اردک و غاز دو نوع از پرنده‌های آبزی هستن که به خانواده آناتیدها مربوط میشن. در کل ۲۹ گونه غاز و حدود ۹۰ گونه اردک وجود داره که توی سراسر جهان پیدا میشن. غازها و اردک‌ها با وجود بعضی ویژگی‌های مرفولوژیکی مشترک (به خاطر سبک زندگی مشابه)، توی خیلی از جنبه‌ها با هم فرق دارن که ما توی این مطلب از سایت دیفرتو، تفاوت غاز و اردک رو توضیح میدیم. 

غاز و اردک کجاها زندگی میکنن؟

اردک‌ها و غازها توی مناطق نزدیک به دریاچه‌ها و برکه‌ها و جزایر اقیانوسی زندگی میکنن. همه غازها و بعضی از گونه‌های اردک مهاجر هستن (اونها به جنوب سفر میکنن تا توی مناطق گرمتر زندگی کنند). شکار بی رویه، تخریب زیستگاه و آلودگی آب و خاک بزرگترین تهدید برای بقای هر دو نوع این پرنده‌هاس.

فرق بین غاز و اردک چیه؟ 

غازها به طور کلی بزرگتر از اردک‌ها هستن. اونها گردن بلندتر، بدن درازتر و پاهای بلندتری نسبت به اردک دارن. درحالیکه اردک‌ها معمولا کوچکترن و بدنی چاق با پاهای کوتاه دارن. غازها معمولاً خاکستری، سفید و یا سیاه هستن و رنگ‌های اضافی کمی دارن. تخم‌های غاز بزرگ‌تره ولی نسبت به اردک‌ها کمتر تخم‌گذاری میکنن.

اردک‌ها فقط ۱۶ یا حتی کمتر مهره دارن که از گردن تا انتهای کمر اونها ادامه داره. درحالیکه غازها تا ۲۳ مهره گردن دارن. غازها به طور کلی عمر طولانی‌تری نسبت به اردک‌ها دارن و متوسط بین ۸ تا ۱۲ سال عمر میکنن، درحالیکه اردک‌ها در مجموع به طور متوسط بین ۳ تا ۸ سال عمر میکنن.

اردک‌ها منقار پهن و صاف با سوراخ‌های بینی بلندی دارن. غازها نوک بینی کوتاه‌تر، بریده بریده و سوراخ‌های بینی پایین‌تری دارن. پاهای غازها و اردک‌ها شبکه‌ایه که برای راحت شنا کردن طراحی شده. تار و پود روی پای غازها نسبت به پای اردک‌ها برجسته‌تره.

جدول تفاوت غاز و اردک

با توجه به توضیحات بالا، برای اینکه تفاوت غاز و اردک رو راحت‌تر بشناسین، ویژگی‌های اونها رو یکجا به طور مختصر توی جدول مقایسه‌ای زیر جمع کردیم:

مبنای مقایسه اردک غاز
تعریف اردک‌ها پرنده‌ها آبزی با جثه متوسط و کوچکتر از غازها هستن. غازها پرنده‌های آبزی با اندازه متوسط تا بزرگ هستن که عموماً بزرگتر از اردک هستن.
جنش پر اردک‌های نر دارای پرهای روشن هستند. غازها فاقد پرهای روشن هستند.
اندازه اونها بدنی تنومند با پاهای کوتاه دارن. اونها در مقایسه با اردک‌ها گردن بلندتر، بدن کشیده و پاهای بلندتری دارن.
تخم گذاری بعضی از اردک‌های اهلی بسته به نژاد و محیط خودشون میتونن سالانه تا ۳۴۰ عدد تخم اردک بذارن. بیشتر غازهای اهلی تنها میتونن تا ۵۰ تخم در سال بذارن.
تعداد گونه‌ها حدود ۹۰ گونه اردک تو سراسر جهان وجود داره. حدود ۲۹ گونه غاز تو سراسر جهان وجود داره.
ویژگی ظاهری بیشتر گونه‌های اردک پرهای نارنجی، سبز، زرد یا سیاه دارن. بیشتر گونه‌های غازها خاکستری، سفید یا سیاه رنگ هستن و اغلب لکه‌هایی توی بدن دارن.
برقراری ارتباط اردک‌ها برای برقراری ارتباط با همدیگه از صداهای واق منقطع استفاده میکنن. غازها از صدای داد متمایز برای برقراری ارتباط با سایر غازها استفاده میکنن
تغذیه اردک‌ها همه چیزخوار هستن، به این معنی که در صورت نیاز از گیاهان و همچنین ماهی‌ها و سایر حیوانات بی‌مهرگان تغذیه میکنن. غازها به‌عنوان گیاهخوار در نظر گرفته میشن و فقط از گیاه‌ها و شاخ و برگ میخورن مگه توی شرایط وخیم.

جمع‌بندی

طبقه بندی پرنده‌های آبزی با گذشت زمان تغییر کرده به همین خاطر نام‌های خیلی زیادی ایجاد شد که حتی باعث ایجاد تصورات نادرست در مورد غازها میشه. غازها عضوی جذاب از خانواده پرنده‌های آبزی هستن و بعضی از اونها شباهت زیادی به اردک دارن، این موضوع تشخیص اونها رو سخت میکنه. وقتی که بیشتر در مورد غازها یاد بگیرین، جذابیت اونها و حتی نحوه تشخیص اونها از اردک‌ها رو بهتر درک میکنین.

غازها و اردک‌ها رنگ‌های خیلی متفاوتی روی بدنشون دارن. غازها بیشتر سفید، خاکستری یا سیاه هستن، درحالیکه اردک‌ها طرح‌های رنگی مختلفی دارن. اردک‌های نر رنگارنگ‌تر از اردک‌های ماده هستن. تفاوت رنگ مشخصی بین غازهای نر و ماده وجود نداره، فقط تفاوت اندازه قابل توجهی با هم دارن.

به نظر شما فرق غاز و اردک که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت غاز و اردک می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

vivadifferences.com

۴.۴/۵ - (۸ امتیاز)