تفاوت اصلی بین ودکا و ویسکی اینه که ودکا از مواد غذایی حاوی شکر و نشاسته مثل سیب زمینی، ملاس شکر، میوه‌ها، برنج، جو، ذرت و گندم سیاه (چاودار) تهیه میشه، درحالیکه ویسکی از تخمیر گندم معمولی، گندم سیاه (چاودار) و جو مالت ساخته میشه. هر دوی این نوشیدنی‌های الکلی توی دنیا محبوب هستن. این‌ها برای درست شدن نیاز به تخمیر و حرارت برای تقطیر شدن، دارن. البته این دو نوشیدنی مضرات خاص خودشونو دارن ولی اگه اونها رو در حد متوسط و منطقی مصرف کنین، فوایدی هم برای سلامتی دارن. ما توی این مقاله از وب‌سایت دیفرتو میخوایم در مورد این دو نوشیدنی و در کل تفاوت ودکا و ویسکی توضیح بدیم.

ودکا چیه؟

ودکا یک نوشیدنی الکلی تقطیر شدس که از غلات و سیب زمینی تهیه میشه. منشا اون از روسیه و لهستانه، ولی الان تو سراسر جهان به ویژه آمریکا و اروپا تولید میشه. البته روسیه و لهستان تامین کننده‌های اصلی بازار ودکا در جهان هستن. در همین حال، ودکای ایالات متحده محبوب‌ترین نوع برای کوکتل، شات و نوشیدنی‌های مخلوط شده با طعم‌های مختلفه. در واقع مصرف اون توی هر باری اجباریه.

ودکا در حال حاضر تو سراسر جهان محبوبه، ولی روس‌ها و اروپای شرقی بیشتر اون رو مینوشن. توی هر شات ودکا حدود ۶۴ کالری وجود داره. این نوشیدنی طعم ابریشمی، دانه‌ای و روغنی داره و همچنین توی بعضی نمونه‌هاش مثل Stolichnaya طعمی تمیز، آبکی و دارویی داره. میشه اون رو مستقیم مصرف کرد یا توی کوکتل یا شات‌ها سرو کرد. ودکا در طعم‌های مختلفی مثل توت، آناناس و انار وجود داره ولی محبوب‌ترین اونها طعم مرکبات و وانیله.

ودکا معمولاً حداقل سه بار تقطیر میشه، درحالیکه بعضی از اونها پنج بار یا بیشتر تقطیر میشن. هر چه تقطیر بیشتر باشه، ودکا تمیزتر و نرم‌تر میشه. ودکا بعد از مرحله تقظیر از طریق زغال چوب فیلتر میشه و بعد از اون آماده مصرفه. بعضی از کوکتل‌های محبوب ودکا هم شامل Cosmopolitans، Bloody Marys، Vodka Martinis و Vodka Tonics میشه. همچنین بعضی از مارک‌های محبوب ودکا Absolut، Belvedere، Grey Goose، Smirnoff و Stolichnaya هستن.

ویسکی چیه؟

ویسکی یک نوشیدنی الکلی تقطیر شدس که از غلات مختلفی مثل جو، ذرت، گندم و چاودار تهیه میشه. ویسکی بیشتر توی ایرلند، اسکاتلند، ایالات متحده، کانادا و ژاپن محبوبه. ولی الان در سراسر جهان تقطیر و تولید میشه چون این هم توی خیلی از کوکتل‌ها و دستور العمل‌های ترکیب شات استفاده میشه. ویسیکی توی هر یک شاتش حدود ۷۰ کالری داره، این نوشیدنی طعم‌هایی دانه‌دار، بلوطی، وانیل و کاراملی داره. میتونین ویسکی رو مستقیم مصرف کنین، یا توی کوکتل یا شات سرو کنین.

در گذشته مردم از ویسکی به‌عنوان دارو، آنتی بیوتیک خارجی و بی حس کننده داخلی استفاده میکردن. روش تقطیر ویسکی بین سالهای ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ میلادی به وسیله راهب‌ها به ایرلند و اسکاتلند اومد. توی اون زمان ماءالشعیر جو رو تقطیر میکردن که به ویسکی معروف شد، بعد از تقطیر، ویسکی برای چند سال توی بشکه‌ها نگهداری میشد تا کهنه بشن. 

