بمب هیدروژنی و بمب اتمی دو نوع از سلاح‌هایی هستن که قدرت تخریب زیادی دارن و اونها رو جزء سلاح‌های کشتار جمعی دسته بندی میکنن، ولی این دو تا خیلی متفاوت از همدیگه هستن. به طور خلاصه اگه بخوایم بگیم، بمب اتمی یک بمب حاصل از شکافت هسته‌ایه، درحالیکه یک بمب هیدروژنی از شکافت هسته‌ای برای ایجاد یک واکنش همجوشی استفاده میکنه. به عبارت دیگه، یک بمب اتمی میتونه به‌عنوان یک ماشه برای بمب هیدروژنی استفاده بشه. توی این مقاله از سایت دیفرتو به شما میگیم که تفاوت بمب هیدروژنی و بمب اتمی چی هست.

بمب اتمی چیه؟

بمب اتمی یا A-bomb یک سلاح هسته‌ایه که به خاطر آزاد شدن انرژی شدید حاصل از شکافت هسته‌ای منفجر میشه. به همین خاطر این نوع بمب به بمب شکافت هسته‌ای هم معروفه. کلمه اتمی واژه دقیقی نیست چون فقط هسته اتمه که توی شکافت (پروتون‌ها و نوترون‌های اون) درگیره، نه کل اتم یا الکترون های اون.

به ماده‌ای که قادر به شکافته (مواد شکافت پذیر) جرم فوق بحرانی داده میشه، درحالیکه نقطه‌ایه که توی اون شکافت رخ میده. این امر میتونه با فشرده سازی مواد با انرژی زیر بحرانی با استفاده از مواد منفجره یا با شلیک بخشی از یک توده زیر بحرانی به قسمت دیگه حاصل بشه. ماده شکافت پذیر اورانیوم یا پلوتونیوم غنی شده و انرژی خروجی واکنش میتونه معادل حدود یک تن TNT انفجاری تا ۵۰۰ کیلوتن TNT باشه. این بمب اثرات شکافت رادیواکتیو رو آزاد میکنه که از شکستن هسته‌های سنگین به هسته‌های کوچکتر ناشی میشه پس ریزش هسته‌ای عمدتاً از تشعشعات شکافت هسته تشکیل شده.

بمب هیدروژنی چیه؟

بمب هیدروژنی یا H-bomb نوعی از سلاح‌های هسته‌ای به شمار میره که انرژی شدید آزاد شده اون از همجوشی هسته‌های اتم هیدروژن ایجاد میشه. بمب‌های هیدروژنی رو میشه سلاح‌های گرما هسته‌ای هم اسم گذاشت. انرژی حاصل بمب هیدروژنی ناشی از همجوشی ایزوتوپ‌های هیدروژن – دوتریوم و تریتیوم هست. 

یک بمب هیدروژنی به یک واکنش شکافت در اثر گرما و فشرده سازی هیدروژن برای ایجاد همجوشی متکیه که میتونه واکنش‌های شکافت اضافی رو هم ایجاد کنه. توی یک بمب بزرگ گرما هسته‌ای، حدود نیمی از بازده بمب حاصل از شکافت اورانیوم ضعیف شده هست. واکنش همجوشی واقعاً به تولید ذرات رادیو اکتیو کمک نمیکنه، ولی از اونجایی که واکنش توسط شکافت ایجاد میشه و باعث شکافت بیشتر میشه، پس بمب‌های هیدروژی حداقل به اندازه بمب‌های اتمی ذرات رادیواکتیو تولید میکنن. 

فرق بین بمب هیدروژنی و بمب اتمی چیه؟

هر دو تا دو نوع سلاح هسته‌ای هستن که مقادیر زیادی انرژی رو از مقدار کمی ماده آزاد میکنن و بیشتر انرژی خودشون رو از شکافت هسته‌ای و همجوشی تولید میکنن، علاوه بر این هر دو تشعشعات رادیواکتیو هم تولید میکنن. بمب هیدروژنی بازدهی بالاتری داره در حالیکه تولید اون پیچیده تره. ولی بمب اتمی بازدهی کمتری داره درحالیکه تولیدش ساده‌تر از بمب هیدروژنیه.

انواع سلاح‌های هسته‌ای

علاوه بر بمب های اتمی و بمب‌های هیدروژنی، انواع دیگه‌ای از سلاح‌های هسته‌ای هم وجود داره که در ادامه اونها رو به شما میگیم:

بمب نوترونی 

بمب نوترونی هم مثل بمب هیدروژنی، یک سلاح گرما هسته‌ایه. انفجار یک بمب نوترونی نسبتا کوچکه، ولی تعداد زیادی نوترون آزاد میشه. این نوع سلاح تشعشع رادیواکتیو کمتری تولید میکنه و ساختارهای فیزیکی محیط کمتر تخریب میشن.

بمب نمکی 

بمب نمکی یک بمب هسته‌ایه که مواد اون توسط کبالت، طلا یا سایر فلزات احاطه شده، به طوری که انفجار مقدار زیادی ریزش رادیواکتیو با عمر طولانی ایجاد میکنه. این نوع سلاح به طور بالقوه میتونه به‌عنوان سلاح روز قیامت شناخته بشه.

بمب همجوشی خالص 

بمب‌های همجوشی خالص سلاح‌های هسته‌ای هستن که بدون کمک ماشه بمب یعنی شکافت هسته‌ای، واکنش همجوشی رو ایجاد میکنن. این نوع بمب ریزش رادیواکتیو قابل توجهی رو منتشر نمیکنه.

سلاح پالس الکترومغناطیسی (EMP) 

این بمبیه که برای تولید یک پالس الکترومغناطیسی هسته‌ای در نظر گرفته میشه و میتونه تجهیزات الکترونیکی رو مختل کنه. یک وسیله هسته‌ایه که توی جو منفجر میشه و یک پالس الکترومغناطیسی رو به صورت کروی ساطع میکنه. هدف چنین سلاحی آسیب رسوندن به تجهیزات الکترونیکی توی یک منطقه وسیعه.

بمب ضد ماده 

یک بمب ضد ماده انرژی رو از واکنش نابودی ماده آزاد میکنه که در اثر تعامل ماده و پادماده ایجاد میشه. چنین وسیله‌ای به خاطر دشواری توی سنتز مقادیر قابل توجهی پادماده، کمتر تولید میشه.

جمع‌بندی

در آخر اینو باید بدونین که بمب‌های هیدروژنی میتونن بازدهی خیلی بالاتری نسبت به بمب‌های اتمی داشته باشن، اونها معادل مگاتن (برابر با یک ملیون تن) TNT انرژی تولید میکنن. بمب هسته‌ای تزار، بزرگترین سلاح هسته‌ای منفجر شده بوده که یک بمب هیدروژنی با قدرت ۵۰ مگاتن بود. در کل هر دوی اونها قدرت تخریب زیادی دارن ولی تلفات اونها فقط به همون لحظه انفجارشون محدود نمیشن. این بمب‌ها سال‌های سال تشعشعات رادیواکتیوشون توی محیط میمانه و روی حیوان‌ها، گیاه‌ها و انسان‌ها اثرات بدی رو میزارن.

به نظر شما فرق بمب هیدروژنی و بمب اتمی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت بمب هیدروژنی و بمب اتمی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.thoughtco.com

۳.۷/۵ - (۴ امتیاز)