فیس‌بوک و توییتر دو غول رسانه‌های اجتماعی هستن که به شما کمک میکنن تا با گروه بزرگی از مردم ارتباط برقرار کنین و نظرات، ایده‌ها، اطلاعات، اخبار، مکان و سایر موارد دیگه رو به اشتراک بذارین. مقایسه این دو پلتفرم از شبکه‌های اجتماعی کمی دشواره چون اونها خیلی متفاوت هستن و هر دو در نوع خودشون مفیدن. درحالیکه فیس بوک بیشتر روی ایجاد ارتباطات اجتماعی متمرکزه، ولی توییتر تماماً در مورد آگاه ماندن و به روز ماندن مردمه.

اگه به تازگی وارد دنیای اجتماعی و مجازی شدین، ممکنه فکر کنین که کدوم پلتفرم آنلاین برای شما خوبه و با علاقه شما مطابقت داره. پس نگران نباشین، ما توی این مقاله از سایت دیفرتو تفاوت فیس بوک و توییتر رو میگیم تا به شما کمک کنیم یکی از این پلتفرم‌ها رو مطابق با نیاز و علاقه خودتون انتخاب کنین.

فیس بوک چیه؟

فیس بوک یک وب سایت و اپلیکیشن برای ارتباط اجتماعیه و خیلی هم مشهوره که توی اون کاربرها میتونن نظرات خودشون رو ثبت کنن و یک حساب کاربری رایگان بسازن تا با دوست‌ها و اقوام و مابقی کاربرها در تماس باشن. شما میتونین فقط با ارسال یک درخواست دوستی، کاربرهای دیگه رو به نمایه فیس بوک خودتون اضافه کنین و بعد از اون میتونین به اونچه توی زندگی اونها اتفاق میوفته دسترسی داشته باشین. نه تنها دوست‌ها و اقوام بلکه میتونین یک غریبه رو هم به حلقه اجتماعی خودتون اضافه کنین.

با این پلتفرم به‌راحتی میتونین همزمان با هزاران نفر ارتباط برقرار کنین. مردم از این شبکه برای فعالیت‌های متعددی مثل آپلود کردن عکس، اشتراک‌گذاری لینک و ویدیو، پست کردن وضعیتشون توی لحظات مختلف، اشتراک‌گذاری اطلاعات، چت، تماس، بازی و غیره استفاده میکنن. این شبکه بعضی از ویژگی‌ها مثل رویدادها، صفحات، گروه‌ها و غیره رو داره.

کاربر توی فیس بوک میتونه با کمک گزینه privacy دسترسی مخاطب‌ها به پروفایل خودش رو محدود کنه. کاربر میتونه فالورهای خاصی رو از حالت دوست خارج کنه و همچنین به شما امکان میده هر شخصی رو که بخواین مسدود کنین، بعد این کار نمایه شما برای اون شخص نامرئی میشه.

توییتر چیه؟

توییتر یک وب سایت و اپلیکیشن برای ارتباط اجتماعیه که توی اون افراد میتونن اطلاعات خودشون شامل متن و … رو از طریق ۱۴۰ کاراکتر به اسم توییت به اشتراک بذارن. توییتر به کاربرهای ثبت نام شده اجازه میده تا آخرین اخبار رو در مورد موضوعات مورد علاقه خودشون جستجو کنن. شما میتونین هر کاربر ثبت نام شده دیگه‌ای رو به سادگی با فالو کردنش دنبال کنین و بعد از اون پست‌های اون شخص برای شما قابل مشاهده میشه.

توییت شامل یک محتوای متنی، عکسی یا ویدیویی میشه که به‌عنوان یک نظر یا ایده منتشر شده توسط یک کاربر عضو توصیف میشه. توی توییتر همه چی در مورد پیام‌های اجتماعی یا میکروبلاگینگه که توی اون شما میتونین هر اتفاق یا ایده‌ای رو که فکر میکنین برای عموم مفیده، بیان کنین. این کمک میکنه تا یک پیام کوتاه رو به افراد زیادی به طور همزمان ارسال کنین. علاوه بر این، افراد میتونن واکنش خودشون رو به یک توییت با پاسخ دادن، بازتوییت کردن یا با افزودن به موارد دلخواه نشون بدن.

هر روزه توی توییتر هزاران توییت توسط کاربرهای این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته میشه. کاربرهای ثبت نام نشده مجاز به ارسال توییت توی توییتر نیستن، ولی اونها موضوعات رو توی توییتر میخونن. توییتر رسانه خوبیه که شما رو در جریان هر چیزی قرار میده و به روز نگهتون میداره.

