مشتری و مصرف کننده هم جزء او دسته از کلمه‌ها هستن که معمولا به جای هم استفاده میشن، اما هیچوقت قابل تعویض نیستن. هر کدوم از اینها به روشی متفاوت با کسب و کار شما مرتبطه و درک این موضوع برای شما مهمه. برای اینکه بدونیم این دو اصطلاح چی هستن باید فرقاشون رو یاد بگیریم. همه کسب و کارها مشتری دارن، ولی همه اونها مصرف کننده ندارن. تفاوت بین این دو مهمه چون به شما کمک میکنه تا شیوه‌های صحیحی برای ارتباط با مشتری‌های خودتون داشته باشین. ما توی این مقاله از سایت دیفرتو تفاوت مشتری و مصرف کننده در کسب‌وکار و نحوه ارتباط اونها با هم رو به شما میگیم.

مصرف کننده توی کسب‌وکار چیه؟

مصرف کننده به هر کسی گفته میشه  که از یک محصول یا خدمت چه برای استفاده شخصی یا استفاده تجاری خودش استفاده میکنه. او کسیه که از یک محصول یا خدمات استفاده میکنه، اما همیشه برای اون هزینه‌ای پرداخت نمیکنه.

مشتری توی کسب‌وکار چیه؟

مشتری به هر فرد یا تجارتی گفته میشه که محصول یا خدماتی رو خریداری میکنه. دو نوع مشتری وجود داره یعنی شامل مشتری‌های تجاری و مشتری‌های نهایی میشه. مشتری تجاری از اونچه خریداری کرده، استفاده نمیکنه ولی مشتری نهایی از هرچی که خریداری کرده، استفاده میکنه. همه مشتری‌ها اهمیت دارن چون اونها هستن که یک کسب و کار رو سرپا نگه می‌دارن. مشتری سازمان یا فردیه که محصول یا خدماتی رو با انگیزه فروش مجدد، هدیه دادن یا استفاده اون توسط یکی دیگه خریداری میکنه و درواقع یک مشتری همیشه پرداخت کنندش.

فرق بین مشتری و مصرف کننده توی کسب‌وکار چیه؟

یک مشتری همیشه یک محصول یا خدمات رو خریداری میکنه، ولی ممکنه استفاده کننده نهایی اون محصول نباشه. یک مصرف کننده همیشه استفاده کننده نهایی یک محصول یا خدماته، حتی ممکنه خودش اون محصول رو هم خریداری نکرده باشه. یک مشتری در صورتی تبدیل به مصرف کننده میشه که خودش خرید کنه و از محصول یا خدمات خریداری شدش، استفاده کنه.

مشتری‌های میتونن محصولی رو به‌عنوان هدیه به مصرف کننده‌ها بدن، اون رو به شکل محصول اصلی یا جدید به فروش برسونن یا محصول یا خدماتی رو برای استفاده گروه خاصی از مصرف کننده‌ها تعیین کنن. به‌عنوان مثال، صاحب یک کتابخانه (مشتری تجاری برای کامپیوتر فروشی) کامپیوتری رو برای استفاده کاربرهای کتابخانه (مصرف کننده) خریداری میکنه.

نقطه‌ای که توی اون یک مشتری میتونه به یک مصرف کننده تبدیل بشه چالش برانگیزه، پس اجازه بدین با یک مثال اون رو توضیح بدیم: یک کافی‌شاپ دانه‌های قهوه میخره تا بعداً به افرادی که به اونجا میان دوباره بفروشه، در اینجا کافی شاپ مشتریه تجاریه. اما کسی که برای خرید قهوه وارد کافه میشه در ابتدای خریدش مشتریه، ولی اگه خودش قهوه رو بنوشه، مصرف کننده میشه.

به زبان ساده‌تر اگه شخصی که قهوه رو خریده اون رو برای یکی دیگه ببره، خودش مشتری باقی میمانه و مصرف کننده اون کسی میشه که قهوه رو بنوشه.

فرق بین مشتری و مصرف کننده توی کسب‌وکار چیه؟

جدول مقایسه تفاوت مشتری و مصرف کننده در کسب‌وکار

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های مشتری و مصرف کننده رو بر اساس سه نکته کلیدی چه کسی، انگیزه و پرداخت جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه مشتری مصرف کننده
چه کسی؟ سازمان، فرد یا هر کسی که محصول یا خدماتی رو خریداری میکنه. فرد یا نهادیه که از یک محصول یا خدمات استفاده میکنه.
انگیزه برای فروش مجدد، هدیه دادن یا مصرف یک محصول یا خدماته. برای استفاده از یک محصول یا خدماته و شخص خریدار هیچوقت به فروش مجدد یا هدیه دادن اون فکر نمیکنه. اگه مشتری برای یک محصول یا خدمات هزینه کرده باشه و از اون استفاده کنه، تبدیل به مصرف کننده میشه
پرداخت همیشه یک معامله پولی انجام میده. همیشه برای یک دریافت محصول یا خدمات هزینه‌ای پرداخت نمیشه.

