ویتامین B6 ویتامینیه که بعضی اوقات پیریدوکسین هم نامیده میشه. ویتامین B12 یک ویتامین گروه B هست که اغلب کوبالامین نامیده میشه. این ویتامین‌ها مزایای زیادی برای بدن دارن، مثلا انجام بعضی از متابولیسم‌های مهم بدن توسط این ویتامین‌ها صورت میگیره. این مقاله از سایت دیفرتو رو تا آخر بخونین تا تفاوت ویتامین B6 و ویتامین B12 رو بهتر درک کنین.

ویتامین B6 چیه؟

برای اینکه ویتامین B6 رو بهتر معرفی کنیم باید اون رو بر اساس پارامترهای زیر بررسی کنیم:

تعریف ویتامین B6

ویتامین B6 یک ویتامین محلول در آبه که گاهی اوقات به نام پیریدوکسین (pyridoxine) هم شناخته میشه.

ساختار شیمیایی و انواع ویتامین B6

فرمول مولکولی ویتامین B6 به صورت  C₈H۱۱NO۳ هست. این ویتامین به سه شکل پیریدوکسین، پیریدوکسین و پیریدوکسال (pyridoxamine, pyridoxine, and pyridoxal) وجود داره.

عملکرد ویتامین B6

ویتامین B6 به شکل کوآنزیم، بعد از تبدیل به پیریدوکسال ۵’- فسفات، تو خیلی از واکنش‌های سلولی، از جمله واکنش‌هایی که تو متابولیسم کربوهیدرات‌ها و اسیدهای آمینه نقش دارن، عمل میکنه.

فواید سلامتی ویتامین B6

پیریدوکسین برای کنترل هموسیستئین (homocysteine) مهمه که به حفظ سلامت قلب کمک میکنه. ویتامین B6 همچنین به تشکیل heme (بخشی از هموگلوبین) کمک میکنه به این ترتیب حمل اکسیژن در خون رو آسون میکنه. این ویتامین همچنین برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مفیده و به کاهش فشار سیستولیک و دیاستولیک اونا به سطوح سالم‌تر کمک میکنه.

منابع طبیعی برای ویتامین B6

منابع غذایی خوب حاوی ویتامین B6 شامل مرغ، ماهی و گوشت گاو میشه. منابع گیاهی ویتامین B6 شامل پسته، آووکادو، سیب زمینی شیرین و موز میشه.

ویتامین B6

مکمل ها و تقویت کنندگی ویتامین B6

میتونین مکمل‌های ویتامین B6 رو پیدا کنی که حاوی این ویتامین به شکل پیریدوکسین هیدروکلراید هستن. غذاهایی مثل برنج یا آرد هم گاهی با ویتامین B6 غنی میشن، اما این میزان در کشورهای مختلف متفاوته.

علائم کمبود ویتامین B6

بیماری‌های مکرر افراد میتونه به این دلیل باشه که کمبود ویتامین B6 تأثیر منفی بر سیستم ایمنی و نحوه عملکرد اون داره. علائم کمبود ویتامین B6 شامل کم خونی میکروکیستیک (microcystic) و ایجاد ترک در گوشه‌های لب میشه.

ویتامین B12 چیه؟

برای اینکه ویتامین B12 رو بهتر معرفی کنیم باید اون رو بر اساس پارامترهای زیر بررسی کنیم:

تعریف ویتامین B12

ویتامین B12 یک ویتامین از گروه B هست که محلول در آبه و معمولاً به نام کوبالامین (cobalamin) شناخته میشه.

ساختار شیمیایی و انواع ویتامین B12

ویتامین B12 به دو شکل کوبالامین و سیانوکوبالامین (cyanocobalamin) وجود داره. فرمول مولکولی ویتامین B12 به صورت C63H88CoN14O14P هست.

عملکرد ویتامین B12

ویتامین B12 به ساخت مولکول‌های DNA کمک میکنه و در تشکیل میلین (یک لایه محافظ که سلول‌های عصبی رو احاطه میکنه) مهمه. همچنین برای ساخت گلبول‌های قرمز خون مورد نیازه و سطح هموسیستئین رو کنترل میکنه.

فواید ویتامین B12 برای سلامتی

دریافت ویتامین B12 کافی مهمه چون به جلوگیری از کم خونی کمک میکنه که میتونه باعث احساس خستگی و ضعف بشه. همچنین به عملکرد صحیح سیستم عصبی شما کمک میکنه. برای زنان باردار مهمه که ویتامین B12 کافی دریافت کنن تا احتمال نقایص مادرزادی عصبی رو کاهش بدن. همچنین تصور میشه که این ویتامین به بهبود خلق و خو کمک میکنه.

منابع طبیعی برای تامین ویتامین B12

تنها منابع طبیعی ویتامین B12 محصولات حیوانی مثل شیر، تخم مرغ، ماهی و گوشت قرمز، جگر و صدف هست.

