کت و ژاکت دوتا از انواع لباسهای پرطرفدار در بین مردم هستن که بهعنوان پوششی برای بالاتنه شناخته میشن. شاید از ظاهر کلمه اینطور به نظر برسه که این دو چندان فرقی با هم ندارن ولی چند تفاوت اساسی بین کت و ژاکت وجود داره. یکی از اون تفاوت‌ها اینه که کتها مدلها و جنسهای مختلفی دارن ولی ژاکت‌ها بیشتر بافتنی هستن. با این وجود تفاوت‌ کت و ژاکت بر اساس طرح و استایل اونها مختلفه که ما سعی میکنیم توی این مقاله از سایت دیفرتو به اونها بپردازیم.

کت چیه؟

کت نوعی لباسه که روی بالاتنه پوشیده میشه. کت‌ها معمولاً روی لباس‌های دیگهای مثل تی شرت، پیراهن یا بلوز هم پوشیده میشن. دوخت و طرحی چسبان‌تر، کوتاه‌تر و سبک‌تری از پالتو داره و معمولاً تا زیر شکم یا زیر باسن بلندیشه. کتها مدلهای مختلفی دارن اونها از جلو باز هستن و یقه برگردان دارن و مثل هر لباس دیگهای جیب و آستین دارن. کتها یا برای گرم نگه داشتن بدن توی سرما یا به عنوان یک لباس مد روز، مجلسی و اداری پوشیده میشن. انواع مختلفی از کت وجود داره که در زیر بعضی از اونها رو برای شما توضیح میدیم:

  • کت رسمی یا کت و شلوار: بخشی از لباس رسمی شب و مهمانیها هست که بسیار شیک هست
  • بلیزر: کتی تک پوش زنانه و مردانه که رسمی به نظر میرسه
  • کت پشمی: یک لباس به شکل کت معمولیه که از پشم مصنوعی ساخته میشه
  • کت چرمی: کتهایی هستن که کلا از چرم ساخته شدن
  • کت خواب: کتهای نازک معمولا پشمی که هنگام خواب توی رختخواب و بیشتر توسط خانمها استفاده میشه.

علاوه بر این، انواع سبک‌ها و طرح‌های کت مثل کت خلبانی، کت نیمتنه چرمی، کت ملوانی، هودی، نیم تنه دوتکه یا جلوباز سبک قدیمی، کت ضد گلوله و غیره هم وجود داره.

ژاکت چیه؟

ژاکت یک لباس بافتنیه که قسمت بالایی بدن رو میپوشونه. ژاکت‌ها میتونن مدل پشمی و یا کش بافت باشن. تفاوت ژاکت‌های پشمی و ژاکت‌های کشی توی نحوه پوشیدن اونهاست. ژاکت پشمی به صورت جلو بازشو دوخته میشه درحالیکه ژاکت های کش بافت پشمی بدون قسمت بازشو هستن یعنی یک تیکه دوخته شدن و باید از روی سر پوشیده بشن.

ژاکت‌ها به طور سنتی از پشم ساخته میشن، اما امروزه از الیاف مصنوعی هم برای تولید اونها استفاده میشه. اونها رو میشه به تنهایی و بدون پوشیدن چیزی در زیرشون پوشید، ولی اکثرا ژاکت رو توی سرما و بیشتر روی لباس‌های دیگه میپوشن. ژاکت رو میشه روی دامن یا شلوار هم پوشید و درواقع اونها هم طرح‌ها و مدل‌های مختلفی دارن. مثلا یقه آنها میتونه به شکل یقه V، یقه اسکی یا یقه گرد باشه و آستین‌هاش هم میتونه به صورت تمام قد، سه چهارم قد و یا کاملا کوتاه یعنی مثل هودی‌ها توی کت‌ها دوخته بشه.

ژاکت لباسیه که همیشه توسط تمام اقشار جامعه یعنی مردها، زن‌ها و بچه‌ها پوشیده میشه. همچنین مهمه توجه داشته باشین که ژاکت توی زبان انگلیسی بریتانیایی به عنوان jersey یا جامپر هم شناخته میشه.

