بینی رو عروسکی عمل کنم یا فانتزی؟! این سوال بیشتر افرادی هست که به دنبال جراحی بینی هستن. بسیاری از اونا به خوبی نمی‌دونن اصلاً به چه نوع بینی، فانتزی و به چه نوعی هم بینی عروسکی می‌گن؟ برخی از افرادی که قصد جراحی دارن، از دکتر خود درخواست بینی عروسکی و جراحی می‌کنن اما بعد از عمل رضایت ندارن چون حس می‌کنن دماغ اونا خیلی کوچیک شده. به طور کلی مدل بینی فانتزی یا عمل بینی عروسکی هر دو، مدلی از عمل بینی هستن، شباهت این دو مدل عمل بینی بسیار زیاده و تفاوت‌هاشون بسیار کم. امروزه جراحی بینی جز آن دسته از جراحی‌هاییه روزانه هزاران هزار نفر اون رو انجام میدن و به اصطلاح به یک مد تبدیل شده. به خصوص مدل بینی فانتزی دخترونه و مدل بینی عروسکی بین دختران خیلی مد شد. اما آیا بینی فانتزی و یا عروسکی به همه میاد؟ اصلاً این دو با هم چه فرقی دارن که مدل عروسکی برای برخی مناسبه و مدل فانتزی برای برخی دیگه؟ در هر دو مدل بینی فانتزی و عروسکی بینی خیلی کوچیک می‌شه به همین دلیله که باید با وسواس خاصی این دو مدل را انتخاب کنین. ما در این مقاله از دیفرتو قصد داریم شما رو با تفاوت عمل بینی فانتزی و بینی عروسکی آشنا کنیم تا انتخاب بهتری قبل جراحی بینی داشته باشین.

بینی رو عروسکی عمل کنم یا فانتزی؟

جراحی بینی عروسکی یا مدل فانتزی جز اون دسته از مدل‌هایی هستن که امروزه خانوم‌های زیادی طرفدارشون هستن. جراحی بینی عروسکی و فانتزی با یک جراحی بینی طبیعی تفاوت‌های بسیار زیادی داره که روی زیبایی چهره فرد هم خیلی تاثیرگذاره. به همین دلیل این دو مدل، جز ریسکی‌ترین جراحی‌های بینی هستن چرا که در بسیاری از شرایط، اصلاً به چهره فرد نمیان! فانتزی یا عروسکی بودن بینی بسیار شبیه بهم هستن. غالباً در دو حالت، سایز بینی فرد باید به حد قابل توجهی از حالت معمول و طبیعی کوچیک‌تر بشه. در هر دو مدل بینی عروسکی و فانتزی اگر از نیمرخ به بینی فرد نگاه کنین، خواهید دید که بینی اون دارای یه قوس و انحنای زیاده. در جراحی بینی عروسکی و فانتزی ارتفاع بینی فرد معمولاً بیش از حد کوتاه و سر بالا می‌شه به گونه‌ای که برخی جراحان بینی به این مدل‌ها، مدل سربالا هم می‌گن. در این دو مدل اگر از روبرو به بینی فرد نگاهی بیندازین، پهنای بینی بسیار باریکه و فاصله بین پره‌های بینی بسیار کم.

تفاوت بین بینی عروسکی و فانتزی

تفاوت بینی عروسکی و فانتزی

یکی از مشخص‌ترین مشخصه‌های جراحی بینی عروسکی یا فانتزی تفاوتیه که در نوک بینی ایجاد می‌شه. در حقیقت می‌تونیم بگیم که تمرکز اصلی در عملی بینی عروسکی برروی نوک بینی هست. نوک بینی در جراحی عروسکی باید به صورت سربالا و با انحنای خاصی ایجاد بشه. در مدل فانتزی نوک بینی دارای انحنای کمتری به نسبت عروسکی خواهد بود. در عمل بینی عروسکی جراحی به گونه‌ایه که نوک بینی با حالت خاصی جراحی می‌شه. به همین دلیله که مدل عروسکی و فانتزی با عمل‌های دیگر زیبایی بینی کاملاً متفاوته. به طور کلی مهم‌ترین ویژگی یه بینی عروسکی به شرح زیره:

 • روی بینی کاملاً قوس داره
 • نوک بینی در مدل عروسکی سربالاست
 • پهنای بینی از روبرو بسیار کوچیکه

این ویژگی‌ها در مدل فانتزی کمتر به چشم می‌خورن. از طرف دیگه زاویه در جراحی عروسکی و فانتزی با حالت طبیعی بسیار متفاوته. در جراحی فانتزی و عروسکی، پزشک فاصله بین بینی و لب رو حدوداً ۱۰۵ درجه درنظر می‌گیره. این در حالیه که در جراحی بینی طبیعی، زاویه بین لب و بینی برابر با ۹۰ درجه است.

سوراخ‌ها در مدل فانتزی و عروسکی بینی اهمیت ویژه‌ای دارن. در مدل فانتزی و عروسکی، سوراخ‌های بینی باید به نسبت کوچیک‌تر و تنگ‌تر بشه. در این مدل از جراحی بینی، پل بینی نیز بسیار مهمه و باید بسیار صاف و هموار باشه.

