اصول کاتولیکی و مذهب پروتستان دو شاخه ی مختلف از مسیحیت هستن؛ درست مثل مذاهب شیعه و سنی در اسلام. با اینکه پاپ رهبر کلیسای کاتولیکه̜  مذهب پروتستان کلمه‌ای کلی هست که به نوعی از مسیحیت اشاره داره که تحت رهبری پاپ نیست. در این مقاله از سایت دیفرتو شما رو با تفاوت کاتولیک و پروتستان به طور کامل آشنا می‌کنیم.

فرق مسیحیت کاتولیک و پروتستان

در همین ابتدا میریم به بحث بررسی تفاوت کاتولیک و پروتستان

کاتولیک پروتستان

محل عبادت

کلیسا، کلیسای کوچک، کلیسای جامع کلیسا، کلیسای کوچک، کلیسای جامع

استفاده از مجسمه‌ها و نقاشی‌ها

به عنوان منابع الهام اجازه  استفاده دارن استفاده نمیشن
سرمنشا گرفته از
فلسطین و رم، امپراطوری رم فلسطین و رم، با یه فرقه نشات گرفته از آلمان
تولد مسیح
تولد از باکره تولد از باکره
مرگ مسیح
بر اثر به صلیب کشیده شدن بر اثر به صلیب کشیده شدن
بازگشت مجدد مسیح
قبول دارن قبول دارن
موسس
عیسی مسیح̜ دنبال شده توسط پیتر به عنوان پاپ اول̜ و بعد تمامی پاپ های بعد از پیتر عیسی مسیح̜ دنبال شده توسط پیتر̜ پاول  و بقیه مریدان مسیح. جایگاه پاپ رد شده و به تدریج از کلیسای کاتولیک جدا شدن تا کلیسای اصلی رو بازسازی کنن.
کتاب مقدس
انجیل مقدس، مجموعه‌ای از بخش های اصیل انجیل (عهد قدیم و عهد جدید). معمولا یوحنا یا لوقا انجیل مقدس، مجموعه‌ای از بخش های اصیل انجیل (عهد قدیم و عهد جدید). معمولا نسخه شاه جیمز.
معنی لغوی
کاتولیک از صفت یونانی کاتولیکوس به معنی جهان شمول پروتستان به معنی اعتراض کردن از ریشه پروتست
اعتقاد به چندگانگی خدا
به سه گانگی خدا باور دارن. سه نفر در یک خدا: پدر پسر و روح القدس به سه گانگی خدا باور دارن. سه نفر در یک خدا: پدر پسر و روح القدس
روحانی
پاپ و بعد از او کاردینال‌ها اسقف های اعظم̜ اسقف‌ها و کشیش‌ها راهب‌ها و زنانی که راهبه هستن. هر کلیسا به صورت مستقل تحت نظر رهبرهای روحانی، بزرگان و شماس‌ها اداره میشه.
وظایف دینی
از همه کاتولیک‌ها انتظار میره توی آیین نیایش کلیسا شرکت کنن ولی عبادت شخصی و اعتقادات فردی کاملاً به سلیقه شخص برمی‌گرده. پروتستان‌ها تعالیم عیسی مسیح رو همونطور که در عهد قدیم و عهد جدید منتقل شده دنبال می‌کنن. اونا اعتقاد دارن کلیسای کاتولیک از کلیسای اصلی سرچشمه گرفت ولی بعدها فاسد شد. انسان‌ها نمی‌تونن به کتاب مقدس چیزی اضافه و یا از اون کم کنن.
رستاخیز مسیح
تایید شده تایید شده
صلاحیت پاپ
تایید شده رد شده
توضیحات
کاتولیک‌ها تعالیم عیسی مسیح رو به طوری که در عهد قدیم و عهد جدید توسط رم و واتیکان منتقل شده دنبال می‌کنن. اونا معتقدن کلیسای کاتولیک اولین و اصیل‌ترین کلیسای مسیحیته. پروتستان‌ها تعالیم عیسی مسیح رو همونطور که در عهد قدیم و عهد جدید منتقل شده دنبال می‌کنن. اونا اعتقاد دارن کلیسای کاتولیک از کلیسای اصلی سرچشمه گرفت ولی بعدها فاسد شد. انسان‌ها نمی‌تونن به کتاب مقدس چیزی اضافه و یا از اون کم کنن.
تفاوت بین کاتولیک و پروتستان

فقط مسیحیان کاتولیک به رهبری پاپ اعتقاد دارن.

