روش‌ها و ویژگی‌های مختلفی وجود داره که نشون میده دبیرستان و کالج از هم متمایزن. درک بعضی از تفاوت‌های مهم و آماده شدن برای اونها به شما کمک میکنه تا انتقالی درست و انتخاب بهتری برای ورود به هر کدوم از این مراکز آموزشی داشته باشین. با ما توی این مقاله از سایت دیفرتو همراه باشین تا تفاوت کالج و دبیرستان رو بهتر بشناسیم.

دبیرستان چیه؟

دبیرستان به مکانی گفته میشه که شما توی اون به طور متوسط هر هفته ۳۰ ساعت رو در کلاس میگذرونین و هرسال از یک کلاس به کلاس دیگه میرین. این دوره ۳ سال تحصیلی ادامه داره که شامل ۶ ترم میشه تا در نهایت موفق به اخذ مدرک دیپلم توی یک رشته پایه خاص بشین. هر سال تحصیلی دبیرستان ۳۶ هفته هست. هر سال تحصیلی دبیرستان با یک استراحت کوتاه در بهار و یک استراحت طولانی در تابستان همراهه.

کالج چیه؟

کالج به مکانی یا دوره‌ای گفته میشه که شما توی اون به طور متوسط هر هفته ۱۲ تا ۱۶ ساعت رو توی کلاس میگذرونین، البته با استراحت بین کلاس‌ها همراهه. طی گذروندن دوره کالج شما توی یک رشته دروس پایه رو یاد میگیرین و برای ورود به دانشگاه یا بازار کار آماده میشین. کلاس‌ها توی کالج محدود به روز نیستن و خیلی از کلاس‌ها توی عصر ارائه میشن. در بیشتر موارد، سال تحصیلی توی کالج به دو ترم ۱۵ هفته‌ای با یک هفته اضافی برای امتحان گرفتن، تقسیم میشه. به طور کلی، شما در کالج یک تعطیلات زمستانی و یک تعطیلات بهاری خواهید داشت و ترم بهار توی ماه می (اردیبهشت) به پایان میرسه.

فرق بین کالج و دبیرستان چیه؟

معمولا مردم عادی به خصوص توی ایران تفاوت کالج و دبیرستان رو نمیدونن و بیشتر اونها این دو مرکز تحصیلی رو یکی میدونن. برای اینکه این دو مرکز تحصیلی رو بشناسین باید ویژگی‌های هر کدوم رو بدونین. ما توی این بخش تفاوت کالج و دبیرستان رو بر اساس پارامترهای مختلفی بررسی میکینم تا راحت‌تر بین اونها تمایز قائل بشین:

تفاوت اندازه و جمعیت کلاس‌ها توی کالج و دبیرستان

کلاس‌ها توی دبیرستان‌ها معمولاً بیش از ۳۵ دانش آموز ندارن و توسط معلم‌های مختلف هر درسی جداگانه تدریس میشه. درحالیکه بسته به اندازه کالج، کلاس‌ها ممکنه از ۲۰ تا ۱۰۰ دانشجو داشته باشن. کلاس‌های کالج توسط اساتیدی تدریس میشن که معمولاً به اونها دکتر یا استاد میگن و باید اونها حداقل مدرک دکترا رو توی رشته خودشون داشته باشن. یک نکته مهم اینه که توی دانشگاه‌های بزرگ، کلاس‌ها ممکنه توسط دستیارها یا دانشجوهای فارغ التحصیل دکتری تدریس بشه، نه اساتید.

فرق سبک تدریس توی کالج و دبیرستان

توی دبیرستان، معلم‌ها مطالبی را از کتاب‌های درسی ارائه میدن و اغلب اطلاعاتی رو روی تخته سیاه یا تخته سفید مینویسن تا دانش آموزها توی یادداشت‌هاشون کپی کنن. درحالیکه توی کالج اساتید مطالبی را از کتب درسی و همچنین سایر منابع دانشگاهی ارائه میدن. 

اونها ممکنه بدون وقفه برای شما سخنرانی کنن و توضیح بدن، فعالیت‌های فراکسیونی داشته باشن، تکالیف درون کلاسی رو سازماندهی کنن یا درباره موضوعی که در حال مطالعه اون هستین بحث و گفتگو کنن. توی کالج از شما انتظار میره که روی تمام مطالب تخصصی رشته‌تون که خوندین مسلط باشین و همیشه خودتون رو به روز کنین تا بتونین اون رو خلاصه وار توضیح بدین. 

