اولین چیزی که توی این موضوع مهمه و ما به خاطر اون بهش پرداختیم، اینه که وقتی اسم بمب اتمی یا بمب هسته‌ای پیش میاد اکثریت قریب به اتفاق مردم فکر میکنن هر دو نوع بمب یکی هستن. ولی اینو بدونین بمب هسته‌ای یعنی بمبی که واکنش هسته‌ای انجام میده ولی بمب اتمی یک سلاح هسته‌ایه که از انرژی حاصل از شکافت هسته‌ای برای ایجاد انفجارهای عظیم استفاده میکنه.

بمب هسته‌ای خیلی انفجاریه و نیروی مخرب خودش رو از واکنش‌های هسته‌ای، یا شکافت یا ترکیبی از شکافت و همجوشی به دست میاره. همچنین مقدار انرژی آزاد شده توسط بمب‌های اتمی شکافت هسته‌ای، میتونه معادل انرژی یک تن TNT تا حدود ۵۰۰۰۰۰ تن (۵۰۰ کیلوتن) TNT متغیر باشه. با ما با این مقاله از وب‌سایت دیفرتو همراه باشین تا تفاوت بمب هسته‌ای و بمب اتمی رو بهتر بشناسین.

بمب هسته‌ای چیه؟

بمب‌های هسته‌ای دو نوع هستن، یک نوع بمب‌هایی هستن که بیشتر انرژی خودشون رو تنها از واکنش‌های شکافت هسته‌ای به دست میارن و نوع دیگه که از واکنش شکافت برای شروع واکنش‌های همجوشی هسته‌ای استفاده میکنن و مقدار زیادی از انرژی خروجی کل رو تولید میکنن.

بعضی از کشورها از بمب هسته‌ای برای کشتن تعداد زیادی از مردم و تخریب مناطق وسیعی از یک کشور استفاده میکنن. بمب هسته‌ای حاوی انرژی عظیمیه که میتونه باعث بلایای شدیدی بشه و میتونه موانعی توی زندگی انسان ایجاد کنه. بمب هسته‌ای بمبیه که نیروی اون به خاطر همجوشی هسته‌ای یا شکافت هسته‌ای کنترل نشده ایجاد بشه. به همین خاطر سلاح‌های هسته‌ای به‌عنوان سلاح‌های کشتار جمعی در نظر گرفته میشن و استفاده و کنترل اونها یکی از جنبه‌های اصلی سیاست بین المللی بوده و هست.

این بمب‌ها در طول جنگ جهانی دوم توی سال ۱۹۴۵ روی هیروشیما و ناکازاکی انداخته شد و ویرانی بزرگی رو ایجاد کردن. علاوه بر تلفات ناشی از انفجار این بمب، خیلی از مردم جان خودشون رو به خاطر تشعشعات منتشر شده بعد از انفجار بمب از دست دادن. حتی بعد از گذشت چندین سال هنوز اثرات اون رو میشه روی مردم اون منطقه مشاهده کرد، مثلا نسل‌های بعدی مردم به دلیل پرتوهای منتشر شده توسط این بمب‌ها دچار معلولیت ذهنی و جسمی شدن.

بمب اتمی چیه؟

بمبی که قدرت تخریب خودش رو از آزاد شدن سریع انرژی حاصل از شکافت هسته‌های اتم‌های سنگین بدست میاره و از طریق گرما، انفجار و رادیواکتیویته ایجاد آسیب میکنه به‌عنوان “بمب اتمی” شناخته میشه. اورانیوم-۲۳۵ و پلوتونیوم-۲۳۹ ایزوتوپ‌های مورد استفاده توی بمب‌های اتمی هستن. تنها با ۱۱ تا ۳۳ پوند (۵ تا ۱۵ کیلوگرم) اورانیوم خیلی غنی شده، یک بمب اتمی مدرن میتونه یک انفجار ۱۵ کیلوتنی، یک گلوله آتش بزرگ، یک موج ضربه‌ای بزرگ و ریزش رادیواکتیو مرگباری رو ایجاد کنه. این بمب هم مثل بمب هسته‌ای ویرانی بزرگی ایجاد میکنه، در واقع شکافت هسته‌ای خیلی قدرت انفجار داره و خطرناکه و موقع انفجار میتونه جان خیلی‌ها رو بگیره.

فرق بین بمب هسته‌ای و بمب اتمی چیه؟

با توجه به توضیحات بالا و موارد دیگه، برای اینکه تفاوت بمب هسته‌ای و بمب اتمی رو راحت‌تر بشناسین، ویژگی‌های اونها رو یکجا به طور مختصر توی جدول مقایسه‌ای زیر جمع کردیم:

مبنای مقایسه بمب هسته‌ای بمب اتمی
تعریف بمب هسته‌ای یک وسیله انفجاریه. نیروی مخرب خودش رو از واکنش‌های هسته‌ای، شکافت هسته‌ای یا ترکیبی از شکافت و همجوشی، به دست میاره. سلاحیه با قدرت انفجاری زیاد که از آزاد شدن ناگهانی انرژی بر اثر شکافت هسته‌های عناصر سنگینی مثل پلوتونیوم یا اورانیوم حاصل میشه.
مثال این بمب‌ها در سال ۱۹۴۵ توی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی در طول جنگ جهانی دوم استفاده شدن. یک بمب ۱۵۰ کیلوتنی که توسط تروریست‌ها ساخته شده بود توی قلب منهتن، دقیقا پای ساختمان امپایر استیت منفجر شد. بمب بدون هشدار قبلی وسط روز منفجر شد.

جمع‌بندی

متاسفانه امروزه همه دولت‌ها به نحوی سعی میکنن با بدست آوردن فناوری تولید این بمب‌ها قدرت خودشون رو توی منطقه و جهان تثبیت کنن، به همین خاطر تمرکز دولت‌ها و ارتش‌ها روی تولید این نوع بمب‌ها برای آینده زمین خیلی خطرناکه. پس وظیفه همه انسان‌های روی زمینه که با اطلاع رسانی و ایجاد صلح، این وسیله کشتار جمعی رو از روی زمین محو کنن. این شاید یک فرض غیر محتمل باشه ولی توی این دنیا هیچ چیزی غیر ممکن نیست.

به نظر شما فرق بمب هسته‌ای و بمب اتمی که در این مقاله توضیح داده شد، درست بوده؟

اگر شما اطلاعات بیشتری از تفاوت بمب هسته‌ای و بمب اتمی می‌دونید یا فکر می‌کنید تعریف دقیقتری وجود داره، حتما در بخش نظرات، برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح و تکمیل کنیم.

منابع:

www.differencebetween.info

۲/۵ - (۲ امتیاز)