تلوزیون و مانیتور LCD و LED شباهتای زیادی به هم دارن و به همین دلیله که بیشتر مردم با هم اشتباهشون می گیرن. ولی بهتره بدونید که شبیه هم نیستن و نمیشه اونا رو به جای هم استفاده کرد. اگرچه هر دوشون توی خیلی از محصولات مشابه استفاده میشن، اما تفاوت ال سی دی و ال ای دی میزان قابل توجهیه. توی این مقاله از دیفرتو، تفاوت بین LCD و LED رو براتون توضیح میدیم که بهتون کمک میکنه کاربردا و خوبیاشونو بهتر بشناسین و موقع خرید هم بهترین انتخاب رو داشته باشین. اما اول باید تعریف این دوتا رو بهتر بدونیم.

ال سی دی (LCD) چیه؟

ال سی دی، یعنی “نمایشگر کریستال مایع” که هیچ چراغی برای نمایش نداره اما به جاش لوله های خاصی به نام لوله فلورسنت داره که پشت صفحه نمایشگر قرار گرفتن و باعث تولید نور میشن و در نتیجه، تصاویر رو روشن‌تر میکنن. ال سی دی محتوا رو روی صفحه نمایشگر به شکل بخشایی که بهشون میگن نقاط ماتریکس، تولید میکنه. علاوه بر این، یه رشته حاوی کریستال مایع بین الکترودهای شفاف قرار میگیره تا جریان ازش رد بشه و به رشته‌ها انرژی بده. این ساختار در نهایت به انتشار نورهای مرئی کمک میکنه.

توجه داشته باشین که ماده کریستالی توی ال سی دی نه مایعه و نه جامد، ولی ویژگی هایی مشابه جامد متبلور داره. علاوه بر این، مولکول ها بر اساس الگوهای ثابتی مرتب شدن، اما شکل خود مولکول ها ثابت نیس. از اونجا که LCD ها نسبت به تلویزیونای معمولی نازک ترن، از زاوایه های مختلفی میتونین محتوا در حال پخش رو ببینین و نور کمتری هم از صفحه نمایشگر ساطع میشه (یعنی صفحش مثل آیینه عمل نمی کنه).

مزایای ال سی دی چیه؟

 • ارزونتره.
 • نسبت به نمایشگرای قدیمی (CRT) وزن کمتری داره.
 •  روشنایی فوق العاده‌ای داره.
 • زاویه دید وسیع‌تری داره.

معایب LCD چیه؟

 • برای فضاهای کم نور یا تاریک خوب نیست چونکه رنگ سیاه و خاکستری تیره رو به خوبی تولید نمی‌کنه.
 • اگه یه دفعه نور سفید زیاد بشه، محتوا روی نمایشگر خیلی روشن نشون داده میشه.
 • ابعاد و وضوح تصویر، ثابته.
 • ممکنه پیکسل‌های ضعیف یا بدی ارائه کنه، که باعث کم و زیاد شدن نور یا ایجاد سایه خاصی روی نمایشگر میشه.

فرق ال سی دی و ال ای دی

ال ای دی (LED) چیه؟

LED  یعنی “دیود ساطع کننده نور” که زیرمجموعه ای از ال سی دی هست و از نظر فنی از نمایشگرهای کریستال مایع استفاده میکنه. با این حال، با ال سی دی تفاوت داره چونکه ال سی دی از چراغ های فلورسنت استفاده می کنه ولی ال ای دی از دیود ساطع‌کننده نور استفاده میکنه. این دیودها، منابع نیمه رسانا هستن که موقع عبور جریان از آنها نور تولید میشه. این ساز و کار دیود باعث میشه ال ای دی تصاویر بهتر و واضح‌تری نسبت به ال سی دی تولید کنه. این دیودهای ساطع‌کننده نور رو پشت صفحه نمایشگر یا اطراف لبه ها قرار میدن.

