تغییر، قانونی کلی هست که بر کل طبیعت احاطه داره. تو این دنیای سریع، تکنولوژی به­ سرعت در­حال پیشرفته، یعنی هیچکس نمیتونه بهتون اطمینان بده که ۵ سال دیگه، دنیا همینجوری میمونه، چون همه­ چی تو یه چشم به­ هم زدن، عوض میشه. پس اگر کسی میخواد پابه­ پای دنیا پیش بره، تنها لازمش اینه که خلاق و نوآور باشه. این مقاله جذاب از دیفرتو رو از دست ندید تا با تفاوت خلاقیت و نوآوری آشنا بشید.

خلاقیت چیه؟

خلاقیت، ویژگی شخص برای طرح ایده، گزینه­، راه­ حل­ و احتمالاتی جدید به شیوه­ای متفاوت و منحصربه ­فرده.

خلاقیت، توانایی درک مسئله‌­ای غیر قابل­ پیش‌­بینی، منحصربه­‌فرد و بدیعه. باید گویا، مهیج و خیال­پردازانه باشه. بازتابیه از این­که یه نفر تو هر شرایطی میتونه چقدر زیبا فکر کنه.

خلاقیت، ارثی نیست ولی اگر کسی با درکی استثنائی و منحصربه­ فرد، به یادگیری و فهم مسائل ادامه بده، میتونه خلاقیتش گسترش پیدا کنه. خلاقیت، فعالیتی ذهنی و شگفت­‌آور و بر پایه‌­ی هم­فکریه که شخص باید برای ارائه­‌ی موضوعی باارزش، فراتر از تخیلش فکر کنه. فعالیتیه که از چیزی که قبلاً مخفی بوده، پرده‌­برداری میکنه.

نوآوری چیه؟

نوآوری، به­‌کار بردن ایده‌­های جدیدیه که برای سازمان تجاری، دولت و همین­طور جامعه، ارزش­‌سازی میکنه. نوآوری، روش بهتر و هوشمندانه­‌تری برای انجام هر کاریه که میتونه معرف این موارد باشه:

  • تکنولوژی جدید
  • بخش یا خط تولیدی جدید
  • شیوه­ جدید تولید
  • پیشرفت در محصول فعلی

نوآوری، ارتباط تنگاتنگی با خلاقیت داره، یعنی عملی کردن ایده­‌های خلاقانه، نوآوری محسوب میشه که پیامدهاش باید مثبت باشه. روند انجام کاری بهتر برای اولین باره که قبلا هیچکس اون رو انجام نداده. همچنین میتونه به تغییری تعبیر بشه که برای عملکرد و بهره‌­وری شرکت، مزیت به همراه داشته باشه. نوآوری، شامل دو نوع تکاملی و انقلابیه.

مثالی از خلاقیت و نوآوری

اختراع موتورسیکلت، بزرگترین نوآوری نسبت به اسکوترها (موتورهای کوچیک کم قدرت) بود. در دهه‌های گذشته، مردم عادت داشتن که با اسکوتر سفر کنن و برای روشن کردنش زحمت زیادی می‌کشیدن، چون در­صورت روشن نشدنش، مجبور بودن زانوشونو خم کنن و از هر دو طرف بهش با پا ضربه بزنن. سال­ها و سال­ها این­طوری گذشت و هیچکس حتی به اختراع دوچرخه هم فکر نکرد. اختراع موتورسیکلت به اونا فهموند که میتونن بدون هیچ زحمت اضافی، دوچرخه‌سواری کنن، فقط باید سوئیچ رو بزنن تا اتوماتیک روشن بشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت IQ و EQ چیه؟

در این مثال، تفکر خلق موتورسیکلت جدید، خلاقیت محسوب میشه اما اختراع اون، نوآوریه.

تفاوت خلاقیت با نوآوری

تفاوت خلاقیت و نوآوری چیه؟

خلاقیت به «تخیل» مربوط میشه، نوآوری به «اجرا» ربط داره. فرق اصلی بین خلاقیت و نوآوری اینه که خلاقیت به  درک و پیدا کردن یک ایده یا طرحی تازه اشاره داره، در­حالی­که نوآوری به معرفی چیز جدیدی به بازار که قبلاً معرفی نشده، اشاره میکنه. میتونین با مطالعه ادامه این مقاله­، درک بهتری از دو موضوع و تفاوت­هاشون پیدا کنین.

اساس مقایسه خلاقیت نوآوری
تعریف خلاقیت، خلق ایده­‌ها، تخیلات و احتمالات جدید است نوآوری، معرفی چیزی جدید و کارآمد به بازار است
فرآیند خیال­پردازانه تولیدی
قابل اندازه­‌گیری نیست هست
مرتبط با فکر کردن به چیزی جدید معرفی (تولید) چیزی جدید
نباز به هزینه ندارد دارد
خطر ندارد دارد

موارد زیر، تفاوت­های عمده بین خلاقیت و نوآوریست

  • چگونگی تفکر ایده‌­های جدید و به واقعیت پیوستن اونها میشه خلاقیت اما عملی کردن ایده‌­های خلاقانه، نوآوریه.
  • خلاقیت، فرآیندی تخیلی و ذهنیه، اما نوآوری، فرآیندی تولیدیه.
  • خلاقیت هیچ­وقت قابل اندازه‌­گیری نیست ولی نوآوری هست.
  • خلاقیت، طرح ایده­‌هایی جدید و منحصربه‌­فرده. برعکس، نوآوری، معرفی چیزی بهتر به بازاره.
  • خلاقیت به هزینه احتیاج نداره. از طرف دیگه، نوآوری به هزینه نیاز داره.
  • خلاقیت، هیچ خطری نداره، درحالی­که نوآوری همیشه خطرناکه

نتیجه­‌گیری

از اونجایی­که خلاقیت و نوآوری، هر دو برای دوام یک سازمان و پیشرفت علم و تکنولوژی ضروری هستن، همیشه اهمیت و تفاوت بین خلاقیت و نوآوری مورد بحثه. وجود هر دو میتونه باعث موفقیت بشر بشه. بعد از خوندن این مقاله، بیاید با پرسیدن سوال، نتیجه‌­گیری، آزمایش و کاوش ایده‌­های نو و گسترش حوزه‌های تفکر، به چگونه خلاق بودنمون پی ببری؛ اما برای نوآور بودن، ما باید توانایی خطر کردن، آزمایش کردن، سوال پرسیدن و مشاهده­ وقایع رو داشته باشیم.

با اینکه مقاله تموم شد اما ممکنه هنوز هم فکر کنید بین خلاقیت و نوآوری تفاوت زیادی نیست و هر دو، یک معنی رو به دو شکل مختلف میگن! اگر اینطوره، نظرتون رو کامنت کنید.

منابع:

۴/۵ - (۱۷ امتیاز)