اروپای قرون وسطی با اینکه شباهت‌های زیادی به ژاپن قرون وسطی داشت ولی تفاوت‌های زیادی هم دارن. شوالیه و سامورایی هر دو جنگجوهای بزرگی بودن که توی قرون وسطی در اروپا و ژاپن زندگی میکردن. اونها به خوبی آموزش دیده بودن و اخلاق خیلی خوبی هم داشتن، این مبارزها توی اروپای باستان شوالیه و توی ژاپن باستان سامورایی نام داشتن. سامورایی‌ها و شوالیه‌ها با اسب‌های جنگی جابجا میشدن و برای کشورشون با روحیه واقعی میجنگیدن. اونها روش مبارزه متفاوتی داشتن و با فنون مختلفی آموزش دیده بودن. با ما در ادامه این مطلب از سایت دیفرتو همراه باشین تا تفاوت شوالیه و سامورایی رو به شما توضیح بدیم.

شوالیه کیه؟

شوالیه فردیه که به دلیل تعهد به پادشاه یا ملت، در مقام نظامی عنوان افتخاریه شوالیه رو توسط یک پادشاه یا رهبرهای سیاسی دیگه دریافت میکنه. شوالیه‌ها مبارزهای عالی و خیلی باهوشی هستن که اخلاق خوبی هم دارن. اونها معمولاً به‌عنوان جنگجوهای تحصیلکرده شناخته میشدن. اونها برای عزت و احترام کشورشون تلاش میکنن.

اون زمان قانونی وجود داشت به اسم جوانمردی که شوالیه‌ها خیلی از اون پیروی میکردن. اونها تمایل دارن توی یک گروه کوچک بجنگن و با ظاهر خشن خودشون دشمن‌ها رو عصبی کنن. توی مبارزه، شوالیه‌ها زره میپوشیدن و از شمشیرها و سپرهای فلزی استفاده میکردن.

توی نبرد هر اینچ از بدن اونها توسط یک لباس فلزی پوشیده میشده. شوالیه‌ها باید از سن هفت سالگی، آموزش رو با خدمت توی قلعه لرد آغاز میکردن. یک شوالیه درجه سربازی داره و باید توی مسابقات مخصوص خودشون شرکت میکردن. شمشیر شوالیه‌ها نوعی شمشیر بلند اروپایی با دسته‌ای به طول ۱۶ تا ۲۸ سانتی متره. طول تیغه مستقیم این شمشیرها تقریباً ۱ تا ۱.۵ متر میرسیده و وزن اون هم حدود ۱ تا ۱.۵ کیلوگرم بوده.

شوالیه کیه؟

سامورایی کیه؟

سامورایی به کسی گفته میشد که توی ارتش پادشاه خدمت میکرد. توی ژاپن فئودال، سامورایی به یک قبیبله نظامی قوی تعلق داشت. هیچ درجه‌ای برای جنگجوهای سامورایی وجود نداره. همونطور که در بالا گفتیم شوالیه یک قانون “جوانمردی” داره ولی سامورایی‌ها از استاندارد رفتاری سفت و سختی به اسم “بوشیدو” که “راه جنگجو” معنی میشه، پیروی میکنه. بوشیدو برای سامورایی‌ها معنای مذهبی داره. سامورایی‌ها هم با همون روحیه‌ای که شوالیه‌ها داشتن، میجنگیدن و برای کشورشون، خودشونو قربانی میکردن.

سامورایی‌ها موقع جنگ از استراتژی فاصله برای انتخاب سلاح استفاده میکردن. اونها وقتی به حریف خودشون نزدیک میشدن از شمشیر استفاده میکردن و وقتی که از دشمن فاصله داشتن از نیزه استفاده میکردن. سامورایی‌ها به شدت از شمشیرهای خودشون مراقبت میکنن چون اعتقاد دارن شمشیرشون افتخار زندگی اونهاس. اونها موقع مبارزه از دو شمشیر یعنی یک کاتانا (شمشیر سامورایی) و یک شمشیر کوتاه‌تر استفاده میکنن.

کاتانا یک شمشیر سنتی ژاپنیه که به خاطر قدرت و ظرفیت باورنکردنیش برای برش معروف بودن. این شمشیرها در اوایل قرن پنجم توی ژاپن ساخته شدن. ژاپنی‌ها برای ساخت این سلاح از تکنیک‌های معروف آهنگرهای چینی و کره‌ای استفاده کردن، درحالیکه گفته میشه منحنی نمادین شمشیر کاتای سامورایی تحت تأثیر سلاح‌های سبک عربی بوده. در نهایت آهنگرهای ژاپنی تونستن به تدریج ساختار تیغه رو با استفاده از دها بار حرارت دهی به فولاد بومی ژاپنی یعنی Tamahagane خالص کنن.

