بررسی تفاوت اسپلیت اینورتر با معمولی به شما کمک می‌کند تا بهترین کولر گازی متناسب با نیاز ساختمان خود را خریداری کنید. به طور خلاصه باید گفت که تفاوت کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر در یک سیستم خودکار تنظیم سرعت کولر است. این سیستم که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم، به بهره‌وری انرژی بیشتر و در ننیجه صرفه‌جویی در مصرف برق کمک می‌کند. درک تفاوت اسپلیت معمولی و اینورتر برای انتخاب بهترین کولر جهت نصب در انواع محیط‌های خانگی، اداری، تجاری و … ضروری است. برای آنکه ببینید کدام یک از این دو نوع کولر گازی برای خانه یا محل کار شما مناسب‌تر است، ادامه این مطلب از دیفرتو را از دست ندهید.

اسپلیت معمولی و مزایای آن

قبل از آن که به بررسی تفاوت اسپلیت اینورتر با معمولی بپردازیم، بهتر است کمی بیشتر با هر یک از این دو محصول آشنا شویم. تفاوت کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر در یک قطعه اضافی است که در اینورتر، باعث قطع برق بعد از رسیدن اتاق به دمای نرمال می‌شود. البته تفاوت‎های دیگری هم وجود دارد که با نگاهی به نحوه کار هر یک، بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شویم. کولر گازی AC (Air Conditioner) که بیشتر ما آن را با نام اسپلیت می‌شناسیم، یک سیستم تهویه مطبوع هوا است که از دو بخش یا یونیت مجزا تشکیل می‌شود. یک یونیت درون فضای اتاق قرار گرفته و بخش دیگر، در خارج ساختمان هوای داخل را به بیرون هدایت می‌کند.

مهمترین تفاوت اسپلیت اینورتر و معمولی را می‌توان در مزایای آن‌ها پیدا کرد. مزایای اصلی کولر گازی معمولی و بدون اینورتر عبارت است از:

 • بازدهی انرژی بیشتر نسبت به سیستم‌های تهویه دیگر
 • خنک‌کنندگی مناسب
 • مقرون به‌صرفه‌تر از کولرها و سیستم‌های AC دیگر
 • سروصدای کمتر نسبت به کولرهای معمولی و قدیمی
 • نیاز کمتر به سرویس و تعمیر مداوم

اسپلیت اینورتر AC و مزایای آن

تفاوت اسپلیت اینورتر و معمولی در یک فناوری ساده است که به تنظیم سرعت کمپرسور کمک می‌کند. کولرهای گازی اینورتر، کمپرسور با سرعت‌های متغیر دارند که برای تقسیم و بهینه‌سازی مصرف انرژی، کارآمدتر هستند. یعنی یک اسپلیت اینورتر می‌تواند با سرعت‌های متغیر کار کند و تنها یک سرعت ثابت ندارد. این سرعت، براساس دمای محیط تنظیم می‌شود.

به عبارت ساده‌تر، تفاوت اصلی کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر این است که در نوع اول، با رسیدن دمای اتاق به دمای مورد نظر، سرعت کار کردن موتور تنظیم شده و در نتیجه مصرف انرژی دستگاه هم کاهش پیدا می‌کند. پس نیازی نیست که مانند کولرهای گازی بدون اینورتر، سرعت کار کردن دستگاه بصورت دستی تنظیم شود.

همانطور که گفتیم، ثابت نبودن سرعت و تنظیم خودکار آن مهمترین تفاوت اسپلیت اینورتر و معمولی است. این قابلیت به یک مزیت مهم، یعنی کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند. اما دستگاه‌های اینورتر مزایای دیگری هم دارند که عبارت است از:

 • بهینه‌سازی مصرف انرژی
 • ثابت نگه داشتن دمای اتاق
 • سازگار و ایمن با سیستم‌های سیم‌کشی ساختمان‌های مسکونی
 • سروصدای کمتر
 • سازگاری با محیط زیست به دلیل کاهش مصرف برق
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت موتور AC و DC چیه؟

تفاوت اسپلیت اینورتر با معمولی

تفاوت اسپلیت اینورتر و معمولی را قبل از این به شکل خلاصه بررسی کردیم. اینورترها در تجهیزات تهویه هوا استفاده شده و به تنظیم سرعت کمپرسور درون این دستگاه‌ها کمک می‌کنند. در سیستم‌های استاندارد و کولرهای گازی دبون اینورتر، کمپرسور تنها دستگاه را خاموش و روشن می‌کند. هر دو این سیستم‌ها در صورت نصب صحیح، دمای درون اتاق را به شکل مطلوبی کنترل و خنک می‌کنند.

