برعکس سرماخوردگی، شروع علائم آنفولانزا خیلی ناگهانی و سریعه. با اینکه سرماخوردگی و آنفولانزا هر دو بیماری ویروسی عفونی هستن، علائم سرماخوردگی معمولاً فقط به بینی و سر محدود می­شه اما آنفولانزا بیماری خیلی شدیدتریه و علائمی مثل تب، لرز و بدن درد داره. کسی که سرما خورده معمولاً می‌تونه راه بره و کار کنه اما بیمار آنفولانزا نمی­تونه از رختخواب بلند شه. در آمریکا هر ساله بیشتر از ۳۰۰,۰۰ نفر بخاطر آنفولانزا جان خودشون رو از دست میدن. در این مقاله از سایت دیفرتو میخوایم شما رو با فرق سرماخوردگی و آنفولانزا آشنا کنیم.

جدول تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا

همین اول مقاله میخوایم بریم سر اصل مطلب. در جدول زیر میتونید فرق این دو نوع بیماری عفونی رو ببینید.

سرماخوردگی آنفلوانزا
 

علائم

سرفه، درد، خستگی، گلودرد، آبریزش یا گرفتگی بینی، عطسه، گاهاً واکنش پوستی. علائم به سرعت (در عرض ۳-۶ ساعت) ظاهر میشن و شامل تب، لرز، درد شدید و ناراحتی قفسه سینه هستن.
 

درمان

آنتی­‌هیستامین­ها، ضد احتقان­ها، ضد التهاب‌های­ غیر استروئیدی، استراحت زیاد، نوشیدن مایعات فراوان. داروهای ضد ویروسی گاهاً به کنترل بیماری کمک می­کنن اما بیماران معمولاً منتظر می­مونن تا بدنشون با ویروس مبارزه کنه و بیماری رو شکست بده. دارو هم برای راحتی بیمار در دسترسه.
خستگی بعضی اوقات متوسط تا شدید
درد بعضی اوقات معمول و اغلب شدید که کل بدن رو تحت تاثیر قرار میده.
تب بعضی اوقات معمولاً وجود داره
گلو درد بیشتر مواقع نادر
عطسه معمولاً نادر
گرفتگی بینی معمولاً نادر
 

شدت

خطر عوارض یا مشکلات جدی سلامتی خیلی کمه، مگه اینکه سیستم ایمنی از قبل بطور جدی به خطر افتاده باشه. مشکلات جدی سلامتی مثل ذات الریه یا عفونت‌های باکتریایی ممکنه رخ بده.
لرز نه رایج
ناراحتی قفسه سینه نادر اغلب شدید
امکان واکسیناسیون نه بله

تفاوت علائم سرماخوردگی در مقایسه با آنفولانزا

آنفولانزا خیلی جدیتر از سرماخوردگیه. در سرماخوردگی، علائم در اطراف بینی و گلو متمرکز میشن اما آنفولانزا کل بدن رو به درد میاره و همه جای بدن بیمار می­شه.

  • علائم سرماخوردگی: آبریزش یا انسداد بینی، عطسه، سوزش خفیف گلو، تب خفیف، گلودرد، احساس مسدودی گوش‌ها و مخاط رنگی یا ترشحات بینی (به این معنیه که سیستم ایمنی بدن در حال مبارزه با عفونته).
  • علائم آنفولانزا: معمولاً با تب بالای ناگهانی شروع می­شه و ممکنه انقدر احساس بیماری کنین که مجبور شین به رختخواب برین. علائم دیگه شامل سوزش در گلو یا ریه، سرفه خشک، تب بالا، لرز، عرق کردن و دردهای شدید عضلانی هستن.

برخلاف سرماخوردگی، آزمایش‌هایی برای تشخیص آنفولانزا موجوده. بد نیست مقاله بیماری حاد و مزمن رو هم بخونید تا فرق شدت و نوع بیماریها رو بفهمید.

تفاوت سرماخوردگی و آنفلوانزا

تفاوت مکانیسم عفونت سرماخوردگی در مقایسه با آنفولانزا

هر دو بیماری، هوابرد و مسری هستن ولی آنفولانزا بخاطر دوره کمون کوتاهش، مسری‌تره. استنشاق قطرات ناشی از سرفه یا عطسه، رایج‌ترین راه ابتلا به آنفولانزا یا سرماخوردگیه.

