پزشک‌ها و پرستارها دو عضو مهم و مکمل هم توی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هستن که برای پیشبرد اهداف سلامت جامعه عمل میکنن. پزشک‌ها معمولاً مهارت، دانش و تجربه پیشرفته‌تری نسبت به سایر اعضای فعال توی یک مراکز درمانی دارن. درحالیکه پرستارها از توانایی، شایستگی، دانش و تجربه کمتری نسبت به پزشک‌ها برخوردارن. ادامه این مقاله از وب‌سایت دیفرتو رو بخونین تا با تفاوت پزشک و پرستار بیشتر آشنا شین.

دکتر یا پزشک کیه؟

پزشک‌ها بعد از تحقیق، یادگیری و تجربه گسترده میتونن هر نوع دارویی رو برای هر بیماری تجویز کنن. پزشک‌ها قدرت تشخیص بیماری یا اختلال خاصی توی بدن بیمار رو دارن. اونها حتی بعد از فارغ التحصیلی برای دریافت مدرک دکترای خودشون باید واجد شرایط تحصیل توی مقطع بالاتر یا تخصصی باشن. یک پزشک بعد از گذراندن دوره دکتری و به کارگیری مهارت‌های خودش، بسته به تخصصی که انتخاب می‌کنه، دوره رزیدنتیش رو میگذرونه.

پزشک یک متخصص آموزش دیدس که ملزم به انجام انواع روش‌ها توی طبابته. پزشک‌ها همیشه توانایی‌ها، دانش و تجربه پیشرفته‌تری دارن.

پرستار کیه؟

پرستارها به دلیل نداشتن دانش و تخصص قادر به تشخیص بیماری‌ها یا اختلالات توی بدن انسان نیستن. معمولاً یک پرستار به‌عنوان کسی که همیشه مایل به کمک به پزشکه و به بیمارها مدام رسیدگی میکنه در نظر گرفته میشه. پرستارها مجاز به تجویز دارو نیستن و نمیتونن برای بیمار نسخه بپیچن. با این حال، پرستارها در صورت مواجهه با بیمارهایی که به صورت اورژانسی نیاز به تسکین درد دارن، میتونن داروهای اولیه‌ای مثل مسکن‌های ضد درد اپیوئیدی رو به اونها بدن.

یک پرستار اول باید مدرک لیسانس خودش رو توی یک دوره چهار ساله بگیره و بعدش توی آزمون‌های استخدامی پرستاری قبول بشه تا بتونه به‌عنوان پرستار توی یک مرکز درمانی مشغول به کار بشه. البته پرستارها میتونن به مقاطع بالاتره تحصیلی هم برن و حتی تا دکتری گرایش‌های نزدیک به پزشکی هم بخونن. پرستارها بر اساس تجربه و توانایی‌هاشون به دسته‌های مختلفی طبقه بندی میشن.

فرق بین دکتر و پرستار چیه؟

تفاوت اصلی پزشک و پرستار اینه که یک پزشک متخصص فردیه که ملزم به بلد بودن و انجام انواع روش‌هاس. پزشک‌ها معمولاً توانایی، دانش و تجربه پیشرفته‌تری نسبت به مابقی پرسنل یک مرکز درمانی دارن. اما پرستار معمولاً به‌عنوان فردی در نظر گرفته میشه که دائماً آماده کمک کردن به پزشک‌ها و بیمارهاس. پرستارها مهارت، شایستگی، یادگیری و تجربه کمتری نسبت به پزشک‌ها دارن. به همین دلایل هم سطح مسئولیت یک پرستار به مراتب کمتر از یک پزشکه.

سطح مدارک تحصیلی یک پزشک به طور قابل توجهی بالاتر از پرستاره. گرایش‌های مختلف پزشکی شامل روانشناسی، متخصص‌های داخلی، جراح‌های مغز و اعصاب و غیره میشه. پزشک‌ها بعد از مطالعه، یادگیری و تجربه زیاد میتونن هر دارویی رو برای هر بیماری تجویز کنن.

در طرف مقابل پرستار به کسی گفته میشه که یک دوره لیسانس چهار ساله رو به پایان میرسونه و توی امتحانات پرستاری ثبت نام شده، قبول بشه. اونها در صورت مواجهه با بعضی علایم خاص در بیمار، میتونن بعضی داروهای اساسی مثل مسکن‌های ضد درد اپیوئیدی رو تهیه و استفاده کنن.

