فرق اصلی بین ویزا و پاسپورت در اینه: ویزا سندیه که دولت برای بازدیدکننده‌های خارجی صادر میکنه و به اونها اجازه ورود قانونی و خروج قانونی به کشور رو میده، درحالیکه گذرنامه یا پاسپورت، یک مدرک شناساییه که دولت برای استفاده از اون در سفر به کشورهای خارجی به شهروندهای خودش میده. برای سفر به خارج از کشور هم به ویزا و هم پاسپورت نیاز داریم. هر چند هر دوی این اسناد برای سفرهای خارجی ضروری هستن، اما تفاوت‌های زیادی بین ویزا و پاسپورت وجود داره. پس این مقاله از سایت دیفرتو رو تا آخر بخونین تا تفاوت ویزا و پاسپورت رو بهتر تشخیص بدین.

ویزا چیه؟

ویزا به سندی اطلاق میشه که توسط یک دولت صادر میشه که به یک مسافر خارجی اجازه میده به اون کشور سفر کنه، وارد بشه، اونجا بمونه یا از اون کشور خارج بشه. این سند ممکنه به صورت یک بار ورود یا چند بار ورود صادر بشه. دولت‌ها برای مقاصد مختلف ویزا صادر میکنن و انواع مختلفی از ویزا وجود داره.

برای مثال انواع ویزا مثل ویزاهای گردشگری، تجاری، شغلی، اقامتی و تحصیلی وجود دارن. تو کشورهای مختلف راه‌های زیادی برای اخذ ویزا وجود داره. به طور کلی، ویزا توسط سفارت یا کنسولگری کشور هدف قبل از خروج فرد اعطا میشه.

بعضی از کشورها هستن که برای ورود یا اقامت خارجی‌ها در اون کشور، نیازی به ویزا ندارن. تو بعضی از کشورها هم درخواست‌ها باید قبل از ورود به کشور پر بشن. تو بعضی دیگه از کشورها هم ویزا پس از ورود متقاضی به کشور صادر میشه. موقع دریافت ویزا برای ورود به بعضی از کشورها، حتی ممکنه قبل از درخواست ویزا مجبور به مصاحبه یا غربالگری پزشکی هم بشین.

اکثر کشورها شرایط ویزا رو برای مهاجرها به‌عنوان یک اقدام امنیتی اجرا میکنن. از طریق سوابق ویزا، اونها میتونن افرادی رو که به کشور وارد و یا از اون خارج میشن، پیگیری کنن. از این رو، این ردیابی به کشورها کمک میکنه تا مهاجرت غیر قانونی رو متوقف کنن و خطرات امنیتی رو متوقف کنن. ویزا شبیه برچسبیه که نام دارنده اون و تعداد روزهایی که متقاضی میتونه در یک کشور خاص اقامت داشته باشه، رو داره. تو بعضی از کشورها، ویزا به پاسپورت ضمیمه نمیشه و به‌عنوان یک سند جداگانه صادر میشه.

ویزا چیه؟

پاسپورت (گذرنامه) چیه؟

گذرنامه یک سند رسمیه که توسط کشور صادر میشه و هویت و شهروندی دارنده اون رو تأیید میکنه. پاسپورت شامل جزئیات مختلفی مثل نام دارنده، عکس، آدرس، تاریخ و محل تولد میشه. علاوه بر این، پاسپورت یک کتابچه کوچک با صفحاتیه که باید در هنگام ورود و خروج از یک کشور با مهر سفر اون کشور مهر بشن. مقامات این صفحات رو در هنگام خروج و ورود صاحب پاسپورت در فرودگاه مهر میکنن.

پاسپورت رو میشه با تکمیل فرم درخواست و تحویل اون به اداره مهاجرت یک کشور خاص دریافت کرد. برای دریافت پاسپورت (گذرنامه)، متقاضی باید تابعیت خودش رو با استفاده از اسنادی مثل شناسنامه و کارت شناسایی صادر شده توسط دولت کشور خودش اثبات کنه. گذرنامه‌ها معمولاً ده سال از تاریخ صدور اعتبار دارن و بعد از ده سال دارنده باید گذرنامه خودش رو تمدید کنه.