عطسه نسبت به سرفه غلظت خیلی بیشتری از “ابر” ویروسی رو دفع می‌کنه. این “ابر” نامرئیه و انقدر آهسته سقوط می‌کنه که می­تونه با تبخیر بخشی از هسته‌های قطرات و باقی موندن “هسته‌های قطرات” خیلی کوچیکتر و نامرئی، تا ساعت‌ها در هوا معلق بمونه. قطرات ناشی از عطسه یا سرفه متلاطم یا تماس با دست هم می‌تونن ساعت‌ها روی سطوح باقی بمونن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت پاندمی و اپیدمی چیه؟

دوره کمون (زمان بین شروع عفونت و بروز علائم) ۱ تا ۳ روزه. دوره عفونی (زمانی که فرد مبتلا می‌تونه بقیه رو آلوده کنه) حدود ۱ روز قبل از آغاز علائم شروع می­شه و تا ۵ روز اول بیماری ادامه داره. با این حال، داشتن علائم برای انتقال ویروس لازم نیست، چون بعضی از افراد بدون علامت، در سواب‌های بینی‌شون ویروس داشتن و احتمالاً ویروس رو در غلظت‌های خیلی پایین کنترل می‌کنن تا علائمی نداشته باشن.

تفاوت درمان آنفولانزا و سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی

هیچ درمان قطعی برای سرماخوردگی وجود نداره. درمان حمایتی، به حداکثر رسوندن راحتی بیمار و محدود کردن عوارض و عواقب مضر از روش­های درمانی موجود هستن. نوشیدن مایعات و استراحت زیاد، مطمئن­ترین راه درمانه. موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی امریکا، استراحت کافی، نوشیدن مایعات برای حفظ آب بدن، غرغره کردن با آب­ نمک گرم، استفاده از قطره‌های ضد سرفه، اسپری‌های گلو، یا داروهای ضد درد یا سرماخوردگی بدون نسخه رو پیشنهاد می‌کنه. قطره‌های نمکی بینی می­تونن به کاهش گرفتگی بینی کمک کنن.

سرماخوردگی خودمحدودشونده هست و سیستم ایمنی میزبان بطور موثر با عفونت مقابله می‌کنه. در عرض چند روز، پاسخ ایمنی هومورال بدن شروع به تولید آنتی ­بادی‌های خاصی می‌کنه که می‌تونن از آلوده ­شدن سلول‌ها توسط ویروس جلوگیری کنن. علاوه‌بر این، لکوسیت‌ها به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی سلولی، ویروس رو از طریق فاگوسیتوز تخریب می‌کنن و سلول‌های آلوده رو از بین می‌برن تا از تکثیر بیشتر ویروس جلوگیری کنن. در افراد سالم و دارای سیستم ایمنی عادی، سرماخوردگی بطور متوسط در هفت روز برطرف می­شه.

با اینکه بعضیا برای درمان سرماخوردگی آنتی ­بیوتیک مصرف می‌کنن، پزشک­ها معتقدن آنتی بیوتیک‌ها به هیچ وجه در درمان سرماخوردگی موثر نیستن. دلیلش اینه که سرماخوردگی ناشی از ویروسه، نه باکتری (بخونید: تفاوت ویروس و باکتری چیه؟)

درمان آنفولانزا

به افراد مبتلا به آنفولانزا توصیه می­شه که استراحت کافی داشته باشن، مایعات زیاد بنوشن، از مصرف الکل و تنباکو خودداری کنن و اگه نیاز بود از داروهایی مثل استامینوفن (معروف به پاراستامول) برای تسکین تب و دردهای عضلانی مرتبط با آنفولانزا استفاده کنن.

کودکان و نوجوانان دارای علائم آنفولانزا (به ویژه تب) باید از مصرف آسپرین در طول عفونت آنفولانزا (خصوصا آنفولانزای نوع B) اجتناب کنن، چون می‌تونه منجر به سندرم ری، یک بیماری نادر اما بالقوه کشنده کبد، بشه. چون آنفولانزا توسط یه ویروس ایجاد می­شه، آنتی بیوتیک‌ها روش هیچ تاثیری ندارن و حتی ممکنه منجر به پیدایش باکتری‌های مقاوم در بدن بشن؛ مگه اینکه برای عفونت‌های ثانویه مثل ذات الریه باکتریایی تجویز شده باشن. داروهای ضد ویروسی گاهاً موثرن، اما ویروس‌ها می‌تونن در برابرشون مقاومت کنن.

مهارکننده‌های نورآمینیداز و مهارکننده‌های M2 (مشتقات آدامانتان) دو دسته از داروهای ضد ویروسی هستن. مهارکننده‌های نورآمینیداز در حال حاضر برای عفونت‌های ویروس آنفولانزا ترجیح داده می­شن. CDC استفاده از مهارکننده‌های M2 را در طول فصل آنفولانزای ۲۰۰۵-۲۰۰۶ توصیه کرد.

سرماخوردگی و آنفولانزا

در هر عطسه، میلیونها ویروس رو در فضا پخش میکنیم!

