فرق اصلی قلب و ذهن در اینه که قلب به‌عنوان عضوی عمل میکنه که خون رو توی بدن ما به گردش در میاره، درحالیکه ذهن عضویه که به تجزیه و تحلیل و محاسبه افکار ما مربوط میشه. قلب با احساسات عاطفی ما در ارتباطه، درحالیکه ذهن ما با تفکر منطقی در ارتباطه. از نظر زیستی وظیفه اصلی قلب، گردش خون در سراسر بدنه تا مواد غذایی و اکسیژن رو به اندام‌ها انتقال بده. در مقابل عملکرد اولیه مغز یا ذهن، استدلال شناختی و عقلانیه. اگه میخواین اطلاعات بیشتری درباره تفاوت قلب و ذهن بدست بیارین این مقاله از سایت دیفرتو رو تا آخر بخونین.

قلب چیه؟

قلب یک اندامه پیچیدس که به خوبی توسعه پیدا کرده و خون رو در سراسر بدن از طریق سیستم گردش خون منتقل میکنه. در انسان، قلب بین هر دو ریه در وسط تنه قرار داره. قلب به چهار حفره تقسیم میشه که حفره‌های بالا سمت چپ و راست دهلیز نامیده میشن، درحالیکه قسمت پایینی سمت چپ و راست بطن نامیده میشن.

دهلیز و بطن راست در مجموع قلب راست نامیده میشه، درحالیکه دهلیز و بطن چپ مجموعاً قلب چپ نامیده میشه. قلب در یک کیسه پر از مایع به نام پریکارد محافظت میشه که از ضربان بیش از حد قلب جلوگیری میکنه. توی قلب، خون به کمک دریچه‌های توی قلب جریان پیدا میکنه و از جریان برگشتی خون جلوگیری میکنه.

دیواره‌های قلب از سه پوشش به نام‌های اپیکارد، اندوکارد و میوکارد تشکیل شده. قلب خون رو با غلظت اکسیژن کم از گردش خون سیستمیک دریافت میکنه و از طریق گردش خون ریوی خون با غلظت اکسیژن بالا رو منتقل میکنه. میانگین ضربان قلب توی یک فرد بالغ ۷۲ ضربه در دقیقه هست.

در کل قلب توی یک زندگی متوسط ​​یک فرد میلیون‌ها بار میتپه. در اصطلاح گفته میشه که قلب با عواطف و احساسات انسان هماهنگه. توی یک فرد عاشق، قلبش ذهنش رو کنترل میکنه. قلب بر تمام احساسات حاکمه و هرگز از پمپاژ کردن دست بر نمیداره مگه موقع مرگ فرد.

قلب هسته اصلی فرد و بیانگر خود شماس. بیشتر اوقات، تصمیماتی که با قلب گرفته میشه، بسیار بهتر از تصمیماتیه که توسط ذهن گرفته میشه. یک ضرب المثل رایج در این باره هست که میگه: قلب خوب از تمام جمجمه‌های دنیا برتره.

ذهن چیه؟

ذهن به‌عنوان مجموعه‌ای از استعدادهای متفکرانه، شامل مقوله‌های ادراکی مثل آگاهی، خیال‌پردازی، ادراک، تشخیص شرایط، قضاوت کردن، معناشناسی، قدرت وجدان و … تعریف میشه. همچنین ذهن شامل ویژگی‌های غیر شناختی مثل احساساته. معمولا در اصطلاح بیولوژیکی، ذهن در بخشی از مغز قرار داره.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت ترس و فوبیا چیه؟

ذهن در انسان انحصاریه، یعنی تغییریافته‌ترین و تخصصی‌ترین شکل ذهن در انسان وجود داره. همچنین به فرد قدرت میده تا نسبت به محیط اطراف خودش آگاهی فردی، جمعی و سطحی داشته باشه. این قدرت انسان رو قادر میکنه تا محرک‌ها رو درک کنه و به اونها پاسخ بده، هوشیاری داشته باشه و به‌صورت منطقی فکر و احساس کنه.

ذهن برای حل مشکلات زندگی روزمره یا هر مشکل فیزیکی که نیاز به تفکر منطقی داره، استفاده میشه. به علاوه به ما میگه که چه چیزی درسته و چه چیزی غلطه و به ما در تصمیم‌گیری‌های مناسب کمک میکنه.

ذهن به‌عنوان قوه افکار و آگاهی یک موجود در نظر گرفته میشه. مغز از جمله ذهن، واحد مرکزی بدن ما محسوب میشه که وظیفه مدیریت صحیح تمام سیستم‌های بدن رو به‌عهده داره. با کمک میلیون‌ها نورون و رشته‌های عصبی که با هم کار میکنن، مناسب‌ترین پاسخ‌ها رو به واکنش‌های فیزیکی و احساسی ما ایجاد میکنه. بین مغز و ذهن هم تفاوتهایی وجود داره که در مقاله تفاوت ذهن و مغز به اون پرداختیم.

ذهن ما کارکردهای پیشرفته بسیاری داره که از اون جمله میتونیم به ذخیره داده‌ها در قالب حافظه، تولید داده‌های جدید در قالب تخیلات و ادراک، ایجاد ارتباط با اصول محاسبات و ارتباطی موجود، یادگیری یک چیز جدید، عملکرد مؤثر بر روی رفتارهای آموخته‌شده، حفظ رفتارهای مناسب و بررسی عملکرد همه سیستم‌های دیگه بدن با ایجاد واکنش‌های مناسب اشاره کرد.