جدول مقایسه در پایین ادامه داره:

کاتولیک پروتستان
باور به خدا
به یک خدای واحد اعتقاد دارن. خداوند قادر مطلق و مهربانی که سازنده جهانه. اونا باور دارن خدا خودش رو در شمایل تثلیث جلوه داده. پدر، پسر و روح القدس هیچ برزخی وجود نداره. کسایی که عیسی مسیح رو به عنوان منجی خود قبول دارن به بهشت میرن و اونایی که برای رستگاری فقط به خودشون اعتماد داشتن به جهنم میرن. در روز قیامت، این گروه‌ها به بهشت یا جهنم هدایت میشن.
هویت عیسی مسیح
پسر هم‌سرشت پدر بوده که به این معناست که پدر و پسر هر دو از جنس خدا هستن. کلام خدا به جنس آدمیزاد تبدیل شد و بین ما زندگی کرد. پسر هم‌سرشت پدر بوده که به این معناست که پدر و پسر هر دو از جنس خدا هستن. کلام خدا به جنس آدمیزاد تبدیل شد و بین ما زندگی کرد.
ازدواج
پیوند مقدس بین زن و مرد. پیوندی که خداوند برقرار کنه، هیچ انسانی نمیتونه اون رو بشکنه. پیوند مقدس بین زن و مرد. پیوندی که خداوند برقرار کنه، هیچ انسانی نمیتونه اون رو بشکنه. ولی در صورت زنا یا ترک همسر، طلاق مجازه.
جایگاه زن
متغیره ولی با احترام با زن رفتار میشه. زن‌ها اجازه ندارن کشیش بشن اما میتونن راهبه بشن. متغیره ولی با احترام با زن رفتار میشه. زن‌ها اجازه ندارن بخشی از روحانیت باشن ولی میتونن توی زمینه‌های دیگه تدریس یا کار کنن.
جایگاه حضرت آدم
گناه به واسطه آدم وارد دنیا شد. گناه به واسطه آدم وارد دنیا شد.
حیطه جغرافیایی
ایتالیا، فیلیپین، آمریکای لاتین، فرانسه، اسپانیا، مکزیک، لهستان، ایرلند آمریکای شمالی و اروپا
رستاخیز عیسی مسیح
تایید شده تایید شده
زمان مبدا
سال ۳۱۵ پس از میلاد مسیح سال ۳۳ پس از میلاد مسیح، اما باور دارن به مرور دچار فساد شده و از هم جدا شدن تا تلاش کنن به کلیسای اصلی برگردن. سال ۱۵۱۷ تا ۱۵۳۴ پس از میلاد مسیح
منجی
عیسی مسیح عیسی مسیح

پیامبر

به همه پیامبران ذکر شده در کتاب مقدس انجیل باور دارن. به همه پیامبران ذکر شده در کتاب مقدس انجیل باور دارن ولی معتقدن حضرت محمد یه پیامبر دروغینه.

اعتراف به گناهان

به خداوند از طریق کشیش به خداوند از طریق عیسی مسیح
دیدگاه نسبت به ادیان ابراهیمی
بنا بر ایده کاتولیک، مذهب کاتولیک از کلیسای اصلی مسیحیت به وجود اومده. مسیحیت دین واقعیه. یهودیت هم دین واقعی هست اما عیسی مسیح رو به عنوان منجی قبول نداره. اسلام دین دروغینه و بقیه ادیان هم کفر و جعلی هستن. یهودیت هم دین واقعی هست اما عیسی مسیح رو به عنوان منجی قبول نداره. اسلام دین دروغینه و بقیه ادیان هم کفر و جعلی هستن.
حضرت مریم
حضرت مریم از بقیه زنان برتر بود و توسط خداوند انتخاب شد تا با زایمان مسیح به صورت باکره، مادر عیسی مسیح بشه. بنابراین، مقدس بوده و باید به عنوان یه واسطه بین انسان و خدا عبادت بشه. حضرت مریم از بقیه زنان برتر بود و توسط خداوند انتخاب شد تا با زایمان مسیح به صورت باکره، مادر عیسی مسیح بشه اما بجز این ویژگی، یه انسان عادی بوده و ویژگی خاص دیگه‌ای نداشته.

