شیرها و ببرها دو گروه از گربه سانان بزرگ هستن، این دو درنده توی مناطق مشابه وجود دارن ولی تعداد خیلی کمی از اونها توی یک زیستگاه با هم زندگی میکنن. ببرها پوششی به رنگ نارنجی با نوارهای سیاه دارن و در طرف دیگه شیرها دارای پوستی قهوهای رنگ با لکههای کم رنگ و تیرهتر هستن.

همیشه وقتی اسم شیرها و ببرها به گوشتون میرسه ممکنه فکر کنید که چه شباهتها و تفاوتهایی بین این دو وجود داره. شاید خیلیها اصلا قادر به تشخیص ببر و شیر از هم نباشن و ویژگیهاشون رو نشناسن. به همین خاطر ما از سایت دیفرتو توی این مقاله میخوایم تفاوت شیر و ببر رو توضیح بدیم و خیلی از سوالات مربوط به این دو جاندار که ذهن شما رو درگیر کرده رو جواب بدیم. 

ببر چیه؟

ببرها بزرگ‌ترین جانورها از تیره‌های گربه‌سانان با اسم علمی Panthera tigris هستن. مهم‌ترین ویژگی ببرها الگوهای تیره روی خز قرمز- نارنجی بدنشونه. ببرها بدن ماهیچه‌ای و پاهایی نیرومندی دارن، اونها بدن کشیده‌ای دارن و در قسمت بالایی بدن خز برّاقی به رنگ نارنجی و در قسمت زیر شکم خز سفیدی دارن. ببرها توی مناطقی از آسیا وجود دارن و به طور کلی از نظر بدنی بزرگتر از شیر هستن. 

شیر چیه؟

شیرها حیواناتی از دسته گربه سانان بزرگ یا گونه‌های پستاندار گوشتخوار از سردهٔ پلنگ‌مانندها با نام علمی Panthera leo هستن. شیرها بدنی بزرگ دارن و وزن اونها در بین نرها به حدود ۲۵۰ کیلوگرم میرسه. میشه گفت این جانور نیرومند دومین بزرگ جثهٔ در بین گربه سانان بعد از ببر هست. شیرها حیوانات درنده‌ای هستن که توی مناطق مختلفی از جمله آسیا، آفریقا و بخش‌هایی از اروپا وجود دارن. اونها به صورت گروهی زندگی و شکار میکنن. شیرها رنگی قهوه‌ای با نقاط کمرنگی (خردلی) دارن. اما جالبه بدونین توله‌های شیرها رنگی روشن با لکه‌های قهوه‌ای دارن که در نهایت اون لکه‌ها محو میشن و رنگ پوستشون تیره‌تر میشه.

فرق بین شیر و ببر چیه؟

چندتا تفاوت کلیدی بین شیر و ببر وجود داره که مشخصترین تفاوت بین ظاهر اونهاست. همچنین درحالیکه محدوده جغرافیایی زیست اونها با هم همپوشانی داره، ولی شیرها و ببرها معمولاً توی یک مکان زندگی نمیکنن. تفاوتهای قابل توجه دیگه بین اونها شامل اندازه، قدرت و مواردی دیگه میشه که در ادامه این مطلب اونها رو با هم بررسی میکنیم. 

برای مقایسه بهتر شیر و ببر باید اونها رو بر اساس پارامترهای مختلفی مثل ظاهر، قد، وزن و … ببینیم که در ادامه به شما هر کدوم رو توضیح میدیم:

تفاوت شیر و ببر از نظر رنگ پوشش بدنی

رنگ پوشش شیر و ببر، ساده‌ترین راه برای تشخیص اونهاست. ببرها طرح راه راه مشخصی روی بدنشون دارن، درحالیکه شیرها پوششی به صورت تک رنگ قهوه‌ای (خردلی) دارن، همچنین شیرهای نر یک یال ضخیم و پشمالو هم در اطراف گردن خودشون دارن. 