تفاوت بین بینی عروسکی و فانتزی

جراحی بینی فانتزی و عروسکی برای چه افرادی مناسبه؟

همیشه افرادی که به فکر جراحی بینی هستن، بسیار نگرانن که آیا اصلاً مدلی که انتخاب می‌کنن برای صورت آن‌ها مناسبه یا نه؟ در خصوص جراحی بینی فانتزی و عروسکی هم باید فرد قبل از اقدام، ابتدا تحقیق کنه که آیا این مدل بینی برای صورت او مناسبه یا خیر؟ مدل عروسکی و فانتزی برای افرادی که یک بینی گوشتی با گوشتی ضخیم دارن، اصلاً گزینه مناسبی نیست. همچنین اگر شما جز افرادی هستین که بینی با غضروف نرم دارین، مدل فانتزی و عروسکی برای شما مناسب نیست چرا که نتیجه دلخواه را از این مدل‌ها نخواهید گرفت.

به طور کلی مدل عروسکی و فانتزی برای اون دسته از افرادی توصیه می‌شه که دارای بینی استخوانی و یا غضروفی سفت هستن. اگر شما دارای یه بینی با استخوان محکم و غضروف سفتی هستین می‌تونین بینی خود را به صورت فانتزی و یا عروسکی عمل کنین.

اگه بینی خودتون دارای قوس و یا برآمدگی هست بهتره از جراحی بینی عروسکی به جای فانتزی استفاده کنین. با وجود اینکه جراحی بینی فانتزی و عروسکی برای بینی‌های استخوانی توصیه میشه اما باید به این موضوع هم توجه کنین که این مدل جراحی‌ها در تعداد افراد معدودی نتیجه دلخواه میده. بینی فانتزی و عروسکی هر دو تغییرات بسیار زیادی رو در چهره فرد ایجاد می‌کنن که ممکنه افراد در ابتدا با چهره خود احساس غریبی کنن و حتی از عمل جراحی بینی احساس پشیمونی داشته باشن.

عمل بینی فانتزی

به طور کلی اگر قرار است بینی خودتون رو عمل کنین و قصد دارین عروسکی و یا فانتزی باشه حتما قبل از عمل، بررسی‌های لازم رو انجام بدین. حالت چهره، چانه و دیگر اعضا باید بررسی بشن و بعد تصمیم بگیرین که عروسکی عمل کنین یا فانتزی.

افرادی که دارای صورتی ظریف و کوچیکی هستن بهترین کاندیدا برای جراحی بینی عروسکی یا فانتزین. پس اگر صورت بزرگ و پهنی دارین به سراغ بینی عروسکی یا فانتزی نرین.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی عروسکی و فانتزی

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی فانتزی و عروسکی بسیار اهمیت داره. در این دوره فرد باید بیشتر مراقبت‌های زیر رو انجام بده تا نتیجه بهتری از جراحی خود دریافت کنه.

 • تا دو ماه فرد نباید دخانیات و مواد الکی مصرف کنه.
 • داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شه به درستی مصرف بشه.
 • در ماه‌ اول از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنه و مایعات بیشتر مصرف کنه.
 • فراموش نکنه که موقع گرفتن بینی خود از فین کردن پرهیز کنه.
 • پانسمان روزهای اول رو خیس نکنه.
 • فعالیت‌های سنگین و حرکات ورزشی رو کنار بذاره.
 • هنگام خوابیدن باید زاویه سرش رو تنظیم کنه. به طور معمول این زاویه باید ۳۰ درجه باشه. پس بهتر فرد تازه عمل کرده در روزهای اول جراحی از دو بالشت استفاده کنه.

فرق بینی عروسکی و فانتزی

ممکنه پس از بینی عروسکی و فانتزی این مشکلات رو داشته باشین:

همون‌طور که در بالا هم ذکر کردیم، جراحی بینی عروسکی و فانتزی جز مدل‌های دارای ریسک در جراحی بینی هست. به همین دلیل فردی که بینی خودشو فانتزی یا عروسکی عمل می‌کنه ممکنه دچار عوارضی بعد از عمل بشه. برای مثال اگر جراح ماهر نباشه، ممکن است بینی رو آنقدر تنگ و کوچیک کنه که فرد دچار مشکلات تنفسی بشه. عوارضی که ممکن است فرد پس از جراحی با آن روبرو بشه عبارتست از:

 • وقوع مشکلاتی در حس بویایی
 • اختلال در مجاری تنفسی و نفس تنگی
 • شل شدگی برخی عضلات صورت
 • بسته شدن و تنگ شدن دریچه بینی
 • زیبایی شما تحت تاثیر قرار می‌گیره

جمع‌بندی

در آخر باید بگیم که جراحی بینی عروسکی و فانتزی خیلی با هم تفاوتی ندارن. در هر دو مدل از این جراحی‌ها بینی شما بسیار کوچیک میشه. این مدل بیشتر مناسب افرادیه که بینی استخوانی و یا غضروفی سفت دارن. همچنین به درد افرادی می‌خوره که صورت ریزنقشی دارن. نمای یک بینی فانتزی و عروسکی به گونه‌ایه که سایزش کوچیکه، نوک بینی تیز و سربالا و سوراخ‌های بینی بسیار ریز و کوچیکه. از این رو عوارض این جراحی به نسبت جراحی طبیعی بینی بیشتره. همچنین این دو مدل جز مدل‌های بسیار پرطرفدار اما ریسکی در بین مدل‌های جراحی بینی هست.

به نظر شما فرق بینی فانتزی و بینی عروسکی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت بینی عروسکی و بینی فانتزی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۴.۳/۵ - (۶ امتیاز)