برزخ

مکانی برای پاکیزه شدن و آماده شدن برای بهشت. همچنین مکانی برای مجازات بخاطر گناهان قابل عفو که فرد تکرار کرده. وجود نداره
ذات انسان
انسان‌ها آزادن تا خودشون رو برای کسب دانش و وحدت در تصویر خداوند وقف کنن. «گناه اولیه» از حضرت آدم به ارث برده شده که باعث کشش به سمت شیطان میشه (نوزادها باید غسل تعمید داده بشن). «گناه اولیه» از حضرت آدم به ارث برده شده که باعث کشش به سمت شیطان میشه اما گناه پدر به پسر منتقل نمیشه بنابراین کودکان معصوم هستن و تا به سنی برسن که خوب رو از بد تشخیص بدن، نباید اونا رو بخاطر گناهانشون مقصر بدونیم.
زبان‌های اصلی
عبری، آرامی، یونانی و لاتین عبری، یونانی و آلمانی
راه رستگاری
از طریق غسل تعمید دریافت میشه ولی با گناهان ممکنه از دست بره. با توبه و ایمان دوباره به دست میاد. باید باور داشته باشی که عیسی مسیح تنها پسر خداونده، به گناهانت اعتراف کنی و با عیسی مسیح ارتباط برقرار کنی. باور به اینکه عیسی مسیح بهای گناهان ما رو پرداخته.
روزهای مقدس
کریسمس، لنت (دوران چهل روزه از چهارشنبه خاکستر تا عید پاک که ایام روزه و استغفاره)، عید پاک، عید پنجاهه، روزهای اعیاد قدیس‌ها کریسمس و عید پاک
جمعیت
۱ میلیارد و دویست میلیون نفر ۵۹۰ میلیون نفر
نقش خداوند در رستگاری
عیسی مسیح میتونه مردم رو نجات بده و به رستگار شدن اونها کمک کنه. اشکال مختلف از بخشنگی و اختیار. بعضی افراد متعصب، اعتقاد دارن تقدیر رو خداوند از پیش مقدر کرده که رستگار بشن و اراده و اختیاری ندارن. گروه دیگری از افراد متعصب معتقدن تماماً اختیار انسان در رستگاری نقش داره. بیشتر پروتستان‌ها چیزی بین این دو اعتقاد هستن.
عیسی مسیح
پسر هم‌سرشت پدر بوده که به این معناست که پدر و پسر هر دو به یک خدا تعلق دارن. کلام خدا به شکل انسان خلق شد و در میان ما زندگی کرد. پسر هم‌سرشت پدر بوده که به این معناست که پدر و پسر هر دو به یک خدا تعلق دارن. کلام خدا به شکل انسان خلق شد و در میان ما زندگی کرد.
نوع عبادت
نماز، دعا، آواز، خواندن کتاب مقدس، عشای ربانی نماز، دعا، آواز، خواندن کتاب مقدس، عشای ربانی
توزیع جغرافیایی
فرانسه، ایتالیا، اسپانیا،آمریکای لاتین، ایالات متحده آمریکا آمریکای شمالی، اروپا
عبادت قدیس‌ها، حضرت مریم و فرشتگان
فقط به واسطه پادرمیانی اونها برای کمک، در انتهای هر دعا باید ذکر بشه :اما فقط خواست خدا انجام میشه» قدیس‌ها فقط یکسری افراد معتقد هستن، و حضرت مریم فقط یه انسانه. تنها واسط بین انسان و خدا، عیسی مسیحه، نه قدیس‌ها، حضرت مریم و فرشتگان
اهمیت عشای ربانی
به صورت آیین شام مقدس انجام میشه و یادآور فداکاریهای عیسی مسیح برای انسان امروزیه و از همین جهت باعث بخشش گناهان میشه. همچنین یه تجدید عهد با مسیح عروج کرده به آسمان محسوب میشه. به عنوان یه یادآوری نمادین از مرگ عیسی مسیح اهمیت داره.
قدیس‌ها
