همه انسان‌ها از خیلی جهات مثل بدن، طبیعت، احساسات، ذهن و غیره با هم یکسان هستن. ولی اگه دقیقتر نگاه کنین، متوجه میشین که هر انسانی ویژگی‌ها و عادات مختلفی داره که اون رو منحصر به فرد میکنه. این یک واقعیته که دو نفر هیچوقت نمیتونن دقیقاً مثل هم باشن. حتی اگه به دوقلوها هم توجه کنین، میبینین که اونها هم کم و بیش توی درک، انتخاب سرگرمی‌ها، خلق و خو، طبیعت و غیره با هم متفاوت هستن.

بر همین اساس شخصیت، ویژگی شما توی محیط یا اونچه که هستین رو به دنیا نشون میده، ولی سیرت هرچی رو که در درونتون دارین نشون میده. از اونجایی که اینها مستقیماً با نگرش و رفتار یک فرد مرتبطه پس اکثر مردم به راحتی این دو رو با هم اشتباه میگیرن. حالا ما توی این مقاله از سایت دیفرتو میخوایم تفاوت شخصیت و سیرت رو به زبان ساده توضیح بدیم.

شخصیت چیه؟

شخصیت رو میشه ترکیبی از رفتار ذهنی و صفاتی یا ویژگی‌هایی مثل الگوی فکری، احساسی و عملی تعریف کرد. در واقع مجموعه‌ای از تمایلات پایدار یک فرد برای تفکر کردن، احساس کردن و رفتار به شیوه ای خاص توی موقعیت‌های مختلفه. شخصیت به ترتیب و به صورت سیستماتیک روی تمام تمایلات شما مثل نحوه نگرش، افکار، احساسات، عواطف و غیره تاثیر داره.

سیرت چیه؟

منظور ما از سیرت یا منش، ویژگی‌های روانی و اخلاقی پایدار و متمایز توی فرده. سیرت تنها عاملیه که عمل یا عکس‌العمل ما رو به یک رویداد یا یک موقعیت معین تعیین میکنه. سیرت یا منش الگوی رفتاری و سبک تفکرات و احساسات رو کنترل میکنه. این ویژگی بر اساس محیطیه که ما رو احاطه کرده و توانایی ذهنی، اصول اخلاقی و عوامل مشابه دیگه رو توی ما مشخص میکنه. به همین خاطر سیرت گرانبهاترین چیزیه که یک شخص در اختیار داره. حد و حدودی که یک فرد هرگز از اون عبور نکرده، گواهی برای ارزش سیرته.

فرق بین شخصیت و سیرت چیه؟

شخصیت به ترکیبی از ویژگی‌ها، نگرش و رفتار فرد اشاره میکنه که فرد رو از مابقی متمایز میکنه. درحالیکه منش یا سیرت به مجموعه‌ای از صفات و باورهای اخلاقی و ذهنی گفته میشه که از این طریق  فرد رو از مابقی متمایز میکنه. همچنین شخصیت حاکی از اونه که ما در ظاهر چه ویژگی‌هایی داریم، درحالیکه سیرت نشون میده که ما در واقع و باطنی چه کسی هستیم.

شخصیت مجموعه‌ای از ویژگی‌های شخصیه، درحالیکه سیرت مجموعه‌ای از ویژگی‌های روحی و اخلاقی یک فرده. به همین خاطر شخصیت به‌عنوان نقاب یا هویت یک فرد شناخته میشه، ولی برعکس اون، سیرت همون رفتار آموخته شده رو نشون میده. پس میشه گفت که شخصیت ذهنیه، اما سیرت یک چیز عینی هست.

علاوه بر این شخصیت به‌عنوان ظاهر و رفتار بیرونی یک فرد شناخته میشه، درحالیکه سیرت نشون دهنده صفات یک فرده که از دید همه پنهانه. شخصیت یک فرد ممکنه با گذشت زمان تغییر کنه، ولی سیرت دوام بیشتری رو داره. شخصیت مستلزم اعتبار و حمایت جامعه هست، ولی در مقابل سیرت نیازی به اعتبار و حمایت جامعه نداره.

جدول تفاوت شخصیت و سیرت

با توجه به توضیحات بالا و موارد دیگه، برای اینکه تفاوت شخصیت و سیرت رو راحت‌تر بشناسین، ویژگی‌های اونها رو یکجا به طور مختصر توی جدول مقایسه‌ای زیر جمع کردیم:

مبنای مقایسه شخصیت سیرت
معنی شخصیت به مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و خلقیات فردی متمایز یک فرد اشاره میکنه. سیرت به مجموعه‌ای از اخلاق و باورها اشاره داره که نحوه رفتار یا منش ما با دیگران و خودمان رو مشخص میکنه.
نشون میده ما به ظاهر کی هستیم نشون میده ما در واقع چه کسی هستیم
صفات شخصی، رفتاری و فیزیکی ذهنی و اخلاقی
چی هست؟ همون هویته یک رفتار آموختنیه
طبیعت هر کدوم چیه؟ ذهنیه هدف داره، واقعگرایانه هست
بیانیه از … ظاهر و رفتار فرد. ویژگی‌های یک فرد که انتزاعیه.
امکان تغییر ممکنه در طول زمان تغییر کنه. همون باقی میمانه.
اعتبار سنجی توسط جامعه لازم نیست ضروریه

جمع‌بندی

بعد از بررسی نکات بالا میفهمیم که شخصیت با سیرت متفاوته، به این معنی که شخصیت نمایانگر پوسته بیرونی یا ویژگی ظاهری یک انسانه. درحالیکه سیرت، خود درونی یا باطنی فرد رو نشون میده. اگه شخصیت و سیرت خودتون رو با هم ترکیب کنین، نتیجه اون چیزی میشه که در واقعیت هستین.

به نظر شما فرق شخصیت و سیرت که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت شخصیت و سیرت می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

keydifferences.com

چقدر راضی بودی؟!