اکثریت مردم مفهوم فرهنگ و سبک زندگی رو به اشتباه درک کردن و همه فکر میکنن دو مفهوم کاملا یکسانن. ولی این طور نیست، در واقع دو مفهوم کاملا متفاوت هستن که اگه بیشتر دقت کنیم میتونیم تفاوت آشکاری بین اونها ببینیم. فرهنگ و سبک زندگی دو مفهوم مرتبط به هم هستن که توی مطالعه جامعه بشری با اونها برخورد میکنیم. انسان شناسها و جامعه شناسها مجذوب رفتار انسانها در جوامع مختلف شدن و به مطالعه فرهنگها و سبک زندگی مردم بیشتر توجه کردن. 

فرهنگ رو میشه بهعنوان مجموعه رفتار، افکار، آداب و رسوم و اعمال گروهی از مردم تعریف کرد. درحالیکه سبک زندگی بهعنوان شیوه زندگی افراد جامعه تعریف میشه و باید توجه کرد که تغییر فرهنگ به آسانی تغییر سبک زندگی نیست. فرهنگ، سبک زندگی، سنت‌ها، ارزش‌ها و خیلی از جنبه‌های اجتماعی دیگه رو در بر میگیره. یعنی سبک زندگی هم تحت تأثیر همین مؤلفه‌هاس، پس این موضوع تنها رابطه بین این دو مفهومه. ما با این مقاله از سایت دیفرتو سعی میکنیم تفاوت فرهنگ و سبک زندگی و همچنین ویژگیهای هر دوی این اصطلاحات رو بررسی کنیم.

فرهنگ چیه؟

رالف لینتون انسان شناس معروف آمریکایی میگه فرهنگ رو میشه مجموعهای از ایدهها و عاداتی تعریف کرد که ما اون رو یاد میگیریم، به اشتراک میذاریم و از نسلی به نسلی دیگه منتقل میکنیم. فرهنگ شامل عادتها، سنتها، ارزشها، آداب و رسوم، فولکلور یا رسوم اجدادی، هنرها و همه جنبههای دیگهای میشه که پایه و اساس یک جامعه رو میسازه. در واقع فرهنگ به تعاملات انسانی کمک میکنه چون به اشتراک گذاشتن اون باعث ایجاد نوعی همگنی در بین افراد جامعه میشه. 

فرهنگ نه تنها شامل یک سبک زندگی واحده که متعلق به گروهی از افراده، بلکه شامل تمام سبکهای زندگی موجود در جامعه هم میشه. فرهنگ رو افراد یک جامعه خاص یاد میگیرن و این از طریق فرایند جامعه پذیری صورت میگیره. 

جامعه پذیری با مراحل و روشهای مختلفی صورت میگیره، اول از همه نوزاد فرهنگ جامعه رو از طریق والدینش توی محیط خانه یاد میگیره که از این بهعنوان جامعه پذیری اولیه یاد میشه. اما این تازه اوله کاره و جامعه‌پذیری بهصورت گسترده‌تری ادامه پیدا میکنه، چون اون کودک دانش و جامعه پذیری رو از طریق سایر عوامل درون جامعه مثل مدارس، گروه‌های همسال خودش و غیره هم به دست میاره. جامعه پذیری تا آخر عمر یک نفر ادامه داره.

هر فرهنگی راه حلهای خودش رو برای مشکلات موجود در جامعه ارائه میده که اون راه حلها میتونن در قالب ارزشهای مورد حمایت جامعه باشن. مثلا مراقبت از سالمندها ارزشیه که در اکثر جوامع مورد حمایت قرار میگیره، یعنی از این نوع موارد توی هر فرهنگی گنجانده شده تا مشکلات اجتماعی رو کاهش بده.

سبک زندگی چیه؟

سبک زندگی رو میشه بهعنوان شیوه زندگی یک فرد یا گروهی از افراد توی یک جامعه تعریف کرد. افراد توی جوامع مختلف سبک زندگی متفاوتی دارن و حتی بعضی اوقات توی همون جامعه واحد، افراد ممکنه بر اساس پیشینهای که دارن توی سبک زندگی خودشون تفاوتهایی با هم داشته باشن. 