سامورایی کیه؟

شباهت شوالیه و سامورایی چیه؟

شوالیه و سامورایی هم تفاوت‌ها و هم شباهت‌های زیادی به هم دارن که توی این قسمت موارد مشترکی که بین اونها وجود داره رو در زیر آوردیم:

  1. هر دو سامورایی و شوالیه به خوبی آموزش دیده بودن و مبارزه‌های فوق العاده‌ای داشتن.
  2. هم سامورایی و هم شوالیه تمرینات مخصوص خودشون رو از دوران کودکی آغاز میکردن.
  3. شوالیه و سامورایی هر دو توی نبردها سوار بر اسب میشدن و برای کشورشون میجنگیدن.

فرق بین شوالیه و سامورایی چیه؟

شوالیه‌ها توی اروپا قرار داشتن، درحالیکه سامورایی‌ها توی ژاپن بودن. شوالیه‌ها از قانون «جوانمردی» پیروی میکردن، درحالیکه «بوشیدو» اعتقاد مذهبی سامورایی‌ها بودن. اگه پدر یک بچه سامورایی بود بچه هم باید سامورایی میشد. درحالیکه اگه پدر یک بچه شوالیه بود، اون بچه میتونست انتخاب کنه که شغل پدرش رو دنبال کند یا نه.

شوالیه ها جوست رو بازی میکردن ولی سامورایی‌ها کندو رو بازی میکردن. یک شوالیه توی ارتش درجه داشت، ولی یک سامورایی درجه نداشت. همچنین در مقایسه با شوالیه، سامورایی ترسناک‌تر به نظر میرسید. سامورایی‌ها تمایل به بهینه سازی عملکرد سلاح‌ها دارن، درحالیکه شوالیه‌ها تمایل دارن به دشمن‌های خودشون حمله کنن.

به طور کلی، شوالیه و سامورایی از دو قاره مختلف هستن که هر کدوم هویت خاص خودشون رو دارن. اونها مبارزهای باستانی کشورهای خودشون بودن. روحیه مبارزاتی اونها برای حفاظت از ملتشون انکارناپذیره. 

جدول تفاوت شوالیه و سامورایی

با توجه به توضیحات بالا، برای اینکه تفاوت شوالیه و سامورایی رو راحت‌تر بشناسین، ویژگی‌های اونها رو یکجا به طور مختصر توی جدول مقایسه‌ای زیر جمع کردیم:

مبنای مقایسه شوالیه سامورایی
منشاء در اوایل قرون وسطی، شوالیه‌ها فقط به‌عنوان جنگجوهای سواره و به‌عنوان اشراف فرودست در نظر گرفته میشدن. ولی در اواخر قرون وسطی، شوالیه‌ها با آرمان‌های جوانمردانه شناخته میشدن و اعتقاد بر این بود که اونها سربازهای ایده‌آل مسیحی هستن. سامورایی‌ها در اصل جنگجوهای ژاپن باستان بودن. ولی بعداً اونها بر طبقه نظامی حکومت کردن و به بالاترین طبقه اجتماعی در دوران Edo (توکیو باستانی) رسیدن. خانواده‌های سامورایی در دهه ۱۸۷۰ در حدود ۵ درصد از جمعیت اون زمان رو تشکیل میدادن.
لباس توی قرون وسطی، شوالیه‌ها زره ضخیم و لباس‌های حجیمی میپوشین. وقتی که درگیر جنگ بودن، زره و زنجیر تمام بدن و کلاه ایمنی سر رو میپوشونه. توی نبرد، سامورایی‌ها زره سبک خودشون رو میپوشیدن، ولی وقتی بیرون از خانه بودن، لباس‌های دو تکه به نام «کیمیشیما» رو روی کیمونوهای خودشون می‌پوشیدن.
زره شوالیه‌ها برای محافظت از خودشون توی نبرد، از زره فلزی یا آهنی استفاده میکردن. زره مورد استفاده سامورایی‌های ژاپنی از قطعات کوچک متعددیه که از مواد متفاوتی تشکیل شده. از طناب ابریشم برای اتصال فولاد، چرم، چوب و بامبو استفاده میشه.
سلاح‌ها شوالیه‌های قرون وسطی پیوند محکمی با شمشیرهای خودشون دارن. با این حال، اونها از نیزه، سپر، تبر جنگی و خنجر استفاده میکردن. سامورایی‌ها بیشتر از کاتانا (شمشیر مخصوص سامورایی) استفاده میکردن، کاتانا یک شمشیر بلنده.
تکنیک‌های مبارزه شوالیه‌ها برای جلوگیری از پیش‌روی پیاده نظام دشمن مهارت داشتن. سامورایی‌ها بیشتر از تکنیک‌های برد سلاح خودشون استفاده میکردن.
درجه نظامی شوالیه‌ها درجات نظامی داشتن که توی اونها گروسکومتور بالاترین و دومین فرمانده بعد از استاد بزرگ بود. سامورایی‌ها درجات نظامی نداشتن، ولی در ابتدا درجات اولیه شامل پایین‌ترین‌ها، housemen (خانه‌نشین‌ها) و رعیت یک ارباب فئودال میشد.
مهارت‌های سنتی مهارت‌های سنتی شوالیه‌ها شامل سوارکاری و اسلحه‌داری بود. سامورایی‌ها توی هنرهای رزمی و همچنین سوارکاری، تیراندازی با کمان و شمشیرزنی آموزش دیده بودن.

