وقتی بیشتر مردم به گوریل و میمون فکر میکنن، بلافاصله به دو حیوان خیلی متفاوت به ذهنشون میاد که شباهت‌هایی با هم دارن. اما سوال اینه که تفاوت‌های واقعی بین این دو چیه؟ با ما توی این مقاله از سایت دیفرتو همراه باشین تا به بررسی شش تفاوت گوریل و میمون بپردازیم و در نهایت بتونین هر یک از این دو حیوان رو بهتر بشناسین.

گوریل چیه؟

گوریل‌ها بیشتر روی سطح زمین زندگی میکنن ولی بیشتر میمون‌ها روی درخت‌ها زندگی میکنن، اونها گیاهخوارن و توی جنگل‌های مرکز آفریقا زندگی میکنن. گوریل‌ها دو گونه اولیه و پنج زیرگونه دارن، اونها بزرگترین پستاندارهای زنده روی زمینن، شباهت DNA اونها بسته به آنچه که یک گونه رو تعریف میکنه بین ۹۵ تا ۹۹٪ هست.

میمون چیه؟

میمون‌ها گروهی از نخستی‌های دم دارن که در درجه اول همه چیزخوارن. بیشتر گونه‌های میمون درخت‌زی هستن، هرچند بعضی از اونها بیشتر روی زمین زندگی میکنن، مثل بابون‌ها که بیشتر همه چیزخوار هستن. اندازه میمون‌ها از کوچک‌ترین مارموست کوتوله‌ای با وزن ۳.۵ اونس گرفته تا ماندریل نر تقریباً ۸۸ پوند متغیره. 

در واقع دو نوع اصلی میمون وجود داره، میمون‌های دنیای قدیم و میمون‌های دنیای جدید. میمون‌های دنیای قدیم در ابتدا از آفریقا و آسیا بودن، درحالیکه میمون‌های دنیای جدید بومی آمریکای مرکزی و جنوبی هستن. این تمایز بر اساس آناتومیه و به آرایش متفاوت استخوان‌های خاص توی دست و پای این دو گروه از میمون‌ها اشاره میکنه. هرچند که گوریل‌ها هم نوعی میمون هستن، ولی در دسته میمون‌های دنیای قدیمی قرار میگیرن. سایر گونه‌های میمون شامل موارد زیر میشه:

 • بونوبوها
 • شامپانزه‌ها
 • گیبون‌ها
 • اورانگوتان‌ها

ولی گونه‌های غیر میمونی از نژاد نخستی‌ها هم وجود دارن که میشه اونا رو تو دو دسته دنیای قدیم یا جدید قرار داد. چند نمونه از اونها شامل موارد زیر میشن:

 • ماکاکی‌ها
 • مارموسیتاها
 • کاپوچین‌ها
 • میمون‌های عنکبوتی
 • بابون‌ها
 • لانگورس
 • تامارین‌ها

میمون چیه؟

فرق بین گوریل و میمون چیه؟ 

تفاوت‌های کلیدی بین گوریل‌ها و میمون‌ها توی نژاد، رژیم غذایی و اندازه اونهاس. هرچه که گوریل‌ها و میمون‌ها هر دو پستاندارن، ولی توی چند منطقه تفاوت قابل توجهی با هم دارن. این تفاوت‌های کلیدی با طبقه‌بندی توی نژاد، رژیم غذایی و اندازه اونها مشخص میشه. اما اگه بخوایم اونها رو اصولی‌تر مقایسه کنیم باید هر کدوم رو بر اساس ۶ پارامتر زیر بررسی کنیم:

تفاوت دم گوریل و میمون

دم یک تفاوت اساسی بین گوریل و میمونه. گوریل‌ها دم ندارن، درحالیکه بیشتر میمون‌ها از دم بلند برای تعادل و پرش از درختی به درخت دیگه استفاده میکنن. توی بعضی موارد، دم پیشگیره به این معنی که میتونه چیزی رو بگیرد یا نگه داره. این تواناییه که اغلب باعث میشه میمون‌هایی رو بینین که دم خودشون رو دور شاخه‌های درخت قلاب میکنن. ولی گوریل‌ها هیچ استفاده‌ای از دم ندارن، چون بیشتر روی زمین زندگی میکنن. در عوض، اونها از بازوهای قوی خودشون برای بلند شدن از زمین، حرکت کردن یا از درخت بالا رفتن استفاده میکنن.

