تو واژه نامه‌های تجاری، معمولا اصطلاح‌های درآمد و فروش به‌عنوان معادل هم استفاده میشن. به هر حال اونها تفاوت‌های خیلی جزئی با هم دارن. درآمد، مجموع پول تولید شده توسط یک سازمان از دامنه فعالیت‌های تجاریشون رو نشون میده. درآمد، پول حاصل از فروش کالا، نقل و انتقال اداری یا خدمات، طرح‌های مشارکتی یا سرمایه‌ای مرتبط با فعالیت‌های مرکزی کسب و کار رو مشخص میکنه.

در طرف دیگه، فروش مربوط به بازدهیه شرکته که از ارائه محصولات و خدمات به مشتری‌ها حاصل میشه. فروش به توافق بین خریدار یا تاجر با فروشنده میپردازه که مربوط به تبادل یا انتقال محصولات در ازای پرداخت پول کافیه. علیرغم این واقعیت که فروش و درآمد به‌عنوان چیزی خیلی مشابه هم در نظر گرفته میشه، ولی هنوز تفاوت جزئی بین اونها وجود داره. توی این مقاله از سایت دیفرتو تفاوت درآمد و فروش رو بررسی میکنیم.

درآمد چیه؟

پول حاصل از فعالیت‌های مختلف کسب‌وکار به‌عنوان درآمد شناخته میشه. درآمد قبل از کسر هر گونه هزینه یک مبلغ ناخالصه و به مجموع کل پول نقدی که سازمان توی یک دوره خاص دریافت کرده، اشاره داره. از وظایف مرکزی و فرعی یک شخص، سازمان یا شرکت حاصل میشه. 

 درآمد فرعی یا غیر عملیاتی یک شرکت یا افراد شامل سود سهام، اجاره، کارمزد، کمک مالی، حق امتیاز، فروش دارایی‌های قدیمی، بهره و غیره میشه. هروقت درآمد از فعالیت‌ها یا عملیات‌های عادی (وظایف مرکزی) کسب و کار به دست بیاد، به‌عنوان درآمد فروش یا درآمد کاری شناخته میشه.

درآمد میتونه برای صنایع مختلف، متنوع باشه. برای مثال یک شرکت تولیدی بیشترین درآمد خودش رو از عرضه یا فروش محصولاتش بدست میاره. برعکس، شرکت‌های خدماتی مثل یک سالن زیبایی بیشترین درآمد خودشون رو از انتقال خدمات به مشتری‌ها دریافت میکنن.

درآمد، سود و زیان شرکت رو نشون میده که توی اون همه تخفیف‌ها، مالیات‌ها و هزینه‌های مختلف کسر میشه تا سود خالص سازمان یا شرکت رو نشون بده. کل غرامت یا درآمد خالص توی صورت وضعیت سود و زیان شرکت نشون داده میشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت فروش و بازاریابی چیه؟

فروش چیه؟

قبل از درک اهمیت فروش، اول باید نگاهی به اهمیت کلمه فروش بکنیم. فروش یعنی تجارت محصولات و خدمات تا مالکیت با انتقال به خریدار مبادله بشه. درواقع فروش، معادل ارزش پول مطلق یا کل ارزش اقتصادی محصول‌های فروخته شده شرکت در طول یک ساله.

کل فروش رو میشه با محاسبه تعداد واحدهای فروخته شده توسط سازمان یا شرکت در طول سال با بهای تمام شده کالا بدست آورد. فروش شامل فروش اعتباری و نقدی میشه و درآمد حاصل از عرضه محصولات و خدمات به‌عنوان درآمد فروش یا درآمد عایدی شناخته میشه.

فرق بین درآمد و فروش چیه؟

درآمد یا بازده، مجموع پول نقد تولید شده توسط یک سازمانه. درحالیکه فروش مبلغ مطلقیه که از فروش محصولات و خدمات توسط یک سازمان انباشته میشه. فروش زیرمجموعه‌ای از درآمد و بازده هم هست. توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های درآمد و فروش رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه درآمد فروش
تعریف پول‌های دریافتی شرکت از منابع مختلف اون به‌عنوان درآمد شناخته میشه. فروش به ارائه کالا و خدمات به مشتری‌ها در ازای پول در طول یک سال حسابداری مربوط میشه.
نحوه محاسبه درآمد رو میشه با اضافه کردن مقدار فروش مستقیم به سایر درآمدها محاسبه کرد. فروش رو میشه با ضرب کل کالا یا خدمات فروخته شده در قیمت اون محاسبه کرد.
نشان دهنده چیه این نشون دهنده توانایی کسب و کار برای سرمایه گذاری و تخصیص منابع خودش برای افزایش پتانسیل درآمد شرکته. این نشون دهنده توانایی یک کسب و کار برای فروش محصولات و خدمات اصلی خودش برای کسب سوده.
دلیل ایجاد نتیجه فروشه منبع درآمد شرکته.
چه چیزی رو ایجاد میکه مجموع درآمد را ایجاد میکنه. درآمد عملیاتی رو ایجاد میکنه.
شامل چیه تمام منابع درآمد، یعنی بهره، سود سهام، حق امتیاز، فروش و غیره میشه.  ارزش اقتصادی محصول و خدماته که از مشتری‌ها به دست میاد.

جمع‌بندی

همونطور که گفتیم درآمد و فروش معادل هم نیستن. در نقطه‌ای که یک شرکت تاسیس میشه، اساساً هیچ حضوری توی بازار نداره. به همین خاطر باید اقلام رو بخره تا بتونه خدمات یا محصول بسازه و اونها رو بفروشه. به همین دلیل وقتی سازمانی یا شرکتی اقلامش رو مرتب خریداری میکنه و این روند ادامه داره، یعنی فروش به طور منظم انجام میشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت درآمد و ثروت چیه؟

همونطور که گفتیم درآمد دو نوع داره، یکی درآمد غیر مستقیم شامل سود سهام، اجاره، کارمزد، کمک مالی، حق امتیاز، فروش دارایی‌های قدیمی، بهره و غیره و درآمد مستقیم شامل مبلغ جمع آوری شده از طریق فروش محصولات یا خدمات.

چون فروش بخش قابل توجهی از درآمد یک شرکت یا سازمانه، به همین خاطر ناخود آگاه از درآمد و فروش به‌عنوان کلمات معادل استفاده میکنیم. برای محاسبه درآمد و فروش یک شرکت، باید صورت وضعیت مناسبی رو طراحی و سازماندهی کنیم. پس با مطالعه صورت وضعیت یک شرکت هر فردی میتونه تفاوت بین فروش و درآمد رو تشخیص بده.

به نظر شما فرق درآمد و فروش که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت درآمد و فروش می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: byjus.com

۳.۹/۵ - (۹ امتیاز)