فرق مدیریت زمان توی کالج و دبیرستان 

توی دبیرستان، زمان شما معمولاً توسط دیگران و در کل توسط برنامه‌های مدرسه تنظیم میشه، یعنی زمان کلاس‌های شما توسط مدیرها، معلم‌ها، مربی‌ها و البته والدین تنظیم میشه. این دوره معلم‌ها حضور دانش آموزها توی کلاس رو به دقت زیر نظر دارن.

توی کالج، شما زمان برگزاری کلاس‌های خودتون رو مدیریت میکنین. این به شما بستگی داره که به کلاس برین، تکالیف خودتون رو انجام بدین و چقدر مطالعه کنین. ممکنه استادهای کالج به طور رسمی توی یک جلسه شرکت نکنن، ولی میتونن در نظر بگیرن که آیا شما توی اون کلاس شرکت کردین یا نه. البته این حالت به طور ویژه‌ای توی کالج‌های کوچکتر شدیدتره چون جمعیت کلاس‌ها کمتره و با شما آشنا هستن.

تفاوت تکالیف خانگی توی کالج و دبیرستان 

معمولاً توی دبیرستان، به شما گفته میشه که باید چه چیزی از درس‌های تعیین شده رو یاد بگیرین و تکرار کنین، به همین خاطر معلم‌ها تکالیف و تاریخ‌های مقرری رو به شما میگن تا اونها رو ارائه بدین. اونها تکالیف تکمیل شده شما رو بررسی میکنن و حتی بعضی اوقات به اونها نمره میدن.

توی کالج، اساتید از شما انتظار دارن که از برنامه درسی (طرح کلی) استفاده کنین و دقیقاً هر چی که از شما انتظار میره رو در موعد مقرر تحویل بدین، این کار نحوه نمره دهی به شما رو مشخص میکنه. خوندن و درک مطالب تعیین شده به عهده شماس. سخنرانی‌ها و تکالیف بر اساس این فرضیه برگزار میشه که شما قبلاً این کار رو انجام دادین (قبل از هر جلسه درستون رو خوندین). شاید همیشه اساتید توی کالج تکالیف تکمیل شده رو بررسی نکنن، ولی فرض میکنن که شما تکالیف رو انجام دادین و میتونین همون وظایف رو توی آزمون‌ها انجام بدین.

فرق بین کالج و دبیرستان چیه؟

تفاوت کمک کردن توی کالج و دبیرستان 

توی دبیرستان اگه معلم‌ها بفهمن که شما به کمک نیاز دارین، حتما به شما کمک میکنن و زمان مشخصی نداره. درحالیکه توی کالج، اساتید معمولاً باز و مفید تدریس میکنن، ولی انتظار دارن و از شما میخوان که در صورت نیاز به کمک، توی ساعات اداری به اونها مراجعه کنین. توی کالج در صورت نیاز، دانش‌آموزها منابعی مثل Academic Skills Center (مرکز مهارت‌های آکادمیک) یا Writing Center (مرکز نوشتار) رو برای مشاوره و راهنمایی در اختیار دارن.

فرق نحوه مطالعه کردن توی کالج و دبیرستان 

توی دبیرستان‌ها از شما انتظار میره تکالیف کوتاهی رو بخونین که بعدا توی کلاس مورد بحث قرار بگیرن. همچنین شاید از شما بخوان هر هفته ۲ ساعت خارج از کلاس درس بخونین و این ممکنه آمادگی بیشتری برای آزمون باشه. درحالیکه توی کالج به شما مقدار قابل توجهی از مطالب خواندنی و نوشتنی رو اختصاص دادن که ممکنه توی کلاس در مورد اونها صحبت نشه. شما باید برای هر ساعت در کلاس، حداقل ۲ تا ۳ ساعت خارج از کلاس مطالعه کنین تا از درس عقب نیوفتین و درس رو بفهمین.

تفاوت امتحان دادن توی کالج و دبیرستان

توی دبیرستان‌ها مکررا امتحان گرفته میشه و مقداری از دروس رو پوشش میده. معلم‌ها اغلب جلساتی رو برای مرور درس‌های قبلی برگزار کرده و به مهم‌ترین مفاهیم اشاره میکنن. اگه امتحان یا تست رو از دست دادین، تمرین‌های آزمایشی هی درس در دسترسه.

