کارکردن با پیانو رو شروع کردین و با دیدن برچسب قیمت اون شوکه شدین!؟ کاملا منطقیه. با قیمت حداقل ۶۰ میلیون تومان به بالا ساز ارزونی نیست. اگه واقعا به یک پیانو واقعی احتیاج دارین، ممکنه که در این زمینه شروع به کسب اطلاعات کنین تا ببینین آیا کیشه پیانو رو با سازهای دیگه جایگزین کرد یا نه. از این گذشته، کیبوردهای الکترونیکی بسیار مقرون به صرفه‌تر هستن و به نظر ‌میرسه که مزایای اولیه پیانو رو هم دارن. بنابراین تفاوت بین کیبورد و پیانو در چیه؟ آیا اصلا تفاوتی بین این دو ساز وجود داره؟ بیاین در این مقاله از دیفرتو با هم بررسی کنیم تا تفاوت پیانو و کیبورد رو با هم بررسی کنیم.

آیا بین کیبورد و پیانو تفاوتی وجود داره؟

اول از همه مهمه که بفهمیم دقیقاً در مورد چه نوع سازهایی صحبت ‌می‌کنیم؟

گرچه پیانو شباهت زیادی با ویولن نداره، اما از نظر تکنیکی یک ساز زهی است که بصورت کوبه‌ای نواخته ‌میشه. زمانیکه کلیدها فشرده ‌میشن، چکش‌‌های چوبی به سیم‌‌ها برخورد ‌می‌کنن و نت در بدنه پیانو طنین‌انداز‌ میشه. این طنین باعث شده تا پیانوها برای داشتن صدای خوش و عمیق معروف بشن. دلیل بزرگ بودن پیانو هم همین ویژگیه. فضای داخلی ساز صدایی عمیق‌تر تولید ‌میکنه، به همین دلیله که حتی بین یک پیانوی گرند (Grand) و پیانوی ایستاده تفاوتی در آهنگ صدا وجود داره.

از طرف دیگه، واژه کیبورد به اشتباه استفاده میشه. کیبورد از نظر فنی به ردیف کلیدهای هر نوع پیانو گفته ‌میشه. اما در حال حاضر کیبورد بهپیانوهای دیجیتالی یا الکترونیکی گفته ‌میشه.

این ابزارهای دیجیتالی برای پخش صدا نیاز به برق دارن و صدای خودشون رو از طریق سینت‌سایزر (Synthesizer) بجای سیم و چکش تولید ‌می‌کنن. این ویژگی به اونها اجازه‌ میده تا کوچکتر و مقرون به صرفه‌تر باشن.

حالا وقتش رسیده که به تفاوت‌های اصلی پیانو و کیبورد نگاهی بندازیم:

لمس و احساس

یک تفاوت عمده بین کیبورد و پیانو در کلیدهای اوناست. کلیدهای پیانو سنگین‌ترن و وزن چکش‌‌ها را پشت خود حمل ‌میکنن. نواختن پیانو بیشتر ارگانیک به نظر ‌میرسه، چون فشاری که وارد ‌میشه بر پویایی قطعه تاثیرگذاره. این امر از نظر پویایی و موسیقیایی کنترل قابل توجهی به پیانو ‌میده.

کیبوردها با مدل‌‌های لمسی در بازار در حال پیشرفت هستن، اما هنوز با قابلیت‌‌های پیانو قابل مطابقت نیستن. بسیاری از اونها محدوده دینامیکی یک پیانو رو ندارن، چون میزان بلندی صدا باید از طریق دکمه تنظیم صدا نه فشار بر روی کلیدها تنظیم بشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت موتزارت و بتهوون چیه؟

کلیدهای کیبورد خیلی سبک‌تر از کلیدهای پیانو هستن که ممکنه برای مبتدیان به ویژه کودکان خردسال که هنوز انگشتاشون آنچنان برای سازهای بزرگتر قوی نیست ویژگی موثری باشه و استفاده ازون هم آسون‌تر هست.

تفاوت کیبورد با پیانو

طول عمر و نگهداری

در یک کنسرت در سال ۲۰۱۳، یک پیانو ۲۴۰ ساله که زمانی متعلق به اولین دوک ولینگتون (Duke Wellington) بود، در Apsley House در لندن نواخته شد. اگه از پیانوها بدرستی مراقبت بشه، مانند لاگ پشت گالاپاگوس (Galapagos) صدها سال عمر ‌میکنن.

نگهداری از این سازها کار کمی نیست، چون در برابر رطوبت و کپک باید از اونا مراقبت بشه، گهگاهی تارها باید تنظیم بشن و همچنین با گذشت زمان نیاز به تعمیر دارن. علاوه بر این، مقدار کمی از این مراقبت و نگهداری را شما ‌می‌توانید به تنهایی انجام دهید ولی باید بدونید که مراقبت و نگهداری از پیانو بسیار پر هزینه‌ست. اما اگه خوب ازشون مراقبت بشه، محدودیتی در طول عمر این سازها وجود نداره.