دو دلیل عمده وجود داره که چرا LED ها کیفیت بهتری دارن:

 • ال ای دی با ترفند خاصی به نام چرخ رنگها و همینطور نور های رنگی RGB کار میکنن که در نهایت به ایجاد رنگهای واضح تر و طبیعی‌تر کمک میکنن.
 • ال ای دی ها با قابلیت کنترل شدت نور توی پس‌زمینه، رنگ سیاه واقعی‌تری تولید میکنن. به طور معمول، این ترفند، نورها را تیره‌تر میکنه و اجازه نمیده نورهای اضافی توی نمایشگر شکل بگیرن.

توجه داشته باشین که قابلیت گفته شده معمولاً توی تلویزیون های ال ای دی با چراغ لبه روشنایی (Edge-lit) وجود نداره ولی در مقایسه با تلویزیونهای LED که فلورسنت دارن، ال ای دی Edge-lit رنگ سفید رو واقعی‌تر نشون میده.

مزایای ال ای دی چیه؟

 • معمولاً دوام و طول عمر بیشتری دارن.
 • گرما تولید نمی‌کنن.
 • بسیار کارآمد هستن.
 • نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارن.

معایب LED چیه؟

 • هزینه‌هاش زیاده {هرچقدر نمایشگر بزرگتر باشه، هزینش هم بیشتره}.
 • زاویه دید محدودی داره.
 • اگه آسیب ببینه تعمیر کردنش سخته.
 • هزینه تعمیر زیادی داره چونکه قطعاتش گرونه و با توجه به مدلی که داره سخت گیر میان.
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت تلویزیون هوشمند SMART و LED چیه؟

تفاوت های بین "ال سی دی" و "ال ای دی"

تفاوت بین  ال سی دی و ال ای دی چیه؟

 • ال سی دی از رشته‌های مایع پر شده بین الکترودهای شیشه‌ای استفاده میکنه که به انتشار نور کمک میکنن، در حالی که ال ای دی از دیود اتصال خاصی استفاده میکنه که انتشار نور رو بهتر انجام میدن.
 • از نظر وضوح، ال ای دی پیکسلهای بیشتری نسبت به ال سی دی داره. {هر چه تعداد پیکسلها بیشتر باشه، وضوح و کیفیت تصویر بهتره}.
 • ال ای دی نسبت به ال سی دی مصرف انرژی کمتری داره.
 • LCD در مقایسه با LED زاویه دید وسیعتری داره.
 • ال سی دی از همه جهت نور رو پخش می‌کنه و به شما اجازه میده محتوای نمایش داده شده رو به راحتی از زوایای مختلف ببینین. از طرف دیگه ال ای دی به خاطر دیود اتصال PN، نور رو توی یه جهت پخش میکنه و این قضیه باعث میشه تماشای محتوا از زاوایای مختلف (به ویژه زوایای وسیع) برای شما سخت باشه.
 • ال ای دی بسیار گرونتر از LCD هست.
 • ال ای دی وقتی آسیب ببینه، تعمیرش سخته. اما تعمیر ال سی دی ها نسبتاً آسون‌تره.
 • سرعت عمل ال ای دی نسبت به ال سی دی نسبتاً بیشتره و باعث میشه فرآیند روشن شدن برای رایانه‌ها، تلویزیونها و سایر محصولات مبتنی بر ال ای دی زودتر انجام بشه.
 • ال سی دی جیوه داره که برای محیط زیست خوب نیس، در حالی که LED جیوه نداره.
 • جریان مستقیم به LCD وارد میشه که ممکنه طول عمرش رو با توجه به زمان کاهش بده، ولی ال ای دی این مشکل رو نداره.
 • LED دارای آرسنید گالیم (Gallium Arsenide) هست که برای انتشار نور گرم به کار میره، اما ال سی دی دارای کریستال مایع هست که انرژی رو به نور تبدیل میکنه.

تفاوت LED و LCD در کیفیت تصویر

کیفیت و وضوح تصویر یکی از مشکلات همیشگی و قابل بحث در تفاوت ال سی دی و ال ای دی بوده و هست اما در کل، نمایشگرهای LED معمولاً کیفیت تصویر بهتری دارن. وقتی صحبت از سطح نمایش تیره تا با کانتراست (تضاد رنگ) بالا و حتی دقت رنگها مطرح میشه، معمولاً LED ها رتبه بهتری میگیرن. اما بین زاویه دید در ال سی دی و ال ای دی، تفاوت خاصی وجود نداره. در عوض، این موضوع به کیفیت پنل شیشه‌ای استفاده شده بستگی داره.