توی کالج امتحان‌های جزئی به ندرت انجام میشه و ممکنه مقادیر زیادی از موارد درسی رو پوشش نده. از شما انتظار میره که مطالب رو مرور کنین تا برای آزمون اصلی آماده بشین. استادها به ندرت جلسات نقد و بررسی دروس رو ارائه میدن، حتی زمانی که این کار رو انجام بدن، از شما انتظار دارن که آماده جواب دادن به سؤالاتشون باشین. شما در روز امتحان باید آماده باشین.

فرق نحوه نمره دهی توی کالج و دبیرستان 

توی دبیرستان‌ها نمرهای خوب مبتنی بر توانایی درک مطالبیه که به شما آموزش داده شده. این نمره‌ها به اینکه شما چطوری مطالب رو فهمیدین و حل کردین داده میشه. توی دبیرستان دروس برای پاداش گرفتن و آموزش طراحی شدن، پس نمره‌های خوب مداوم برای تکالیف ممکنه به بالا بردن نمره کلی شما کمک کنه.

توی کالج نمره‌های خوب بر اساس توانایی شما در به کار بردن آموخته‌هاتون توی موقعیت‌های جدید یا حل انواع جدیدی از مسائل داده میشه. شما باید به طور مداوم خوب عمل کنین، پس نمره‌ها توی آزمون‌ها و مقالات شما معمولاً بیشتر از همه نمره نهایی دروس رو مشخص میکنه. برخلاف دبیرستان، آزمون‌های اول ممکنه بخش قابل توجهی از نمره درسی شما رو تشکیل بدن و پروژه‌های اضافی به ندرت برای بالا بردن نمره نهایی استفاده میشن.

تفاوت شرایط فارغ التحصیلی توی کالج و دبیرستان 

شما توی دبیرستان میتونین فارغ التحصیل بشین تا زمانی که تمام دوره‌ها و درس‌های مورد نیاز رو با نمره D یا بالاتر در خارج یا ۱۰ یا بالاتر در ایران گذرانده باشین. درحالیکه توی کالج فقط در صورتی میتونین فارغ التحصیل بشین که نمره میانگین کلاس‌های شما مطابق با استاندارد دپارتمان یعنی بالاتر از ۲.۰ یا C باشه.

فرق هزینه‌های کالج و دبیرستان 

اگه دبیرستان شبانه یا دولتی باشه توی بیشتر موارد، تقریباً تمام هزینه‌های زندگی شما پرداخت میشه. کتاب‌های درسی شما احتمالاً با هزینه کم یا بدون هزینه ارائه میشن و نیازی به داشتن کامپیوتر ندارین. همچنین توی دبیرستان‌ها دواتی شبانه روزی (مخصوص دبیرستان‌های کشورهای اروپایی) برای هزینه بنزین، رویدادهای خاص، فعالیت‌ها یا سفرها پول پرداخت میشه.

درحالیکه توی کالج، اگه در محوطه دانشگاه زندگی میکنین، باید قبل از هر ترم هزینه مسکن و خوراک خودتون رو بپردازین. همچنین برای خرید کتاب‌های درسی، فعالیت‌ها یا رویدادهای خاص باید بودجه‌ای رو در نظر بگیرین. اکثر کالج‌ها به دانشجویی نیاز دارن که یک کامپیوتر داشته باشه.

جمع‌بندی

در آخر باید بگیم که والدین و معلم‌ها توی دبیرستان‌ها به شما یادآوری میکنن که چه وظایفی دارین و شما رو توی تعیین اولویت‌هاتون راهنمایی میکنن. در واقع اونها به نوعی مسئول کارهای شما هستن. البته اگه رفتارتون خارج از خط و قوانین یا عرف باشه، بدون شک مورد بازخواست قرار میگیرین.

درحالیکه توی کالج خودتون مسئول کارهایی هستین که انجام دادین یا انجام نمیدین، یعنی عواقب تصمیماتتون مستقیما با شماس. توی کالج علاوه بر تحصیل، از شما انتظار میره که بودجه خودتون رو مدیریت کنین، لباس‌های خودتون رو بشورین و یاد بگیرید که چطوری توی یک محیط کاملا جدید و بدون ساختار مشخصی زندگی کنین. 

به نظر شما فرق کالج و دبیرستان که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت کالج و دبیرستان می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.kings.edu

۳/۵ - (۲ امتیاز)