سیستم‌های تهویه مطبوع یا AC دارای اینورتر معمولاً کارآمدتر از کولرهای بدون اینورتر هستند. همچنین یک تفاوت اسپلیت معمولی و اینورتر در قیمت آنها است. سیستم‌های دارای اینورتر به دلیل بهره‌وری بیشتر، گران‌تر هستند. البته باید این مسئله را در نظر بگیرید که شما ابتدا هزینه بیشتری برای خرید کولر گازی اینورتر پرداخت می‌کنید اما در نهایت، به دلیل کاهش مصرف انرژی، در درازمدت در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده‌اید. بیایید تفاوت کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر را به شکل جزئی‌تر و براساس فاکتورهای مختلف بررسی کنیم.

کنترل دما

کنترل دقیق‌تر دما، یک تفاوت اساسی بین اسپلیت اینورتر و معمولی است. اسپلیت دارای اینورتر، به شکل کارآمدتری دما را کنترل می‌کنند و به محض رسیدن دما به درجه مورد نظر، سرعت دستگاه را کم می‌کنند. شاید خاموش و روشن کردن دستگاه بصورت دستی برای کنترل دما، به‌خصوص برای مصارف خانگی مشکل چندان قابل توجهی نباشد اما در محیط‌های بزرگ‌تر و مکان‌های اداری و تجاری، کنترل دستی سرعت و یا خاموش/روشن کردن کولر به شکل مداوم، منطقی نیست.

تفاوت اسپلیت اینورتر با معمولی

کنترل سرعت

تفاوت کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر دقیقاً در همینجا مشخص می‌شود. سیستم اینورتر از یک کمپرسور تشکیل شده که از یک فناوری پیشرفته‌تر برای ایجاد سرعت متغیر استفاده می‌کند. درک این فناوری و بررسی جزئی آن کمی پیچیده است اما نکته آن است که به جای کار مداوم اسپلیت با سرعت یکسان، عملکرد کمپرسور طوری کنترل می‌شود که دما تنظیم شود. اما در کولرهای گازی معمولی، مقدار ثابتی انرژی به کمپرسور رسیده و باعث می‌شود با سرعت ثابت کار کند. تنظیم و کنترل دمای محیط در این سیستم، با روشن و خاموش کردن آن امکان‌پذیر می‌شود.

بهره‌وری انرژی

در مقایسه فرق اسپلیت اینورتر و معمولی، یکی از مهمترین مواردی که می‌توان بررسی کرد، بهره‌وری و صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. روند تنظیم و افزایش بهره‌‎وری، به کمک همان سیستمی که با کمک یک سنسور توان دستگاه را برحسب دمای محیط تنظیم می‌کند، انجام می‌شود. این روند بصورت خودکار انجام شده و باعث می‌شود تا توان مصرفی دستگاه در زمان‌های غیر لازم، به کمترین مقدار خود برسد. این سیستم در کولرهای گازی بدون اینورتر و معمولی وجود ندارد و توان مصرفی دستگاه، همیشه ثابت و بالا است. اسپلیتهای اینورتر حداقل ۳۰ درصد مصرف انرژی کمتری نسبت اسپلیت بدون اینورتر دارند.

سروصدا

یک فرق مهم اسپلیت اینورتر و معمولی آن است که معمولاً کولرهای اینورتر عملکرد بی‌صداتری دارند. بطورکلی، کولرهای قدیمی به دلیل سروصدای زیادی که دارند زیاد پرطرفدار نیستند و به همین دلیل است که کولرهای گازی ترجیح داده می‌شوند. پس یکی از دلایل اصلی برای انتخاب اسپلیت‌های اینورتر نسبت به نوع عادی آن، می‌تواند همین صدای کمتر باشد.