تامیفلو (TAMIFLU)

تامیفلو، نام تجاری داروی اوسلتامیویر، معمولاً فقط وقتی مفیده که ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از شروع اولین علائم مصرف بشه و با این که آنفولانزا رو “درمان” نمی‌کنه، می‌تونه به تسکین بعضی علائم و تسریع بهبودی کمک کنه. البته پزشکان اطفال بخاطر عوارض جانبی بالقوه مثل توهم، معمولاً تامیفلو رو برای کودکان خردسال تجویز نمی‌کنن. محقق­ها نگرانی‌های جدی درباره تأثیر تامیفلو بر سلامت روان و میزان اثربخشی اون مطرح کردن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت انگل‌ و باکتری‌ چیه؟

محققان Cochrane به این نتیجه رسیدن که کارآزمایی‌های بالینی ثابت نمی‌کنه که تامیفلو از بستری شدن، مسری بودن یا عوارض جلوگیری می‌کنه. Cochrane گفت تنها کاری که قطعا انجام میده اینه که طول مدت علائم رو حدود یک روز کوتاه می­کنه.

پیشگیری از آنفولانزا و سرماخوردگی

تفاوت دیگه­ سرماخوردگی و آنفولانزا اینه که آنفولانزا قابل پیشگیریه. هر ساله فقط تعداد انگشت شماری از سویه‌های ویروس آنفولانزا منجر به بیشتر آنفولانزای جهان میشن. در نتیجه دانشمندها هر سال روی واکسن آنفولانزا کار می‌کنن. با این که واکسن نسبتاً مؤثره، اما در برابر سویه‌های غیر منتظره آنفولانزا شکست می­خوره. واکسن آنفولانزا به صورت اسپری بینی هم موجوده.

تصورات غلط در مورد واکسن آنفولانزا

برخی از تصورات غلط رایج در مورد واکسن آنفولانزا:

  • واکسن آنفولانزا باعث آنفولانزا می­شه: حقیقت اینه که واکسن آنفولانزا تا دو هفته طول میکشه تا موثر واقع بشه. پس اگه فردی قبل اینکه واکسن زمان کافی برای تاثیرگذاری داشته باشه آلوده بشه، بیمار می­شه.
  • اگه امسال آنفولانزا داشتین، برای واکسن زدن خیلی دیر شده. واکسن آنفولانزا برای محافظت در برابر چندین سویه ویروس آنفولانزا طراحی شده. ممکنه بیش از یک بار به آنفولانزا مبتلا بشید که هر بار ناشی از سویه متفاوتیه. حتی اگه آنفولانزا داشتین، واکسن همچنان می‌تونه شما رو از سایر سویه‌های ویروس محافظت کنه.
  • واکسن آنفولانزا ۱۰۰% موثره: حقیقت اینه که شما بعد از واکسینه شدن هم می‌تونید به آنفولانزا مبتلا بشید. با این حال، تخمین‌های CDC نشون داده که افراد واکسینه شده ۶۲ درصد کمتر به آنفولانزا مبتلا می­شن و اگه بیمار بشن هم به احتمال بسیار بالا به مراقبت‌های پزشکی نیازی پیدا نمی­کنن.
  • کسایی که به تخم ­مرغ حساسیت دارن، نمی‌تونن واکسن آنفولانزا دریافت کنن: واکسن آنفولانزا فقط وقتی خطرناکه که به تخم مرغ حساسیت شدید داشته باشین. اکثر افرادی که به تخم ­مرغ آلرژی دارن، با زدن واکسن آنفولانزا در معرض هیچ عارضه‌ای نیستن. عوارض جانبی خفیفن مثل کهیر یا خارش پوست.

رطوبت و ویروس آنفولانزا

دانشمندانی که ارتباط بین ویروس آنفولانزا و رطوبت هوا رو مطالعه می‌کنن، به این نتیجه رسیدن که این ویروس زمانی بهترین رشد رو داره که رطوبت هوا بیش از ۹۸ درصد یا بین صفر تا ۵۰ درصد باشه. دکتر Linsey Marr، محققی در Tech Virginia، استفاده از یک مرطوب‌کننده برای حفظ سطح رطوبت در حدود ۵۰٪ (اما نه بیش از ۶۰٪ چون می‌تونه باعث ایجاد کپک بشه) رو توصیه می­کنه تا ویروس آنفولانزا کمترین شانس رو برای زنده موندن داشته باشه.

پیشگیری از سرماخوردگی

از طرفی سرماخوردگی توسط انواع زیادی از ویروس‌ها ایجاد می­شه که در طول تولید مثل به طور مکرر جهش پیدا می­کنن و منجر به تغییر مداوم سویه‌های ویروس می­شن. پس ایمن­‌سازی موفق تقریبا غیر ممکنه.

بهترین راه برای جلوگیری از سرماخوردگی، اجتناب از تماس نزدیک با مبتلایان فعلی، شستن دست‌ها بطور کامل و منظم و خودداری از دست ­زدن به دهان و صورته. صابون‌های ضد باکتری هیچ تاثیری روی ویروس سرماخوردگی ندارن و عمل مکانیکی شستشوی دسته که ذرات ویروس رو از بین می­بره.

به نظر شما تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از فرق بین سرماخوردگی و آنفولانزا چیه؟ می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتماً در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

diffen.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)