هرچند از روی ظاهر هم بین دو صفت باهوش و عاقل تفاوت وجود داره ولی این دو کلماتی هستن که میتونن برای خیلی از ما گیج کننده باشن. حتما شنیدین که مردم از کلمه باهوش برای بچهها، دوستها یا حتی خودشون استفاده میکنن ولی ممکنه معنیشو ندونن. به همین خاطر این سوال پیش میاد که باهوش بودن یعنی چی و باهوش بودن چه فرقی با عاقل بودن داره؟ اگه اول به معنی این کلمهها نگاه کنیم میبینم باهوش کلمهایه که برای تاکید بر تیز هوش بودن کسی استفاده میشه. از طرف دیگه کلمه عاقل برای توصیف کسی که تجربه، دانش و قدرت قضاوت خوبی داره، استفاده میشه.

تفاوت اصلی بین باهوش و عاقل اینه که از باهوش بودن برای نشون دادن هوش و گیرایی یک فرد استفاده میشه و از صفت عاقل برای نشون دادن قدرت قضاوت کردن یک شخص استفاده میکنن. در واقع از کلمه عاقل بهعنوان یک صفت که فراتر از هوش صرف هست، استفاده میشه. این مقاله کاملا توضیح میده که تفاوت باهوش و عاقل چیه، پس با ما از سایت دیفرتو همراه بشین تا بهتر اونها رو بشناسیم.

باهوش یعنی چی؟

باهوش توی زبان انگلیسی به صورت Smart معنی شده، این کلمه برای تاکید بر هوش فرد استفاده میشه. مردم معمولا از این کلمه برای اشاره به هوش یا زیرک بودن یک فرد استفاده میکنن. مثلا وقتی یک بچهای زیرک باشه یا زود چیزی رو یاد بگیره اصطلاحا میگن اون یک پسر یا یک دختر باهوش هست. به طور کلی باهوش بودن یعنی سطح هوشی بالاتری داشتن که به فرد اجازه میده زود یاد بگیره، زود تصمیم بگیره تا راحتتر زندگیش رو سپری کنه. بهعنوان مثال یک بچه باهوش میتونه به راحتی امتحاناتش رو پشت سر بذاره، نمرات خوبی بگیره و توی کلاس بهعنوان بهترین شاگرد انتخاب بشه.

هوش اغلب از دانشی که فرد از کتابها یا مطالب دیگه به دست میاره هم تقویت میشه. حتی بعضی از افراد، به صورت مادرزادی با هوش بالاتری به دنیا میان که تا حدودی ادامه زندگی رو برای اونها آسونتر میکنه. البته در هر دو صورت، باهوش بودن لزوماً در آینده تضمین کننده یک زندگی راحت برای فرد نیست چون ممکنه فرد هوش زیادی داشته باشه ولی ندونه چطوری از اون استفاده کنه. اینجاست که تفاوت بین باهوش و عاقل خودشو نشون میده.

عاقل یعنی چی؟

عاقل توی زبان انگلیسی به صورت Wise معنی شده و معمولا برای تاکید بر داشتن تجربه و دانش و همچنین توانایی درست قضاوت کردن یک فرد به کار میره. یک فرد عاقل بر خلاف افراد باهوش نه تنها با سواده بلکه تجربه کافی هم داره. عاقل بودن به فرد کمک میکنه تا توی تمام مراحل زندگیش قضاوت خوبی داشته باشه.

دانش شخص عاقل به کتاب محدود نمیشه، یعنی این تجربس که به اون شخص کمک میکنه از فرصتهای بدست اومده توی زندگیش استفاده کنه. بههمین دلیله که میگن عاقل نه تنها علم داره، بلکه میدونه چطوری هم عمل کنه، پس این ویژگی به فرد اجازه میده تا توی زندگیش به رشد شخصی برسه.

فرق بین باهوش و عاقل چیه؟

همیشه بهترین روش برای شناخت تفاوتهای بین افراد عاقل و باهوش اینه که اونها رو براساس بخشهای مختلفی مثل تعاریف این دو صفت و همچنین ضریب هوشی، میزان تجربه، قدرت قضاوت کردن و توانایی تصمیم گرفتن این افراد مقایسه کنیم:

تفاوت باهوش و عاقل از لحاظ معنایی

صفت باهوش بودن برای تاکید بر زیرکی افراد استفاده میشه، درحالیکه عاقل بودن برای تأکید بر اینکه کسی تجربه، دانش و قدرت قضاوت کردن خوبی داره، استفاده میشه.

تفاوت باهوش و عاقل از لحاظ داشتن ویژگی تیز هوشی

باهوش به کسی اتلاق میشه که یک فرد تیز هوش هست و زیرکی زیادی داره، درحالیکه افراد عاقل صفت تیز هوشی یا باهوشی هم دارن.

تفاوت باهوش و عاقل برای استفاده از تجربه شخصی

یک فرد باهوش ممکنه تجربه نداشته باشه و فقط دانش نظری صرف داشته باشه و حتی اگه تجربه هم داره از اون خوب استفاده نمیکنه، درحالیکه یک آدم عاقل تجربه زیادی داره و از اون تجربه به موقع استفاده میکنه و توی شرایط سخت به کمکش میاد.

تفاوت باهوش و عاقل از لحاظ توانایی درست قضاوت کردن

یک فرد باهوش هر چقدر هم که باهوش باشه ممکنه به خاطر اون اعتماد به نفسش نتونه به خوبی قضاوت کنه یا قدرت قضاوت کردن و تصمیم گیری نداشته باشه. درحالیکه یک فرد عاقل به دلیل اینکه عیبهای خودش رو خوب میشناسه، پس قدرت قضاوت کردن و تصمیم گیری خیلی خوبی هم داره.

جمع‌بندی

در آخر لازمه این رو بدونین که انسان عاقل به عیبهای شخصی خودش واقفه، این ویژگی اون رو به سمت پیدا کردن اطلاعات جدید و بهره مندی از اون اطلاعات سوق میده تا بهترین استفاده رو از اونها بکنه. این رو میشه تفاوت مهم فرد عاقل با فرد باهوش دونست چون باهوش بودن فرد رو از دیدن این واقعیت که نقصهایی در وجودش داره، کور میکنه ولی این ضعف توی انسان عاقل دیده نمیشه.

به نظر شما فرق باهوش و عاقل که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت باهوش و عاقل می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.differencebetween.com

۵/۵ - (۲ امتیاز)