فرق بین فیس بوک و توییتر چیه؟

فیس بوک به طور همزمان استفاده از هر نوع ابزار ارتباطی مثل چت کردن، آپلود تصاویر، داستان نوشتن، اشتراک گذاری ویدیوها یا پیوندها، برقراری تماس (صوتی و تصویری)، پست کردن و خوندن وضعیت برای همه و غیره رو امکان پذیر کرده. برعکس، توییتر به خاطر ویژگی میکروبلاگینگش محبوبه. فیس بوک توسط مارک زاکربرگ تو سال ۲۰۰۴ اختراع شد، ولی توییتر جک دورسی تو سال ۲۰۰۶ راه‌اندازی شد.

دفتر مرکزی فیس بوک توی شهر منلو پارک از ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا قرار داره، درحالیکه دفتر مرکزی توییتر توی شهر سانفرانسیسکو از ایالت کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا واقع شده. شما توی فیس بوک میتونین فقط با ارسال درخواست دوستی، با دوست‌های واقعی خودتون یا با کسانی که با شما غریبه هستن، دوست بشین. در مورد توییتر، هر کسی فقط با فالو کردن شما میتونه فالوور شما بشه.

یک نکته مهم اینه که توی فیس بوک پیام رسانی فوری فعاله، ولی توییتر هیچوقت این ویژگی رو فعال نکرده. توی فیس بوک میتونین محتوایی با هر حجمی پست کنین یعنی محدودیتی برای تعداد کلمه محتوای شما وجود نداره. درحالیکه برخلاف فیس بوک، توییتر اجازه پست کردن متنی با بیش از ۱۴۰ کاراکتر رو نمیده.

شما میتونین توی فیس بوک بازی کنین، والی توییتر این قابلیت رو به شما نمیده. همچنین کاربرهای ثبت نام شده میتونن نظرات خودشون رو توی فیس بوک از طریق گزینه‌های لایک، نظر و اشتراک گذاری بیان کنند. ولی افرادی که توی توییتر عضو شدن میتونن از طریق پاسخ، ریتوییت و لایک کردن برای بیان دیدگاه خودشون در مورد یک محتوای خاص اقدام کنن.

فرق بین فیس بوک و توییتر چیه؟

جدول تفاوت فیس بوک و توییتر

با توجه به توضیحات بالا و موارد دیگه، برای اینکه تفاوت فیس بوک و توییتر رو راحت‌تر بشناسین، ویژگی‌های اونها رو یکجا به طور مختصر توی جدول مقایسه‌ای زیر جمع کردیم:

مبنای مقایسه فیس بوک توییتر
معنی فیس بوک یک وب سایت ارتباط جمعیه که شما رو به طور همزمان با گروه‌های زیادی از افراد مرتبط میکنه. توییتر یک وب سایت ارتباط جمعیه که میتونین از اون برای ارسال و خوندن پیام‌های کوتاه استفاده کنین.
ویژگی اساسی این یک شبکه اجتماعی معمولیه که توی اون یک اکانت به اسم خودتون برای حفظ ارتباط با دوستای خودتون میسازین. توییتر به خاطر ویژگی میکروبلاگینگ خودش مشهوره.
بنیانگذارهاشون مارک زاکربرگ جک دورسی
منتشر شده در سال ۲۰۰۴ ۲۰۰۶
دفتر مرکزی منلو پارک، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا سانفرانسیسکو، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا.
مخاطب‌ها دوست‌ها دنبال کننده‌ها
امکان پیام رسانی فوری داره نداره
حداکثر کاراکترهای متنی و … محتوا نامحدود حداکثر تا ۱۴۰ کاراکتر محدود شده.
طول عمر محتوا وضعیتی که توی فیس بوک منتشر میشه همیشه میمانه. ماندنگاری توییت فقط برای کوتاه مدته و فقط به خاطر به‌روز رسانی‌های مکرر اتفاق میوفته.
ویژگی انجام بازی توی پلتفرم در دسترس غیر قابل دسترس
کاربرها چطوری میتونن نظر خودشون رو در مورد یک پست بگن؟ لایک، نظر و اشتراک گذاری پاسخ، بازتوییت و مورد علاقه

جمع‌بندی

فیس بوک و توییتر فقط یک شبکه اجتماعی وب سایتی یا اپلیکیشنی نیستن، بلکه حالا خود این اسم‌ها تبدیل به یک برند شدن. به دنبال همین موضوع حالا هر دوی این شبکه‌های اجتماعی تبدیل به بستر مناسبی برای تبلیغات و معرفی برندهای دیگه شدن و از طرف دیگه هم این شبکه‌های اجتماعی تبدیل به خانه دومی برای مردم شدن. با اینکه فیس بوک در بین نسل جوان محبوبیت بیشتری داره، ولی توییتر بیشتر توسط شخصیت‌های مشهور، سیاستمدارها، افراد ثروتمند و غیره استفاده میشه و نظرات خودشون رو با مخاطب‌هاشون به اشتراک میذارن.

به نظر شما فرق فیس بوک و توییتر که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت فیس بوک و توییتر می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

keydifferences.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)