وقتی کسی درآمدی داره به دنبال اون ثروت هم ایجاد میشه، به زبان ساده‌تر یعنی دو اصطلاحی هستن که روی هم تاثیر میزارن ولی با این اوصاف تفاوت‌های زیادی هم بین این دو وجود داره. خیلیها فکر میکنن که این دو تا کلمه یکی هستن، ولی توجه نمیکنن که درآمد جریانی از پول هست و هر فردی اون رو از منابع مختلفی مثل حقوق، اجاره، سود سپرده، سود فروش و غیره به دست میاره و این درآمدها هستن که به خلق ثروت کمک میکنن. به طور کلی ثروت به ارزش بازاری تمام دارایی‌هایی گفته میشه که توسط یک شخص برای استفاده در آینده به صورت ملک، سپرده بانکی، ارز، فلزات گران بها و … ذخیره شده.

پس اولی پولیه که یک شخص در مدت محدود یا مشخصی مثلاً یک هفته یا یک ماه به دست آورده، ولی دومی پولیه که اون شخص در طول زندگی خودش جمع کرده. اگه شما هم فرق بین این دو اصطلاح رو به راحتی نمیتونین تشخیص بدین، پس این مقاله از سایت دیفرتو رو دنبال کنین تا درک واضحی از تفاوت درآمد و ثروت به دست بیارین. 

درآمد چیه؟

معمولا همه جا درآمد رو به‌عنوان بازده مالی تعریف میکنن که توی فواصل زمانی معینی از منابع خاص به دست میاد یا به وجود میاد. درآمد مقدار پولیه که یک شخص از طریق سرمایه گذاری یا از طریق ارائه کالا یا خدمات به مردم یا جامعه به دست میاره یا دریافت میکنه. درآمد نیاز اساسی یک فرد، خانواده یا یک کسب و کار برای تامین نیازهای مالی و هزینه‌های معموله. به طور کلی منابع درآمد میتونه شامل موارد زیر باشه:

  • دستمزد و حقوق ناشی از کار برای یک شغل.
  • درآمد حاصل از اجاره ملک مثل خانه یا مغازه.
  • سود حاصل از سپرده پس انداز و اوراق بهادار.
  • درآمد حاصل از سود سهام شرکت‌ها.
  • درآمد حاصل از کسب و کار یا یک حرفه شخصی.

در اصطلاح حسابداری درآمد خالص از هزینه کرد کسر میشه، یعنی درآمد خالص از منهای تمام هزینه‌ها و مالیات‌ها به دست میاد. از طرفی هم محاسبه مالیات بر درآمد، فقط شامل دریافت‌های درآمدی نمیشه، یعنی شامل اون دسته از درآمدهایی که به طور منظم به دست نمیان، مثل برنده شدن توی قرعه‌کشی، شرط بندی توی مسابقات اسب‌سواری و غیره هم میشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت خوداشتغالی و فریلنسری چیه؟

ثروت چیه؟

ثروت نشان میده که ارزش بازار فعلی برای کل دارایی‌هایه یک فرد، شرکت و حتی کشور که در طول سالیان جمع کردن چقدره. ثروت توی علم اقتصاد یعنی مجموع تمام دارایی‌های مشهود و نامشهودی که یک واحد تجاری یا شخص یا کشور در اختیار داره و میتونه اون رو با ارزش مالی منابع غیر نقدی، سرمایه‌گذاری در مستغلات، وجه نقد و سایر اقلام ارزشمند مبادله کنه.

توجه کنین که تولید ناخالص داخلی رایج ترین معیار برای کشف ثروت یک کشوره درحالیکه ثروت افراد رو میشه از طریق ارزش خالص املاک، حساب‌های بانکی، جواهرات گرانبها و … تعیین کرد.

پس میشه گفت توی علم اقتصاد، اصطلاح «ثروت» به مجموع دارایی‌های یک شرکت، خانواده، دولت و غیره اشاره میکنه که میشه از اونها درآمدزایی هم داشت یعنی فرد، شرکت، دولت یا … میتونن از این ثروت در آینده ایجاد درآمد کنن. همچنین علم اقتصاد توی مواردی مربوط به دولت‌ها و شرکت‌ها به جای پول و اوراق بهادار، سرمایه انسانی و منابع طبیعی رو هم به عنوان ثروت در نظر می گیره. پس به طور کلی ثروت اقتصادی رو میشه به دو دسته ثروت پولی و ثروت غیر پولی تقسیم کرد.

فرق بین درآمد و ثروت چیه؟

به مقدار پولی که به صورت دوره‌ای در ازای فروش محصولات، خدمات ارائه شده یا پول سرمایه گذاری شده دریافت میشه، درآمد میگن. درحالیکه ثروت رو میشه به‌عنوان دارایی یا مالی تعریف کرد که در طول زندگی یک شخص جمع شده. همچنین درآمد جریان پولیه که از فعالیت‌های پول زا (مثل کار برای یک شرکت، سود سپرده، فروش محصول و …) به دست میاد. درحالیکه ثروت قیمت روز بازارِ کل سهام و دارایی‌هاییه که یک فرد یا خانواده در اختیار داره.

نکته قابل تامل اینه که درآمد توی یک دوره محدود (مثلا توی یک بازه ماهانه، هفتگی، روزانه یا ساعتی) به دست میاد. درحالیکه ثروت در طول زمان و در طول زندگی یک فرد انباشته میشه، پس به طور کلی میشه گفت ایجاد ثروت زمان میبره. از طرفی هم مالیات بر درآمد از منابع مختلف درآمد اون فرد مثل حقوق دریافتی، اجاره املاک، عایدی از سرمایه گذاری‌ها، تجارت یا حرفه و سایر منابع محاسبه میشه. درحالیکه مالیات بر ثروت از کل دارایی فرد یا خانواده اخذ میشه.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت حرفه و شغل چیه؟

جدول تفاوت درآمد و ثروت

توی این بخش سعی کردیم تفاوت درآمد و ثروت رو به صورت خلاصه و یکجا توی جدول زیر بیاریم که درک اون برای شما راحت‌تر بشه: 

مبنای مقایسه درآمد ثروت
معنی درآمد به پولی اطلاق میشه که به صورت مستمر به‌عنوان بازده کار، حقوق یا سرمایه گذاری و … به دست میاد. ثروت به معنای پول یا دارایی ارزشمندیه که شخص در طول زندگی خودش جمع کرده.
چی هستن؟ جریان پول همیشگی یا ماهانه هست موجودی دارایی‌ها یا مجموع دارایی‌های یک شخصه
زمان به دست آوردن درآمد بلافاصله ایجاد میشه. ثروت در طول زمان یا گذر زمان ایجاد میشه.
نوع مالیات گرفته شده از اونها مالیات بر درآمد مالیات بر دارایی یا ثروت

جمع‌بندی

در آخر باید بگیم درآمد چیزیه که شخص در ازای کار انجام شده یا پولی که قبلا سرمایه گذاری کرده، به دست میاره. از طرفی هم ثروت انسان چیزیه که به اون کمک میکنه چند روز بدون کار زنده بمونه و بتونه از ثروتش بدون زحمت خاصی استفاده کنه. پس درآمد تنها منبعیه که میتونه به خلق ثروت کمک کنه، یعنی میشه گفت که درآمد تنها ایجاد کننده ثروت هست.

به نظر شما فرق درآمد و ثروت که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت درآمد و ثروت می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

keydifferences.com

چقدر راضی بودی؟!