با این حال، زمانیکه بحث طول عمر کیبورد در‌ میان باشه هیچ مشکل و محدودیتی وجود نداره. در حالیکه مدل‌‌های ارزون قیمت ممکنه در عرض چند سال از کار بیفتن، اما برخی از مدل‌‌های متوسط تا سطح بالا ممکنه چند دهه دوام بیارن و بعد از گذست سالها باز هم بخوبی نواخته بشن.

تفاوت پیانو با کیبورد

تعمیر و نگهداری کیبوردها به‌ میزان قابل توجهی آسون‌تر از یک پیانو با اندازه کامله. بدلیل نداشتن کلیدهای تنظیم و چکش، نگهداری از اون ساده‌ست و فقط باید اون رو تمیز و خشک نگهدارین و پریزهای برق رو بیش از حد بار نکنین.

عملکرد و وزن

هیچ راهی برای اجتناب از یک نتیجه خاص وجود نداره. پیانوها سنگین هستن و ‌میانگین کوچکترین پیانوی ایستاده ۴۰۰ تا ۵۰۰ پونده (بین ۱۸۱ تا ۲۲۷ کیلوگرم)، در حالیکه پیانوهای بزرگتر تا ۱۲۰۰ پوند (۵۴۴ کیلوگرم) هم وزن دارن. وزن این پیانوها به اندازه خرس قطبیه با این تفاوت که تمایلی به خوردن شما نداره! (خودت بی‌مزه‌ای!!!)

حمل و نقل پیانو خیلی اهمیت داره به خصوص اگه قرار باشه از پله‌های زیادی بالا برده بشه. همه ما در انیمیشن‌ها دیده‌ایم که وقتی ‌می‌خواین پیانو رو از پنجره به داخل ببرین چه اتفاقی ‌میفته!

بر عکس پیانو، کیبوردها به قدری سبک هستن که ‌می‌تونن توسط یک نفر حمل بشن. راه‌اندازی اونا ساده‌ست و اندازه زیاد بزرگی ندارن و بوسیله ماشین سواری ‌میشه کیبورد رو از یک مکان به مکان دیگه منتقل کرد.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت صدای مونو و استریو چیه؟

انواع کیبورد

وقتی صحبت عملکرد در‌ میون باشه، کیبورد در ضربات به اندازه پیانو دارای انعطاف‌پذیریه. پیانوها یک صدا تولید ‌میکنن. صدای تولید شده رو در طیف وسیعی از پویایی و نت‌‌ها تولید ‌میکنن، اما در واقع یک صدای کلی‌ تولید می‌کنن.

از طرف دیگه، کیبوردها‌ می‌تونن صدای خودشون رو متناسب با نیازهای موسیقی تغییر بدن. کیبوردها برای استودیو‌‌های داخلی که به صداهای منحصر به فرد نیاز دارن و توانایی اتصال مستقیم به نرم افزار ‌میکس رو دارن بسیار مناسب هستن.

تفاوت قیمت کیبورد و پیانو

بارزترین تفاوت بین کیبورد و پیانو مربوط به قیمت اونا میشه.

پیانوهای سنتی از قیمت‌‌های پایین گرفته تا یک ماشین لوکس متغیر هستن. پیانو یک نوع سرمایه‌گذاری به حساب میان. ممکنه از بودجه افراد تازه کار و یا کسانی که مطمئن نیستن چه مدت این سرگرمی رو میخوان انجام‌ بدن بسیار بیشتر باشه.

قیمت کیبوردها‌ می‌تونه منطقی‌تر باشه البته مدل‌‌های با کیفیت‌ می‌تونن هم قیمت یک پیانوی ایستاده باشن.

سرمایه‌گذاری خرید ساز موسیقی چیزیه که باید با دقت مورد توجه قرار بگیره. حتی پس از سرمایه‌گذاری اولیه برای خرید پیانو باید به هزینه‌‌های نگهداری توجه بشه.

تفاوت قیمت کیبورد و پیانو

کدومو بخریم: کیبورد یا پیانو؟

این سوال که کدوم یکی رو بخریم به چندتا فاکتور بستگی داره:

  • بودجه
  • سطح مهارت
  • فضای موجود در خانه
  • هدف از استفاده

بدیهیه که برای یک معلم پیانو، پیانوی سنتی به احتمال زیاد مناسب‌تر خواهد بود. یک نوازنده استودیویی با استودیوی خانگی ممکنه برای کار در استودیو به کیبورد دیجیتالی درجه یک نیاز داشته باشه، اما برای آهنگسازی، یک پیانو ایستاده رو ترجیح‌ میده.

فرق کیبورد با پیانو

نمای داخل پیانو گرند

یک هنرجو باید ببینه که چقدر برای یادگیری اون ساز سرمایه‌گذاری مالی و زمانی کرده. در حالیکه پیانو و کیبورد یه هدف کلی رو ارائه‌ میدن و دو ساز یکسان هستن، کسی که ‌میخواد یکی از این دو رو انتخاب کنه باید به همه تفاوت‌‌های بین پیانو و کیبورد توجه کنه.

اگر به تفاوت سازهای موسیقی با هم علاقه دارید، پیشنهاد میکنم مقاله تفاوت تار و سه تار رو هم بخونید.

به نظر شما فرق کیبورد و پیانو که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت پیانو و کیبورد می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۵/۵ - (۱ امتیاز)