فرق lcd و led

کدوم نمایشگر کم مصرف‌تره؟

معمولاً نمایشگرهای LED مصرف انرژی کمتری در تمام نوع نمایشگرها دارن و نمایشگرها و تلوزیونهای LCD مصرف بالاتری دارن و بعدش، پلاسما مصرفش بالاتره.

تفاوت اندازه ال سی دی و ال ای دی

تلوزیون و مانیتورهای ال ای دی از همه باریکتر هستن که به دلیل تکنولوژی پیشرفته نور اونهاست. همچنین وقتی که LED ها به جای اینکه در انتهای پشت صفحه نمایش قرار بگیرن، در لبه های نمایشگر قرار می‌گیرن باعث میشه که صفحه نمایش نازک‌تر هم بشه. به همین دلیله که صفحه نمایش edge-lit LED باریکترین صفحه نمایش رو داره.

تفاوت ال سی دی و ال ای دی

جدول مقایسه ال سی دی و ال ای دی

تفاوتهای دیگه بین “ال سی دی” و “ال ای دی” رو می‌تونید توی جدول پایین ببینین:

LED (ال ای دی) LCD (ال سی دی) ویژگی
 شکل کامل LED، “دیود ساطع کننده نور” هس. شکل کامل LCD، “صفحه نمایش کریستال مایع” هس. اسم کامل
LED نمونه پیشرفته LCD هست که به جای چراغ های فلورسنت از “دیودهای اتصال PN” برای نمایش اطلاعات استفاده میکنه. به این صورت که بار الکتریکی ازش رد میشه و نور تولید میکنه. LCD دستگاه نوری هست که از چراغهای “فلورسنت” برای نمایش متن و اطلاعات رسانه استفاده میکنه. به این صورت که کریستالهای مایع با دریافت نیرو فعال میشن و نور تولید میکنن. توضیح مختصر
LED ها زیر مجموعه LCD ها هستن و به نوعی به LCD ها وابسته هستن. LCD ها زیر مجموعه LED ها نیستن. یعنی که به LED وابسته نیستن. وابستگی
تلویزیون های LED معمولاً با استفاده از دیودهای ساطع کننده، نور پس زمینه رو تولید میکنن و بسیار کم مصرفن. تلویزیون های LCD معمولاً با استفاده از لامپ های فلورسنت، نور پس زمینه رو تولید میکنن. نور پس زمینه
محل قرار دادن چراغ ها در یک تلویزیون LED از محصول به محصولی دیگه متفاوته. دیودهای ساطع کننده نور توی LED ها ممکنه پشت یا لبه های صفحه نمایشگر قرار بگیرن. توی تلویزیون LCD از چراغ های فلورسنت استفاده می کنن که پشت صفحه نمایشگر قرار دارن. محل قرار گرفتن چراغها
صفحه نمایش LED وضوح بیشتری داره. LCD وضوح پایینتری داره و بیشتر صفحه های LCD وضوح و اندازه تصویر ثابتی دارن. وضوح تصویر
LED ها به نسبت مصرف کمتری دارن. LCD ها نسبت به LED ها نسبتاً پرمصرف تر هستن. میزان مصرف نیرو
صفحه های LED نمیتونن زوایای وسیع تری رو پوشش بدن، پس منطقه نمایش کمتری دارن. صفحه های LCD میتونن زوایای وسیع تری رو پوشش بدن، پس میشه گفت منطقه نمایش بیشتری دارن. منطقه نمایش
LED ها سریع تر از LCD ها روشن میشن. LCD ها در مقایسه با LED هازمان دیرتر روشن میشن. سرعت روشن شدن
توی LED ها هیچ تاثیر جریان مستقیم وجود نداره چونکه LED به طور خودکار جریان رو برای بیشترین طول عمر تنظیم و مدیریت میکنه. LCD ها تحت تأثیر جریان مستقیم قرار می گیره که باعث کاهش طول عمرش میشه. تاثیر جریان مستقیم
LED ها در مقایسه با LCD ها کنتراست بسیار بهتری دارن. LCD ها کنتراست خوبی دارن، اما به خوبی LED ها نیستن. کانتراست (Contrast)
توی LED ها از “فسفید گالیم آرسنید” استفاده میشه. توی LCD ها از بلورهای مایع و الکترودهای شیشه ای استفاده میشه. مواد به کار رفته
برای تولید LED ها به جیوه نیاز نیست. پس میشه گفت دوستدار محیط زیست هستن. از جیوه برای تولید LCD ها استفاده میشه. به همین خاطر LCD ها دوستدار محیط زیست نیستن. وجود جیوه
LED ها کیفیت تصویر فوق‌العاده‌ای را ارائه میکنن و اگر کیفیت اونا رو با صفحه های LCD مقایسه کنیم، میتونیم این تفاوت رو به راحتی متوجه بشیم. LCD کیفیت تصویر خوبی رو ارائه میکنن، اما کیفیت کمتری نسبت به LED ها دارن. کیفیت تصویر
LED ها دقت رنگ فوق العاده‌ای ارائه میکنن. LCD ها دقت رنگ خوبی ارائه میکنن، اما نه به اندازه LED ها. دقت رنگ
LED ها تا اندازه ۹۰ اینچ موجود هستن و در مقایسه با LCD ها بسیار باریک ترن. LCD ها معمولاً در اندازه های ۱۳ تا ۵۷ اینچ ارائه میشن و نسبتاً ضخیم تر از LED ها هستن. اندازه و شکل کلی
LED ها گرونتر از LCD ها هستن. LCD ها ارزونترن. قیمت
پیشنهاد مطالعه »»  تفاوت 1080p و Full HD و 4K چیه؟