یه گروه خاص از مردم مقدس که ستایش می‌شن. ممکنه به عنوان واسطه‌هایی بین انسان و خداوند عمل کنن و اسمشون در دعاها ذکر میشه. هر کسی که به عیسی مسیح به عنوان منجی خودش باور داشته باشه، قدیس محسوب میشه.
هدف از دین
صلح، عشق و اطاعت با میل و اراده از خداوند ارتباط با عیسی مسیح
شاخه های فرعی مذهب
ارتودکس شرقی و شاخه های پروتستان مسیحیت هزاران شاخه فرعی
منبع قوانین
امتیاز ویژه برای کلیسا که به بهترین نحو، روح‌القدس و سخنان خداوند رو دنبال میکنه. فقط انجیل
قانون مذهبی
انجیل و کتاب‌های تعلیم و دستور مذهبی، که ممکنه توسط پاپ اصلاح بشن یا چیزی بهشون اضافه بشه فقط انجیل. هر انسانی باید آموزه‌های دینیش رو با انجیل تطابق بده.
حضور عیسی مسیح در عشای ربانی
در طول عشای ربانی، کشیش نام روح القدس رو بر سر نعمتها (نان و شراب) صدا میکنه. بعد، نان به بدن و شراب به خون عیسی مسیح تبدیل میشه. توضیح دقیق این اتفاق یه راز الهیه. عیسی مسیح به صورت معنوی و روحی حضور داره، اما نان و شراب فقط نمادی از مرگ او و تعهد معتقدین به او هستن.
اعتقاد
کاتولیک‌ها باور دارن که رستگاری در زندگی جاودان، خواسته خدا برای همه انسان‌هاست. باید به عیسی مسیح به عنوان پسر خدا باور داشته باشی، غسل تعمید بشی، به گناهانت اعتراف کنی و در مراسم‌های مذهبی شرکت کنی تا به رستگاری برسی. پروتستان‌ها باور دارن که رستگاری در زندگی جاودان، خواسته خدا برای همه انسانهاست. باید به عیسی مسیح به عنوان پسر خدا باور داشته باشی و اینکه معتقد باشی که او بهای گناهان تو رو پرداخته تا تو به رستگاری برسی.
اعتقاد درباره ادیان جان‌گرایی (Animistic)
کافر هستن کافر هستن
اعتقاد درباره ادیان شرقی
کافر هستن کافر هستن
اعتقاد درباره ادیان دارما ( هندی‌تبار)
کافر هستن کافر هستن
فرشتگان
فرشته‌ها مخلوقات نامرئی خدا هستن که از جنس نور خلق شدن. شیطان هم یه فرشته طرد شده از سمت خداست. فرشته‌ها مخلوقات نامرئی خدا هستن که از جنس نور خلق شدن. شیطان هم یه فرشته طرد شده از سمت خداست.
آیا آتئیست‌ها (خداناباوران) ممکنه هنوز از این دین پیروی کنن؟
نه. اعتقاد به خدا نقش مهمی در مسیحیت داره. نه. اعتقاد به خدا نقش مهمی در مسیحیت داره.
نظر در مورد مکتب پروتستان
فرقه‌های پروتستان بخشی از کلیسا محسوب نمیشن، چون به حقیقت عشای ربانی اعتقاد ندارن. اونا نمیتونن کشیش‌ها یا اسقفهای واقعی داشته باشن، چون یه کشیش فقط توسط تاییدیه یه اسقف معتقد و تایید شده توسط تعالیم مذهبی پاپ میتونه تایید اعتبار بشه. مکتب پروتستان در واقع شیوه اصلی کلیسا بوده. مکتب کاتولیک با ورود پاپ باعث فساد کلیسا شد. خداوند در کتاب مقدس و عبادت خودش رو جلوه میده، نه در سنتها.
نظر درباره سایر ادیان
کلیسای کاتولیک تنها دین واقعی هست و بقیه ادیان جعلی محسوب میشن. باور به اینکه عیسی مسیح برای گناهان شما جانش رو از دست داده و اعتقاد به اینکه با ایمان آوردن به او شما نجات پیدا می‌کنید، ریشه این مکتبه. هر دینی که این تعالیم رو تایید کنه یه دین واقعی بوده و هر دینی که اون رو رد کنه جعلی محسوب میشه.