ویتامین B12

مکمل‌ها و تقویت بدن با ویتامین B12

مکمل های B12 معمولاً به شکل سیانوکوبالامین (cyanocobalamin) هستن. پزشک همچنین در صورتی که فردی در جذب ویتامین توی معدش مشکل داشته باشه میتونه تزریق B12 رو انجام بده، به همین خاطر ویتامین B12 یک مکمل مهمه. بعضی اوقات ویتامین B12 به غلات صبحانه، سویا و مخمرها اضافه میشه و برای افرادی که گوشت یا محصولات لبنی مصرف نمیکنن مفیده.

علائم کمبود ویتامین B12 در بدن

کمبود ویتامین B12 علائمی مثل احساس تنگی نفس، خستگی و ضعف داره. اینها نشانه‌های کم خونی مگالوبلاستیک (megaloblastic anemia) هستن. ممکنه تپش قلب هم وجود داشته باشه و رنگ پوست رنگ پریده بشه، همچنین ممکنه دست‌ها و پاها گزگز کنن چون اعصاب تحت تأثیر کمبود ویتامین B12 قرار میگیره.

فرق بین  ویتامین B6 و ویتامین B12 چیه؟

برای اینکه تفاوت بین ویتامین B6 ویتامین B12 رو بهتر معرفی کنیم باید اونها رو بر اساس پارامترهای زیر بررسی کنیم:

تفاوت ویتامین B6 و ویتامین B12 از نظر تعریف

ویتامین B6 یک ویتامین محلول در آبه که معمولاً پیریدوکسین نامیده میشه. ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آبه که به اون کوبالامین هم گفته میشه.

تفاوت ویتامین B6 با ویتامین B12 از نظر فرمول مولکولی

فرمول مولکولی ویتامین B6 به صورت  C₈H۱۱NO۳ هست. اما فرمول مولکولی ویتامین B12 به صورت  C۶۳H۸۸CoN۱۴O۱۴P هست.

تفاوت ویتامین ب۶ با ویتامین ب۱۲ از نظر منابع تامین اونها

مرغ، گوشت گاو، ماهی، سیب زمینی شیرین و موز منابع ویتامین B6 هستن. در طرف دیگه صدف، جگر، محصولات لبنی، ماهی و گوشت منابع ویتامین B12 هستن.

فرق ویتامین B6 با ویتامین B12 از نظر فواید اونها در بدن

ویتامین B6 در تشکیل هموگلوبین و کمک به فشار خون مفیده، درحالیکه ویتامین B12 برای عملکرد سیستم عصبی و سیستم قلبی عروقی مفیده.

فرق ویتامین B6 و ویتامین B12 از نظر علائم کمبود اونها در بدن

کم خونی میکروسیتیک و ترک لب‌ها نشان دهنده کمبود ویتامین B6 هست. اما کم خونی مگالوبلاستیک کمبود ویتامین B12 رو نشان میده.

توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های ویتامین B6 و ویتامین B12 رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه ویتامین B6 ویتامین B12
تعریف ویتامین B6 یک ویتامین محلول در آبه که گاهی اوقات به نام پیریدوکسین هم شناخته میشه. ویتامین B12 یک ویتامین از گروه B هست که محلول در آبه و معمولاً به نام کوبالامین شناخته میشه.
فرمول مولکولی C₈H۱۱NO۳ C۶۳H۸۸CoN۱۴O۱۴P
منابع تامین مرغ، گوشت گاو، ماهی، سیب زمینی شیرین و موز صدف، جگر، محصولات لبنی، ماهی و گوشت
فواید اونها تشکیل هموگلوبین و کمک به تنظیم فشار خون بهبود عملکرد سیستم عصبی و سیستم قلبی عروقی
نشانه‌های کمبود اونها کم خونی میکروسیتیک و ترک لب‌ها کم خونی مگالوبلاستیک

جمع‌بندی

ویتامین B6 و B12 هر دو ویتامین‌های محلول در آبن که برای سلامتی بسیار مهمه. ویتامین B6 به حفظ سلامت سیستم قلبی عروقی کمک میکنه، ویتامین B12 هم به تشکیل گلبول‌های قرمز خون و حفظ سلامت سیستم عصبی کمک میکنه. هر دو ویتامین B12 و B6 توی بدن به یک اندازه مهم هستن. با این حال، افرادی که گوشت نمیخورن ممکنه به طور خاص به مکمل‌های B12 نیاز داشته باشن چون منبع اصلی این ماده مغذی محصولات حیوانیه.

به نظر شما فرق ویتامین ب ۶ و ویتامین ب ۱۲ که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت ویتامین B6 و ویتامین B12 می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.differencebetween.net

۴.۶/۵ - (۵ امتیاز)