مثلا سبک زندگی فردی که یک زمینه مذهبی خاصی داره، میتونه خیلی متفاوتتر از سبک زندگی کسه دیگهای باشه. سبک زندگی به فرد این امکان رو میده که توی محیط اطراف خودش راحت باشه و با مشکلاتی که براش پیش خواهد اومد، کنار بیاد. در واقع سبک زندگی نوعی سازگاری با واقعیتهای روزمره زندگیه.

سبک زندگی شامل تمام زمینههای زندگی یک فرد مثل رفتار، افکار، کار، اوقات فراغت، انتخاب لباس، غذا، علایق و غیره میشه. ولی توجه کنین که این امر به شدت تحت تأثیر فرهنگ اون جامعه خاص شکل میره. پس هرچه رو که ما برای موقعیت‌های مختلف مناسب میدونیم توسط کد فرهنگی جامعه دیکته شده، یعنی به بخشی از سبک زندگی ما تبدیل شده.

فرق بین فرهنگ و سبک زندگی چیه؟

اگه بخوایم تفاوت بین فرهنگ و سبک زندگی رو بهتر توضیح بدیم باید اونها رو بر اساس پارامترهایی مثل تعریف فرهنگ و سبک زندگی، ارتباط بین اونها، تاثیرات اونها برهم و امکان تغییر در اونها بررسی کنیم که در ادامه هر کدوم رو توضیح میدیم:

تفاوت معنی  فرهنگ و سبک زندگی چیه؟ 

فرهنگ رو میشه بهعنوان مجموعهای از ایدهها و عاداتی تعریف کرد که ما اونها رو یاد میگیریم، به اشتراک میذاریم و از نسلی به نسلی دیگه منتقلشون میکنیم. درحالیکه سبک زندگی رو میشه بهعنوان شیوه زندگی یک فرد یا گروهی از افراد تعریف کرد.

ارتباط فرهنگ و سبک زندگی چیه؟

به طور کلی سبک زندگی بخشی از یک فرهنگه پس میشه گفت توی یک فرهنگ واحد، افرادی میتونن وجود داشته باشن که سبک زندگی متفاوتی با هم دارن.

تأثیر فرهنگ و سبک زندگی روی هم چیه؟

در این مورد فقط میتونیم بگیم که سبک زندگی متاثر از مولفههای فرهنگی مختلف مثل آداب و رسوم، ارزشها، هنجارها و غیره هست.

تفاوت فرهنگ و سبک زندگی از لحاظ امکان تغییر چیه؟

همیشه یک فرد میتونه سبک زندگی خودش رو تغییر بده، درحالیکه انجام تغییرات در مورد کلیت فرهنگ کمی دشواره چون فرهنگ بخشی از هویت افراد یک جامعه هست و افراد بر اساس اون فرهنگ در حال زندگی هستن.

جمع‌بندی

به طور خلاصه میتونیم بگیم که فرهنگ ابعاد بزرگتری رو در بر میگیره یعنی نه تنها سبک زندگی مردم بلکه هنجارها، ارزشها، سنتها و هر جنبه دیگهای از جامعه که به انسجام و ثبات اجتماعی کمک میکنه رو هم در بر میگیره. پس سبک زندگی به طور خودکار تحت تأثیر فرهنگ قرار خواهد گرفت. مثلاً هنجارهایی که در مورد نحوه پوشش جامعه وجود داره رو در نظر بگیرین، چون بر اساس این هنجارهاس که نحوه پوشش ما در زندگی روزمره شکل میگیره. همچنین سبک زندگی هر فردی به راحتی قابل تغییره ولی فرهنگ رو نمیشه به راحتی تغییر داد، دلیلش هم اینه که فرهنگ دامنه وسیعی از جامعه رو در بر گرفته و برای تغییر اون باید کل جامعه تغییر کنه.

به نظر شما فرق فرهنگ و سبک زندگی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت فرهنگ و سبک زندگی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.differencebetween.com

چقدر راضی بودی؟!