نوشیدنی‌های یخی یا سرد این قدرت جادویی رو دارن تا به شما این احساس رو بدن که وسط تابستون حس کنین زمستونه. لاته و قهوه سرد دوتا نوشیدنی خنکن تا دیگه لازم نباشه وسط روز و گرما برای اینکه خواب و خستگیتون بپره قهوه و نسکافه گرم بخورین. این نوشیدنیها بدون اینکه گرما کلافتون کنه شما رو توی هر زمانی از روز هوشیار و سرحال نگه میدارن. اما این دو نوشیدنی با هم فرق دارن به همین خاطر درک ویژگیهای اونها میتونه به شما کمک کنه فرقشون رو تشخیص بدین. در ادامه این مقاله از سایت دیفرتو به شما میگیم که تفاوت لاته سرد و قهوه سرد چیه پس با ما همراه بشین.  

لاته سرد چیه؟

لاته سرد نمونه سرد شدهای از همون لاته سنتیه که با یک شات اسپرسو و شیر بخارپز درست میشه. توی نوع سرد لاته، شات اسپرسو رو توی فنجانی پر از یخ ریخته و شیر کف کرده رو روش اضافه میکنن و حتی میشه بسته به سلیقه یک شربت طعم دهنده هم بهش اضافه کرد.

گفته میشه لاته داغ از اروپا در جایی بین وین و ایتالیا اومده ولی گمان میره که منشا لاته سرد از آمریکا و در زمانی قبل از جنگ داخلی این کشوره. این ایده درست کردن لاته به صورت سرد از طرف علاقه مندهای به قهوه که ساکن مناطق گرمتر ایالات متحده بودن سرچشمه میگیره چون تحمل نوشیدن قهوه داغ توی یک روز گرم رو نداشتن.

قهوه سرد چیه؟

قهوه سرد درواقع نمونه سرد شده برای علاقه مندها به کافئینه که میخوان قهوهای سرد اما بدون شیر داشته باشن. این نوع نوشیدنیهای کافئین دار سرد از دم کردن هر نوع قهوه، اسپرسو، آمریکنو یا حتی قهوه فوری و ریختن اونها روی یخ درست میشه. البته بسته به سلیقه هرکسی بعد از این مراحل میشه شیر یا خامه هم به اونها اضافه کرد.

قهوه سرد در سال ۱۸۴۰ توی کشور الجزایر به وجود اومد، جایی که اونها قهوه سرد رو با شربت قهوه و آب سرد تهیه کردن. توی سال ۱۹۲۰ وقتی که تاجرای بزرگ قهوه شروع به معرفی قهوه سرد به مردم کردن، این مدل قهوه توی ایالات متحده محبوبیت زیادی پیدا کرد. توجه کنین که قهوه سرد یک اصطلاح گستردهای هست چون مدلهای مختلفی از اون وجود داره و از کشوری به کشور دیگه متفاوته.

فرق بین لاته سرد و قهوه سرد چیه؟

به طور کلی چندین تفاوت بین لاته سرد و قهوه سرد وجود داره، این تفاوت‌ها شامل ویژگی‌های ظاهری، مواد تشکیل دهنده، مقدار کالری و حتی روش دم کردن اونها میشن. اگه بخوایم فرق بین این دو رو بهتر بدونیم باید اونها رو بر اساس پارامترهای زیر تشریح کنیم:

تفاوت لاته سرد و قهوه سرد از نظر ترکیب

لاته سرد مثل لاته معمولی درست میشه، با این تفاوت که شیر خیلی بیشتری توی ترکیبش وجود داره. به طور معمول یک لاته سرد ۴/۳ مقدارش از شیر تشکیل شده، درحالیکه نسخه داغ اون ۳/۲ ترکیبش شیر داره. این درحالیه که قهوه سرد توی فرآیند آماده سازیش از شیر استفاده نمیکنن، ولی بعداً میتونین مقداری از اون رو بهش اضافه کنین.

تفاوت لاته سرد و قهوه سرد از نظر روش دم کردن

روش دم کردن هم یکی از چیزهاییه که این دو نوشیدنی رو بیشتر از هم متمایز میکنه. لاته سرد با اسپرسو تهیه میشه و شما میتونین از هر نوع دستگاه اسپرسوسازی، از جمله قابلمه موکا و آئروپرس استفاده کنین. درحالیکه قهوه سرد نیازی به اسپرسوساز نداره و شما میتونین قهوه خودتون رو توی فرنچ پرس با استفاده از قهوه پودر شده درست کنین.