تفاوت گوریل و میمون از نظر اندازه و شکل بدن

تفاوت‌های زیادی بین گوریل‌ها و میمون‌ها وجود داره، ولی یکی از بارزترین تفاوتشون اندازه اونهاس. گوریل‌ها خیلی بزرگتر از میمون‌ها هستن و وزن نرهاشون تا ۴۰۰ پوند هم میرسه. از طرف دیگه میمون‌ها معمولاً کمتر از ۵۰ پوند وزن دارن، حتی بعضی از گونه‌های میمون‌های ماده حتی میتونن تا دو پوند وزن داشته باشن. همچنین گوریل‌ها از میمون‌ها بلندترن، نرها حدود شش فوت و ماده‌ها حدود پنج فوت قد دارن. 

اندازه میمون‌ها بسته به گونه اونها متفاوته، ولی به طور کلی خیلی کوچکتر از گوریل‌ها هستن. گوریل‌ها هم شکل بدنی خیلی متفاوتی نسبت به میمون ها دارن و هم خیلی پهن‌تر و عضلانی‌تر از میمون‌ها هستن. علاوه بر این‌ها گوریل‌ها اندام‌های کوتاه‌تری دارن، درحالیکه میمون‌ها اندام‌های بلند و باریکی دارن که میتونن با استفاده از اونها از درختی به درخت دیگه بپرن.

از نظر ویژگی‌های چهره

هرچند که گوریل‌ها و میمون‌ها از نخستی سان‌ها هستن، ولی ویژگی‌های چهره اونها چندتا تفاوت اساسی داره. برای مثال، گوریل‌ها جمجمه خیلی بزرگتری نسبت به میمون‌ها دارن. این تفاوت به این دلیله که گوریل‌ها مغز خیلی بزرگتری نسبت به میمون‌ها دارن. به طور متوسط، مغز گوریل تقریباً سه برابر مغز میمونه. گوریل‌ها نسبت به میمون‌ها عضلانی‌تر و پهن‌ترن.

علاوه بر این، گوریل‌ها نسبت به میمون‌ها ‌ابروهای خیلی بزرگ‌تر، سوراخ‌های بینی برجسته‌تر و بینی‌های صاف‌تری دارن. در نهایت، چهره میمون‌ها معمولاً گویاتر از چهره گوریل‌هاس. گوریل‌ها حالت چهره خنثی‌تری دارن، درحالیکه میمون‌ها میتونن طیف وسیعی از احساسات رو توی چهره خودشون نشون بدن.

تفاوت گوریل و میمون از نظر ویژگی‌های چهره

تفاوت نحوه حرکت کردن گوریل و میمون 

هرچند که گوریل‌ها و میمون‌ها هر دو از دسته نخستی‌ها هستن، ولی به روش‌های مختلفی حرکت میکنن. گوریل‌ها چهارپا هستن یعنی چهار دست و پا راه میرن. درحالیکه میمون ها دوپا هستن، به این معنی که اونها بیشتر روی دو پاشون راه میرن. گوریل‌ها از بازوهای خودشون برای کمک به حرکتشون در اطراف استفاده میکنن. اونها از بند انگشت دستشون استفاده میکنن، اونها به جای کف دست، روی بند انگشت خودشون راه میرن. 

دم میمون‌ها به اون‌ها کمک میکنه تا موقع پرش از شاخه‌ای به شاخه دیگه، تعادل خودشون رو حفظ کنن و بتونن به شاخه آویزان بشن. از اونجایی که گوریل‌ها خیلی بزرگتر از میمون‌ها هستن، پس نمیتونن مثل میمون‌ها سریع حرکت کنن یا مثل اونها تا ارتفاع بالایی برن. با این حال، گوریل‌ها خیلی قوی‌تر از میمون‌ها هستن و میتونن شاخه‌های درخت‌ها و گیاه‌ها رو بشکنن.

تفاوت گوریل و میمون از نظر موقعیت جغرافیایی زیستگاه

تفاوت‌های مهمی توی محل زندگی اونها در جهان وجود داره، به‌عنوان مثال گوریل‌ها فقط توی آفریقا هستن ولی میمون‌ها تو سرتاسر جهان در آب و هوای مختلفی زندگی میکنن. گوریل غربی بومیه مناطق کامرون، گابن، جمهوری آفریقای مرکزی، آنگولا، گینه استوایی و کنگو هست، ولی گوریل‌های شرقی بومیه مناطق رواندا، اوگاندا و جمهوری دموکراتیک کنگو هستن.