درکل تفاوت‌های بین پزشک و پرستار رو میتونیم توی ۷ مورد زیر طبقه بندی کنیم:

  1. پزشک به‌عنوان یک شخص حرفه‌ای در نظر گرفته میشه و انتظار میره انواع مختلفی از عمل‌ها رو انجام بده. درحالیکه، پرستار معمولاً به‌عنوان فردی در نظر گرفته میشه که همیشه برای کمک به پزشک و بیمار فعالیت میکنه.
  2. پزشک‌ها معمولاً مهارت، تخصص، دانش و تجربه بالاتری دارن. درحالیکه، پرستارها در مقایسه با پزشک‌ها مهارت‌های کمتر، تخصص کمتر، یادگیری کمتر و تجربه کمتری دارن.
  3. مدارک تحصیلی پزشک خیلی بالاتر از پرستاره. اونها بیشتر وقت خودشون رو چه توی دانشگاه چه موقع طبابت صرف مطالعه میکنن. اونها حتی بعد از فارغ التحصیلی در دوره دکتری، باید واجد شرایط ورود به دوره تخصص باشن که برای اون امتحان میدن. یک دکتر باید در آخر تحصیلش رزیدنتی رو طی کنه و مهارت‌های خودش رو در عمل به کار بگیره. درحالیکه، پرستار در درجه اول به کسی گفته میشه که مدرک لیسانسش رو طی ۴ سال دریافت میکنه و تازه بعد اون برای ورود به کار، باید توی آزمون‌های استخدامی پرستاری قبول بشه.
  4. پزشک‌ها گرایش‌های مختلفی دارن مثل روانشناس، متخصص زنان، جراح مغز و اعصاب و غیره. درحالیکه پرستارها توی مقاطع تحصیلی بالاتر هم گرایش‌های خیلی زیادی ندارن، ولی معمولاً بر اساس تجربه و مهارت تقسیم بندی میشن.
  5. با کمک مطالعه، یادگیری و تجربه زیاد، پزشک‌ها این اختیار رو دارن که انواع داروها رو برای همه بیمارها تجویز کنن. درحالیکه پرستارها مجاز به تجویز دارو یا نسخه نوشتن نیستن. مگر اینکه اونها تجربه و سابقه زیادی داشته باشن، در این صورت میتونن داروهای اولیه مثل مسکن‌های مخدر رو تجویز کنن.
  6. پزشک‌ها توانایی تشخیص بیماری یا اختلال درون بدن بیمار رو دارن. درحالیکه پرستارها توانایی و تجربه خاصی برای تشخیص بیماری یا اختلال توی بدن انسان ندارن.
  7. یک پزشک مسئولیت خیلی بیشتری در قبال بیمارها و جایگاه شغلی خودشون دارن. درحالیکه سطح مسئولیتی که یک  پرستار داره، خیلی کمتر از یک پزشکه.

فرق بین دکتر و پرستار چیه؟

جدول تفاوت پزشک و پرستار

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های پزشک و پرستار رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه دکتر پرستار
مطالعه کردن نیاز به مطالعه بیشتری داره، لیسانس به همراه مدرک کارشناسی ارشد توی یک دوره تحصیلی اول. فقط ۴ سال مطالعه کردن برای دریافت مدرک لیسانس مورد نیازه.
نقش عملیات اصلی رو توی درمان انجام میده به دکتر و بیمار کمک میکنه
تجویز داروها صلاحیت تجویز دارو را دارن صلاحیت تجویز داروهایی غیر از مسکن رو ندارن
مقایسه مهارت و تخصص سطح مهارت و تجربه بالاتر سطح مهارت و تجربه نسبتاً کمه
سطح مسئولیت زیاد کم

جمع‌بندی

روانشناس‌ها، متخصص‌های داخلی، جراح‌های مغز و اعصاب و … انواع مختلفی از تخصص‌های پزشکیه. پزشک‌ها در نتیجه مطالعه، یادگیری و تجربه بالای خودشون این اختیار رو دارن که هر نوع دارویی رو برای هر بیماری تجویز کنن. همچنین پزشک‌ها میتونن بیماری یا اختلال عملکرد رو توی بدن بیمار تشخیص بدن. یک پزشک از استانداردهای بالاتری توی حرفه خودش و مراقبت از بیمارها برخورداره.

ولی پرستارها بر اساس تجربه و مهارت‌هاشون طبقه‌بندی میشن. پرستارها مجاز به تجویز دارو بدون نسخه پزشک نیستن. با این حال، اگه دانش قبلی داشته باشن، میتونن داروهای ساده مثل مسکن‌های آرام بخش رو در شرایط خاص تجویز کنن. پرستارها به خاطر نداشتن آموزش و تخصص خاص قادر به شناسایی بیماری‌ها یا اختلالات مختلف توی بدن انسان نیستن. در نهایت باید بدونین که مسئولیت یک پرستار خیلی کمتر از مسئولیت یک پزشکه.

به نظر شما فرق پزشک و پرستار که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت پزشک و پرستار می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

askanydifference.com

۳/۵ - (۲۲ امتیاز)