فرق لاته سرد و قهوه سرد چیه؟

تفاوت لاته سرد و قهوه سرد از نظر طعم

به دلیل تنوع توی مواد تشکیل دهنده لاته سرد و قهوه سرد، این دو طعم به شدت متفاوتی دارن. لاته سرد طعمی ملایم و شیری داره و فقط کمی قهوه توش به کار رفته. درحالیکه قهوه سرد طعم قوی قهوه رو توی خودش داره ولی به خاطر یخ داخلش کمی نرم‌تر شده. این درحالیه که اگه از تلخی قهوه سرد لذت نبردین، میتونین طعم کلی اون رو با شیر و شربت بهتر کنین.

تفاوت لاته سرد و قهوه سرد از نظر شکل ظاهر

اگه به ظاهر لاته سرد دقت کنین میبینین سه لایه داره که پایین‌ترین لایه مربوط به قهوه هست، شیر و یخ هم به ترتیب در وسط و بالاترین لایه قرار دارن که در صورت تمایل میتونین کف شیر رو روی اونها اضافه کنین. در مقابل قهوه سرد فقط دو لایه داره که قهوه در پایین و یخ هم در بالا قرار گرفته. توی قهوه سرد اضافه کردن شیر اختیاریه و بعد از آماده سازی قهوه سرد میشه به اون اضافه کرد.

تفاوت لاته سرد و قهوه سرد از نظر کالری

ارزش کالری توی هر دوی این نوشیدنی‌های سرد به این بستگی داره که شما چه چیزی رو برای افزودن به قهوه خودتون انتخاب کردین. این افزودنی‌ها میتونن شامل شربت‌های طعم دهنده، نوع شیر اضافه شده یعنی پرچرب یا شیر بدون چربی و سایر افزودنی‌ها بشن. به طور کلی، قهوه سرد کالری کمتری رو داره چون توی ترکیب اصلیش هیچ گونه افزودنی وجود نداره. معمولا لاته سرد براساس نوع‌های مختلفش از ۱۲۰ تا ۲۷۰ کالری داره و مدل‌های مختلف قهوه سرد هم از ۸۰ تا ۱۸۰ کالری داره.

در این بخش سعی کردیم توی جدول زیر تفاوتهای اساسی بین لاته سرد و قهوه سرد رو به صورت یکجا بیاریم تا انتخاب یک نوشیدنی سرد دارای کافئین رو برای شما آسان کنیم.

مبنای مقایسه لاته سرد قهوه سرد
ترکیبات یخ

۴/۳ شیر

۴/۱ اسپرسو

یخ

قهوه

مقدار شیر و شکر اختیاری

روش دم کردن به هر نحوی که اسپرسوی خودتون رو درست میکنین همون کار رو بکنین ( از دستگاه اسپرسوساز، موکا پات، هواپرس استفاده کنین) به هر روشی که ترجیح میدین قهوه خودتون رو دم کنین (مثل استفاده از قهوه ساز، پرس فرنچ و …)
مزه غالب خیلی شیریه و با طعم قهوه همراهه قهوه طعم غالب توی قهوه سرده
شکل ظاهری توی لاته سرد ۳ لایه قابل مشاهدس

قهوه (پایین‌ترین لایه)، شیر (وسط) و یخ (بالاترین لایه). کف رو میته در آخر به اون اضافه کرد.

توی قهوه سرد ۲ لایه قابل مشاهدس

قهوه (پایین‌ترین لایه) و یخ (بالاترین لایه). بعد از اون میشه شیر رو اضافه کرد.

میزان کالری لاته سرد به دلیل محتوای شیر داخلش کالری بالایی داره قهوه سرد در صورت حذف مواد افزودنی خیلی کم کالری میشه

جمع‌بندی

در آخر میتونیم بگیم که قهوه سرد همون قهوه دم کرده هست، چون این مدل با استفاده از حرارت دم میکشه و بعد از اون روی یخ میریزن تا آماده بشه. در واقع همون فرایند آماده سازی قهوه معمولی رو طی میکنه، فقط با تکه‌های یخ سرد و رقیق میشه. با اینکه لاته‌های سرد با قهوه درست میشن ولی توی اون چندان مزه قهوه رو حس نمیکنین. چون داخلش مقدار زیادی شیر استفاده شده ولی هنوز میتونین طعم قهوه رو بچشین.

به نظر شما فرق لاته سرد و قهوه سرد که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت لاته سرد و قهوه سرد می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

heyjoecoffee.com

چقدر راضی بودی؟!