گونه‌های زیادی از میمون‌ها توی دنیا وجود داره، ولی بیشتر اونها از آمریکای مرکزی و جنوبی، آفریقا و آسیا میان. جالب اینه که در جهان تنها قاره استرالیا و قطب جنوب گوریل یا میمون ندارن. علاوه بر این، اروپا تنها یک گونه داره که اون هم نژاد ماکاک بربریه و توی طبیعت جبل الطارق دیده میشه.

تفاوت هوش گوریل و میمون 

بحث‌های زیادی در مورد اینکه گوریل باهوشه یا میمون، وجود داره. درحالیکه هر دو حیوان فوق العاده باهوش هستن و بعضی تفاوت‌های کلیدی در هوش و مهارت‌های ارتباطی اونها وجود داره. گوریل‌ها خیلی بزرگتر از میمون‌ها هستن، پس قطعا مغزشون هم بسته به نوع میمون، حدود سه برابر بزرگتره. این تغییر لزوماً به این معنی نیست که گوریل‌ها سه برابر باهوشترن. با این حال، این نشون میده که اونها پتانسیل بیشتری برای مسائل پیچیده دارن. مطالعات نشون داده که گوریل‌ها توی حل مسئله و به خاطر سپردن وظایف بهتر از میمون‌ها هستن. اونها همچنین درک بهتری از علت و معلول دارن.

با توجه به توضیحات بالا، برای اینکه تفاوت گوریل و میمون رو راحت‌تر بشناسین، ویژگی‌های اونها رو یکجا به طور مختصر توی جدول مقایسه‌ای زیر جمع کردیم:

مبنای مقایسه گوریل میمون
اندازه وزن: ۱۶۰ پوند تا ۴۰۰ پوند

قد: ۵ تا ۶ فوت (بسته به گونه خیلی متفاوته)

وزن: ۳.۵ اونس تا ۸۸ پوند

قد: ۴.۶ – ۶.۲ اینچ تا ۴۳.۳ اینچ

رژیم غذایی گیاهخوار، از گیاهانی مثل:

برگ‌ها

مغز گیاه

ساقه‌ها

ریشه‌ها

در درجه اول همه چیزخوار هستن، انواع زیر رو میخورن:

میوه‌ها

آجیل و خشکبار

دانه

مارمولک‌ها

تخم پرنده

حشرات

طبقه بندی دنیای قدیم دنیای جدید
قلمروها آفریقا:

گابن

آنگولا

گینه استوایی

کنگو

رواندا

آمریکای مرکزی و جنوبی

آفریقا

آسیا

ساختار بدن بدون دم

پهن‌تر و عضلانی‌تر

اندام کوتاه‌تر

فک و دندان بزرگتر

رنگ مشکی

ابروهای زمخت‌تر

سوراخ‌های بینی برجسته‌تر

بینی‌های صاف‌تر

تفاوت‌های تشریحی شدید بین گونه‌های مختلف وجود داره اما ویژگی‌های مشترک اونها شامل:

دم بلند، بعضی از اونها پیش گیر هستن

اندام بلند و باریک

تنوع رنگ دارن

هوش مغزهای بزرگتری دارن،

پتانسیل بیشتر برای تفکر پیچیده،

و برای حل مسئله و به خاطر سپردن وظایف بهترن

مغزهای کوچکتری دارن،

باهوش هستن ولی تمایل کمتری روی کارهای درگیر و پیچیده دارن

جمع‌بندی 

تفاوت دیگه بین گوریل‌ها و میمون‌ها توی نحوه برقراری ارتباط اونها با هم نوع خودشونه. میمون‌ها از صدا و زبان بدن برای برقراری ارتباط استفاده میکنن، درحالیکه گوریل‌ها شکل پیچیده‌تری از ارتباط دارن که شامل صدا تولید کردن و نشانه‌های بدنی خاصه. به‌عنوان مثال، دانشمندها به گوریل‌ها و میمون‌ها یاد دادن که از زبان اشاره استفاده کنن و در آخر فهمیدن که گوریل‌ها برای استفاده و درک کلمات مشخص شده بهتر از میمون‌ها هستن. پس قاعدتا به نظر میرسه که گوریل‌ها از میمون‌ها باهوش‌ترن. در هر صورت، هر دو حیوان موجودات شگفت انگیز با توانایی‌های پیچیده‌ای هستن که همچنان ما رو شگفت زده میکنن.

به نظر شما فرق گوریل و میمون که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت گوریل و میمون می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

a-z-animals.com

۲/۵ - (۱ امتیاز)