فرق بین قلب و ذهن چیه؟

قلب با احساسات پرشور مثل ستایش کردن، احساس شفقت، عشق، محبت و همدلی و … کار میکنه. در طرف دیگه، ذهن با ظرفیت‌هایی مثل منطق، عقلانیت، آموزش، آگاهی، بزرگداشت، قضاوت کردن و … کار میکنه.  قلب عضویه که بین ریه‌های ما وجود داره، درحالیکه ذهن یا مغز عضویه که در داخل سر ما وجود داره.

قلب به واسطه حس ادراک، لمس عاطفی و … برای رسیدن به درک، شناخت مناسبت‌ها، فلسفه‌ها و زندگی با فعالیت احساسی فرد مرتبطه. از طرف دیگه ذهن با استفاده از منطق و استدلال برای رسیدن به بینش‌ها و نظرات در مورد افراد، رویدادها، شناخت برنامه‌ها، نظریه‌ها و زندگی به فعالیت خود مرتبط میشه.

قلب نمونه‌ای از تفکر عاطفیه، درحالیکه ذهن نمونه‌ای از تفکر منطقیه. قلب احساسات و عواطف ما رو کنترل میکنه، درحالیکه ذهن به موجودی اشاره میکنه که به ما اجازه میده فکر کنیم و توی تصمیم‌گیری منطقی و عاقلانه به ما کمک میکنه. وقتی در مورد روابط انسانی تصمیم‌گیری میشه، قلب ترجیح داده میشه. برعکس اون ذهن برای اتخاذ تصمیماتی که برای ما به‌عنوان عضوی از جامعه مناسبه، ترجیح داده میشه.

فرق بین ذهن با قلب توی ۱۲ مورد زیر خلاصه شده:

 1. قلب عضویه که مسئول تصفیه و گردش خون در کل بدنه، درحالیکه ذهن عضویه با مسئولیت تفکر شناختی و استدلال منطقی.
 2. قلب بین ریه‌های ما قرار داره، درحالیکه ذهن در داخل جمجمه سر ما قرار داره.
 3. قلب با تفکر عاطفی مرتبطه، درحالیکه ذهن با تفکر منطقی مرتبطه.
 4. زمانی که انسان عاشق میشه قلب کنترل ذهنش رو بر عهده داره، درحالیکه ذهن در تمام فعالیت‌های دیگه زندگی، قلب رو کنترل میکنه.
 5. قلب با احساسات و عواطف عاطفی مثل مهربانی، محبت، مراقبت، عشق و همدردی و … مرتبطه، درحالیکه ذهن با ابعادی مثل خردمندی، دانایی، آموزش، اطلاعات، یادآوری، قضاوت و … مرتبطه.
 6. قلب احساسات ما رو کنترل میکنه، درحالیکه ذهن فرایند فکر ما رو کنترل میکنه.
 7. دل عمدتاً غیر منطقیه و همیشه به‌دنبال خواسته‌ها و هوس‌ها میره بدون اینکه عواقب اون رو تحلیل کنه، درحالیکه ذهن از ایده‌های منطقی پیروی میکنه و از پیامدهای هر عملی غافل نمیشه.
 8. قلب گاهی شبیه و برای اعمال حیوانی تلقی میشه، درحالیکه ذهن در تفکر عاقلانه بیشتر شبیه انسانه.
 9. قلب احساسات رو کنترل میکنه، درحالیکه ذهن افکار ما رو کنترل میکنه.
 10. قلب موجودی ساده تلقی میشه که جز خواست انسان به هیچ چیز دیگه‌ای توجه نداره. برعکس، ذهن یک موجود پیچیده در هم تنیده تلقی میشه که قبل از تصمیم‌گیری روی هر جنبه‌ای تمرکز میکنه.
 11. قلب در عملی غیر ارادیه که تحت کنترل آگاهانه ما نیست، درحالیکه ذهن در عمل داوطلبانس و تحت کنترل آگاهانه ما هست.
 12. قلب به ما میگه که برای ارضای حس درونیه خودمون چیکار بکنیم، درحالیکه ذهن به ما میگه که به‌عنوان یک عضو مسئول جامعه چیکار کنیم.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت کامپوزیت و لمینت چیه؟

فرق بین قلب و ذهن چیه؟

جدول تفاوت قلب و ذهن

توی جدول مقایسه‌ای زیر این ویژگی‌ها رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه قلب ذهن
 

تعریف

 

اندامی که مسئول تصفیه و انتقال صحیح خون در سراسر بدنه قلب نامیده میشه. اندامی که مسئول تفکر شناختی و استدلال عقلانیه، ذهن نام داره.
محل قرارگیری بین ریه‌ها وجود داره در داخل سر وجود داره
مربوط به احساسات عاطفی تفکر منطقی
ترجیح عاشقی تمام موقعیت‌های دیگه زندگی
مرتبط با احساسات عاطفی مثل عشق، مهربانی کردن، محبت، مراقبت، خشم و … منطق، درک، آموزش، درک اطلاعات، یادآوری، قضاوت و …
کنترل احساسات ما تمام فرایندهای فکری

نتیجه‌گیری

قلب یک عضو فیزیکیه که با احساسات عاطفی ما مرتبطه، درحالیکه ذهن یک نهاد غیر فیزیکیه که بخشی از مغزه و با تفکر منطقی، استدلال منطقی و تحلیل شناختی مرتبطه. هر دوی اینها تاثیر زیادی روی احساسات و تصمیمات مهم زندگی ما دارن. پس در اکثر مواقع بهتره برای انتخاب راه درست توی زندگیمون قلب و ذهنمون در یک راستا قرار داشته باشن.

به نظر شما فرق قلب و ذهن که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت ذهن و قلب می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع: difference.wiki

۳/۵ - (۲ امتیاز)