از دوران کودکی ما به این باور رسیدیم که عملکرد، نتیجه یادگیریه، یعنی یادگیری به شیوه‌ای مثبت روی عملکرد تأثیر میذاره. حتی سیستم آموزشی ما هم بر اساس این مفهوم ابداع شده و روش تدریس ما هم تحت تأثیر این تفکره. عملکرد ما بیشتر نتیجه یادگیری ماست، اما رابطه بین یادگیری و عملکرد اونطوری که همیشه فکر میکردیم ساده نیست. مواقعی وجود داره که یادگیری به شیوه‌ای نامطلوب روی عملکرد تأثیر میذاره. تفاوت یادگیری و عملکرد خیلی عمیق‌تر از این توضیح سادس و به همین دلیل توی این مقاله از سایت دیفرتو به طور مفصل به این موضوع میپردازیم.

یادگیری چیه؟

یادگیری فرایندیه که تا زمانی میل و انگیزه برای یاد گرفتن وجود داشته باشه توی زندگی انسان‌ها ادامه پیدا میکنه. در حقیقت این فرایند به معنای تسلط روی مهارت‌های جدید و ایجاد درک بیشتر در مورد چیزهاییه که برای ما ناشناختس و همچنین درک بهتری از محیط اطراف رو به ما میده. ما با کمک این فرایند یادگیری بزرگ میشیم و رشد ذهنی میکنیم، چون ذهن یا مغز ما با پتانسیل کامل خودش رشد میکنه.

ما به‌عنوان یک بچه، همیشه در حال یادگیری هستیم که آیا این درس ریاضیه که توسط معلم ما تدریس میشه، یا اینکه چطوری یک بازی کامپیوتری بازی کنیم یا فوتبال رو به روشی صحیح انجام بدیم تا توپ رو وارد دروازه کنیم. همچنین ما در مورد روابط و نحوه رفتار با مابقی مردم و احترام به بزرگترها یاد میگیریم. یادگیری به معنای دقیق‌تر و قوی‌تر شدنه و نه فقط به خاطر سپردن مفاهیم برای کسب نمرات بهتر توی امتحانات.

عملکرد چیه؟

عملکرد، هدفیه که از طریق یادگیری قابل دستیابیه. راندمان (بازدهی)، نحوه عملکرد ما توی یک امتحان یا موقعیت یا بهره‌وری ما توی محیط کاره. عملکرد، خروجی ما هست که قابل قضاوت و ارزیابیه و ما تلاش میکنیم از ارزیابی‌های منفی در مورد عملکرد خودداری کنیم و مشتاق نظرات مثبت هستیم.

وقتی توی امتحانات نمرات بالایی میگیریم (عملکرد خوب)، از معلم‌ها و والدین خودمون تمجید میشیم. پس ما سعی میکنیم همیشه و به هر قیمتی توی بهترین حالت خودمون باشیم. عملکرد چیزیه که قابل لمس کردنه و قابل اندازه‌گیریه. کارکرد ضعیف میتونه باعث محکومیت خودمون بشه که منجر به کاهش عزت نفس میشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت علت و دلیل چیه؟

عملکرد همیشه توی زندگی ما لازمه. به‌عنوان مثال تنها چیزی که ما به اون اهمیت میدیم عملکرد خوب همه از جمله پزشک، مهندس، راننده اتوبوس، لوله کش، برقکار و … هست. قهرمان‌ها و ورزشکارها همیشه در طول دوران حرفه‌ای خودشون برای عملکرد بهتر تلاش میکنن.

فرق بین یادگیری و عملکرد چیه؟

بین یادگیری و عملکرد چندتا تفاوت وجود داره که اونا رو توی ۵ مورد زیر توضیح دادیم:

  1. عملکرد ملموس و قابل اندازه‌گیریه درحالیکه یادگیری، فرایندی غیر ملموسه.
  2. یادگیری منجر به عملکرد بهتر توی اکثر موقعیت‌ها در زندگی ما میشه و حتی سیستم آموزشی ما بر این باوره که یادگیری باعث بهبود عملکرد میشه.
  3. یادگیری یک فرایند مستمره، درحالیکه عملکرد رو میشه در صورت لزوم تولید کرد.
  4. یادگیری ممکنه سطوح عملکردی یکسانی رو توی همه افراد ایجاد نکنه.
  5. تغییر عملکرد ممکنه نتیجه عدم انگیزه و تلاش باشه.

جمع‌بندی

با توجه به مطالب بالا عملکرد ممکنه برای یادگیری یک شاخص صحیح یا ناصحیح ارائه بده. چون یادگیرى تغییرى نامشهود داره. در هر صورت، عملکرد شاخصیه که بعضی اوقات یادگاری رو به درستی و بعضی اوقات هم اون رو به شکل نادرستی نشون میده.

به نظر شما فرق یادگیری و عملکرد که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت یادگیری و عملکرد می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.differencebetween.com

۵/۵ - (۳ امتیاز)