس، جامعه ساختاریه که راه سازماندهی کردن افراد رو فراهم میکنه.
  5. فرهنگ شامل باورها، ارزش‌ها و اعمال یک گروهه. درحالیکه جامعه شامل افرادی میشه که عقاید، اعمال، آداب و رسوم و غیره مشترکی دارن.
  6. فرهنگ توی مد، سبک زندگی، سلیقه‌ها و ترجیحات، موسیقی، هنر و غیره منعکس میشه. برعکس اون جامعه هست که توی اقتصاد منعکس میشه.

جدول تفاوت فرهنگ با جامعه

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های فرهنگ و جامعه رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه فرهنگ جامعه
معنی فرهنگ به مجموعه‌ای از باورها، اعمال، رفتار آموخته شده و ارزش‌های اخلاقی اطلاق میشه که از نسلی به نسل دیگه منتقل میشه. جامعه به معنای گروهی از افراد وابسته به همه که توی یک منطقه خاص با هم زندگی میکنن و با همدیگه ارتباط دارن.
چی هست؟ فرهنگ چیزیه که یک جامعه رو از جامعه دیگه متمایز میکنه. جامعه گروهی از مردمه که توی یک منطقه خاص ساکنن و در طول زمان فرهنگ مشترکی رو به اشتراک میذارن.
چه کاری رو انجام میده؟ چارچوب اجتماعی رو از طریق نفوذش متحد میکنه. چارچوب اجتماعی رو از طریق فشارش شکل میده.
چه چیزی رو نمایندگی میکنه قوانینی که شیوه زندگی مردم رو راهنمایی میکنه. ساختاری که راه سازماندهی افراد رو فراهم میکنه.
شامل چه چیزی میشه باورها، ارزش‌ها و اعمال یک گروه. افرادی که عقاید و اعمال مشترک دارن.
مثال مد، سبک زندگی، سلایق و ترجیحات، موسیقی، هنر و غیره. اقتصاد، روستا، شهر و غیره
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت هنر مدرن و پست مدرن چیه؟

جمع‌بندی

در آخر بهتره بگیم که فرهنگ و جامعه مکمل هم هستن مثلا نحوه احوالپرسی مردم توی کشورهای مختلف، از ویژگی فرهنگی متفاوت پیروی میکنه، یعنی نحوه احوال پرسی کردن هر جامعه‌ای بستگی به فرهنگشون داره. به عنوان مثال، توی ایالات متحده مردم هنگام ملاقات با کسی دست میدن، توی هند مردم دست‌های خودشون رو روی سینه‌شون به هم میچسپونن، توی ژاپن و چین مردم از کمر خم میشن، توی بلژیک همدیگه رو بقل میکنن و توی ایران رو بوسی میکنن. نکته مهم اینه که چطوری فرهنگ یک جامعه با جامعه دیگه متفاوته. پس این درسته که بگیم جوامع مختلف فرهنگ‌های متفاوتی دارن.

به نظر شما فرق فرهنگ و جامعه که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت فرهنگ و جامعه می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: keydifferences.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)