نقاط قوت و ضعف شوالیه‌ها و سامورایی‌ها چیا بودن؟

یکی از راه‌های تشخیص تفاوت بین سامورایی و شوالیه اینه که اونها رو بر اساس نقاط ضعف و قوتشون بررسی کنیم که در زیر ویزگی‌های هر کدوم رو جداگانه برای شما میگیم:

نقاط قوت و ضعف شوالیه چی بود؟

از نقاط قوت شوالیه این بود که شکست دادن اونها به خاطر قدرت و زره‌های برترشون خیلی دشوارتره. همچنین شوالیه‌ها به سلاح‌ها و سپرهای قدرتمندی مسلح بودن که از اونها در طول نبردها محافظت میکرد. تمام بدن اونها توسط یک پوشش فلزی محافظت میشد و تمام اعضای بدنشون رو از حملات احتمالی در امان میذاشت.

اما اونها نقاط ضعفی هم داشتن که از اون جمله میتونیم به زره فلزی دست و پا گیر اونها اشاره کنیم که حرکت شوالیه‌ها رو محدود میکرد به همین خاطر مقدار زیادی از قدرت و انرژی اونها برای حمل این زره‌ها مصرف میشد. همچنین اگه شوالیه‌ای از اسبش میوفتاد، ممکن بود آسیب‌های شدیدی ببینه.

نقاط قوت و ضعف سامورایی چی بود؟

از نقاط قوت سامورایی‌ها این بود که میتونستن راحت‌تر حرکت کنن، چون زره اونها سبک بود چون عمدتاً از بامبو با مقداری لباس و فلز تشکیل شده بود. سامورایی‌ها انواع تکنیک‌های رزمی رو بلد بودن و توی استفاده از اونها مهارت داشتن به همین خاطر توی نبرد مفید بود.

از طرفی نقاط ضعف اونها بیشتر به خاطر تسلیحات سبکشون مثل نیزه بود، چون نمیتونن به زره فلزی ضخیم شوالیه‌ها نفوذ کنن. همچنین سامورایی‌ها به دلیل زره سبک و نازکشون، آسیب پذیرتر از شوالیه‌ها بودن.

جمع‌بندی

توی این مطلب سعی کردیم شباهت‌ها و تفاوت‌های بین شوالیه و سامورایی رو به طور کامل شرح بدیم. اما یک نکته مهم در مورد این جنگجوهای باستانی منش رفتاری اونها بود که در بالا کمی در مورد اونها گفتیم. شما بهتره بدونین که هر دو اصطلاح بوشیدو و جوانمردی ویژگی رفتاری شخصی بود که ادعا میکرد سامورایی یا یک شوالیه هست، این لقب‌ها به مرور زمان به مفاهیم و قوانین مورد نیاز برای یک شوالیه یا سامورایی تبدیل شدن. در این بین جوانمردی یک اصطلاح اجتماعی گسترده‌تره که شامل ارزش‌هایی مثل: از بیمار مراقبت کردن، از ضعیف دفاع کردن، به پروردگار خود وفادار بودن و غیره میشه.

به نظر شما فرق شوالیه و سامورایی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت شوالیه و سامورایی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

questionjapan.com

۳/۵ - (۲ امتیاز)