چطوری میتونین فرق بین مو و خز رو از هم تشخیص بدین؟ تفاوت‌های زیادی بین این دو مورد وجود داره. یک نمونه ساده اینه که انسان‌ها فقط مو دارن پس یعنی ما خز نداریم، ولی خیلی از حیوانات مختلف هستن که هم خز دارن و هم مو. به زبان ساده یعنی داشتن خز یا مو کلا به گونه جانور بستگی داره.

توی این مقاله از سایت دیفرتو به نحوه تشخیص مو از خز و همچنین کاربرد هر دوی اونها برای انسان‌ها و حیوان‌ها خواهیم پرداخت. پس ما اینجا به شما میگیم که تفاوت بین مو با خز چیه.

مو چیه؟

هم مو و هم خز میتونن لمسی نرم و صاف داشته باشن، تراکم کلی و ساختار بافت مو و خز بسیار با هم متفاوته. تفاوت‌های بافتی توی مو میتونه حتی بین حیوان‌ها و انسان‌ها هم رخ بده. حیوان‌هایی که به جای خز، مو دارن احتمالاً فولیکول‌های خیلی ضخیم و سختی دارن، درحالیکه انسان‌ها معمولا موهای نرم‌تری دارن که در مقایسه با حیوانات، قوی یا ضخیم نیستن.

همونطور که گفتیم مو هم میتونه روی بدن حیوان‌ها و هم روی بدن انسان‌ها رشد کنه. توی انسان‌ها موها در بالای سر و همچنین به صورت تارهای نازکی در سراسر بدن رشد میکنه. موی انسان تراکم و ضخامت متفاوتی داره ولی مو همیشه توی یک لایه از پوست وجود داره. انسان‌ها از موهای خودشون به‌عنوان چیزی برای عایق استفاده نمیکنن و حیوان‌هایی هم که به جای خز مو دارن، برای تحمل دمای سرد مجهز نیستن.

مو به طور مداوم از ساقه خودش رشد میکنه و طول زیادی به دست میاره و این یک تمایز ظریف بین مو با خزه ولی موها خیلی سریعتر از خز رشد میکنن. مو توی فصول مختلف ریزش‌های زیادی داره.

خز چیه؟

خز فقط روی حیوانات وجود داره و در سراسر بدن حیوان، از دم گرفته تا گوش رشد میکنه. همچنین توی بدن حیوان‌ها معمولا به صورت چند لایه وجود داره. به‌عنوان مثال، خیلی از حیوان‌هایی که توی آب و هوای سرد زندگی میکنن پوشش دوتایی دارن، به این معنی که خز اونها برای عایق و محافظت از بدن در برابر سرما دو لایه هست. خز تا یک طول مشخص بیشتر رشد نمیکنه و تا زمانی که کوتاه یا تراشیده بشه توی اون حد باقی میمانه. 

اگه حیوانی که خز ضخیم و عایقی داره تراشیده بشه، ممکنه زمان زیادی طول بکشه تا این خز دوباره رشد کنه و توی این مدت اونها رو در برابر عناصر مختلف آسیب پذیر میکنه. 

فرق بین مو و خز چیه؟

یک فرق اصلی اینه که موها تا حد زیادی رشد میکنن و در طول زندگی ما نیاز به کوتاه کردن دارن، درحالیکه خز وقتی به یک طول خاص میرسه دیگه رشد نمیکنه و در طول عمر حیوان، اون اندازه حفظ میشه. ساده‌ترین تفاوت بین اونها اینه که مو میتونه روی انسان یا حیوانات رشد کنه، درحالیکه خز فقط روی بدن حیوانات وجود داره. پس در نهایت، هدف کلی مو و خز متفاوته.

همونطور که گفتیم یکی دیگه از تفاوت‌های کلیدی بین مو و خز توی کاربردها و اهداف کلی اون نهفته شده. مو در درجه اول برای اهداف مد روز استفاده میشه، درحالیکه خز یک ابزار ضروری برای عایق کردن بدن در برابر سرماس. بعضی از انواع مو توی بدن انسان وجود داره که برای محافظت از بدن انسان مفیده، اما مو برای اهداف عایق کردن بدن در برابر سرما مفید نیست.

بیشتر حیواناتی که به جای خز، مو دارن، نمیتونن توی آب و هوای سرد یا خشن زندگی کنن. خز در مقایسه با مو یک عایق فوق العاده هست و بسیاری از حیواناتی که توی آب و هوای سرد زندگی میکنن برای زنده موندن به چندین لایه خز نیاز دارن.

فرق بین مو و خز چیه؟

جدول تفاوت مو با خز

بیایین نگاهی دقیق‌تر به همه این تفاوت‌ها بیندازیم تا بتونیم تصویر واضحی رو از هر دوی این مفاهیم به دست بیاریم. پس توی جدول مقایسه‌ای زیر ویژگی‌های مو و خز رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه مو خز
بافت بافت متفاوتی داره، اما اغلب تراکم کمتری از خز داره. میتونه نرم، صاف، لخت، وز، مواج و غیره باشه بیشتر مواقع فشرده و صافه، ولی همچنین میتونه درشت و زخیم باشه. بعضی از خزها خیلی نرمن
موارد استفاده/هدف در صنعت مد، اهدافی برای گرم کردن نداره برای گرم کردن استفاده میشه، به ویژه وقتی که یک حیوان پوشش دوگانه داره
رشد در طول عمر به رشد خود ادامه میده. نیاز به پیرایش داره به طول معینی رشد میکنه؛ ریزش فصلی به جای ادامه رشد در طول فصل داره
موجود در انسان یا حیوان هم در انسان‌ها و هم حیوان وجود داره فقط توی حیوانات وجود داره
تعداد لایه‌ها یا تراکم تک لایه، میتونه تو اندازه فولیکول و مقدار فولیکول متفاوت باشه میتونه چندین لایه خز رو برای آب و هوای شدید داشته باشه. از نظر چگالی و ضخامت متغیره

جمع‌بندی

در آخر باید بگیم که رشد کلی مو هم با خز متفاوته چون مو نیازی به ریزش موها توی فصل‌های مختلف نداره. حیوان‌هایی که خز دارن اغلب دو دوره زمانی متفاوت برای رویش و ریزش خزهاشون دارن که توی اون خز اضافی میریزه یا رشد میکنه تا با فصل‌های مختلف سازگار بشه. شاید این مورد یک تفاوت ظریف به نظر بیاد، ولی یک تفاوت مهمه. 

به نظر شما فرق مو با خز که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت مو با خز می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

a-z-animals.com

چقدر راضی بودی؟!