البته تغییرات توی هر گونه‌ای از این دو درنده وجود داره، مثلا ببرها معمولاً نارنجی یا سفید هستن که نوارهای سیاهی روی بدنشون دارن ولی توی ببرهای سفید ممکنه راه راه قهوه‌ای به جای راه راه سیاه شکل بگیره. نژادهای مختلف ببر مثل ببر برفی، ببر طلایی و ببرهای سیاه ویژگی‌های ظاهری متفاوتی دارن. مثلا ظاهر ببر برفی نوارهای خیلی کم رنگ روی بدن و نوارهای قرمز رنگی در قسمت دمش داره. ببرهای طلایی، رنگ بلوندی دارن که راه راه‌های قهوه‌ای مایل به قرمز داخلشون وجود داره. ولی ببرهای سیاه نوارهای خیلی ضخیمی دارن که رنگ‌های اونها خیلی کم نمایان میشه.

در طرف دیگه رنگ شیرها هم ممکنه متفاوت باشه مثلا بیشتر شیرها خز قهوه‌ای، طلایی یا زرد دارن و بقیه شیرها هم کاملا سفید هستن. یال شیر نر میتونه ته رنگ‌های سیاه یا قرمز یا کاملاً بلوند داشته باشه. یال‌های اطراف صورت شیر پشمالو و ضخیمن، این یالها بر اساس سن و ژنتیک میتونن اندازه متفاوتی داشته باشن. هرچی سن شیر نر بالاتر بره، رنگ یال و همچنین رنگ نوک دمش تیره‌تر میشه. 

تفاوت شیر و ببر از نظر رنگ پوشش بدنی

تفاوت شیر و ببر از لحاظ محدوده زندگی

بیشتر شیرها توی آفریقا ولی بیشتر ببرها توی آسیا زندگی میکنن، پس این توزیع جغرافیایی ممکنه به شما توی تعیین اینکه کدوم حیوان رو دیدیدین کمک کنه. البته محدوده زندگی اونها بعضی اوقات توی محدوده‌ای از منطقه اوراسیا با هم همپوشانی داره. در گذشته این همپوشانی بزرگتر بود و همیشه بین شیرهای وحشی و ببرها درگیری رخ میداده ولی امروزه شیرها و ببرها فقط توی بخش‌های کوچکی از هند و خاورمیانه زیستگاه مشترک دارن.

تفاوت شیر و ببر از نظر ویژگی‌های جسمی

یکی دیگه از ملاک‌هایی که ببر و شیر رو از هم متمایز میکنه دقت روی قد و وزن اونهاس. قد ببرها معمولاً از شیرها بلندتره، میشه گفت تقریباً دو برابره. حداکثر قد شیرهای نر تقریباً به ۷ فوت میرسه، درحالیکه حداکثر قد توی ببرهای نر تقریباً ۱۳ فوته. از طرفی هم وزن ببرها از شیرها بیشتره. وزن ببرهای نر میتونه به ۶۶۰ پوند برسه، ولی حداکثر وزن شیرهای نر کمتر از ۵۰۰ پوند هست. توی جنسیت ماده هم ببر معمولا بین ۲۰۰ تا ۳۷۰ پوند وزن داره و وزن شیرهای ماده بین ۲۶۵ تا ۳۹۵ پوند هست.

تفاوت شیر و ببر از لحاظ نحوه زیست و جامعه پذیری

شیرها معمولاً توی گروه‌هایی که به prides مشهوره زندگی و شکار میکنن. بین گله شیرها ماده‌ها بیشتر شکار رو انجام میدن و هر گله معمولاً فقط شامل یک نر بالغ به‌عنوان رئیس میشه. این شیر نر ممکنه تا ۳۰ شیر دیگه رو توی گله خودش نگه داری کنه. نرهای جوان ممکنه قبل از ایجاد گله prides خودشون توی گروه‌های کوچک سه تا پنج نفره سفر و شکار کنن.

ولی در طرف مقابل ببرها معمولاً حیوانات منزوی هستن و به صورت تکی زندگی میکنن. ببرهای جوان با نزدیک شدن به سن بلوغ، قلمروهای خودشون رو ایجاد میکنن. ولی توی ببرهای ماده کمی موضوع متفاوته، قلمروهای ماده‌های جوان ممکنه برای مدتی با سرزمین مادریشون همپوشانی داشته باشه یعنی تا مدت بیشتری با مادرشون میمانن. با این وجود هم همچنان ببرها با هم شکار نمیکنن.

