خلاصه فرق بین میدان الکتریکی و مغناطیسی اینه: به ناحیه اطراف آهنربا که نیروی مغناطیسی به اون وارد میشه میدان مغناطیسی میگن که با حرکت بارهای الکتریکی تولید میشه. وجود و قدرت یک میدان مغناطیسی با “خطوط شار مغناطیسی” نشان داده میشه. جهت میدان مغناطیسی هم با این خطوط نشان داده میشه. هرچی این خطوط به هم نزدیکتر باشن، میدان مغناطیسی قوی‌تره و بالعکس. وقتی ذرات آهن روی آهنربا قرار میگیرن، در جهات خاصی جابجا میشن که خطوط شار رو به وضوح نشون میدن. میدان‌های مغناطیسی آهن‌ربا همچنین درون ذرات در تماس با اون نیرو ایجاد میکنن. میدان‌های الکتریکی هم در اطراف ذراتی که بار الکتریکی دارن ایجاد میشه. توی میدان الکتریکی بارهای مثبت به سمت اون کشیده میشن، درحالیکه بارهای منفی از اون دفع میشن. اینها چندتا از تفاوت میدان الکتریکی با مغناطیسی بودن، برای درک بهتر این موضوع این مقاله از سایت دیفرتو رو دنبال کنین.

میدان‌ مغناطیسی چیه؟

میدان‌های مغناطیسی هر زمان که جریان الکتریکی وجود داشته باشه، ایجاد میشن. ما میتونیم این رو به‌عنوان جریان آب توی شلنگ باغچه هم در نظر بگیریم. با افزایش مقدار جریان، سطح میدان مغناطیسی افزایش پیدا میکنه. میدان‌های مغناطیسی بر حسب میلی گاوس (mG) اندازه‌گیری میشن.

میدان‌ الکتریکی چیه؟

هر جا که ولتاژ وجود داشته باشه، میدان الکتریکی هم ایجاد میشه. میدان‌های الکتریکی در اطراف وسایل و سیم‌ها در هر جایی که ولتاژ وجود داره ایجاد میشه. شما میتونین ولتاژ الکتریکی رو به‌عنوان فشار آب توی یک شیلنگ باغچه در نظر بگیرین، یعنی هر چی ولتاژ بیشتر باشه، قدرت میدان الکتریکی قوی‌تره (پیشنهاد آموزشی مرتبط: تفاوت ولتاژ و جریان)

شدت میدان الکتریکی بر حسب ولت بر متر (V/m) اندازه‌گیری میشه. با دور شدن از منبع، قدرت میدان الکتریکی به سرعت کم میشه. میدان‌های الکتریکی هم میتونن توسط بسیاری از اشیاء مثل درختان یا دیوارهای ساختمان محافظت بشن.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت ماده و انرژی چیه؟

فرق بین میدان الکتریکی و مغناطیسی چیه؟

یک بار متحرک همیشه دارای یک میدان مغناطیسی و یک میدان الکتریکیه و دقیقاً به همین دلیله که اونها با یکدیگر مرتبط هستن. اونها دو حوزه متفاوت با ویژگی‌های تقریباً یکسان هستن. پس اونها توی میدانی به نام میدان الکترومغناطیسی به هم مرتبط هستن. توی میدان الکترومغناطیسی، میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی در زاویه قائم نسبت به هم حرکت میکنن.

ولی با این اوصاف، اونها به همدیگه وابسته نیستن. اونها همچنین ممکنه به طور مستقل وجود داشته باشن. در آهنرباهای دائمی میدان مغناطیسی، بدون وجود میدان الکتریکی وجود داره و میدان‌های الکتریکی هم به شکل الکتریسیته ساکن، در غیاب میدان مغناطیسی وجود دارن.

برای اینکه به صورت کاملی تفاوت بین میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی رو تشخیص بدیم این دو میدان رو بر اساس پارامترهای زیر بررسی میکنیم:

تفاوت ماهیت میدان الکتریکی و مغناطیسی

میدان الکتریکی در اصل یک میدان نیرو هست که در اطراف یک ذره باردار الکتریکی ایجاد میشه. میدان مغناطیسی میدانیه که در اطراف یک ماده که به صورت همیشگی مغناطیسیه یا یک جسم باردار الکتریکی متحرک ایجاد میشه.

تفاوت جهت حرکت میدان الکتریکی و مغناطیسی

در میدان الکترومغناطیسی جهاتی که میدان الکتریکی و مغناطیسی توی اون حرکت میکنن به همدیگه عمود هستن.

تفاوت واحد اندازه‌گیری میدان الکتریکی و مغناطیسی

واحدهایی که قدرت میدان الکتریکی و مغناطیسی رو نشون میدن هم متفاوته. قدرت میدان مغناطیسی با گاوس یا تسلا نشون داده میشه. اما شدت میدان الکتریکی با نیوتن بر کولن یا ولت بر متر نشان داده میشه.

فرق بین میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی چیه؟

تفاوت نیروی میدان الکتریکی و مغناطیسی

میدان الکتریکی در واقع نیروییه که به ازای هر واحد بار، توسط یک بار نقطه‌ای غیر متحرک در هر مکان دیگه‌ای توی میدان تجربه میشه، درحالیکه میدان مغناطیسی با نیرویی که روی سایر ذرات مغناطیسی و بارهای الکتریکی متحرک وارد میکنه، تشخیص داده میشه.

توی جدول مقایسه‌ای زیر این ویژگی‌ها رو یکجا جمع کردیم تا درک این تفاوت‌ها برای شما راحت‌تر بشه:

مبنای مقایسه میدان الکتریکی میدان مغناطیسی
ماهیت در اطراف بار الکتریکی ایجاد شده در اطراف بار الکتریکی متحرک و آهن ربا ایجاد شده
واحدها نیوتن بر کولن، ولت بر متر گاوس یا تسلا
نیرو متناسب با بار الکتریکی متناسب با شارژ و سرعت بار الکتریکی
حرکت در میدان الکترومغناطیسی عمود بر میدان مغناطیسی عمود بر میدان الکتریکی
میدان الکترومغناطیسی تولید VARS (خازنی) جذب VARS (القایی)
قطبیت تک قطبی یا دوقطبی دوقطبی
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت سرعت و شتاب چیه؟

جمع‌بندی

با توجه به مطالب بالا نتیجه میگیریم که هر دو مفهوم به طرز شگفت‌انگیزی به هم همبستگی دارن و نقش مهمی توی خیلی از نوآوری‌ها ایفا کردن و راهگشای خیلی از مسائل بودن. رابطه اونها رو میتونیم به وضوح با کمک معادلات ماکسول، مجموعه‌ای از معادلات دیفرانسیل جزئی که میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی رو به منابع، چگالی جریان و چگالی بار مرتبط میکنه، توضیح داد.

به نظر شما فرق میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت میدان الکتریکی با مغناطیسی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.diffen.com

۵/۵ - (۳ امتیاز)