همیشه برای یک کشور یا یک ایالت، اجرای قوانین مناسب خیلی ضروریه به همین خاطر برای این کار چارچوب قانونی خاصی توسط مسئولان اون کشور نوشته میشه. پس برای اطمینان از اینکه مردم ساکن یک کشور تمام قوانین و مقررات رو رعایت میکنن لازمه که مامورین و ادارات خاصی برای نظارت تعیین بشه. معمولا توی همه کشورها برای برقراری عدالت، دستگاه قضایی، ادارات بازرسی ویژه جهت رسیدگی به موارد خاص، ادارات پلیس و غیره وجود داره.

در مورد آمریکا اداره تحقیقات فدرال یا همون FBI روی کارهای اطلاعاتی و تحقیقاتی تمرکز میکنه، درحالیکه کلانترهای ایالات متحده بیشتر کارشون دستگیر کردن فراریها، نظارت و مدیریت امنیته. اداره FBI زیر نظر وزارت دادگستری آمریکا فعالیت میکنه، درحالیکه اداره خدمات کلانترهای ایالات متحده تحت صلاحیت سیستم دادگاه فدرال فعالیتشو انجام میده. در کل FBI صلاحیت و دامنه فعالیت گستردهتری داره و به پروندههای مربوط به تروریسم، جرایم سایبری و سایر جرایم بزرگ جنایی رسیدگی میکنه، درحالیکه کلانترها بیشتر به مجریان قانون محلی برای دستگیری فراریان تحت تعقیب کمک میکنن. اینها و سایر تفاوت FBI و کلانتر رو میتونین با مطالعه این مقاله از سایت دیفرتو بشناسین.

FBI چیه؟

کلمه FBI مخفف اداره تحقیقات فدرال آمریکاس، همونطور که از اسمش پیداس، این سازمان مربوط به اطلاعات و تحقیقات جناییه. این سازمان زیر نظر سازمان دولتی وزارت دادگستری ایالات متحده کار میکنه و توسط رئیس این ارگان اداره میشه. سازمان FBI نوعی مجری قانونه و ساختار مدرنی داره و از زمان دولت تئودور روزولت و بعد از مشکلات امنیتی بزرگی که در اون زمان رخ داد، تاسیس شد.

دفتر اصلی FBI توی ساختمانی واقع در واشنگتن به اسم جی ادگار هوور قرار داره. علاوه بر این، اونها ۵۰ شعبه دیگه هم در کشورهای مختلف دارن. تمرکز اصلی این سازمان مراقبت از امنیت مردم آمریکا در سطح کشور و تا حدودی در خارج کشوره. مسئولیت‌های اصلی FBI شامل موارد مربوط به فساد، جنایات یقه سفیدها (صاحبان قدرتی که از جایگاهشون سواستفاده میکنن)، عملیات توقف تروریسم، جرایم سایبری، قاچاق و خیلی موارد دیگر میشه.

کلانتر چیه؟

کلانترهای ایالات متحده آمریکا کسانی هستن که برای تحمیل، اجرا، حفظ قانون و نظم توی یک منطقه معین منصوب شدن. اونها با آژانس اجرایی فدرالی دولت مرتبط هستن. پس کار اونها تحت نظر دادگاه‌های فدرال حاضر در منطقه مشخص، تعریف میشه. رئیس این نهاد دادستان کل، رئیس کلانتری و معاون کلانتریه.

اداره US Marshal (کلانترهای آمریکا) قدیمی‌ترین شرکت مجری قانون توی آمریکا هست و منشا ایجاد این نهاد قتل‌های سریالی مربوط به دوران ریاست جمهوری جورج واشنگتن بود. دفتر اصلی US Marshal توی شهر آرلینگتون، ایالت ویرجینیا قرار داره و بر خلاف FBI، اونها شعبه‌های متفاوتی در کشورهای دیگه ندارن، اونها فقط توی آمریکا و محدود به منطقه خاصی هستن که در اون قرار دارن.

تمرکز اصلی این نهاد رسیدگی به امنیت و اجرای دستورات ساختمان قضایی، یعنی دادگاه هست. پس در کل مسئولیت اصلی کلانترها شامل رسیدگی به دادگاه و قضات، صدور حکم بازداشت، جابجایی مجرم‌ها و …. میشه.

فرق بین FBI و کلانتر چیه؟

تفاوت FBI و کلانتر در آمریکا اینه که FBI برای رسیدگی به موارد خاص امنیتی ایجاد شده و مسئولیتش مراقبت از امنیت کشور از هر جنبه ممکنه، به همین خاطر FBI اختیارات خیلی زیاد و قویای داره چون هدف اصلیش حفاظت از کشور و حقوق مردمه. در طرف دیگه کلانترهای آمریکا عضو آژانسی هستن که هدف اصلی اونها حفاظت از منافع و دستورات قوه قضاییه کشوره.