قیمت

از آنجایی‌که اسپلیتهای اینورتر آخرین نسل کولرهای گازی و سیستم‌های تهویه مطبوع هستند، قیمت بالاتری هم دارند. اما این تفاوت اسپلیت اینورتر و معمولی تنها در زمان خرید بیشتر به چشم می‌خورد.

پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت موتور الکتریکی و ژنراتور چیه؟

اگرچه شما برای خرید اسپلیت اینورترها هزینه بیشتری می‌پردازید، اما تفاوت کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر از نظر بهره‌وری باعث می‌شود تا در طولانی‌مدت، هزینه‌های کلی کاهش پیدا کند. هزینه تعمیر و سرویس کمتر کولرهای دارای اینورتر به کاهش هزینه‌های کلی کمک می‌کند.

کولر گازی اینورتر یا بدون اینورتر؟ کدام یک‌ را بخریم؟

اگر قصد خرید کولر گازی را داشته باشید، می‌بینید که گزینه‌های مختلفی با قابلیت‌های متفاوت در بازار موجود است. اما مهمترین فاکتور برای خرید، فناوری اینورتر است که باید به آن توجه کنید. تفاوت اسپلیت اینورتر و معمولی را قبل از این بررسی کردیم و دیدیم که این دو نوع کولرهای گازی از نظر قیمت، کارکرد، کنترل دما و … تفاوت‌هایی با هم دارند؛ اما برای انتخاب یکی از آن‌ها، باید همه فاکتورهای اولویت‌دار خود را بررسی کنید. بیایید ببینیم که تفاوت کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر برای خرید چیست و باید به چه فاکتورهایی توجه کنیم.

 • نیاز، بودجه و میزان استفاده خود از کولر گازی را در نظر بگیرید.
 • مزیت اصلی سیستم‌های دارای اینورتر، آن است که نسبت به کولرهای معمولی بهره‌وری انرژی بالاتری داشته و در حین کار، سرعت آن قابل تنظیم است.
 • اسپلیت اینورترها قیمت بالاتری دارند اما در طول زمان، به کاهش هزینه‌های مصرف برق کمک می‌کنند.
 • طول عمر و دوام اسپلیت اینورترها نسبت به اسپلیت‌های معمولی بیشتر است. اگرچه کولرهای گازی اینورتر هزینه سرویس و تعمیر بیشتری دارند، اما دوره‌های سرویس آن طولانی‌تر است. اسپلیت‌های معمولی طول عمر کمتر و هزینه سرویس پایین‌تری دارند.
 • معمولاً کولر گازی‌های معمولی چه در حین کار و چه در زمان روشن و خاموش کردن سروصدای بالایی دارند. اگر به دنبال خرید کولر گازی با صدای کمتر هستید، سیستم‌های اینورتر را انتخاب کنید.
 • اسپلیت اینورترها دمای اتاق را به یک‌ دمای مطلوب و ثابت می‌رسانند. این در حالی است که اسپلیت‌های معمولی دمای ثابتی ایجاد نمی‌کنند.
 • سرعت خنک کردن محیط با استفاده از اسپلیت اینورترها بیشتر است اما با کولر گازی‌های معمولی، در زمان بیشتری به دمای مطلوب می‌رسید.
 • تفاوت اسپلیت اینورتر با معمولی در سازگاری با محیط زیست هم کاملاً مشهود است. سیستم‌های اینورتر به دلیل افزایش بهره‌وری، آسیب کمتری به محیط زیست می‌رسانند.

جمع‌بندی نهایی

تفاوت اسپلیت اینورتر با معمولی را از جهات مختلف بررسی کردیم. مهمترین تفاوت کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر آن است که سیستم‌های اینورتر می‌توانند سرعت قابل تنظیم برای کمپرسور خنک‌کننده داشته باشند. یعنی اگر دمای ۲۰ درجه را برای محیط تعریف کرده باشید، با رسیدن به این دما سرعت کارکرد کولر کم شده و دما ثابت می‌ماند. اگر قصد خرید کولر اسپلیت را دارید، بررسی تفاون اسپلیت معمولی و اینورتر که در این مطلب بطور کامل و از جهات مختلف انجام شده، برایتان مفید خواهد بود.

به نظر شما فرق اسپلیت اینورتر با معمولی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت اسپلیت اینورتر و معمولی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منبع:

iranradiator.co

۵/۵ - (۲ امتیاز)