وقتی به رستورانها و مراکز خرید میرین با انواع مختلفی از سسهای فلفلی و تند مواجه میشین، این نوع سسها خیلی پرطرفدارن ولی دو مورد از محبوبترین اونها سس کچاپ و سس چیلیه. سس فلفلی اصطلاحیه که به هر سس حاوی فلفل، گوجه فرنگی، سرکه (گاهی اوقات)، شکر یا سایر ادویهها، اطلاق میشه. هم سس کچاب و هم سس چیلی نوعی سس فلفل قرمز به شمار میرن و همچنین ماده اصلی برای تهیه هر دوی این سسها گوجه فرنگی هست، ولی با این تفاوت که سس کچاپ معمولا از گوجه فرنگی قرمز و رسیده تهیه میشه درحالیکه سس چیلی اصلی اکثرا از گوجه فرنگی سبز یا نرسیده تهیه میشه. 

سس چیلی نسبت به سس کچاپ کمی اسیدیته بالاتری داره که باعث میشه طعم تندتر و تا حدودی ترشی رو داشته باشه. به غیر از این معمولاً توی سس چیلی، نسبت به سس کچاپ از مخلفات بیشتری مثل سیر و پیاز استفاده میکنن. اینها مختصری از تفاوت سس کچاب و سس چیلی بودن ولی اگه میخواین فرقشون رو بیشتر درک کنین ما رو با این مقاله از سایت دیفرتو همراهی کنین.

سس چیلی چیه؟

همیشه این سوال پیش میاد که سس چیلی فقط فلفل قرمزه داره؟ باید بگیم نه اینطوری نیست، توی ترکیب سس چیلی فقط فلفل وجود نداره. سس چیلی ترکیبی از مواد مختلف از جمله گوجه فرنگی، پیاز، فلفل، سرکه، شکر و ادویه جات دیگهایه. پوره گوجه فرنگی استفاده شده توی این سس اساس اصلی دستور پخت اونه. این سس خوشمزه و همه کاره از ترکیب رب گوجه فرنگی با سرکه سفید تقطیر شده، شربت ذرت با فروکتوز بالا، نمک، پیاز خشک شده، ادویه جات مختلف، پودر سیر و طعم دهنده طبیعی ساخته میشه. هر کسی میتونه از این سس به روش‌های مختلفی برای بهبود طعم انواع غذاها استفاده کنه.

یک سس چیلی بهعنوان یک چاشنی همه کاره شناخته میشه چون از اون برای طعم دادن به تقریبا هر چیزی استفاده میشه. مثلا میشه از اون بهعنوان سس پایه برای چیپس تورتیلا یا برای تهیه تاکو و بوریتو استفاده کرد. همچنین میشه از اون بهعنوان پایه سسهایی مثل سس باربیکیو یا سس قارچ استفاده کرد. سس چیلی یک نمونه محبوب از سس فلفلیه و برای اضافه کردن تبع گرم به غذای شما عالیه.

سس چیلی یک نوع چاشنیه که میشه اون رو به هر دستور غذایی که نیاز به ادویه و طعم داره، اضافه کرد. این سس برای طعم دادن به همه چیز از غذاهای آسیایی گرفته تا غذاهای مورد علاقه غربیها استفاده میشه. 

سس کچاب چیه؟

سس کچاپ (Ketchup) نوعی سس تند و یک سس کاملاً معروفه که از گوجه فرنگی همراه با سیر و شکر تولید میشه و معمولا به خاطر طعم تند ولی ملایمش، خیلیها اون رو به سس چیلی ترجیح میدن. به طور کلی معمولا مواد اصلی تشکیل دهنده سس کچاپ امروزی شامل گوجه فرنگی، سرکه، شکر و ادویههای مختلف میشه ولی بعضی اوقات از مواد دیگهای مثل نمک، فلفل شیرین، میخک، دارچین و بعضی اوقات پیاز، کرفس و ادویه‌های دیگه هم برای تهیه این سس استفاده میکنن. سس کچاب غلیظ‌‌تر از سس چیلیه و طعمش هم شیرینتر از اونه چون عناصر شیرین کننده بیشتری مثل شکر توی ترکیبش داره. اگه طعمی ملایمتر و خوش طعمتر رو ترجیح میدین، قطعا سس کچاب بهترین گزینه برای شماست.

فرق بین سس کچاب و سس چیلی چیه؟

سس چیلی و سس کچاپ طعمهای مشابهی دارن، ولی معمولا چیلی تندتره و طعم مشخصی داره. توی هر دوی این سسها از گوجه فرنگی به عنوان ماده اصلی استفاده میشه. ولی سس کچاپ و سس چیلی یک تفاوت قابل توجهای توی دستور پختشون دارن و اونم اینه که توس سس چیلی به جای پودر پیاز از پیاز خشک شده و ادویههای معطر متفاوت و کمی تندتر استفاده میکنن. به همین خاطر عطر و مزه سس چیلی کمی متفاوته و طعمش کمی تندتره. یکی دیگه از تفاوتهای اونها اینه که قوام سس چیلی کمی نازکتر از سس کچاپه و با اینکه کمی تبع گرمش بیشتره ولی از کچاب شیرینی کمتری داره.

جمع‌بندی

استفاده از انواع سسهای دارای فلفل قرمز مثل سس کچاب و سس چیلی یک راه عالی برای طعم دادن به غذاهای شماس که با انواع ادویهها درست میشن و طعم کمی شیرین دارن. این سسها برای اضافه کردن به بعضی خورشتها، غذاهای سرخ کردنی و کبابی و حتی غذاهایی مثل پاستا خیلی مناسبن.

به نظر شما فرق سس کچاپ و سس چیلی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت سس کچاپ و سس چیلی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

greengoscantina.com

چقدر راضی بودی؟!