سازمان FBI یا همون اداره تحقیقات فدرال آمریکا، سازمانیه که در درجه اول به پروندههای خاص و حساس کشور میپردازه. مثلا این سازمان به مسائل امنیتی داخلی کشور، تروریسم، جرایم سایبری، جرایم مرتبط با فساد و خیلی موارد دیگه میپردازه.

اما اداره کلانترهای آمریکا یا US Marshal آژانسیه که مستقیماً از سیستم قضایی، ساختمانها، دادگاهها، قضات، زندانیها و از خیلی موارد دیگه محافظت میکنه. محدوده کار کلانترها به مکانهای تعریف شده محدود میشه پس اونها دفاتر خودشون رو در مکانهایی که توی اون فعالیت میکنن، مستقر کردن. 

میتونیم تفاوت FBI و کلانتر رو به صورت زیر تعریف کنیم:

سازمان FBI آژانسیه که هدفش بررسی پرونده‌های مربوط به امنیت ملیه، درحالیکه هدف اصلی کلانترها حفظ و تحمیل قانون و ایجاد نظم سختگیرانه در کشوره. مقر مرکزی اداره FBI توی ساختمانی به اسم جی ادگار هوور در ایالت واشنگتن قرار داره، درحالیکه مقر اصلی US Marshal توی شهر آرلینگتون ایالت ویرجینیا قرار داره.

سازمان FBI گستردگیش زیاده و دفاتر زیادی در حدود ۵۰ دفتر در سراسر کشور داره، درحالیکه کلانترهای آمریکا محدود به منطقه‌ای هستن که در اونجا واقع شدن، پس اونها هیچ شعبه دیگه‌ای ندارن. ماموران FBI رو میشه به صورت پنج زیر شاخه اصلی تقسیم بندی کرد که مسئولیت همه فعالیت‌ها یا عملیات انجام شده رو زیر نظر مدیر هر بخش بر عهده دارن، درحالیکه کلانترها کلا سه موقعیت اصلی یعنی دادستان کل، رئیس کلانتری و معاون دارن.

FBI وظایف متعددی داره که شامل  بررسی پرونده‌های مربوط به تروریسم، فساد، جنایات یقه سفیدها، جرایم سایبری و … میشه، درحالیکه کلانترها مسئولیت‌هایی مثل مراقبت از ساختمان‌های قضایی، صدور حکم بازداشت، اطمینان از حمل و نقل ایمن‌تر مجرمان و خیلی موارد جزئی دیگه رو به عهده دارن. به طور دقیق میشه گفت FBI یک سازمان تحقیقات جنایی یا اطلاعاتیه، درحالیکه US Marshal آژانسیه که به اجرای قانون در کشور کمک میکنه.

فرق بین FBI و کلانتر چیه؟

جدول تفاوت FBI و کلانتر

در اینجا تفاوت‌های FBI و کلانتر رو که در بالا گفتیم به صورت یکجا و خلاصه شده توی جدول زیر آوردیم تا بتونیم درک بهتری از تفاوت اونها به شما انتقال بدیم:

مبنای مقایسه FBI   کلانتر
هدف پرونده‌ها و موارد حساس‌تر رو بررسی میکنه برقراری امنیت، حفظ نظم و رعایت قانون در سراسر کشور تامین میکنه
دفتر مرکزی توی ساختمانی به اسم جی ادگار هوور، واقع در واشنگتن توی شهر آرلینگتون، ایالت ویرجینیا
تعداد دفاتر ۵۰ دفتر توی ایالت‌های مختلف آمریکا توی هر محله‌ای که اونجا مسئولیت داره
مسئول رئیس FBI   دادستان کل، مدیر و معاون
مسئولیتها روی پرونده‌های مربوط به امنیت ملی، جرایم سایبری، فساد، جرایم یقه سفیدها (دولتی‌ها) و خیلی موارد دیگه تمرکز داره. حفظ امنیت دادگاه، صدور قرار بازداشت و رسیدگی به حمل و نقل مجرمان.
منشاء از دوران ریاست جمهوری تئودور روزولت از زمان ریاست جمهوری جورج واشنگتن
بدنه سازمان اداره اطلاعات و تحقیقات جنایی آژانس اجرایه فدرال
کلیت کار امنیت ملی امنیت دادگاه
تحت نظر وزارت دادگستری آمریکا دادگاه‌های فدرال

جمع‌بندی

به طور خلاصه میتونیم بگیم که سازمان FBI پرونده‌ها یا عملیات‌هایی که به امنیت ملی مربوط میشه رو زیر نظر داره، درحالیکه کلانترهای ایالات متحده یا US Marshal به پرونده‌های مربوط به امنیت دادگاه و جرایم عادی رسیدگی میکنن. پس سازمان FBI در برابر وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا و سازمان‌های دولتی  پاسخگوه، درحالیکه کلانترها فقط در برابر دادگاه های فدرال پاسخگو هستن.

به نظر شما فرق FBI و کلانتر که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت FBI و کلانتر می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

askanydifference.com

چقدر راضی بودی؟!