برای گرفتن پاسپورت و تمدید اون هم باید هزینه‌ای پرداخت کرد. به طور کلی، پردازش گذرنامه بین شش تا هشت هفته طول میکشه و تو بعضی از کشورها، پاسپورت بعد از پردازش از طریق پست ارسال میشه.

پاسپورت چیه؟

شباهت بین ویزا و پاسپورت چیه؟

شباهت اصلی بین ویزا و پاسپورت اینه که برای ورود، اقامت و خروج از اکثر کشورهای جهان به ویزا و پاسپورت نیاز داریم.

فرق بین ویزا و پاسپورت چیه؟

برای اینکه تفاوت‌های بین ویزا و پاسپورت رو بهتر بفهمیم باید اونها رو بر اساس پارامترهای زیر بررسی میکینم:

تفاوت ویزا و پاسپورت از نظر تعریفی

ویزا سندیه که توسط یک دولت خارجی صادر میشه تا به خارجی‌ها اجازه بده به یک سرزمین سفر کنن، در اونجا اقامت کنن و از یک سرزمین خارج بشن، درحالیکه پاسپورت یک سند مسافرتیه که توسط یک کشور برای اثبات هویت دارنده صادر میکنه.

تفاوت ویزا و پاسپورت از نظر محتوا

هرچند گذرنامه حاوی آدرس، ملیت، شغل و عکس دارنده اونه، اما ویزا شامل همه این جزئیات نمیشه.

تفاوت ویزا و پاسپورت از نظر ظاهر

گذرنامه مثل یک دفترچه کوچک با صفحات به نظر میرسه، درحالیکه ویزا مثل یک برچسب یا یک کاغذه.

تفاوت ویزا و پاسپورت از نظر انواع اون

انواع مختلفی از ویزاها مثل ویزای دانشجویی، ویزای بازدید، ویزای اقامت و ویزای کار وجود داره، درحالیکه انواع گذرنامه شامل گذرنامه‌های معمولی، ویژه، دیپلماتیک و خدماتیه.

تفاوت ویزا و پاسپورت از نظر موارد استفاده

ویزا به شخصی اجازه ورود، اقامت در یک کشور و خروج از اون قلمرو را میده، اما گذرنامه هویت دارنده اون رو ثابت میکنه.

توی جدول مقایسه‌ای زیر این ویژگی‌ها رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

ویزا پاسپورت
ویزا سندیه که توسط یک دولت خارجی صادر میشه و به خارجی‌ها اجازه میده تا به یک سرزمین سفر کنن، توی اونجا اقامت داشته باشن و یا اونجا رو ترک کنن پاسپورت یک سند مسافرتیه که توسط یک کشور برای اثبات هویت دارنده اون صادر میشه
نشانی، ملیت، شغل و عکس دارنده رو شامل نمیشه شامل آدرس، ملیت، شغل و عکس دارنده اون میشه
شبیه یک برچسب یا یک کاغذ میمونه شبیه یک کتابچه کوچک با صفحات مختلفه
انواع مختلفی داره، مثل ویزای دانشجویی، ویزای بازدید، ویزای اقامت و ویزای کار. پاسپورت‌های معمولی، ویژه، دیپلماتیک و خدماتی انواع مختلفی داره
به کسی اجازه ورود، موندن و خروج از یک قلمرو رو میده هویت دارنده رو ثابت میکنه

جمع‌بندی

با توجه به نکات بالا می‌فهمیم که تفاوت اصلی بین ویزا و پاسپورت در اینه که ویزا سندیه تا دولت برای بازدیدکننده‌های خارجی صادر کنه و به اونها اجازه ورود و خروج قانونی به کشور رو میده، درحالیکه گذرنامه یک مدرک شناساییه که دولت برای استفاده در سفر به کشورهای خارجی به شهروندهای خودش میده.

به نظر شما فرق ویزا و پاسپورت که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت ویزا و پاسپورت می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

pediaa.com

۵/۵ - (۲ امتیاز)