فرق بین کت و ژاکت چیه؟

برای درک بهتره تفاوت‌های بین کت و ژاکت لازمه اونها رو بر اساس چند پارامتر زیر جداگانه بررسی کنیم:

تفاوت کت و ژاکت از نظر نوع استفاده

کت به چند نوع تقسیم بندی میشه و به طور کلی نوعی لباسه که روی بالاتنه میپوشن و بسته به مدلش سایزهای کوتاه و بلند متفاوتی داره. درحالیکه ژاکت یک لباس بافتنیه که اون هم قسمت بالایی بدن رو میپوشانه، ژاکت هم مثل کت مدل‌های مختلف و اندازه‌های مختلفی داره.

تفاوت کت و ژاکت از نظر جنس 

کت‌ها بیشتر لباس‌های رسمی هستن که جنس‌های مختلفی دارن و بافتنی نیستن ولی در مقابل ژاکت‌ها تنها به صورت بافتنی توی بازار وجود دارن.

تفاوت کت و ژاکت از نظر جنس

تفاوت کت و ژاکت از نظر مواد استفاده شده در ساخت اونها

همونطور که گفتیم کت‌ها از جنس‌ها و مدل‌های مختلفی ساخته میشن یعنی میتونه نخ، پلی استر، چرم، جین و … رو شامل بشه. درحالیکه ژاکت‌ها همیشه از پشم یا الیاف مصنوعی ساخته میشن.

فرق کت و ژاکت از نظر نوع یقه 

کت‌ها همیشه دو نوع یقه دارن یا به صورت برگردانه یا به صورت دیپلمات، علاوه بر این کت‌ها حتما دارای جیب هستن. درحالیکه پلیورها یا ژاکت‌ها به صورت یقه گرد، یقه هفتی، یقه اسکی و یقه برگردان هستن و یا اصلا یقه ندارن.

تفاوت کت و ژاکت از نظر نحوه دوخت و پوشیدن

کت‌ها همیشه به صورت جلو بازشو دوخته و پوشید میشن. در حالیکه همه ژاکت‌ها به صورت جلو باز شو نیستن و باید بعضی از مدل‌های اونها رو که یک تیکه هستن از قسمت سر پوشید.

تفاوت کت و ژاکت از نظر استفاده برای مردها و زن‌ها

کت‌ها بیشتر توسط مردها پوشیده میشن البته مدل‌های زنانه هم برای کت وجود داره. در طرف دیگه ژاکت توی هر مدلش به طور یکسان برای مردها و زن‌ها وجود داره و توسط همه پوشیده میشه.

فرق کت و ژاکت از نظر پوشیده شدن با لباس‌های دیگه

کت‌ها معمولا روی لباس دیگه‌ای (اکثرا پیراهن) پوشیده میشن درحالیکه ژاکت‌ها رو میشه به تنهایی و بدون لباس دیگه‌ای هم پوشید. البته کت و ژاکت رو میشه باهم پوشید.

جمع‌بندی

در آخر میتونیم این نکته رو بگیم که کت‌ها معمولا سنگین‌تر از ژاکت هستن. کت‌ها برای استفاده شما توی مراسمات رسمی، ایجاد ظاهری شیک، رسمی و همچنین برای گرم نگه داشتن شما تو هوای سرد طراحی شدن. ولی در مقابل ژاکت‌ها معمولاً به صورتی دوخته میشن که وزن کمتری داشته باشن و به‌عنوان یک لایه ساده اضافی یا تکی استفاده میشن. ژاکت‌ها هم به خاطر ضخامتشون باعث گرم شدن بدن شما میشه به همین خاطر توی زمستان بیشتر کاربرد داره و حتی میشه اون رو زیر کت هم پوشید.

به نظر شما فرق کت و ژاکت که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت کت و ژاکت می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.differencebetween.com

چقدر راضی بودی؟!