معنی کاتولیک و پروتستان چیه؟

کاتولیک یه صفت از ریشه کلمه یونانی کاتولیکوس به معنی «کلی، جهان شمول» هست. در محتوای کلیساشناسی، کاربردهای مختلفی داره:

  • این لغت معمولاً اشاره داره به اعضا، اعتقادات و پیروی از کلیسای کاتولیک رومی و کلیساهایی که در ارتباط و اتحاد مستقیم با پاپ هستن (اسقف رم). این مذهب شامل مراسم مذهبی لاتین و بیست و دو کلیسای شرقی کاتولیک میشه. کلیساهای کاتولیک شرقی شمال مذاهب اوکراینی، یونانی، مارونیت، روتنین بیزانتین، کوپتیک کاتولیک، سیرو مالابار، سیرومالانکارا، کالدین و اتیوپیک.
  • کلیسای ارتودکس شرقی همچنین خودش رو به عنوان کاتولیک معرفی می‌کنه و به دسته های ارتودکس، کاتولیک و کلیساهای شرقی تقسیم میشن.
  • بیشتر کلیساهای اصلاح شده از واژه کاتولیک برای اشاره به این باور که همه مسیحی‌ها بخشی از یک کلیسا هستن، اشاره می‌کنن. فارغ از چندشاخه شدن هستن. این باور به تعبیری اشاره داره که واژه ” کلی، جهان شمول” محدود به یه شاخه مذهب نمیشه و اینکه عبارت «یک کاتولیک مقدس و وابسته به پاپ» در اعتقادنامه نیسا، عبارت «ایمان کاتولیک» در مکتب آتانازیان و عبارت «کلیسای کاتولیک مقدس» در مکتب آپوستلس همه به یه اعتقاد اشاره دارن.
  • این واژه اشاره داره به اینکه کلیساهای مسیحیت که در قلمروی اسقف باقی می‌مونن و میتونن به ریشه‌های آپوستلس برگردن و بخشی از جامعه بزرگ و جهانی کاتولیک هستن. در میان کسایی که خودشون رو «کاتولیک» میدونن ولی نه «رومان کاتولیک»، آنجلیک‌ها هستن و گروه‌های کوچیک دیگه‌ای مثل کلیسای قدیمی کاتولیک، کلیسای ملی لهستانی، کلیسای مستقل، کلیسای عهد قدیم و کلیسای لیبرال، مثل لوتران‌ها (با این تفاوت که گروه اولی ترجیح میدن کاتولیک با حرف c کوچیک نوشته بشه و مثل آنجلیک‌ها، تاکید دارن که هم کاتولیک هستن و هم پروتستان).
  • واژه کاتولیک میتونه اشاره داشته باشه به تنها کلیسایی که توسط عیسی مسیح در دوره اسقف پیتر بنا شد، بنا به آیه ۱۶:۱۸-۱۹  انجیل متیو : «و من به تو میگویم، تو کفا (لغت آرامیک به معنای صخره) هستی و من روی این صخره کلیسایی بنا خواهم کرد، و قدرت مرگ بر آن چیره نخواهد شد. من به تو کلیدهای قلمروی بهشت را خواهم داد، هر آنچه تو در زمین پیوند میدهی با تو در بهشت خواهد بود و از هر چه روی زمین جدا شوی در بهشت نیز از تو جدا خواهد شد».  در دین‌شناسی کاتولیک رومی، این آیات در مورد کلیسای کاتولیک رومی تفسیر شده.
  • بعضی از افراد از واژه کاتولیک برای جدا کردن موقعیت خودشون از نسخه‌های اصلاح شده پروتستان مثل کالوینیست‌ها یا پروتستان‌های متعصب استفاده می‌کنن. این گروه‌ها شامل آنجلیکان‌های کلیسای اعظم یا همون «آنگلو کاتولیک ها»، نئولوتران‌های قرن نوزدهم، لوتران‌های کلیسای اعظم و یا کاتولیک‌های اوانجلیک و غیره هستن.

مکتب پروتستان به شکل‌های از ایمان مسیحیت قطبیت می‌ده و اعتقادات سنتی رو به نحو اصلاح شده دنبال می‌کنه. واژه پروتستان از کلمه لاتین پروتستاتیو به معنی اظهارنامه میاد که ریشه در نامه اعتراضی شاهزاده های لوتران بر علیه diet of speyer در سال ۱۵۲۹ داره که این اعتراض‌نامه در نهایت به ایجاد شاخه پروتستان انجامید. بعد از اون دوره، این کلمه به معانی مختلفی به کار برده شده ولی نه به عنوان اسم کلیساها تا سال ۱۷۸۳ که کلیسای اسقفی پروتستان در ایالات متحده که شاخه‌ای از اتحادیه آنجلیک بود، کلمه پروتستان رو در عنوان خودش به کار برد.