در ادامه اگه بخوایم به تفکیک، تفاوت این دو با هم رو بشناسیم باید اونها رو از نظر نحوه پشتیبانی بررسی کنیم.

تفاوت پشتیبانی در مشتری و مصرف کننده

کسب‌وکاری که هم مشتری داره و هم مصرف‌کننده، نیاز به اقدامات پشتیبانی داره تا جوابگوی نیازهای هر دو مخاطب باشه. برای مثال، یک کسب‌وکار سازمانی که نرم‌افزاری رو برای فعالیت‌های شغلی روزانه کارکنان خودش خریداری میکنه، هم مشتریه و هم مصرف‌کنندس. اون کسب‌وکار ممکنه یک مدیر موفق (مشتری) داشته باشه که با بخش پشتیبانی، مثل بخش مربوط به پرداخت‌ها یا با یک تیم پشتیبانی معمولی که به سؤالات کارمندها (مصرف‌کننده) در مورد نحوه استفاده از محصولات پاسخ میده، سروکار داره.

به‌عنوان مثال یک عمده‌فروش نساجی به سایر مشاغل (مشتری‌ها) که از منسوجات عمده فروش لباس برای مصرف کننده میسازن، جنس میفروشه. عمده‌فروش به خدمات پشتیبان مشتری، برای کسب‌وکارهایی که اون منسوجات رو میخرن، نیاز داره. توی این حالت عمده فروش به تیم پشتیبانی که به سؤالات مصرف‌کننده در مورد تأخیر در تحویل پاسخ میده، نیازی نداره.

مثال‌هایی برای مشتری‌ها و مصرف کننده‌ها

نمونه‌هایی برای مفهوم مشتری:

 • تجارتی که منسوجات رو از عمده فروش نساجی، برای تولید لباس و فروش مجدد خریداری میکنه، مشتریه.
 • یک شرکت مونتاژ خودرو برای ساخت خودرو قطعات میخره. این شرکت مونتاژی یک مشتریه.
 • رستورانداری که از خواربارفروشی برای پختن غذا و فروش غذا توی رستورانش محصولاتی رو میخره، یک مشتریه.
 • کسی که از فروشگاه حیوانات خانگی یک تخت رو برای استفاده سگش میخره، اون شخص یک مشتریه.

مثال‌هایی برای مفهوم مصرف کننده:

 • کسی که برای استفاده از وای فای رایگان به کتابخانه میره، یک مصرف کنندس.
 • کسی که از دوستش هدیه تولد دریافت میکنه، یک مصرف کنندس.
 • کارمندی که از نرم افزار در محل کار خودش برای انجام وظایف روزمره استفاده میکنه، یک مصرف کنندس.
 • شخصی که موقع بازدید از فروشگاه نمونه رایگانی از یک محصول دریافت میکنه، یک مصرف کنند.

نمونه‌هایی برای مفهوم مشتری به مصرف کننده:

 • مشتری‌ای که از فروشگاه خواربار فروشی خرید میکنه تا برای خود و خانواده‌اش غذا بپزه هم یک مصرف کنندس.
 • مشتری‌ای که مبلمان جدیدی رو برای خانه خودش میخره، هم یک مصرف کنندس.
 • مشتری‌ای که بلیط سینما رو خریداری میکنه و سپس فیلمی رو تماشا میکنه، هم یک مصرف کنندس.
 • مشتری‌ای که نرم افزاری رو برای خودش میخره تا در محل کار از اون استفاده کنه، هم یک مصرف کنندس.

جمع‌بندی

کسب‌وکار شما احتمالاً چیزی رو به شخص یا نهادی میفروشه، اما وقتی چیزی رو به شخصی میفروشین ممکنه اون شخص استفاده کننده نهایی از اون نباشه. دونستن تفاوت مشتری و مصرف کننده موقع مشارکت در پشتیبانی از خریدار مهمه، چون به شما کمک میکنه تا شیوه‌های بازاری خودتون رو برای مخاطب‌های مناسب تنظیم کنین.

به نظر شما فرق مشتری و مصرف کننده که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت مشتری و مصرف کننده می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

blog.hubspot.com

چقدر راضی بودی؟!