دورانی که مردم فکر میکردن وقتی شغلی پیدا کنن دیگه نمیتونن ادامه تحصیل بدن، گذشته. امروزه صدها برنامه تحصیلی مختلف وجود دار که توسط مدارس B (مدرسه یا دانشکده بازرگانی) اجرا میشه و دوره های تحصیلی رو به طبقه شاغل ارائه میده. این مدارس نه تنها سطح تحصیلات اونها رو افزایش میده، بلکه باعث ارتقای توانایی‌های اونها تو شغل حرفه‌ایشون هم میشه. یکی از این دوره‌ها EMBA هست که مخفف Executive Master of Business Administration  به معنی فوق لیسانس مدیریت اجرایی بازرگانیه و به مدیرها، مدیر اجرایی، رهبرها و غیره این امکان رو میده که در کنار شغلشون به تحصیل ادامه بدن. 

EMBA اغلب با برنامه معمولی MBA اشتباه گرفته میشه، ولی باید بدونین که EMBA نوعی از MBA مهست. این مقاله از سایت دیفرتو به شما کمک میکنه تا تفاوت MBA و EMBA رو بهتر درک کنین.

MBA چیه؟

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی که به اختصار MBA میگن یک دوره تحصیلات تکمیلیه که دانشجوها برای تسلط بر آموزش کسب و کار به دنبال اون هستن. تمام زمینه‌های تجاری اصلی مثل بازاریابی، حسابداری، مالی، عملیاتی، منابع انسانی و غیره رو پوشش میده.

MBA یکی از مدارک حرفه‌ایه که تو سراسر جهان به رسمیت شناخته شده و برای توسعه مهارت‌های اساسی و پیشرفته مورد نیاز در زمینه تجارت و مدیریت طراحی شده. این گرایش بعد از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی، به شدت توی جهان دنبال میشه و طرفدار داره. MBA تو حالت‌های متنوعی مثل FMBA تمام وقت،  PMBAپاره وقت، CMBA مکاتبه‌ای، DMBA از راه دور، OMBA آنلاین، EMBA اجرایی یا عملی توسط مدارس بازرگانی ارائه میشه.

EMBA چیه؟

EMBA مخفف Executive Master of Business Administration یک مدرک تجاریه که مخصوصاً برای مدیران شاغل و متخصصان تجاری طراحی شده که مایل به بهبود مهارت‌های تجاری خودشونن و قصد دارن توی حرفه خودشون پیشرفت کنن. این روش تحصیل این امکان رو به دانشجو میده که در کنار تحصیلش همزمان به کارش ادامه بده و درآمد کسب کنه.

EMBA برنامه‌ایه که به صورت انعطاف پذیر طراحی شده تا به مدیرها، رهبران کسب و کار و مدیرهای اجرایی کمک کنه نیازهای آموزشی خودشون رو برآورده کنن. البته دانشجوهای EMBA سطح بالایی از تجربه کاری رو هم دارن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت مدیر عامل (CEO) و مدیر ارشد عملیاتی (COO) چیه؟

فرق بین MBA و EMBA چیه؟

همونطور که گفتیم MBA یک دوره تحصیلی کارشناسی ارشده که توسط دانشگاه ارائه میشه تا درک کاملی از تجارت و مدیریت رو در دانشجو ایجاد کنه. درحالیکه Executive MBA (EMBA) یک برنامه تحصیلات تکمیلی برای افراد شاغله یعنی برای مدیرهای صنایع مختلف و سایر متخصص‌هاس. برنامه سنتی MBA روی دانش نظری و عملی تمرکز داره. درحالیکه یک EMBA بیشتر روی دانش عملی برای توسعه مهارت‌های تصمیم گیری و حل مسئله تمرکز میکنه.

علاوه بر اینها MBA یک دوره تمام وقته، درحالیکه EMBA یک دوره پاره وقت محسوب میشه. درواقع کلاس‌های دوره MBA تمام وقت توسط دانشگاه کاملا در طول دوره آموزشی برگزار میشه، درحالیکه کلاس‌های Executive MBA توی روزهای آخر هفته برگزار میشن. معمولا دوره MBA چیزی بین ۲ تا ۳ سال طول میکشه، درحالیکه طول دوره برای EMBA  نهایت ۱ تا ۲ ساله.

دانشجو برای پذیرش توی MBA باید فارغ التحصیل مقطع کارشناسی باشه و آزمون ورودی تعیین شده توسط دانشگاه یا موسسه رو قبول بشه. درحالیکه توی EMBA علاوه بر فارغ التحصیل بودن تو مقطع کارشناسی، باید حداقل تجربه کاری رو هم که دانشگاه یا موسسه تعیین میکنه، داشته باشی.

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) برای اون دسته از دانشجوهایی که میخوان مدرک کارشناسی ارشد رو تو رشته مدیریت بازرگانی بخونن، مناسبه که بعدا آینده شغلی خوبی داشته باشن. درحالیکه Executive MBA برای افراد با تجربه‌ای خوبه که میخوان مهارت‌های کاری خودشون رو زیاد کنن و ارتقاء درجه بگیرن.

جدول تفاوت MBA و EMBA

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های MBA و EMBA رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه MBA EMBA
معنی MBA یک دوره کارشناسی ارشده که توسط دانشگاه ارائه میشه تا درک کاملی از تجارت و مدیریت ایجاد بشه. Executive MBA یک برنامه تحصیلات تکمیلی برای افراد شاغل، یعنی مدیرها، مدیرهای اجرایی، رهبرها و سایر متخصص‌هاس.
رویکرد نظری و عملی عملی
دوره تمام وقت پاره وقت
مدت زمان طولانی نسبتا کوتاه
برگزاری کلاس‌ها در طول سال تحصیلی. فقط آخر هفته‌ها
هزینه بالا نسبتاً کم
صلاحیت برای پذیرش فارغ التحصیل دوره کارشناسی به اضافه کسب حداقل نمرات توی آزمون ورودی مورد نیاز دانشگاه. فارغ التحصیل دوره کارشناسی به علاوه حداقل سابقه کار مورد نیاز دانشگاه.
مناسب برای دانشجوهایی که میخوان تو مقطع کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی ادامه تحصیل بدن تا شغل بهتری پیدا کنند. برای افراد با تجربه‌ای که میخوان مهارت‌های خودشون رو افزایش بدن و تو حرفه خودشون پیشرفت کنن.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت قدرت و اختیار چیه؟

جمع‌بندی

پس با توجه به نکات بالا کاملا مشخص میشه که MBA و EMBA دو مقوله کاملا متفاوتن. اگه میخواین بین این دو تا یکی رو انتخاب کنین، اول از همه این موارد رو در نظر بگیرین که تازه واردین به این رشته، یا قبلا فارغ‌التحصیل شدین و الان مشغول به کارین یعنی با تجربه‌این. همچنین در نظر بگیرین که چی میخواین، چرا میخواین این درس رو دنبال کنین، چه قدر وقت دارین و خیلی سوالای دیگه، تا بتونین بهترین تصمیم رو در مورد آینده خودتون بگیرین.

به نظر شما فرق MBA و EMBA که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت MBA و EMBA می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

keydifferences.com

چقدر راضی بودی؟!