فرق بین مسیحیت کاتولیک و پروتستان

تفاوت بین لباس کشیشان کاتولیک (سمت راست) و پروتستان (سمت چپ)

کاربرد اسم کاتولیک و پروتستان در تاریخ

یه نامه که از طرف ایگناتیوس به مسیحیهای اسمیرنا در سال ۱۰۶ بعد از میلاد مسیح نوشته شده، قدیمی‌ترین شاهد باقیمانده برای واژه «کلیسای کاتولیک» محسوب میشه. قدیس سریل از دارالسلام (از سال ۳۱۵ تا ۳۸۶) پیروان آیین مسیحیت رو ملزم کرد: «اگر هر زمانی در شهرها سفر کردید، تنها دنبال خانه خدا یا فقط کلیسا نگردید. بلکه دنبال کلیسای کاتولیک باشید. چرا که این نام تنها کلیسای مقدس، مادر همه ما، که خانه عیسی مسیح، تنها فرزند خداست». واژه «مسیحیان کاتولیک» از سال ۳۷۹ تا ۳۹۵ در دوره امپراطور تئودوسیس، وارد قوانین امپراطوری رم شد. به عنوان اسمی برای وارثهای «دینی که از طرف قدیس الهی پیتر به دست رمی‌ها رسیده و توسط سنتهای اعتقادی حفظ شده و هم اکنون توسط پاپ و پیتر، اسقف الکساندریا تبلیغ می‌شه». استفاده از واژه کاتولیک برای جدا کردن کلیسای حقیقی از گروه‌های کافر حتی در نوشته‌های آگوستین هم رایج بوده.

مکتب پروتستان همچنین به طور کلی اشاره داره به عقاید و کلیساهایی که مستقیم یا غیر مستقیم از اصلاحات پروتستان به وجود اومدن که طی این فرایند، کاتولیکهای رومی زیادی از بدنه اصلی منشعب شدن. در کاربرد غربی رایج، این لغت معمولاً به عنوان لغت متناقض با مکتب کاتولیسم رومی و ارتودکس شرقی استفاده میشه؛ اما این کاربرد کلمه به عقیده خیلی گروه‌ها نامناسب دونسته شده چون خیلی از افراد کاتولیکهای غیر رومی، معتقدین غیر ارتودکس شرقی هستن که از خیلی قبل‌تر از اصلاحات وجود داشتن.

مورد آنجلیک‌ها هم تفاوت داره چون با وجود اینکه در دوره اصلاحات به وجود اومدن، عقیده اصلی آنجلیک به طور زمینه‌ای با عقاید اصلاحات و پروتستانهای اون دوره متفاوت هست و معمولاً ازش به عنوان راه بینابین کاتولیک رومی و عقاید پروتستان یاد میشه. با این وجود بعضی گروه ها، مثل مورمون‌ها و فرقه مسیحی گواهان خداوند، معتقدن پروتستان‌ها از مسیحیت اصلی منحرف شدن و خودشون رو به عنوان بازگرداننده مسیحیت اصلی میدونن.

بیشتر کلیساهای در ارتباط با پروتستان می‌تونن به چهار دسته تقسیم شدن:

  • پروتستانهای اصلی: این کلمه در آمریکای شمالی استفاده میشه و برای کساییه که معتقدن ریشه مذهبشون به لوتر، کالوین یا مذهب آنجلیکان برمیگرده. اصول اصلاحات عقاید اونها هم هست. شامل شاخه‌هایی مثل لوتران‌ها، پریزبیتاریان‌ها و متودیست‌ها میشن.
  • آناباپتیست‌ها: این جنبش، اعتقاد تثلیث رو رد میکنه. امروزه این اعتقاد شامل شاخه‌های باپتیست، پنتکوستال‌ها، برترن، منونیت‌ها و آمیش‌ها (Baptists, Pentecostals, Brethren, Mennonites and Amish) میشه که نوزادان رو غسل تعمید میدن و غسل تعمید رو روشی برای تجسم نعمت روح انسان میدونن.
  • ناباورهای تثلیث: جنبش‌هایی که اعتقاد تثلیث رو رد میکنن. امروزه این اعتقاد شامل گسترده اندیشان، یکتاپرست‌ها و دیگر شاخه‌ها میشه.
  • کسانی که معتقدن بشر به سعادت اولیه خود نائل میشه: جنبش جدیدتریه. امروزه این اعتقاد شامل شاخه‌های معتقدین به قدیس‌ها، گواهان خداوند و فرقه معتقد به ظهور مجدد نزدیک حضرت مسیح میشه.

به نظر شما فرق بین کاتولیک و پروتستان که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت کاتولیک با پروتستان می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۴.۸/۵ - (۳۳ امتیاز)