این روش ویسکی رو تیره میکنه ولی در عوض الکل رو نرم میکرد و طعم بلوط و چوب رو به اون میداد. بعد از اون با ویسکی دیگه یا بشکه‌های دیگه مخلوط میشد و در آخر اونها رو توی بطری میریختن تا ۴۰ درصد الکل اونها نگهداری بشه. بعضی از انواع ویسکی شامل ویسکی ایرلندی، ویسکی اسکاچ، ویسکی بوربون، ویسکی تنسی، ویسکی کانادایی و ویسکی ژاپنی میشه.

فرق بین ودکا و ویسکی چیه؟

ودکا یک محصول تقطیر شدس که از غلات و سیب زمینی تهیه میشه، درحالیکه ویسکی محصولی تقطیر شده‌ایه که از غلات مختلفی مثل جو، ذرت، گندم و چاودار تهیه میشه. ودکا رنگ شفافی داره، درحالیکه ویسکی رنگی تیره داره. همچنین روند تهیه این دو نوشیدنی به این صورته که ودکا چندین بار تقطیر میشه و بعد برای مصرف توی بطری ریخته میشه، درحالیکه ویسکی بعد از اینکه تقطیر میشه توی بطری میریزن تا مدتی برای پیر شدن اونجا بمونه و بعد برای مصرف استفاده بشه.

ودکا در کل ۴۰٪ ABV الکل داره، درحالیکه ویسکی ۴۰٪ تا ۵۰٪ ABV الکل داره و علاوه بر این ودکا بی بوه، درحالیکه ویسکی بوی قوی‌ای داره. از نظر مفید بودن اونها برای سلامتی باید بگیم که ودکا سالم‌تر از ویسکیه چون اتانول داره و تجزیه اتانول توی کبد آسون‌تره، درحالیکه ویسکی ممکنه حاوی مخلوط‌های مصنوعی باشه که تجزیه اونها توسط کبد سخته. علاوه بر این، ویسکی سطح قند بالاتری نسبت به ودکا داره.

فرق بین ودکا و ویسکی چیه؟

جدول تفاوت ودکا و ویسکی

با توجه به توضیحات بالا، برای اینکه تفاوت ودکا و ویسکی رو راحت‌تر بشناسین، ویژگی‌های اونها رو یکجا به طور مختصر توی جدول مقایسه‌ای زیر جمع کردیم:

مبنای مقایسه ودکا ویسکی
روش تهیه ودکا محصولی مقطر گیری شدس که از غلات و سیب زمینی تهیه میشه ویسکی محصولی مقطر گیری شدس که از غلات مختلفی مثل جو، ذرت، گندم و چاودار تهیه میشه.
رنگ رنگ شفاف داره رنگ تیره داره
مزه مزه‌های پیچیده کمتری داره مزه‌های متنوعی داره
قبل از مصرف قبل از مصرف، چند بار تقطیر میشه بعد از تقطیر دچار تخمیر میشه
درصد الکل محتوی ۴۰٪ ABV الکله محتوای ۴۰ تا ۵۰ درصد ABV الکله
بو بی بو بوی قوی داره
تاثیر روی کبد سالم‌تره چون اتانول داره که تجزیه اون توی کبد آسون‌تره ممکنه حاوی مخلوط‌های مصنوعی باشه که تجزیه اون توسط کبد رو سخت میکنه
قند سطح قند پایینی داره سطح قند بالایی داره

جمع‌بندی

همونطور که گفتیم ودکا یک نوشیدنی الکلیه که از غلات و سیب زمینی تولید میشه. ودکا قند و مواد نشاسته‌ای دیگه‌ای مثل ملاس، میوه، برنج، جو، ذرت و چاودار هم داره. در طرف دیگه، ویسکی محصولی از عملیاته تقطیره که از غلات مختلفی مثل جو، ذرت، گندم و چاودار تهیه میشه. ودکا چندین بار تقطیر میشه بعد آماده مصرفه ولی ویسکی بعد از تقطیر باید توی بطری ریخته و نگهداری بشه تا مدتی بمونه، یعنی اصطلاحا پیر بشه یا جا بیوفته. این چیزهایی که توی این بخش گفتیم خلاصه‌ای از تفاوت بین ودکا و ویسکیه.

به نظر شما فرق ودکا و ویسکی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت ودکا و ویسکی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

pediaa.com

۴.۶/۵ - (۶۹ امتیاز)