ال ای دی بهتره یا ال سی دی؟

ال ای دی و ال سی دی هر دو جدیدترین فناوریها رو دارن، اما ال ای دی مزایای بیشتری نسبت به ال سی دی داره و در واقع بهتره. به طور خاص، محصولات مبتنی بر ال ای دی (مثلا: تلویزیون های ال ای دی) بهتر عمل میکنن و زمان پاسخدهی بهتری نسبت به ال سی دی دارن. جدا از این موضوع، تلویزیونهای LED وضوح و کیفیت تصویر بهتری نسبت به تلویزیون های LCD معمول دارن. دلیل اصلی کیفیت بهتر تصویر در این تلویزیون ها، “چرخ رنگی” یا چراغ های رنگی RGB (قرمز، سبز، آبی) هست. این ویژگی، به تولید رنگهای طبیعی تر و واضحتر کمک میکنه. به همین دلیله که نمایشگرهای مدرن با ال ای دی عرضه میشن.

برای بازی، ال ای دی بهتره یا ال سی دی؟

مانیتورهای LED باید انتخاب اول شما برای بازی کامپیوتری باشن. اما مشکلی که با نور لبه (edge lighting) وجود داره اینه که زاویه دید بهینه کمتری موقع بازی داریم. البته اگر بخواین به طور مستقیم روبروی مانیتور یا تلوزیون بشینید و بازی کنید، مشکلی نخواهید داشت. اما اگه روی صندلی زیاد تکون میخورید یا از زاویه‌های مختلفی به نمایشگر نگاه می‌کنید، ممکنه کمی اذیت بشید و ببینید که ال ای دی های edge-lit با جا به جا شدن از زاویه مرکزی، قابلیت دیدشون کاهش پیدا می‌کنه.
اما اگه مستقیماً مقابل مانیتور بازی می‌کنید،
اما حتی اگر مستقیماً مقابل مانیتور بازی می کنید ، LED های edge-lit از LED های full-array با نوردهی بیشتر، مشکل دارن. دلیلش هم اینه که نور ناهمواره (در اطراف لبه ها بسیار روشنه، با نزدیک شدن به مرکز صفحه نمایش تیره‌تر میشه). از اونجایی که پیکسل ها به طور یکنواخت روشن میشن، مانیتورهای LCD نسبت به LED های لبه دار، دارای زاویه دید بهتر و ضد تابش نور هستن.

به نظر شما فرق بین ال سی دی و ال ای دی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت LCD و LED می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

۴.۵/۵ - (۴۲ امتیاز)