توی سرتاسر جهان همیشه حکومت‌هایی بودن که یک نفر به‌عنوان قدرت مطلقه اون کشور شناخته میشده. این نکته مهمه که توی اون کشورها این حاکم‌ها رو به اسم‌های مختلفی معرفی میکردن یا یکی رو سلطان صدا میزدن یا پادشاه میگفتن یا خلیفه و … . توی این مقاله از سایت دیفرتو میخوایم تفاوت سلطان و پادشاه رو بیشتر بررسی کنیم و بگیم که هر کدوم چه ویژگی‌هایی رو داشتن، پس این مطلب رو تا آخر دنبال کنین.

سلطان کیه؟

سلطان کلمه‌ای عربیه که نشون‌دهنده قدرت و تسلط فردیه که توی سرزمین‌هایی که به‌عنوان قلمرو سلطنت نامیده میشه، حکومت میکنه. اکثر رهبرها و شخصیت‌های قدرتمند کشورهای عربی هنوز هم از کلمه سلطان برای خودشون استفاده میکنن، هر چند که منطقه‌ای تحت حکومت اونها وجود نداشته باشه.

به غیر از این، حالا فقط به‌عنوان یک کلمه شریف و برای ادای احترام استفاده میشه. کلمه سلطان یک کلمه دینیه به این معنا که در قرآن به کار رفته و به حاکم کشور اشاره میکنه. در گذشته توی آفریقا به طور گسترده‌ای از این کلمه برای نشون دادن پادشاهی یک حاکم توی یک کشور یا قلمرو استفاده میشده. بعدها توی تاریخ این لقب برای پادشاهای آسیا هم محبوب شد.

پادشاه کیه؟

پادشاه یا پادشاهی کلمه‌ایه که نشون‌دهنده حکومت یک یا دو نفره. این نوعی حکومت استبدادیه که توی اون یک یا دو نفر تمام اختیارات دولت رو کنترل میکنن. مفهوم پادشاه بیشتر توی کشورهای اروپایی رایج بود و بعدها توسط حاکم‌های آسیایی هم پذیرفته شد.

پادشاهی یا سلطنت تا قرن ۱۹ رایج‌ترین شکل حکومت بود اما حالا دیگه رایج نیست. تنها کشورهای کمی توی جهان هستن که توی اونها هنوز از کلمه پادشاه برای رئیس دولت استفاده میکنن. حاکم عربستان سعودی و بعضی از ایالت‌های امارات متحده عربی هنوز از کلمه پادشاه برای حاکماشون استفاده میکنن.

فرق بین سلطان و پادشاه چیه؟

سلطان و پادشاه دو اسم متفاوت هستن که معمولاً قبل از قرن ۱۹ برای نشون دادن حاکم یک کشور استفاده میشد. این اسم‌ها هنوز هم که هنوزه به ندرت توی بعضی کشورها استفاده میشن اما حالا بیشتر برای نشون دادن احترام و حرمت استفاده میشن. البته حالا با گذشت زمان تا حدودی از معنای واقعی هر دوتای این واژه‌ها استفاده نمیشه. بعضی از رهبرها و حاکم‌ها هنوز این کلمات رو فقط به‌عنوان رسمی استفاده میکردن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت کنگره و سنا چیه؟

بین سلطان و پادشاه چندتا تفاوت وجود داره که اونا رو توی ۴ مورد زیر توضیح دادیم:

  1. سلطان یک کلمه عربی خالصه که معمولاً برای نشون دادن حاکم کشورهای مسلمان استفاده میشه، درحالیکه پادشاه یک کلمه عمومیه که توی کشورهای اروپایی، عربی و آسیایی به طور یکسانی استفاده میشه.
  2. سلطان حالا یک اصطلاح کاملاً کاربردی نیست، هیچ کشور مدرنی به‌عنوان سلطان نشین یا دارای یک حاکم خاص شناخته نمیشه. درحالیکه کلمه پادشاه و سلطنت هنوز تو بعضی از کشورها مثل پادشاهی عربستان سعودی که توسط ملک عبدالله اداره میشه استفاده میشه.
  3. سلطان روی سرزمینی محدود حکومت میکرد، درحالیکه شاه فرمانروای یک پادشاهی عظیم بود.
  4. سلطان هم به‌عنوان اسم یک فرد به صورت عامیانه و هم برای ارج نهادن به شخصی که یا حاکم بود یا حاکم نبود، استفاده میشد. درحالیکه از لقب پادشاه برای رئیس حکومت استفاده میشد.

جمع‌بندی

سلطان‌ها یا پادشاه‌ها مستقلن، اونها بر اساس قوانینی که وجود داره و گاهی خودشون تصویب میکنن و یا به تعبیر دیگه‌ای به امضای ملوکانه میرسونن، خودشون رو مستقل میدونن و همچنین خودشون رو مالک و صاحب اون قلمرو میدونن. گاهی هم توی بیشتر موارد مردم رو به‌عنوان زیر دست‌ها و فدایی خودشون میدونستن. در طرف دیگه هم سلطان‌ها و هم پادشاه‌ها حکومت خودشون رو موروثی میدونن یعنی توی این نوع حکومت‌ها قدرت موروثیه و توی خانواده حاکم، قدرت از پدر به پسر یا ولیعهد منتقل میشه.

به نظر شما فرق سلطان و پادشاه که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت سلطان با پادشاه می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.difference.wiki

۲/۵ - (۴۲ امتیاز)