تفاوت شیر و ببر از لحاظ قدرت و روش جنگیدن

با اینکه درحال حاضر، محدوده‌های جغرافیایی زیست گاهی این دو حیوان با هم تداخل ندارن، ولی خیلی‌ها براشون سواله که کدوم یک از اینها موقع درگیری بر اونیکی غلبه میکنه. برای جواب به این سوال باید بگیم که بیشتر درگیری‌های بین شیر و ببر توی باغ وحش رخ داده. مثلا یک حادثه معروف در سال ۲۰۱۰ توی باغ وحش آنکارا رخ داد که طی اون، نبرد کوتاهی بین ببر و شیر شکل گرفت و ببر گردن شیر رو شکست. درگیری دیگه بین یک شیر و یک ببر توی باغ وحش برانکس شهر نیویورک در سال ۱۹۱۴ اتفاق افتاد و توی این نبرد طولانی ببر در نهایت پشت شیر رو شکست. پس بهتره بگیم در نبرد تک به تک، این ببرها هستن که دست برتر رو دارن ولی توی طبیعت که ببرها تنها هستن و شیرها ساختار گروهی دارن، شاید نتایج برعکسی رو به دنبال داشته باشه. 

تفاوت شیر و ببر از لحاظ قدرت و روش جنگیدن

جدول تفاوت شیر و ببر

توی این بخش ویژگی‌های شیر و ببر رو به صورت یکجا و خلاصه شده توی جدول زیر آوردیم تا بتونیم درک بهتری از تفاوت شیر با ببر به شما انتقال بدیم:

مبنای مقایسه شیر ببر
رنگ پوشش بدنی قهوه‌ای یا خردلی، بعضی وقت‌ها نمونه‌هایی از شیرها با رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز، مایل به سیاه یا سفید هم دیده میشن پوششی از رنگ سفید یا نارنجی با طرح‌های راه راه مشکی
محدوده زیستی آفریقا، جنوب اروپا و آسیا آسیا
ماکزیمم طول بدن ۲۰۸ سانتی متر (۶.۸ فوت) ۳۹۰ سانتی متر (۱۲.۸ فوت)
ماکزیمم وزن ۲۲۵ کیلوگرم (۴۹۶ پوند) ۳۰۰ کیلوگرم (۶۶۰ پوند)
اجتماعی بودن و نحوه زیست تا ۳۰ راس شیر با هم زندگی میکنن ببرها به‌صورت تکس و جدا از هم زندگی میکنن 

جمع‌بندی

حضور شیر و ببر توی یک زیستگاه معمولا منجر به درگیری میشه یعنی به این معنی نیست که اونها به راحتی میتونن توی طبیعت همزیستی کنن. ولی جالبه بدونین که شیرها و ببرها واقعا میتونن با هم تولید مثل کنن و فرزندان این گربه سانان بسته به جنسیت شیر و ببر، اسم‌های جداگانه‌ای دارن. مثلا وقتی که یک ببر ماده و یک شیر نر جفت گیری میکنن، به توله اونها لیگر میگن و وقتی که یک شیر ماده و یک ببر نر جفت گیری کنن، به توله اونها تایگون میگن.

هم شیر و هم ببر به‌عنوان حیوانات درنده و خطرناک شناخته میشن که گزارش‌ها و ویژگی‌های رفتاری عجیبی از اونها به دست اومده. مثلا تخمین زده شده که ببرها به طور متوسط سالانه حدود ۱۸۰۰ نفر رو توی جهان میکشن و همچنین گزارش‌هایی وجود داره که شیرها طعمه‌هایی مثل کفتارها رو میکشن و حتی زحمت خوردن اونها رو هم به خودشون نمیدن. حتی شیرها و ببرها بعضی اوقات از رفتارهای خشن و حمله به حیوانات دیگه برای حفظ تسلط خودشون استفاده میکنن و به حیوانات دیگه یادآوری میکنن که چه کسی بالای زنجیره غذایی قرار داره.

به نظر شما فرق شیر و ببر که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت شیر و ببر می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

a-z-animals.com

چقدر راضی بودی؟!